Łóżko piętrowe dla dziecka
fot. AdobeStock

Łóżko piętrowe dla dziecka: jakie wybrać, na co zwracać uwagę?

Łóżko piętrowe dla dziecka może być fajnym pomysłem, jeśli pokój nie jest zbyt duży albo jest w nim więcej niż jeden lokator. Jak wybrać bezpieczne i odpowiednie dla wieku dziecka?
Milena Oszczepalińska
Łóżko piętrowe dla dziecka
fot. AdobeStock
Kiedy metraż dziecięcego pokoju nie jest imponujący, a lokatorów jest co najmniej dwoje, trzeba bardzo przemyślanie gospodarować przestrzeń, by zmieściło się wszystko, co niezbędne i pokój nie był zagracony. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas zakup piętrowego łóżka. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli. Tylko na jaki się zdecydować? Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze.

Łóżko piętrowe dla małych dzieci

Na łóżku piętrowym na jego górnej części może spać nawet kilkulatek, pod warunkiem, że zadbamy o to, by jego poziom nie znajdował się zbyt wysoko. Odpowiednim dla najmłodszych dzieci modelem piętrowego łóżka jest takie, którego dolny materac leży tuż nad podłogą (ale nie bezpośrednio na niej, żeby pod materacem powietrze mogło cyrkulować), a górny znajduje się na wysokości około metra nad ziemią. Wówczas na dolnej części może spać nawet roczniak, a na górnej 3-4-latek. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu brzegów łóżka. Barierki powinny być na tyle wysokie, żeby dziecko nie spadło, przekręcając się we śnie.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Łóżko piętrowe dla starszaków

Typowych rozmiarów łóżka piętrowe mają materace o wymiarach 90x200cm i zajmują przestrzeń od podłogi aż prawie pod sufit. Jeśli w waszym domu młodsze dziecko ma kilka lat, a starsze jest już szkolniakiem, możecie zdecydować się na takie wysokie łózko piętrowe. Dla większej frajdy warto wybrać łóżko, które z jednej strony ma drabinkę do wspinania się, a z drugiej zjeżdżalnię. Dzięki temu łóżko stanie się przy okazji mini placem zabaw, doskonale sprawdzającym się w długie jesienne czy zimowe popołudnia.

Zobacz też: Łóżko domek DIY. Poradnik krok po kroku, jak je zrobić

Łóżko piętrowe dla trojga dzieci

Nie tylko dwoje rodzeństwa może dzielić ze sobą pokój i łóżko. Takie rozwiązanie z powodzeniem można także zastosować, mając troje dzieci. Potrójne łóżka piętrowe z pozoru wyglądają jak te dla dwóch osób, ale na dole zamiast szuflady na pościel czy zabawki znajduje się ukryte trzecie łóżko, które wysuwa się do spania i chowa w dzień, by nie zagracało przestrzeni.

Łóżko piętrowe dla jedynaka

Kto powiedział, że jedynak nie może mieć piętrowego łóżka? Oczywiście w takim przypadku nie trzeba decydować się na klasyczne łóżko z dwoma materacami, ale tylko z jednym, tym na antresoli. Przestrzeń na dole można wówczas zagospodarować na szafki, półki na zabawki lub na biurko. W sprzedaży dostępne są także łóżka z wbudowanymi biurkami a nawet szafami. Dzięki temu w jednym meblu o powierzchni 1x2m można zmieścić większość potrzebnych mebli. To bardzo ciekawe rozwiązanie doskonale sprawdzi się w niewielki dziecięcym pokoiku.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy