GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Macica - pęknięcie w ciąży

Pęknięcie macicy może zdarzyć się zarówno podczas trwania ciąży, jak i w trakcie porodu. Przyczyną jest zazwyczaj blizna w ścianie macicy po cesarskim cięciu, operacjach lub urazach mechanicznych (powstałych na skutek wypadków).

Także nieprawidłowe ułożenie płodu (położenie poprzeczne) podczas rozpoczynającego się porodu oraz przedawkowanie środków naskurczowych może być przyczyną pęknięcia macicy.

Przyczyny zagrożenia
Pęknięcie macicy częściej występuje u kobiet, które urodziły kilkoro dzieci, przeszły ciążę mnogą lub wystąpiło u nich wielowodzie. Wynika to z tego, że macica jest już bardziej rozciągnięta i słabsza. W wywiadzie lekarskim należy wspomnieć o powikłaniach, zagrożeniach, cesarskich cięciach dotyczących poprzednich ciąż oraz wszelkich operacjach na macicy, które mogłyby być przyczyną jej pęknięcia. Ciężarne, które przeszły różnie powikłania i występuje u nich zagrożenie pęknięciem macicy, kwalifikowane są do ciąż z grupy podwyższonego ryzyka. Wtedy też podczas ciąży, przy pomocy badania USG, monitoruje się stan macicy, w tym grubość jej ścian.

Jak rozpoznać pęknięcie macicy?
Pęknięciu macicy zawsze towarzyszy nagły, duży i rwący ból. Natężenie bólu jest różne w zależności od miejsca pęknięcia. Jeżeli macica pękła w górnej części, to ból jest silniejszy. Może nastąpić przerwa w bólu i jego nawrót – silniejszy i ogarniający cały brzuch. Czasami pęknięcie macicy jest wykrywane po porodzie. Wtedy najpoważniejszym objawem jest krwotok poporodowy.
Postępowaniem w przypadku pęknięcia jest operacyjne zszycie macicy i połączone z tym pooperacyjne monitorowanie chorej w celu wykrycie ewentualnych powikłań lub wycięcie macicy.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie