GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

Łożysko

Łożysko jest to rodzaj dysku wyściełającego macicę. Tworzy się ok. 15. tygodnia ciąży.

Spełnia ono funkcje, do których po urodzeniu służą płuca, przewód pokarmowy, wątroba i nerki – dostarcza tlenu i substancji odżywczych, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Wytwarza hormony konieczne do właściwego przebiegu ciąży. Tlen i substancje odżywcze przenikają przez łożysko z krwi mamy i żyłą pępowinową płyną do nienarodzonego maleństwa. Jego krew zawierająca dwutlenek węgla oraz zbędne produkty przemiany materii wraca do łożyska tętnicami pępowinowymi. Substancje te trafiają do krwi mamy, wydalane są przez jej płuca i nerki. Od pracy łożyska zależy zatem, czy malec dostaje dostateczną ilość tlenu oraz substancji odżywczych i czy prawidłowo się rozwija.

Zagrożenia
Jednocześnie łożysko nie jest barierą dla leków, substancji toksycznych, drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników. Dlatego podczas ciąży nie należy palić papierosów, pić alkoholu ani jeść w nadmiarze cukru i soli. A przyjmowanie leków trzeba uzgadniać z ginekologiem. Ponadto powikłania związane m.in. z budową, umiejscowieniem czy starzeniem się łożyska mogą stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Do najczęściej spotykanych powikłań tego typu można zaliczyć: odklejanie się łożyska, łożysko przyrośnięte, łożysko przodujące całkowicie, częściowo lub brzeżnie.
Wszystkie wady rozwojowe, nieprawidłowe jego funkcjonowanie lub umieszczenie się w macicy prowadzą do jego niewydolności i stanowią duże zagrożenie dla przebiegu ciąży i rozwijającego się płodu. Nieprawidłowości funkcjonowania łożyska we wczesnym okresie ciąży prowadzą do poronień, natomiast w późniejszych okresach mogą być przyczyną zaburzeń wymiany substancji odżywczych i tlenu, co może doprowadzić między innymi do zahamowania wzrostu płodu.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie