Tego produktu nie powinny jeść ciężarne! Może wpłynąć na rozwój dziecka

Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli, że jedzenie dużych ilości lukrecji w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka w przyszłości. Sprawdź dlaczego!
Hanna Szczesiak
Dieta ciężarnych nie powinna zawierać lukrecji
fot. Fotolia
Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli, że jedzenie dużych ilości lukrecji w ciąży ma negatywny wpływ na rozwój dziecka w przyszłości.

Lukrecja niezalecana dla ciężarnych

Naukowcy z kilku fińskich ośrodków badawczych przebadali grupę 378 dzieci w wieku 12-13 lat. Okazało się, że dzieci, których mamy spożywały w ciąży duże ilości lukrecji, otrzymywały gorsze wyniki w przeprowadzanych testach. Miały niższy iloraz inteligencji (o ok. 7 punktów), problemy z pamięcią, trzy razy częściej występowały u nich objawy ADHD. Badanie wykazało, że dziewczynki, których mamy jadły w ciąży lukrecję, dojrzewają szybciej niż rówieśniczki, których mamy nie jadły lukrecji.

Składnikiem, który negatywnie wpływa na płód, jest glicyryzyna. Duże dawki glicyryzyny przyczyniają się do wzrostu poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu) w organizmie. Oddziaływanie kortyzolu może ujawnić się dopiero po wielu latach. Fińscy naukowcy zalecają kobietom starającym się o dziecko i ciężarnym ograniczenie spożywania lukrecji, bo jeszcze nie zbadano, jaki poziom glicyryzyny jest bezpieczny dla płodu.

Od stycznia 2016 roku na liście produktów niezalecanych ciężarnym, opublikowanej przez fiński Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej, znalazła się lukrecja. Chociaż w Polsce słodycze z lukrecją nie są tak popularne, jak w Finlandii i innych krajach skandynawskich, glicyryzyna jest dodawana np. do herbaty.

Lubicie lukrecję czy nieszczególnie przepadacie za tym słonym smakołykiem?

Czytaj także: Urodziłaś dziecko po 25 roku życia? Naukowcy odkryli coś niezwykłego!

Źródło: rynekzdrowia.pl
Redakcja poleca: Winogrona w ciąży? Mogą szkodzić, ale... [WIDEO]
Chcesz się zdrowo odżywiać w ciąży i spożywasz dużo owoców i warzyw? Zobacz, dlaczego jedzenie winogron w nadmiarze może być niebezpieczne dla płodu.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Hej Mamy! Nasze święto już w tę niedzielę!!!

Jaką jesteś mamą?