GRY
 
 

Małe dziecko w samolocie

Linie lotnicze stosują różne warunki przewozu dorosłych i nieletnich. Warto je znać, aby dzieci miały wygodną podróż, a rodzice nie musieli ponosić dodatkowych kosztów.

niemowlę, mama, podróż, samolot, karmienie butelką
Walizki, dokumenty, pieniądze i bilet  - to lista podstawowych rzeczy, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem na lotnisko. Lista może się znacznie skomplikować, jeśli jednym z pasażerów jest dziecko. Do tego dochodzą niejasne i różne warunki przewozu. Warto się z nimi zapoznać, żeby koszt wakacji nie wzrósł o kilkaset złotych.

Ferie to czas, kiedy rodzice zabierają swoje pociechy na zimowy wypad na stok czy do ciepłych krajów. Coraz częściej decydują się na podróż samolotem, ponieważ jest krótsza i wygodniejsza. Jednak linie lotnicze stosują różne warunki przewozu dorosłych i nieletnich. Warto je znać, aby dzieci miały wygodną podróż, a rodzice nie musieli ponosić dodatkowych kosztów.

Wiek ma znaczenie

Dla przewoźników lotniczych dziecko to pasażer w wieku od 2 do 12 lat. Z kolei niemowlę to osoba, która nie ukończyła 2-go roku życia. Bardzo często takich pasażerów nazywa się z angielskiego infant.
– Warto pamiętać, że linie lotnicze najczęściej przyjmują wiek dziecka w momencie podróży powrotnej – mówi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Jeżeli wylatując syn lub córka ma jeszcze 11 lat, a wraca po swoich 12-tych urodzinach to rezerwując bilet w obie strony rodzic zapłaci za jego bilet tak jak dla osoby dorosłej – dodaje.

Zniżki dla wybranych
Za lot dziecka w tradycyjnych liniach lotniczych rodzice zapłacą 75 proc. ceny normalnego biletu. Z kolei wybierając taniego przewoźnika będą musieli zapłacić tak jak za osobę dorosłą. W przypadku biletu dla niemowlaka zniżka w klasycznych liniach jest jeszcze większa. Rodzice płacą tylko 10 proc. ceny, co zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt złotych. Tani przewoźnicy z reguły stosują osobne taryfy dla niemowląt. Przykładowo w Wizzair rodzice płacą 113 zł lub cenę biletu normalnego, jeżeli jest niższa niż opłata za niemowlę. W Ryanair i Easyjet obowiązują stałe stawki, bez względu na kierunek i koszt biletu dla dorosłego. Jest to odpowiednio 80 i 100 zł. – Bez względu na rodzaj linii lotniczych, niemowlę, które korzysta z ulgi podróżuje na kolanach rodziców, bez zajmowania oddzielnego miejsca – wyjaśnia Anna Galewska z Tripsta.pl.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj