5-latka sparaliżowana po ugryzieniu kleszcza - paraliż kleszczowy
fot. screen/facebook.com/jessica.l.durham.5

5-latka sparaliżowana po ugryzieniu kleszcza! Jej mama ostrzega innych rodziców!

Ta mała dziewczynka nagle przestała chodzić i normalnie mówić. A jeszcze poprzedniego dnia czuła się świetnie. Okazało się, że tak może się stać po ugryzieniu kleszcza. W Polsce mamy aż sześć gatunków kleszczy, które mogą to spowodować! Taki paraliż częściej dotyka dzieci, niż dorosłych. Jeśli już się zdarzy – jak postępować?
Weronika Zagojska
5-latka sparaliżowana po ugryzieniu kleszcza - paraliż kleszczowy
fot. screen/facebook.com/jessica.l.durham.5
Co się dokładnie stało 5-letniej dziewczynce, o której rozpisują się polskie i zagraniczne media? Jednego z czerwcowych ranków mała Kailyn obudziła się jak zwykle i chciała wstać. Niestety nogi odmówiły jej posłuszeństwa. Dziecko próbując stanąć po prostu upadło. I tak kilka razy. Mama dziewczynki, Jessica Griffin, opowiadała też później, że córeczka miała wyraźne kłopoty z mówieniem. A jeszcze poprzedniego dnia do późna bawiła się, grała w piłkę i śmiała się. Wszystko było w najlepszym porządku.

Kleszcz z dużym odwłokiem wbity w skórę głowy

Mama pomyślała w pierwszej chwili, że może Kailyn po prostu zdrętwiały nogi. To się czasem zdarza.  Uczucie zdrętwienia, mrowienia, które często potocznie nazywamy mrówkami: "Mamo! Chodzą mi mrówki!". Mama podeszła do córeczki, by ją uczesać i zauważyła od razu na głowie kleszcza. Był bardzo duży, niemal od razu widoczny, z odwłokiem napompowanym krwią. Musiał być już dość długo wbity w skórę.
Redakcja poleca: Dziecko po ugryzieniu kleszcza doznało paraliżu – to zdarza się częściej niż myślisz! [WIDEO]
Wśród powikłań po ugryzieniu kleszcza dziecko może spotkać jeszcze to... zobacz film

Paraliż kleszczowy u dziecka  

Najbardziej przytomny okazał się tata dziecka. Jessica Griffin zadzwoniła w totalnej panice do męża, który przebywał w Iraku i zapytała co robić. Kazał natychmiast spakować kleszcza w torebkę strunową i jechać z córeczką na ostry dyżur. Uznał od razu za bardzo prawdopodobne, że to paraliż kleszczowy . Tak też zrobiła i udała się z dzieckiem do Centrum Medycznego Uniwersytetu Missisipi (UMMC). Tam lekarze, po wielu badaniach krwi i tomografii komputerowej, potwierdzili przypuszczenia męża.

 - Na miłość boską proszę, sprawdzajcie, czy wasze dzieci nie mają kleszczy! To jest częstsze wśród dzieci niż u dorosłych! – alarmuje teraz przerażona mama na Facebooku.

Przypadki paraliżu także w Europie!

Jak czytamy w "Przeglądzie Epidemiologicznym"* paraliż kleszczowy najczęściej występuje u zwierząt. U ludzi zdarza się o wiele rzadziej. Na domowe zwierzęta też jednak warto uważać! Porażenie powodują neurotoksyny znajdujące się w ślinie, która jest wydzielana przez dorosłe samice kleszczy. Ten gatunek pajęczaków można spotkać zwłaszcza w Ameryce Północnej oraz na wschodnim wybrzeżu Australii. Odnotowano jednak już przypadki także w Europie i Afryce. Jak twierdzą specjaliści w Polsce jest aż sześć gatunków kleszczy, które mogą spowodować taki paraliż kleszczowy.

*Autorami publikacji o paraliżu kleszczowym w "Przeglądzie Epidemiologicznym" są pracownicy Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Oryginalny artykuł można ściągnąć w formie dokumentu na stronie Przeglądu Epidemilogicznego.

Objawy paraliżu kleszczowego u dziecka

Jakie są objawy paraliżu po ugryzieniu kleszcza wydzielającego neurotoksyny? Te najbardziej charakterystyczne mogą pojawić się po ok. 4  do 7 dni po ugryzieniu. Najczęściej to:
  • nietypowe zmęczenie, które może przypominać grypę (po 36 godzinach),
  • postępujące problemy z chodzeniem,
  • odrętwienie i mrowienia,
  • problemy z ruszaniem rękami,
  • problemy z poruszaniem mięśniami twarzy i językiem (późniejsze stadium).
Co robić? Należy natychmiast udać się do lekarza. Brak leczenia może spowodować poważne problemy z oddychaniem, które mogą prowadzić do śmierci. Takie działanie ma toksyna kleszczy. Kiedy z ciała kleszcz zostanie usunięty, objawy powinny ustąpić. Paraliż kleszczowy częściej diagnozowany jest u dzieci poniżej ósmego roku życia.

Jak się chronić przed chorobami odkleszczowymi?

Czy można uniknąć paraliżu kleszczowego? Ochroną mogą być tylko tradycyjne sposoby, takie jak ubieranie długich nogawek i rękawów, stosowanie preparatów, które odstraszają kleszcze i unikanie miejsc, w których jest ich najwięcej. A także szczegółowe oglądanie ciała i szybkie oraz prawidłowe usuwanie już wbitych w skórę kleszczy. 

Nie straszymy, po prostu warto mieć świadomość występowania takiej reakcji po ugryzieniu kleszcza u dziecka. By nie panikować, kiedy to już się zdarzy i wiedzieć co należy szybko zrobić w takiej sytuacji. Brawa dla taty małej Kailyn!

Czy spotkaliście się z chorobami odkleszczowymi wśród waszych dzieci lub najbliższych osób?
Czy słyszeliście już wcześniej o paraliżu kleszczowym lub porażeniu kleszczowym?


Zobacz też:
Źródło: facebook.com/jessica.l.durham.5, parents.com,
TVN Meteo, MS News Now​, wprost.pl, Przegląd Epidemiologiczny
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy