Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, alergia na pszenicę, żyto, owies, uczulenie na mąkę, alergia pokarmowa, alergia u dziecka, alergeny krzyżowe
fot. Fotolia

Mąki

Pszenna, żytnia i owsiana. Alergia na pszenicę może występować w reakcji krzyżowej na żyto, owies czy ryż. Uczulenie może objawiać się zarówno katarem, uczuciem zatkanego nosa, jak i zmianami skórnymi, które pojawiają się np. podczas wyrabiania ciasta z mąki, na którą jesteśmy nadwrażliwi. Przy uczuleniu na pszenicę możliwe jest też pogorszenie samopoczucia, osłabienie. Pszenica i żyto zawierają gluten, który u dzieci może wywoływać chorobę trzewną nazywaną celiakią (sprawdź: Jak podawać gluten dziecku?). Alergia na ryż występuje rzadko i jest spowodowana reakcją krzyżową na pyłki roślin (trawy i zboża)

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy