mała warszawska jesień

Mała Warszawska Jesień - Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci

21-30.09.2012r., Rozpoczyna się festiwal muzyki współczesnej rekomendowany dla dzieci w wieku 4 – 12 lat.
mała warszawska jesień
21 – 30 września 2012
Muzyka współczesna jest również dla dzieci! Pod takim hasłem zainaugurowaliśmy w ubiegłym roku pierwszy w Polsce festiwal muzyki współczesnej dla dzieci. Stało się jasne, że w kolejnych latach Małej Warszawskiej Jesieni nie może zabraknąć. Entuzjazm odbiorców, a także dobre przyjęcie przez krytyków muzycznych i media, utwierdzają nas w sensie kontynuacji i motywują do przygotowywania coraz bogatszej oferty programowej.

Misja i ogólna koncepcja Małej Warszawskiej Jesieni pozostają bez zmian. Zamierzamy oswajać młodych słuchaczy z intrygującymi dźwiękami, zachęcając ich i rodziców do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach muzycznych (koncertach, warsztatach), dostosowanych do możliwości percepcyjnych dziecka. Chcemy uczyć słuchania, nawet tych utworów, które niektórzy rodzice mogą uważać za trudne, a które tak naprawdę są tylko „nieoswojone”. W ofercie „Małej Warszawskiej Jesieni” zawsze znajdą się interaktywne instalacje i muzyczne przestrzenie dające dzieciom radość zabawy i tworzenia. Będziemy zamawiać nowe utwory, ale też przybliżać dziecięcej publiczności takie działania z dziedziny muzyki, które w Warszawie, a także w Polsce nie są znane.

W tym roku, w gościnnych progach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki: koncert, instalacja i warsztaty. W programie koncertu: Federico’s Little Songs for Children George’a Crumba, cykl siedmiu krótkich utworów na sopran, flet i harfę do wierszy Federico Garcii Lorki oraz Cinq études de bruits pioniera muzyki elektronicznej Pierre’a Schaeffera. W ramach interaktywnej instalacji Łukasza Szałankiewicza - „Dźwiękoświsty” - odkrywać będziemy kosmiczne dźwięki. Warsztaty dla dzieci poprowadzą Dagna Sadkowska i Michał Górczyński z Kwartludium - wszechstronni, kreatywni muzycy, o dużym doświadczeniu w pracy z dziećmi. Wydobędziemy wspólnie z nimi (za sprawą preparacji) dzikie zwierzęta, drzemiące w instrumentach i zajrzymy do muzycznej kuchni, sprawdzić czy muzycy orkiestry współczesnej mogą zamienić się w kucharzy. Zaprosimy też publiczność do zaprzyjaźnionych Łazienek Królewskich, tym razem na muzyczny spacer po zmierzchu – kompozycję plenerową, przygotowaną przez Jerzego Kornowicza.

Festiwal Warszawska Jesień zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne” oraz Instytutu Muzyki i Tańca.

więcej na stronie » www.warszawska-jesien.art.pl/wj2012/small

PROGRAM MAŁEJ WARSZAWSKIEJ JESIENI 2012

22 września – 30 września, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, sala warsztatowa
21 września, godz. 17.00 wernisaż z udziałem autora
24 września galeria nieczynna

Łukasz Szałankiewicz, Dźwiękoświsty, zamówienie Warszawskiej Jesieni
interaktywana instalacja audiowizualna
Jarosław Deruba wideo

Za sprawą interferencji pól elektromagnetycznych odbierać będziemy dźwięki przestrzeni kosmicznej. Instalacja wzbogacona o dodatkową warstwę audio-wideo będzie oczywiście tylko metaforą podsłuchiwania Kosmosu, jednak dzięki interaktywności i aranżacji da dzieciom możliwość „gwiezdnej” zabawy, swoistego kontaktu z przestrzenią kosmiczną.
wstęp wolny
Partner Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

22 września, godz. 19.00, Łazienki Królewskie, zbiórka przy bramie Belwederu
Jerzy Kornowicz, Godzina przemian – Echo, Król Midas i łabędzie, zamówienie Warszawskiej Jesieni
Wyprawa muzyczna oparta na wątkach Przemian Owidiusza w opracowaniu Anny Kamieńskiej.
Scenariusz i reżyseria - Jerzy Kornowicz i Beata Chwedorzewska

Alina Mleczko – saksofony
Michał Górczyński – klarnety    
Leszek Lorent – perkusja
Iwona Jędruch – gongi inne instrumenty perkusyjne
Zdzisław Piernik – tuby
Tadeusz Sudnik – instrumenty elektroniczne
Jerzy Kornowicz – pianino
Jerzy Litwiński -  głos, cytra i harmonium
oraz mim i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 50 Stowarzyszenia Kultury i Edukacji

"Godzina przemian" to spektakl muzyczny adresowany do wyobraźni dziecięcej bez względu na wiek odbiorcy. Ukazuje wybrane miejsca parku łazienkowskiego jako sceny ożywionych mitów z "Przemian"  Owidiusza i ich opracowania autorstwa Anny Kamieńskiej. Promenada wiedzie od jednej sceny akcji do kolejnej - od jednego urokliwego miejsca  "Łazienek" do innego. Przenosi orszak gości  "Łazienek Królewskich" do krainy tyleż nierealnej, co powiązanej ze scenerią Parku, dziejami człowieka i widzeniem go we współczesności. Spektakl zawiera elementy zabawy i współuczestnictwa publiczności w akcji.
wstęp wolny
Współpraca Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.

23 września, godz. 11.00 i 16.00, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, sala multimedialna
Koncert muzyki współczesnej, prowadzenie Grzegorz Wierus

George Crumb Federico’s Little Songs for Children (14’)
Barbara Zamek-Gliszczyńska sopran
Ewa Liebchen flet
Urszula Nowakowska harfa

Cykl siedmiu krótkich utworów na sopran, flet i harfę George’a Crumba powstał na podstawie Canciones para Niños Federico Garcii Lorki. W programie tegorocznej Warszawskiej Jesieni “z głosem” odnajdziemy wyjątkowo dużo utworów na sopran. Nie może więc, tego pięknego głosu, zabraknąć w programie Małej WJ. A że będzie śpiewał piękną poezję po hiszpańsku, nauczymy się czegoś nie tylko o muzyce…
przerwa

Pierre Schaeffer Cinq études de bruits (16‘)
Marcin Wolniewicz reżyseria dźwięku
Sztandarowe dzieło muzyki konkretnej - nurtu włączającego do utworów, obok dźwięków instrumentów i głosów, również zarejestrowane dźwięki otoczenia – bez wątpienia przemówi do dziecięcej wyobraźni. Obok fortepianu wystąpią, między innymi: pociągi, rondle - dobrze znane dzieciom instrumentarium.
Bilety: 5 zł dziecko, 10 zł dorosły
Partner Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

29 września, godz. godz. 11:00, 13.00, 15.30 i 17:30, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, sala multimedialna
Muzyczna kuchnia, godz. 11.00 i 13.00
Dagna Sadkowska koncepcja i prowadzenie
„Jak sporządzić dźwiękowy sos? Czy można zagrać kształt pomidora? Ile instrumentów potrzeba  żeby upiec pyszną pizzę? Czy muzycy orkiestry współczesnej mogą zamienić się w kucharzy?” Na te i inne smakowite pytania można znaleźć odpowiedź w „Muzycznej kuchni”, czyli w ramach muzycznego warsztatu dla dzieci w wieku 4-7 lat, który poprowadzi Dagna Sadkowska.
Dzikość instrumentów, godz. 15.30 i 17.30
Michał Górczyński koncepcja i prowadzenie
Nieco starsze dzieci (8 – 12 lat) będą odkrywać dzikie zwierzęta drzemiące w instrumentach. Zwaliste słonie, szybkie sarny, niebezpieczne skorpiony i kobry zilustrowane zostaną przez odpowiednią ekspresję muzyczną. Dzieci poznają też zagadnienie preparacji instrumentu. Warsztat poprowadzi Michał Górczyński.
Bilety: 5 zł dziecko, 10 zł dorosły
Partner Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Wydarzenia towarzyszące

30 września, godz. 12.30, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, sala multimedialna
Gdzie mieszkają ufoludki?
Joanna Borkowska koncepcja i prowadzenie
rodzinne warsztaty plastyczne, rekomendowane dla rodzin z dziećmi wieku  4-7 lat
Istnieje mnóstwo historii na temat ufoludków, ale nikt jeszcze nie złapał takiego za rękę (o ile ją posiada ;-). W czasie warsztatów posłuchamy dźwiękowej instalacji Łukasza Szałankiewicza, a następnie każdy wykona portret mieszkańca kosmosu.
Obowiązują zapisy: tel. 22 556 96 71 (dział edukacji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki)
bilety: 18 zł bilet rodzinny (w tym wstęp na wszystkie wystawy w Zachęcie)
Współorganizacja Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

30 września, godz. 15.30, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, sala multimedialna  

Czy można usłyszeć meteory?
spotkanie z astrofizykiem dr hab. Arkadiuszem Olechem z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, rekomendowane dla dzieci w wieku 8-12 lat

"Czy gwiazdy mogą spadać? Czy spełniają się wtedy życzenia? Czy spadając wydają jakieś dźwięki? Czy można usłyszeć je w radio?  Czym jest tak naprawdę zjawisko, które potocznie nazywamy <<spadającą gwiazdą>>, a które astronomowie określają meteorem? Czy widać je najlepiej "gołym okiem" czy może przez teleskop? A może lepiej go posłuchać?  O tym wszystkim postaram się opowiedzieć i mam cichą nadzieję, że uda mi się Was zainteresować tematyką obserwacji meteorów." Arkadiusz Olech.
Wstęp wolny
Współorganizacja Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Redakcja poleca: Zajęcia francuskiego dla dzieci - film
Zobacz, jak wyglądają zajęcia z języka obcego dla najmłodszych dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy