Zmęczona mama
fot. fotolia

Macierzyństwo – myślałaś, że będzie tak ciężko?

Presja, jaką wywiera się na nas, byśmy były „idealnymi matkami” nie ułatwia nam stawiania pierwszych kroków w macierzyństwie. Oto dowody.
Marta Kabulska
Zmęczona mama
fot. fotolia
Młode mamy czuja ogromną presję bycia "matką idealną", a to odbija się na ich zdrowiu.

Badania zlecone przez markę produkująca żywność dla niemowląt Bellamy’s wykazały, że wizerunek matki, jaki króluje w social mediach, ułatwia społeczeństwu wywieranie presji na kobietach, by takimi właśnie były.

Wszyscy wiemy, jak to matki zwykły stawiać dziecko na pierwszym miejscu, a własne potrzeby na końcu. Badania pokazały, że wywierana na matkach presja może zaszkodzić ich zdrowiu. 

9 z 10 kobiet zaniedbuje własne zdrowie i odżywianie w imię bycia dobrą mamą. Przyznają też, że z tego powodu nie raz czuły się źle.

Badania koncentrowały się na nawykach żywieniowych młodych mam, ale także na olbrzymiej presji, jaka na nich ciąży. Okazało się, że prawie 2/3 matek czuje się niesprawiedliwie osądzana, jeśli nie schudnie wystarczająco szybko po porodzie. Przy czym tyle samo matek czuje się krytykowana, kiedy spędza czas z dala od swoich dzieci – nawet jeśli jest to czas przeznaczony np. ćwiczenia.

Jesteśmy więc złe, jeśli nic nie robimy, ale i wtedy, gdy coś próbujemy zrobić.

Ponadto 83% z 1000 przebadanych matek czuło się oceniane przez obcych, kiedy ich dzieci były niegrzeczne w miejscach publicznych, podczas gdy 3/4 wyznała, że była krytykowana za zbyt szybki powrót do pracy.

Połowa mam miała ukształtowany wizerunek "dobrej matki" na podstawie social mediów.

Dr Bronwyn Harman przeprowadził wywiad z tysiącem kobiet na temat macierzyństwa i stwierdził, że oczekiwanie kobiet odnośnie macierzyństwa były zupełnie inne niż rzeczywistość – i nie było to pozytywne zaskoczenie. 

Wyniki badań ujawniły, że istnieje duża różnica między tym, co kobiety myślą o przyszłym macierzyństwie, a tym, czym w rzeczywistości dla nich się staje. 

Zobacz też: Apel młodej mamy do mężczyzn: Potrzebujemy snu!

Źródło: mamamia.com.au
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy