GRY

Magia kołysanki

Nucenie kołysanek przed snem to najbardziej naturalny sposób usypiania dziecka. Nawet jeśli nie masz wspaniałego głosu, twojemu dziecku nie będzie to przeszkadzać.
mama, niemowlę, zabawa
Zacznij od nucenia prostych melodyjek. Już pierwsza reakcja malucha zachęci cię, żeby kontynuować. Jest kilka powodów, dla których warto śpiewać maluszkowi przed zaśnięciem.

Kocham cię, maleństwo
Śpiewanie kołysanek wytwarza szczególną więź między tobą a dzieckiem. Gdy pochylasz się nad maluszkiem, patrzysz na niego czule, pieszczotliwie przemawiasz i przytulasz go do siebie, nucąc, przede wszystkim okazujesz mu miłość. Dziecko lubi nie tylko twój dotyk, ale i głos. Gdy jesteście blisko, czuje się bezpiecznie. W ten sposób buduje też jedną z pierwszych relacji z rodzicem. Dlatego dobrze, jeśli raz usypia malucha mama, a raz tata. Początkowo maluszek nie rozumie słów, reaguje na rytm, intonację, melodię i siłę głosu. Potrafi też odebrać twoje emocje. Dopiero z czasem zaczyna przywiązywać wagę do słów.

Stop dziecięcym smutkom
Ten szczególny rodzaj muzyki pomaga dziecku zrelaksować się i uspokoić. Po pełnym wrażeń i zabaw dniu spokojny, melodyjny głos mamy najlepiej działa na zmęczonego czy rozdrażnionego maluszka. Wycisza go i wprawia w błogi stan.
To prawda, śpiew nie uśmierzy bólu brzuszka, ale z pewnością odwróci od niego uwagę, a ty możesz malucha jednocześnie masować, starając się łagodzić kolkowe dolegliwości. W czasie śpiewania płacz powoli ucichnie, ty też się uspokoisz. Natomiast nucenie podczas przewijania uprzyjemni maluszkowi rutynową czynność. A jeśli właśnie próbujesz nauczyć go samodzielnego zasypiania, dziecko lepiej zniesie fizyczne oddzielenie, jeśli usiądziesz niedaleko łóżeczka i pośpiewasz mu. Poczucie bliskości zapewni mu twój głos, przy którym będzie mógł spokojniej zasnąć.

Rozwijanie przez słuchanie
Nucenie kołysanek uczy malucha koncentracji i sprawia, że jego słuch lepiej się rozwija. Zauważ, że podczas śpiewania dziecko w skupieniu cię obserwuje. Powtarzanie tych samych utworów sprawia zaś, że lepiej zapamiętuje słowa. Zacznie je powtarzać, ucząc się mówić. Twoje śpiewanie stanowi też dla niego zachętę do własnych prób. Z czasem może chętnie śpiewać razem z tobą i tworzyć swoje piosenki na bazie słownictwa i melodii zasłyszanych w kołysankach.
Dzieci od urodzenia potrzebują różnych wrażeń, także dźwiękowych. Jak dowodzą badania neurobiologów, śpiewanie dziecku i zachęcanie go do niego korzystnie wpływa na rozwój połączeń między prawą a lewą półkulą mózgu. Jest bodźcem do rozróżniania zarówno melodii, jak i słów. Muzyka jest przecież pomysłem na wspólne spędzanie czasu nie tylko przed snem. W ciągu dnia dziecko może korzystać z grzechotek, uderzać w bębenek, tańczyć, słuchać nagrań z płyt.


Słowa najpiękniejszych kołysanek na następnej stronie.
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt