luteina w ciąży
fot. Adobe Stock

Luteina w ciąży - kiedy należy ją przyjmować?

Luteina, czyli inaczej progesteron, jest niezbędna, żeby kobieta zaszła w ciążę oraz żeby ją utrzymać. Można ją przyjmować w formie tabletek podjęzykowych lub dopochwowych. Objawy niedoboru luteiny to między innymi: nieregularne miesiączki, plamienie i problemy z zajściem w ciążę.
Joanna  Biegaj
luteina w ciąży
fot. Adobe Stock
Luteina to potoczne określenie hormonu płciowego, który jest konieczny, by doszło do zapłodnienia, a także do tego, żeby ciąża została utrzymana. Może być ona przyjmowana w sposób podjęzykowy lub dopochwowy. Objawami niedoboru luteiny jest plamienie występujące między miesiączkami, nieregularne miesiączki, a także problemy z zajściem w ciążę.

Spis treści: 
  1. Luteina – co to jest?
  2. Luteina w ciąży - na co?
  3. Niedobór luteiny – objawy​
  4. Kiedy należy przyjmować luteinę w ciąży?
  5. Luteina na podtrzymanie ciąży

Luteina – co to jest?

Luteina (inaczej progesteron) jest hormonem płciowym, który produkuje ciałko żółte w jajniku i łożysku, gdy kobieta jest w ciąży. Odpowiedzialna za jej wytwarzanie jest także kora nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Gdy kobieta jest w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego – stężenie luteiny jest bardzo niskie. Wyższy jest jednak poziom estrogenu - hormonu, który odpowiada za przygotowanie błony śluzowej macicy i owulację w jajnikach. Kiedy zaczyna wzrastać stężenie luteiny? Chwilę przed początkiem owulacji, a najwyższe jest ono w 20-22. dniu cyklu. Gdy dojdzie do zapłodnienia - hormon nadal jest wytwarzany. Jeśli jednak do zapłodnienia nie doszło – wytwarzanie kontynuowane jest jedynie przez parę dni, a następnie stężenie luteiny spada (około 27. dnia) i u kobiety pojawia się miesiączka. Luteina przede wszystkim reguluje cykl menstruacyjny.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Luteina w ciąży - na co?

Dlaczego luteina jest tak ważna dla kobiet w ciąży? Przede wszystkim przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Luteina pomaga też zajść w ciążę - sprawia, że błona śluzowa macicy jest grubsza, a także bardziej ukrwiona niż normalnie. Luteina działa także na początku ciąży, to za jej sprawą ciąża jest podtrzymywana aż do momentu, gdy wytworzy się łożysko, czyli przez około 3 miesiące. Hamuje również skurcze macicy, a to przeciwdziała przedwczesnemu porodowi lub poronieniu.
Gdy kobieta jest w 9. miesiącu ciąży poziom luteiny wzrasta prawie stukrotnie, dopiero przed porodem spada, a to jest sygnałem dla macicy, że rozpoczyna się akcja porodowa.

Luteina bierze także udział w wytwarzaniu hormonów metabolicznych płodu, jest odpowiedzialna za zmiany w gruczołach mlecznych, które przygotowują je, by produkowały mleko w czasie laktacji. Funkcją luteiny jest także wstrzymanie dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graffa. Luteina wpływa również na regulowanie temperatury ciała w organizmie kobiety - stąd właśnie dzięki mierzeniu temperatury rano kobieta może dowiedzieć się, czy miała już owulację.

Niedobór luteiny – objawy

Niedobór luteiny można zdiagnozować już przed ciążą, objawia się on:

Kiedy należy przyjmować luteinę w ciąży?

Funkcją luteiny jest między innymi utrzymanie i prawidłowy rozwój ciąży. Jeżeli kobieta ma niedobór luteiny - ciąża może przebiegać nieprawidłowo, pojawia się także ryzyko poronienia. Kiedy więc należy przyjmować luteinę w ciąży? Gdy pojawi się ból w podbrzuszu, skurcze macicy lub plamienie lekarz może zadecydować, że ciężarna powinna przyjmować luteinę - podjęzykowo lub dopochwowo.

Luteina na podtrzymanie ciąży

Luteinę stosuje się też, by podtrzymać ciążę - zapobiec przedwczesnemu porodowi na jej zaawansowanym etapie. Wtedy luteina przyjmowana jest w tabletkach dopochwowych lub zastrzykach. Przyjmowanie luteiny w ciąży lekarze zalecają także, gdy kobieta wcześniej poroniła lub poród rozpoczął się przedwcześnie (wtedy przyszła mama powinna przyjmować luteinę profilaktycznie do 16. tygodnia ciąży). Kobieta ciężarna powinna przyjmować luteinę też w sytuacji, kiedy zdiagnozowano u niej niewydolność szyjki macicy (co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu) – luteinę podaje się wtedy do około 23. tygodnia ciąży. 
Luteinę dopochwowo stosuje się u kobiety, która ma problemy z wątrobą lub nerkami. Taka forma podawania hormonu sprawia, że jego metabolizm nie odbywa się w wątrobie lub nerkach.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy