Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na pszenicę, żyto, owies, uczulenie na mąkę, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Fotolia

Mąki

Pszenna, żytnia i owsiana. Alergia na pszenicę może występować w reakcji krzyżowej na żyto, owies czy ryż. Uczulenie może objawiać się zarówno katarem, uczuciem zatkanego nosa, jak i zmianami skórnymi, które pojawiają się np. podczas wyrabiania ciasta z mąki, na którą jesteśmy nadwrażliwi. Przy uczuleniu na pszenicę możliwe jest też pogorszenie samopoczucia, osłabienie. Pszenica i żyto zawierają gluten, który u dzieci może wywoływać chorobę trzewną nazywaną celiakią (sprawdź: Jak podawać gluten dziecku?). Alergia na ryż występuje rzadko i jest spowodowana reakcją krzyżową na pyłki roślin (trawy i zboża)

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.