Małe dzieci śmieją się jak szympansy
fot. Adobe Stock

Małe dzieci śmieją się jak... szympansy!

Można zaryzykować stwierdzenie, że małe dzieci śmieją się bardziej naturalnie od dorosłych, bo podobnie do małp. Z czasem tracą tę umiejętność. Za to zyskują coś innego!
Ewa Janczak-Cwil
Małe dzieci śmieją się jak szympansy
fot. Adobe Stock
Z pewnością znasz z internetu filmiki, na których małe dzieci zaśmiewają się tak, że trudno nie śmiać się razem z nimi. Czy zwróciłaś uwagę na to, jak brzmi ich śmiech? Zauważyłaś coś nietypowego? Bo naukowcy, jak to oni, odkryli coś bardzo ciekawego!

Śmiech dzieci w internecie

Badacze z Holandii i Anglii przeanalizowali 44 nagrania zawierające śmiech dzieci w wieku od 3 do 18 miesięcy. Nagrania pochodziły z internetowych filmików pokazujących zaśmiewające się maluchy. Materiał ten analizował zespół 102 słuchaczy wyłonionych z grupy studentów psychologii. To oni oceniali, czy dziecko śmieje się na nagraniu na wydechu, czy na wdechu.
Redakcja poleca: Jak śmieją się niemowlęta? [WIDEO]
Tuż po narodzinach dziecko uśmiecha się tylko przez sen - i w dodatku nieświadomie. Dopiero po kilku tygodniach będziesz w stanie sprawić, by maluszek się do ciebie uśmiechnął. A co potem? Jego poczucie humoru się rozwija!

Im młodsze dziecko, tym bardziej się śmieje

Okazało się, że najmłodsze dzieciaki śmiały się zarówno wtedy, gdy wdychały powietrze, jak i wtedy, gdy je wydychały – identycznie jak robią to małpy naczelne, np. szympansy. U starszych dzieci śmiech było słychać przede wszystkim podczas wydechu.
Dorośli także, śmiejąc się, czasami wydają dźwięki podczas wdechu, jednak zdarza im się to bardzo rzadko. Tymczasem małe dzieci i małpy robią to niemal zawsze. Z czasem śmiech maluchów ulega zmianie i stopniowo zanikają dźwięki wydawane podczas wdechu. 

Dlaczego zanika śmiech na wydechu?

Być może chodzi o to, że mowa, którą nie posługują się małpy, wymaga kontroli oddechu i wypowiadania słów na wydechu. A być może dlatego, że najmłodsze dzieci, podobnie jak małpy, śmieją się raczej w wyniku fizycznych interakcji, np., łaskotania. Tymczasem w późniejszym okresie życia, bardzo często śmiejemy się dlatego, że coś wydaje nam się zabawne. 
A jak śmieje się twoje dziecko? 

Źródło: sciencedaily.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy