
1. Trzy minifigurki LEGO zmierzają właśnie w stronę Jowisza
Trzej plastikowi pasażerowie sondy JUNO, wystrzelonej w 2011 roku przez NASA, przedstawiają włoskiego astronoma Galileusza, rzymskiego boga Jowisza i jego żonę Junonę. Dotrą na miejsce (czyli na orbitę Jowisza) w 2016 roku.
Jowisz, Junona i Galileusz (fot. www.nasa.gov)
2. Klocki LEGO można znaleźć na plaży
To dlatego, że przed laty u wybrzeży Kornwalii ze statku Tokio Express wypadł kontener wypełniony prawie 5 milionami sztuk klocków.
Jak pisze Mario Cacciottolo w BBC News Magazine, zrządzenie losu sprawiło, że wiele elementów było w stylu marynistycznym, więc mieszkańcy i turyści odpoczywający na plażach w Kornwalii znajdowali – i wciąż znajdują – miniaturowe płetwy i sprzęt do nurkowania (ale także smoki i stokrotki).
Zdaniem oceanografa Curtisa Ebbesmeyera, klocki dryfują i mogą być teraz na każdej plaży na ziemi.
Jeśli znajdziesz klocek na plaży, możesz to zgłosić na pośrednictwem Facebooka na stronie "Lego Lost At Sea"
Klocki dla niemowląt - sprawdź opinie rodziców!
Plastikowa ośmiornica znaleziona na plaży w Kornwalii (fot. Tracey Williams)
Sprawdź także, co nocami robią dinozaury
3. Kolumna zbudowana z 40 miliardów klocków LEGO sięgnęłaby Księżyca
Materiału na taką konstrukcję wystarczyłoby z nawiązką: do dziś powstało ich 700 miliardów, a więc 17 i pół razy więcej. Na każdego mieszańca Ziemi przypadają średnio 94 klocki LEGO.
Przeczytaj także: Mamo, kup mi klocki!
4. Najsłynniejsze na świecie plastikowe klocki zawdzięczamy ... stolarzowi
Nazywał się Ole Kirk Christiansen, mieszkał w Billund w Danii i miał czterech synów. To właśnie dla nich wymyślał pierwsze zabawki, np. kaczki na kółkach.
Podobały się także innym dzieciom, więc 82 lata temu założył firmę LEGO. Nazwa to zbitka wyrazów "leg godt," co po duńsku znaczy "baw się dobrze".
Na początku produkowane przez firmę Christiansena zabawki były wyłącznie drewniane: poza kaczkami powstawały tu także koniki z wozami, wozy strażackie itd.
5. ... a do ich powstania przyczynił się pożar
Choć pierwszy plastikowy przedmiot zjechał z taśmy produkcyjnej LEGO już w 1947 roku, firma na dobre postawiła na ten surowiec dopiero 13 lat później, gdy spłonęła część budynku, w której produkowano zabawki z drewna.
6. Pomysł łączenia klocków za pomocą słupka i tulejki narodził się dzięki dziecku
Wnuk założyciela, Kjeld, budował z klocków wieże, które szybko się rozpadały. Tato chłopca postanowił wymyślić coś, co sprawi, że będą trwalsze.
Opatentowany 56 lat temu pomysł łączenia klocków był strzałem w dziesiątkę: dzięki słupkom i tulejkom zbudowane z klocków konstrukcje są stabilne i można budować z nich cokolwiek się zechce.
Dwa najprostsze klocki LEGO (takie o ośmiu wypustkach) można połączyć ze sobą na 24 sposoby, sześć – na 915 milionów sposobów. W przypadku ośmiu klocków ilość możliwości jest niemal nieskończona.
Zobacz 5 najpopularniejszych serii klocków LEGO