luteina w ciąży
fot. Adobe Stock

Luteina w ciąży - kiedy należy ją przyjmować?

Luteina pomaga zajść w ciążę, jest także niezbędna, by kobieta mogła ją utrzymać. Można ją przyjmować w formie tabletek podjęzykowych lub dopochwowych. Objawy niedoboru luteiny to między innymi: nieregularne miesiączki, plamienie i problemy z zajściem w ciążę.
Joanna  Biegaj
luteina w ciąży
fot. Adobe Stock
Luteina w ciąży odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ zapobiega przedwczesnemu porodowi lub poronieniu. Luteina to potoczne określenie hormonu płciowego, który jest konieczny, by doszło do zapłodnienia, a także do tego, żeby ciąża została utrzymana. Przygotowuje ona błonę macicy do tego, by mogła zagnieździć się zapłodniona komórka jajowa. Luteina w ciąży może być przyjmowana w sposób podjęzykowy lub dopochwowy. 

Spis treści: 
  1. Luteina w ciąży - na co?
  2. Luteina na podtrzymanie ciąży
  3. Jaką luteinę przyjmować w ciąży?
  4. Luteina - co to jest?
  5. Niedobór luteiny - objawy

Luteina w ciąży - na co?

Luteina  na początku ciąży pomaga zapłodnionej komórce jajowej zagnieździć się w macicy. To dzięki temu, że przygotowuje do tego błonę śluzową macicy - dzięki luteinie staje się lepiej ukrwiona i grubsza. Pomaga utrzymać ciążę w pierwszych trzech miesiącach jej trwania, do czasu gdy łożysko będzie już w pełni sprawne, zapobiegając przedwczesnemu porodowi lub poronieniu.

Luteina w ciąży wpływa także na:
  • przygotowanie gruczołów mlecznych do laktacji
  • wstrzymanie owulacji
  • zmiany temperatury ciała kobiety w czasie cyklu.

Luteina na podtrzymanie ciąży

Funkcją luteiny jest między innymi utrzymanie i prawidłowy rozwój ciąży. Kobieta może przyjmować luteinę na podtrzymanie ciąży, jeśli ma historię poronień lub poród rozpoczął się przedwcześnie (wtedy przyszła mama powinna przyjmować luteinę profilaktycznie do 16. tygodnia ciąży). Luteinę stosuje się też przy niewydolności szyjki macicy (co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu) – luteinę podaje się wtedy do około 23. tygodnia ciąży.

Przyjmowanie luteiny w ciąży

Kiedy należy przyjmować luteinę w ciąży? Lekarz może zadecydować, że ciężarna powinna przyjmować luteinę - podjęzykowo lub dopochwowo - gdy pojawi się ból w podbrzuszu, skurcze macicy lub plamienie.  Jeżeli kobieta ma niedobór tego hormonu - ciąża może przebiegać nieprawidłowo, pojawia się także ryzyko poronienia. 


Jaką luteinę w ciąży przepisze lekarz, zależy od konkretnego przypadku. Może być to luteina w tabletkach doustnych lub podjęzykowych, zastrzykach albo dopochwowa. Luteina dopochwowa w ciąży jest odpowiednia m.in. dla kobiet, które nie powinny przyjmować jej doustnie, np. z powodu zaburzeń czynności nerek lub wątroby. Nie wszystkie kobiety jednak dobrze tolerują luteinę dopochwową – przyjmowanie jej w takiej formie może podrażniać miejsca intymne i prowadzić do uciążliwych upławów.

Luteina czy Duphaston? Duphaston jest syntetycznym progesteronem. Luteina z kolei jest czystym, naturalnym progesteronem. Luteina i Duphaston mają więc zbliżony charakter działania. Luteinę można przyjmować podjęzykowo lub dopochwowo. Duphaston ma formę tabletek doustnych. 

Luteina – co to jest?

Luteina (inaczej progesteron) jest hormonem płciowym, który produkuje ciałko żółte w jajniku i łożysku, gdy kobieta jest w ciąży. Reguluje cykl menstruacyjny. Stężenie luteiny wzrasta w czasie cyklu – na początku jest bardzo niskie, a zaczyna wzrastać przed początkiem owulacji. Najwyższy poziom luteiny jest w 20-22. dniu cyklu. Gdy dojdzie do zapłodnienia - hormon nadal jest wytwarzany (w czasie ciąży jego stężenie wzrośnie prawie stokrotnie!). Jeśli jednak do zapłodnienia nie doszło, poziom luteiny około 27. dnia cyklu zacznie spadać i pojawi się miesiączka.

Niedobór luteiny – objawy

Niedobór luteiny można zdiagnozować już przed ciążą, objawia się on:
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy