brzuch i łożysko w ciąży
fot. Adobe Stock

Przodujące, odlejone, stare, niewydolne: o co chodzi z tym łożyskiem?

Łożysko to niezwykła rzecz, która rośnie w twoim ciele razem z dzieckiem. Tak niezwykła, że w niektórych kulturach poświęcono mu dziwne, czasem nawet bardzo szokujące rytuały. Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik
brzuch i łożysko w ciąży
fot. Adobe Stock
Łożysko w ciąży jest niezbędne, by dziecko się rozwijało, bo łączy płód i matkę za pomocą pępowiny. To dzięki niemu, maluchowi dostarczane są składniki niezbędne do odżywiania się i rozwoju. Łożysko po porodzie i obejrzeniu przez lekarza staje się odpadem medycznym, który podlega utylizacji. Na pewno warto jednak wiedzieć, co z tym życiodajnym tworem, który przez 9 miesięcy rośnie w twoim ciele razem z dzieckiem, może się dziać przez całą ciążę. Od łożyska zależy przecież także zdrowie i życie twojego potomka. 

Do czego służy łożysko?

Dla dziecka łożysko pełni rolę układu pokarmowego, oddechowego i odpornościowego. Docierają dzięki niemu substancje odżywcze i tlen oraz odprowadzane są produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Jeśli łożysko rozwija się nieprawidłowo, może dojść do poronienia lub zaburzeń w rozwoju. Wpływa także na zdrowie przyszłej mamy – produkuje hormony i białka, które są potrzebne podczas ciąży. Zaczyna tworzyć się już w czwartym tygodniu po zapłodnieniu, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, a całkowitą sprawność osiąga pod koniec drugiego trymestru. 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Czym jest łożysko przodujące? 

Tak określa się niskie umieszczenie łożyska w macicy, w pobliżu szyjki lub tuż nad nią (dziecko ma wtedy zamkniętą drogę na świat). Łożysko przodujące bywa wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Ale nie należy martwić się na zapas, jeśli zostanie rozpoznane na początku ciąży. Około 28. tygodnia ciąży w większości przypadków unosi się (tylko raz na 200 ciąż tak się nie dzieje). Jeśli po 30. tygodniu USG wykaże, że problem się utrzymuje, lekarz może zalecić leżenie (w domu lub szpitalu). Cesarskie cięcie bezwzględnie czeka te przyszłe mamy, u których łożysko znajduje się w odległości mniejszej niż 2 cm od szyjki macicy lub całkiem ją zakrywa. Łożysko przodujące wiąże się z ryzykiem silnego krwawienia. Jeśli lekarz je zdiagnozuje, oszczędzaj się i unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów. 

Skąd się bierze jego niewydolność?

Przyczyną niewydolności łożyska bywają choroby przyszłej mamy (np. choroba serca, stan przedrzucawkowy, cukrzyca) lub wada łożyska (jest nieprawidłowo ukształtowane, łożysko odkleja się) albo jego zaburzenia, do których może dojść pod wpływem infekcji czy stanu zapalnego. Nie zawsze daje się ustalić przyczynę – może jej sprzyjać ciąża po terminie lub wiek mamy (powyżej 35 lat) Niewydolność łożyska prowadzi do gorszego odżywienia dziecka. Czasem z tego powodu konieczne jest wcześniejsze zakończenie ciąży. 

Dlaczego łożysko czasem się odkleja? 

Do oddzielenia się łożyska, potocznie nazywanego odklejeniem, może dojść, gdy uderzysz się w brzuch lub upadniesz. Może się do niego również przyczynić palenie papierosów, stan przedrzucawkowy (ma związek z nadciśnieniem w ciąży), wielowodzie lub ciąża mnoga. Czasem przyczyny nie są znane. Objawem odklejenia się łożyska jest silny ból, napięty brzuch, mroczki przed oczami, duszność i obfite krwawienie (może to być także niewidoczne dla przyszłej mamy krwawienie wewnętrzne, o którym świadczy osłabienie, roztrzęsienie, bladość). Do przedwczesnego oddzielenia łożyska może dojść przed porodem lub w jego trakcie. Jeśli łożysko odkleiło się całkowicie, natychmiast trzeba wykonać cesarkę, jeśli oddzielił się tylko jego niewielki fragment, konieczna jest szybka pomoc  lekarska – zwykle wskazane jest też wtedy leżenie.

Co oznacza starzenie się łożyska?

To potoczne określenie ostatniego stadium jego rozwoju, które ocenia się podczas badania USG wg skali Grannuma. Ma ona cztery stopnie – 0, I, II i III. Ostatni oznacza, że łożysko jest przygotowane do porodu. Dojrzałe łożysko może dobrze funkcjonować przez kilka tygodni. Warto jednak wiedzieć, że po 36. tygodniu ciąży mogą pojawić się pewne oznaki obniżenia wydolności łożyska

Czy dziecko rodzi się z łożyskiem?

Najpierw rodzi się dziecko i dopiero przychodzi kolej na łożysko. Wtedy poród wchodzi w tak zwany trzeci okres, który jest najmniej kłopotliwy. Większość rodziców z chwilą narodzin dziecka nie przywiązuje wagi do tego, co się potem dzieje. Odczuwasz słabe skurcze, którym nie towarzyszy ból. Położna może poprosić cię, abyś parła. Jeśli skurcze są zbyt słabe (wzmóc może je przystawienie dziecka do piersi), otrzymasz zastrzyk z lekami, które je pobudzą. Wydalenie łożyska trwa 15–30 minut, a jeśli konieczne jest podanie leków, nawet godzinę. Czasem rodzenie łożyska utrudnia przepełniony pęcherz. Wtedy za pomocą cewnika usuwa się zalegający mocz. Położna zawsze dokładnie sprawdza, czy łożysko jest całe. Jeśli w macicy zostały jego strzępy, konieczne jest jej wyłyżeczkowanie (usunięcie ich przez pochwę). Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu. 

Ciekawostka o łożysku w stylu hollywoodzkich gwiazd

Parę lat temu dwie aktorki, January Jones (znana z serialu Mad Men) i Alicia Silverstone (zagrała m.in. w filmie Batman i Robin) przyznały się do zjedzenia łożyska po urodzeniu dziecka. To szokujące zjawisko, nazywane placentofagią (placenta - po łacinie łożysko), oparte jest na założeniu, że to dobry pokarm, który po porodzie pozwala na szybkie odzyskanie równowagi hormonalnej i zapobiega depresji. W USA można znaleźć położne, które przygotowują kapsułki zawierające sproszkowane łożysko. W tej właśnie postaci zażywają je niektóre hollywoodzkie gwiazdy. Alicia Silverstone, która jest również autorką poradnika dla rodziców, poleca także smoothie z łożyska. Zdaniem badaczy tematu nie ma żadnych naukowych dowodów na dobroczynny wpływ takiej konsumpcji na organizm kobiety, która urodziła dziecko. Poza tym przepisy obowiązujące w Polsce nie pozwalają na zabranie łożyska ze szpitala.

Jakie jeszcze rytuały wiążą się z placentą?

W niektórych kulturach łożysko zakopuje się w ogrodzie i sadzi na nim krzew na pamiątkę narodzin dziecka. Odbywają się też porody (tzw. lotosowe), po których nie przecina się pępowiny, dziecko jest połączone z łożyskiem tak długo, dopóki pępowina sama nie odpadnie. 

Zobacz także:
dr n. med. Preeti Agrawal
Konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal, ginekolog położnik

ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy