Czy mąka ziemniaczana i krochmal pomaga na odparzenia?

Mąka ziemniaczana na odparzenia i kąpiel w krochmalu to domowe metody walki z odparzeniami. Stosowane przez nasze babcie i prababcie nadal mają swoich wyznawców? Czy w dobie superkremów i cudownych maści można je jeszcze stosować?
Małgorzata Wódz
Mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowlaka
Moda na pudry i zasypki do pośladków minęła. Zdaniem dermatologów mąka ziemniaczana na odparzenia u niemowlaka to – niestety – nie jest najlepszy pomysł. Zamiast pomóc, może zaszkodzić. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy jej stosować jako zasypki i kiedy można wykąpać dziecko w przygotowanym z niej krochmalu.

Mąka ziemniaczana nasila odparzenia?

Mąka ziemniaczana, zamiast leczyć odparzenia, może sprawić, że staną się większym problemem. A jeśli dziecko ma zdrową skórę pupy – doprowadzić do ich powstania. Jak to możliwe? Jeśli posypiesz nią pośladki dziecka, pod wpływem wilgoci (o którą przecież łatwo pod pieluszką) utworzy się bariera utrudniająca skórze oddychanie. Stąd tylko krok do  kłopotliwego podrażnienia, którego skutkiem mogą być odparzenia pośladków.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Uwaga na dziewczynki!

Dermatolodzy szczególnie przestrzegają przed stosowaniem mąki ziemniaczanej jako zasypki u dziewczynek. Gdy posypiesz nią skórę i przykryjesz pieluszką, istnieje ryzyko, że część mąki dostanie się do miejsc intymnych. Podczas mycia trudno się jej pozbyć, dlatego może stać się przyczyną infekcji (np. zapalenia cewki moczowej lub pęcherza).

Czy odparzoną pupę myć w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu to stara jak świat metoda pielęgnacji. Szczególnie sprawdza się, gdy na skórze pojawiają się silne zmiany sączące (to zaawansowana postać odparzeń). Krochmal może pomóc niemowlakowi z odparzoną pupą, ale dermatolodzy przestrzegają przed kąpaniem w nim małego dziecka na własną rękę. Taką terapię powinien zalecić lekarz.
Krochmal to płynny roztwór skrobi roślinnej, najczęściej ziemniaczanej. Robi się go podobnie jak kisiel – gotując mąkę w wodzie (powinien być rzadki).

Jak kąpie się niemowlę w krochmalu?

Krochmal – owszem – działa łagodząco, wysusza, zmniejsza stan zapalny i łagodzi swędzenie. Ale nieodpowiednie, np. zbyt długie stosowanie kąpieli w krochmalu, zamiast pomóc, może nasilić zmiany skórne. Kąp dziecko jedynie dzień lub dwa, krótko – ok. 5 minut. Po kąpieli wilgotną skórę natłuść, aby nie doszło do jej zbytniego wysuszenia. Ale przede wszystkim najpierw z uciążliwymi odparzeniami wybierz się do pediatry lub dermatologa dziecięcego.
 
Zobacz też:

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem