Małe dzieci śmieją się jak... szympansy!

Można zaryzykować stwierdzenie, że małe dzieci śmieją się bardziej naturalnie od dorosłych, bo podobnie do małp. Z czasem tracą tę umiejętność. Za to zyskują coś innego!
Ewa Janczak-Cwil
Małe dzieci śmieją się jak szympansy
fot. Adobe Stock
Z pewnością znasz z internetu filmiki, na których małe dzieci zaśmiewają się tak, że trudno nie śmiać się razem z nimi. Czy zwróciłaś uwagę na to, jak brzmi ich śmiech? Zauważyłaś coś nietypowego? Bo naukowcy, jak to oni, odkryli coś bardzo ciekawego!

Śmiech dzieci w internecie

Badacze z Holandii i Anglii przeanalizowali 44 nagrania zawierające śmiech dzieci w wieku od 3 do 18 miesięcy. Nagrania pochodziły z internetowych filmików pokazujących zaśmiewające się maluchy. Materiał ten analizował zespół 102 słuchaczy wyłonionych z grupy studentów psychologii. To oni oceniali, czy dziecko śmieje się na nagraniu na wydechu, czy na wdechu.
Redakcja poleca: Jak śmieją się niemowlęta? [WIDEO]
Tuż po narodzinach dziecko uśmiecha się tylko przez sen - i w dodatku nieświadomie. Dopiero po kilku tygodniach będziesz w stanie sprawić, by maluszek się do ciebie uśmiechnął. A co potem? Jego poczucie humoru się rozwija!

Im młodsze dziecko, tym bardziej się śmieje

Okazało się, że najmłodsze dzieciaki śmiały się zarówno wtedy, gdy wdychały powietrze, jak i wtedy, gdy je wydychały – identycznie jak robią to małpy naczelne, np. szympansy. U starszych dzieci śmiech było słychać przede wszystkim podczas wydechu.
Dorośli także, śmiejąc się, czasami wydają dźwięki podczas wdechu, jednak zdarza im się to bardzo rzadko. Tymczasem małe dzieci i małpy robią to niemal zawsze. Z czasem śmiech maluchów ulega zmianie i stopniowo zanikają dźwięki wydawane podczas wdechu. 

Dlaczego zanika śmiech na wydechu?

Być może chodzi o to, że mowa, którą nie posługują się małpy, wymaga kontroli oddechu i wypowiadania słów na wydechu. A być może dlatego, że najmłodsze dzieci, podobnie jak małpy, śmieją się raczej w wyniku fizycznych interakcji, np., łaskotania. Tymczasem w późniejszym okresie życia, bardzo często śmiejemy się dlatego, że coś wydaje nam się zabawne. 
A jak śmieje się twoje dziecko? 

Źródło: sciencedaily.com
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem