dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fot. fotolia

Małe dziecko i jesień. Odpowiedzi specjalistów na pytania rodziców

Czy małe dziecko może mieć jesienną chandrę? Co zrobić jeśli maluch przemoczy nóżki? Czy katar to powód, by zostać w domu? Jak karmić dziecko jesienią? Specjaliści z różnych dziedzin mówią o zdrowiu, pielęgnacji, diecie i nastroju dziecka jesienią.
Beata Turska
dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fot. fotolia
Zapytaliśmy specjalistów z różnych dziedzin o to, co trzeba wiedzieć o zdrowiu, pielęgnacji i nastroju małego dziecka jesienią.

Czy małe dziecko może być meteopatą?

Oczywiście – mówi dr hab. Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.  – Wrażliwość na zmiany ciśnienia czy wiatr jest sprawą indywidualną i nie zależy od wieku. Niektórzy ludzie są jak barometry: odczuwają spadek ciśnienia atmosferycznego, ponieważ im samym również spada ciśnienie, a to powoduje gorsze samopoczucie.
Redakcja poleca: Jesienne liście – film
Po co drzewom liście? Dlaczego jesienią liście spadają z drzew? – dowiesz się oglądając film.

Czy u dzieci zdarzają się jesienne chandry?

– U niektórych tak – twierdzi dr Maryniak. – Jesienna melancholia wiąże się z coraz krótszym dniem. Wrażliwość na brak światła to również sprawa indywidualna. Niektóre dzieci robią się jesienią nieco ospałe, trudno je rano dobudzić, snują się po mieszkaniu, ziewają, są rozkojarzone. Inne przeciwnie – stają się nadpobudliwe i rozdrażnione. Nie można ich za to winić. Za pogorszenie nastroju odpowiedzialne są hormony. Gdy dzień robi się krótszy, organizm produkuje więcej melatoniny, stąd senność.

Polecamy: Kolorowanki jesienne dla dzieci do druku

Co zrobić, jeśli na spacerze dziecko przemoczy nóżki?

–  Zrób dziecku ciepłą kąpiel – radzi dr Lilianna Baran, pediatra z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Potem daj dziecku coś ciepłego do picia (herbatę z miodem albo cytryną, kakao), załóż mu dwie pary ciepłych skarpet, możesz też na wszelki wypadek podać preparat z witaminą C.
Jeśli maluch, który skończył rok, zmarzł wyjątkowo mocno (np. zmókł od stóp do głów) i czujesz, że lada moment się rozchoruje, podaj mu ibuprofen. Działa m.in. przeciwzapalnie.

Spacer w deszczu to dobry pomysł?

– Tak, bo dzieci potrzebują świeżego powietrza niezależnie od pogody – mówi dr Lilianna Baran. Ale natychmiast dodaje: – Dziecko powinno być odpowiednio ubrane i nie moknąć. Na wózek trzeba założyć folię przeciwdeszczową, a starsze dziecko ubrać w nieprzemakalny sztormiak i kalosze.

Sprawdź także: 6 rad na jesienny spacer

Czy można wyjść na dwór, gdy wieje wiatr?

- Oczywiście – uśmiecha się dr Baran. – Lęk przed wiatrem to nasza narodowa fobia. Dziecko nosi przecież czapkę i  nie musi obawiać się podmuchów. Oczywiście myślę tu o zwykłym, niezbyt silnym wietrze, a nie o łamiącej drzewa wichurze. Groźniejsze niż wiatr jest przegrzewanie dzieci i narażanie ich na nagłe zmiany temperatury. Malec, który wychodzi na spacer opatulony jak Eskimos, poci się, a potem przeziębia. Lepiej więc nie ubierać go zbyt ciepło. Trzeba także pamiętać, by wchodząc z dzieckiem do sklepu albo innego ciepłego pomieszczenia, rozpiąć mu kurtkę.

Czy katar to powód, by zostać w domu?

–  Nie – przekonuje dr Lilianna Baran – Jeśli maluch nie ma gorączki, nie boli go gardło, nie ma innych dolegliwości, może bawić się na podwórku. Chłodne powietrze udrożnia nos i sprawia, że dziecko czuje się lepiej.

Czy jesienią trzeba chronić skórę dziecka?

–  Tak – mówi dr Małgorzata Dymecka-Hanusiak, specjalista dermatolog z DCDM Dolmed we Wrocławiu. – Skóra małych dzieci jest niezwykle delikatna, dlatego trzeba ją chronić nie tylko przed mrozem, ale także przed chłodnym wiatrem. Najlepsze zabezpieczenie to natłuszczający krem na każdą pogodę.

W co ubierać malca, gdy pogoda jest w kratkę?

  Najlepiej na cebulkę – radzi pediatra. – W razie potrzeby będzie można bez trudu zdjąć lub dołożyć warstwę albo dwie. Mówi się, że maluch powinien mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż rodzice. To nie do końca prawda, ponieważ ubrania mają przecież różną grubość. Góralski sweter taty chroni przed zimnem lepiej niż dziecięca bluza z bawełny. A "zapotrzebowanie" na ciepło jest sprawą indywidualną – jeden człowiek jest zmarzluchem, innemu stale gorąco. Dziecko jadące w spacerówce marznie szybciej niż wówczas, gdy biega.
Zamiast trzymać się sztywnych reguł, lepiej dostosowywać do sytuacji. By sprawdzić, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, wystarczy dotknąć karczku. Jeśli skóra będzie ciepła i sucha, wszystko w porządku.

Przeczytaj także: Buty na jesień


Czy dziecko trzeba karmić jesienią inaczej niż latem?

–  Nie – odpowiada mgr Aleksandra Cichocka, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. – Maluch powinien jeść to co zwykle i tyle samo co zwykle. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na owoce i warzywa. Jesienią, gdy wybór jest mniejszy niż w środku lata, łatwiej o nich zapomnieć. Dziecku można podawać także soczki, koktajle z mrożonych owoców, cytrusy itd. Ze względu na to, że witamina C wzmacnia i chroni przed przeziębieniem, warto założyć w domu miniogródek. Wystarczy włożyć do doniczki korzeń pietruszki, by mieć zawsze świeżą natkę do zupy czy do surówki.

Polecamy także: Witaminowa bomba na jesień - 4 przepisy na surówki
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy