łyżwy dla dzieci
fot. Adobe Stock

Łyżwy dla dzieci – poradnik zakupowy dla rodziców

Łyżwy dla dzieci można podzielić na trzy typy, które warto dobrać do wieku dziecka. Młodszemu lepiej kupić dwupłozowe, a nieco starszemu figurowe wiązane lub plastikowe.
Ewa Janczak-Cwil
łyżwy dla dzieci
fot. Adobe Stock
Jazda na łyżwach ma wiele korzyści, a nauka jazdy może być dla dziecka świetnym treningiem sprawności i dobrą zabawą. Jednak, aby malec chciał się uczyć, trzeba mu zapewnić odpowiednie łyżwy. Podpowiadamy, po jakie łyżwy dla dzieci warto sięgnąć.

Łyżwy dla dzieci w wieku 2-3 lata

Dla najmłodszych najlepiej kupić łyżwy z dwiema płozami. Są dużo stabilniejsze i nie męczą tak nóg, jak łyżwy na jednej płozie. Niestety poruszanie się na nich to raczej ślizganie się po lodzie, a nie prawdziwa jazda. Jednak tak małe dziecko warto najpierw oswoić z poruszaniem się po lodzie, a do tego celu najlepsze są właśnie łyżwy na dwóch płozach. Przyczepia się je do butów paskami. Jeśli kupujesz pierwsze łyżwy dla swojego malucha, kup takie, z regulacją rozmiaru. Dzięki temu posłużą wam dłużej niż jedną zimę.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Łyżwy dla dzieci w wieku 4-5 lat i starszych

Czterolatek jest już zwykle na tyle sprawny, że można mu sprawić łyżwy na jednej płozie. Do nauki jazdy zdecydowanie polecamy takie z płozą typu hokejowego, czyli bez ząbków z przodu, oraz takie z plastikową skorupą zapinaną na klamry. Tego typu łyżwy dla dzieci są dla nich wygodniejsze: nie trzeba ich wiązać, szybko się je zapina, dobrze stabilizują kostkę, a dziecko nie potyka się o ząbki łyżew.
W tej kategorii dostępne są łyżwy z regulacją rozmiaru, bez regulacji oraz takie, które na lato można przerobić na rolki. Przed zakupem obejrzyj płozę – łyżwy z plastikowymi butami mogą mieć też płozę figurową!

Łyżwy dla dzieci – figurowe

Łyżwy figurowe są wykonane ze skóry lub podobnego do niej tworzywa. Wiąże się je sznurowadłami, a na przedzie płóz znajdują się ząbki. Tego typu łyżwy warto dać dziecku, które już jeździło na łyżwach. Skóra nie stabilizuje stopy tak skutecznie, jak plastikowa skorupa, więc na początku użytkowania trzeba uprzedzić dziecko, że nogi mogą szybciej się męczyć, a nawet boleć i że to minie.

Wolisz jednak łyżwy figurowe dla dziecka? Nie ma sprawy! Tu znajdziesz modele w najlepszych cenach:


Obecnie łyżwy figurowe nie są już tak bardzo popularne, zwłaszcza wśród dzieci. Dlatego, jeśli twoja pociecha nie upiera się na łyżwy figurowe, wcale nie musi ich mieć. Wygodniejsze i łatwiejsze do jazdy są plastikowe łyżwy z hokejową płozą – i przy nich dziecko może pozostać.

Łyżwy dziecięce – dopasowanie

Buty łyżew, nieważne, czy plastikowe, czy skórzane, nie mogą dziecka uwierać. Dlatego trzeba je dziecku założyć i chwilę poczekać, a najlepiej pozwolić dziecku w nich pochodzić (nie dotyczy to łyżew na dwóch płozach – dziecko ma nogi we własnych butach). Uwaga! Do chodzenia trzeba założyć na płozy ochraniacze!

Jeśli dziecko nie zgłasza, że buty je cisną, albo uwierają, można planować wyjście na ślizgawkę. Wszelkie uwagi zgłaszane przez dziecko trzeba brać poważnie i w razie potrzeby mierzyć inny model łyżew i tak do skutku – aż znajdzie się takie, które są dla dziecka wygodne.

Sprawdź: Pomysły na zimowe zabawy z dzieckiem (na dworze i nie tylko)

Łyżwy dla dzieci o regulowanym rozmiarze

Zwykle tak samo skutecznie stabilizują kostki dziecka, ale potrafią przeciekać w miejscu, gdzie rozsuwa się skorupę. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak to, że można ich używać przez 2-3 sezony.

Uwaga! Naukę jazdy na łyżwach warto prowadzić z użyciem naostrzonych łyżew! W przeciwnym wypadku dziecko może się zniechęcić, a wydane na zakup łyżew pieniądze pójdą w błoto.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy