noworodek, łóżeczko, spać, sen

Wygodne spanko

Łóżeczko dla malca to niebanalna sprawa. Musi być nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne dla szkraba, który wierci się przez sen.
Joanna Karwat
noworodek, łóżeczko, spać, sen
Zanim zaczniesz poszukiwania idealnego łóżeczka, odpowiedz sobie na trzy pytania. Po pierwsze, czy planujesz mieć więcej dzieci? Jeśli tak, to małe łóżeczko, które z reguły starcza na bardzo krótko, przyda ci się więcej niż raz i jest sens w nie inwestować. Druga sprawa to zasobność portfela. Czasem lepiej zapłacić ciut więcej, ale kupić łóżeczko, które można przerobić na tapczanik. Trzecie pytanie dotyczy waszego trybu życia. Jeśli często będziecie zostawiać malca u dziadków, może warto dokupić jeszcze łóżeczko turystyczne. A teraz kilka ważnych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas zakupów.

WYKONANIE
Łóżeczko dla malca musi być stabilne. Dno powinno być wzmocnione – nie ma prawa się zarwać, nawet jeśli malec będzie skakał. Łóżeczko dla dziecka nie może mieć elementów, które malec mógłby wyjąć i połknąć – śruby, zaślepki itd. muszą być dla niego niedostępne. Ważne też, by było gładko oszlifowane.

MATERAC
Najczęściej kupuje się go osobno. Wybór jest duży (piankowe – dla alergików, lateksowe, kokosowe, sprężynowe itp.). Ortopedzi polecają materace średniej twardości, na tyle elastyczne, by dopasowywały się do kształtu ciała malucha.

REGULOWANE DNO
Najczęściej można je ustawić na trzech poziomach. Gdy brzdąc jest maleńki, a ty często się nad nim pochylasz, będzie ci wygodniej, jeśli ustawisz dno wysoko. Gdy malec zacznie siadać, dla bezpieczeństwa trzeba dno opuścić do środkowego poziomu, a gdy malec wstaje i raczkuje – do najniższego.

SZCZEBELKI
Muszą być na tyle blisko siebie, by dziecko nie mogło włożyć pomiędzy nie główki, i na tyle daleko, by nie utknęła między nimi jego rączka czy nóżka. Nie mogą być kanciaste. Lepiej, gdy część szczebelków można wyjąć, bo potem malec sam wychodzi z łóżeczka.

ROZMIAR
Typowe łóżeczka dla maluszków mają 120 x 60 cm, ale są także większe – 140 x 70 cm. Gdy malec podrośnie, można przeobrazić je w tapczanik, który posłuży dziecku przez kilka lat (nawet do siódmego roku życia!).

DODATKI
Możesz dokupić osłonki montowane do szczebelków łóżka. Sprawiają, że bobas ma w nim przytulniej i bezpieczniej (nie uderzy główką o szczebelki). A także baldachim, który chroni śpiące maleństwo przed przeciągami i słoneczkiem.

4 rzeczy, których nie powinno być w łóżeczku
Dla bezpieczeństwa niemowlaka zniknąć powinny:
- Poduszka. Szkodzi małemu kręgosłupowi i może utrudniać oddychanie. Podaruj ją dopiero roczniakowi.
- Pluszak. Podobnie jak poduszka może utrudniać oddychanie i lepiej wkładać go do łóżeczka dopiero roczniakowi.
- Puchowa kołdra. Jest dla malca zbyt ciepła. Lepsze są lekkie kołderki z tworzyw sztucznych z bawełną na zewnątrz.
- Smoczek na tasiemce. Wszelkie tasiemki i sznurki mogą się zaplątać na szyi lub nóżce. Lepiej od razu je usuń.

TO WAŻNE!
Ustaw łóżeczko z dala od drzwi, bo tam jest największy ruch. Nie stawiaj go też zbyt blisko kaloryfera.
 
tm_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy