4505960-480x720.jpg

Lśniące włoski

Niemowlęca czupryna wymaga szczególnego traktowania. Jeżeli będziesz ją właściwie pielęgnować, sprawisz, że będzie zdrowsza i piękniejsza.
4505960-480x720.jpg
Urocze loczki, delikatny meszek, słodka łysinka... Choć niemowlę nie zawsze może się pochwalić bujnymi włosami, warto zadbać o te, z którymi się urodził, i o te, których... jeszcze nie widać!

Mycie i suszenie
Włosy malca myj na samym początku kąpieli. Ułóż główkę bobasa w zgięciu łokcia i delikatnie namydlij. Uważaj, aby piana nie dostała się do jego oczu. Po chwili spłucz ją ciepłym strumieniem z prysznica albo wodą z wanienki. Używaj łagodnego mydła – tego samego, którym namydlasz całe ciało dziecka. Jeśli wolisz stosować szampon dla niemowląt upewnij się, że wybrany przez ciebie kosmetyk jest przeznaczony dla dzieci już od pierwszych dni życia. Najlepiej myć włoski codziennie, bo główka niemowlęcia bardzo się poci. Nie wierz w popularne opinie, że częste mycie i suszenie włosów osłabia je. Woda i mydło z pewnością nie zrobią im krzywdy. Za to suszarka – owszem, dlatego pozwól, by główka dziecka wyschła sama (to nie trwa długo). Noworodkowi z bujną czupryną możesz po kąpieli włożyć na chwilę bawełnianą czapeczkę, oczywiście tylko wtedy, gdy w domu jest chłodno. Nie obawiaj się, że podczas mycia głowy, uszkodzisz ciemiączko. Błona, która je zarasta, jest bardzo mocna.

Szczotkowanie łysej główki
Zastanawiasz się, po co to robić, skoro tam, gdzie powinna znajdować się prawdziwa gęstwina, rośnie jakieś siedem włosów na krzyż? Właśnie po to, aby urosło ich trochę więcej! Delikatny masaż szczotką poprawi ukrwienie skóry i wzmocni mieszki włosowe, dzięki czemu fryzura będzie gęstsza. Najmłodszym bobasom możesz kupić specjalne miękkie szczoteczki dla niemowląt. Do rozczesywania włosów starszych dzieci użyj grzebienia o szeroko rozstawionych dużych zębach lub szczotki, której druciki są zakończone plastikowymi kuleczkami.

Pierwsze podcięcie
Meszek, z jakim urodził się twój bobas, wytrze się po kilku tygodniach, a na jego miejscu wyrosną nowe włoski. Kiedy zaczną dziecku przeszkadzać albo opadać mu na oczy, bez wahania je podetnij. Nie zapuszczaj ich, by wiązać je w kucyk lub pleść warkoczyki – gumki i spinki ciągną i niszczą włosy, a poza tym dziecko może zdjąć ozdoby z głowy i połknąć. Nie wierz też w stary przesąd, że obcinanie włosów niemowlęciu, zanim skończy rok, przynosi pecha. Zapuszczanie (i podcinanie) nie ma wpływu ani na powodzenie życiowe, ani na gęstość fryzury. Nie zmienia też grubości i tempa wzrostu włosów. To wszystko dziecko dziedziczy po rodzicach. Zanim sięgniesz po nożyczki, zwilż nieco czuprynę malucha – mokre piórka obetniesz trochę szybciej. Możesz też wypróbować maszynkę do strzyżenia, ale warto kilka dni wcześniej zacząć przyzwyczajać smyka do jej dźwięku.


tm_dopisek.gif


Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy