Bobaski i mis tytul
materiały partnera
Gry i zabawy

Bobaski i Miś - bajka, którą powinien znać każdy rodzic małego dziecka

Bajka w życiu dziecka to ważny i niezbędny element, który może wspomagać jego rozwój albo wręcz przeciwnie. W bajkach dzieci znajdują rozwiązanie wielu trapiących je problemów, wytłumaczenie skomplikowanych zjawisk, a bajkowi bohaterowie często stają się wzorcem do naśladowania. Bajkowy świat nadaje dziecięcej rzeczywistości kolorów, rozwija wyobraźnię, pozwala dzieciom marzyć i nabierać wiary w to, że marzenia można spełniać. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie bajki dla dzieci są dobre, a niektóre mogą nawet mieć szkodliwy wpływ na ich rozwój.

Współcześni rodzice nie zastanawiają się już czy puszczać bajki małemu dziecku, ale jakie bajki dla dziecka będą odpowiednie. Młodzi rodzice coraz wcześniej wyświetlają swoim małym pociechom treści za pośrednictwem różnych nośników. Już z badań przeprowadzonych dekadę temu wynikało*, że dzieci do 2 lat spędzają przed telewizorem średnio 55 minut dziennie, a starsze ponad 90 minut dziennie.

Jakie bajki dla najmłodszych dzieci?

Mając na uwadze postęp technologiczny i wzrost tempa życia można założyć, że dziś dzieci oglądają jeszcze więcej bajek. I nawet jeśli nie mamy w domu telewizora, to nasze dzieci i tak mają kontakt z ekranem komputera, telefonu, czy tableta. Tak po prostu funkcjonuje współczesny świat. Dlatego tak ważne jest to, żeby filtrować treści z jakimi ma styczność małe dziecko, dostosowywać je do jego wieku i wybierać te, które są rzeczywiście wartościowe.  Dobór odpowiednich treści jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych dzieci, których układ nerwowy jest w fazie intensywnego rozwoju i są bardzo wrażliwe na odbierane treści.

Bobaski i mis instrumenty
materiały partnera

Bobaski i Miś – pierwsza (bezpieczna) bajka twojego maluszka

Na szczęście, w całym gąszczu popularnych bajek dla dzieci, które nie zawsze są dobre dla jego rozwoju, możemy znaleźć świetne i sprawdzone propozycje. Szczególnie warta uwagi jest nowa bajka dla dzieci Bobaski i Miś, którą od niedawna można oglądać na kanale TVP ABC oraz w VOD, a niebawem będzie dostępna na oficjalnym kanale na YouTube.
Bajka powstała w polskim studiu animacji poklatkowej KAZstudio (dawne Studio Trefl SA), twórcy dobrze znanego i lubianego muzycznego serialu dla dzieci, Rodzina Treflików. Podobnie jak w pierwszej produkcji za reżyserię bajki był odpowiedzialny Marek Skrobecki, współtwórca oscarowej pełnometrażowej animacji pt. Piotruś i Wilk. W bajce Bobaski i MIŚ znajdziemy, znajome już widzom Rodziny Treflików, sympatyczne zielone buźki, tutaj jednak Trefliki są wszędobylskimi, uroczymi niemowlakami, które wciągają nas w swój niezwykły bobaskowy świat kolorów, kształtów i dźwięków.

Bobaski i mis lina
materiały partnera

Bajka pozytywnie oceniona przez psychologów

Każdy odcinek trwa nie więcej niż 3 minuty, co jest optymalnym czasem skupienia maluszka. Kontrastowe, ale przyjemne kolory, łagodna muzyka (w kompozycji samego reżysera) i brak dialogów, pozwalają maluszkom skoncentrować się na obrazie, a prosta fabuła sprawia, że bajka jest łatwa i zrozumiała w odbiorze.
Taki cel od samego początku przyświecał twórcom bajki. Produkcja została skonsultowana z psychologami dziecięcymi i specjalistami od edukacji dziecięcej i uzyskała pozytywną opinię bajki, która może wspomagać rozwój dziecka, rozbudzając jego kreatywność, wrażliwość i rozwój emocjonalny. Na oficjalnym profilu bajki na Facebooku znajdziemy wpisy z cytatami specjalistycznych opinii na temat serialu:

Serial ma adekwatne przesłanie, uwzględnia potrzeby młodego widza i pozwala bezpiecznie wprowadzić go w świat mediów”

Konwencja bajki przypomina nieco pierwsze filmy niemego kina (Charlie Chaplin). Zabawne scenki sprawiają, że maluchy zaśmiewają się przed ekranem. Przygodom Bobasków towarzyszy sympatyczny Miś, który pojawia się najczęściej w momencie, kiedy ciekawskie i niesforne Bobaski trzeba ratować z tarapatów, dzięki czemu każdy odcinek ma szczęśliwe zakończenie.

Bobaski i mis opinia
materiały partnera

Bajki dostosowane do dziecięcych potrzeb

Nie dziwi fakt, że to właśnie w KAZstudio w Gdyni powstała kolejna animacja skierowana do rodziców, którym szczególnie bliski jest rozwój dziecka. Pierwsza bajka, Rodzina Treflików, którą od pięciu lat można oglądać w telewizji i w internecie (w grudniu na kanale TVP ABC będzie premiera 6. Sezonu) nie tylko zdobyła serca małych fanów w Polsce i za granicą, ale też została doceniona przez specjalistów edukacji dziecięcej. Obecnie w przedszkolach dzieci mogą się uczyć na zestawach edukacyjnych Trefliki w przedszkolu, powstają kolejne placówki pod patronatem Rodziny Treflików (w Zaborzu i w Gdyni) oraz działa platforma edukacyjna www.edukacjaztreflikami.pl, która jest prowadzona we współpracy z nauczycielami. Serial powstaje dzięki współfinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, co także jest potwierdzeniem jego walorów.
Rodzina Treflików została doceniona także poza Polską. Obecnie wyświetlana jest w Czechach, Niemczech, Rumunii, na Węgrzech, a od nowego roku wejdzie na ekrany telewizorów w Rosji i będzie dostępna w większości krajów europejskich.

Bobaski i mis liczydlo
materiały partnera

Bobaski i Miś zdradzają przepis na udany dzień

Wszystko wskazuje na to, że bajkę Bobaski i Miś czeka podobny sukces. Pierwsza seria ma 26 odcinków i choć dopiero miała premierę w telewizji, na półkach już znajdziemy książeczki i puzzle z kolekcji „Dobranoc, Trefliki na noc” z jej bohaterami.
I tu należy się słowo uznania za dbałość o to, żeby każdy detal był skrojony na miarę potrzeb maluchów. Kolekcja książek, wydana przez Wydawnictwo Trefl, powstała we współpracy z psycholożką i specjalistką od snu, Magdaleną Komstą, która prowadzi jednego z najbardziej poczytnych blogów parentingowych wymagające.pl. Rodzic mając do dyspozycji bezpieczną i rozwijającą bajkę oraz puzzle i książki pomagające wprowadzić wieczorny rytuał ułatwiający zasypianie, właściwie otrzymuje gotowy przepis na udany dzień… i wieczór. A co najważniejsze wszystko z gwarancją jakości i bezpieczeństwa.
Bajkę Bobaski i Miś można oglądać codziennie na kanale TVP ABC oraz VOD.TVP.

6 grudnia planowana jest premiera serialu na oficjalnym kanale Rodziny Treflików na YouTube.
Więcej o bajce znajdziecie >>> TUTAJ

* Zero to Eight: Children's Media Use in America, 2013

Materiał powstał z udziałem KAZstudio SA

Marko Tiny Love mata
materiały prasowe
Rozwój
5 zabawek, których nie może zabraknąć w wyprawce niemowlaka. Uczą, bawią i... są piękne!
Ech, zabawki… Sympatyczne zwierzątka, przepiękne kolory czy mnóstwo interaktywnych elementów, czyli wszystko to, co ucieszy nie tylko niemowlaka, ale i rodziców. Wiadomo jednak, że od nadmiaru boli głowa, dlatego warto wybierać zabawki, które łączą w sobie wszystkie te elementy, a przy okazji uczą, rozwijają kreatywność i zmysły.

Niemowlęta niezwykle szybko uczą się otaczającego je świata. Co więcej – na wielu płaszczyznach jednocześnie. Kojarzą, uczą się komunikować, rozwijają zmysły i wyobraźnię, ćwiczą zarówno ruchy całego ciała, jak i ruchy precyzyjne. A do tego dochodzi jeszcze rozwój emocjonalny i społeczny. Oto 5 zabawek, które zapewnią maluszkowi doświadczanie na wszystkich tych płaszczyznach. Wielofunkcyjny leżaczek-bujaczek z funkcją krzesełka 3w1 To wyjątkowe i innowacyjne rozwiązanie pozwala jednym kliknięciem przestawić maluszka z pozycji drzemki do pozycji zabawy i cieszyć się wspólnie spędzanym czasem! Pierwszy poziom zabawki, to leżaczek . Maluszek przebywa w bezpiecznej, półleżącej pozycji i może łatwo obserwować, co dzieje się w domu. Poziom środkowy – bujaczek – to idealne miejsce do zabawy. Może pełnić również funkcję uspokajacza. Wibrujące ruchy mogą pomóc dziecięcemu układowi trawiennemu złagodzić dyskomfort wywołany np. kolką a pozycja półleżąca będzie bezpieczna dla maluszka, który cierpi na refluks. Trzecim poziomem jest krzesełko . Dzięki podniesieniu oparcia do maksymalnej wysokości oraz rozłożeniu przedniej i tylnej blokady leżaczka uzyskujemy krzesełko do karmienia. Taka pozycja jest również idealna do spędzania czasu twarzą w twarz z dzieckiem – zabawy, wygłupów, czytania, opowiadania historii – po prostu spędzania wspólnie czasu! Uzupełnieniem leżaczka-bujaczka jest ruchome ramię z zabawką świetlno-muzyczną , która może zostać aktywowana przez dziecko. Do dwóch płatków przymocowane zostały urocze, szeleszczące zawieszki. Zabawki są przymocowane na paski z rzepami, co umożliwia ich zdjęcie i umieszczenie dowolnych zabaweczek, aby urozmaicić dziecku zabawę. Zabawka posiada 9 melodii oraz dwa stopnie głośności, a dźwięk można ustawić w 3 trybach pracy (muzyka zabawna lub kojąca w trybie...

dodatkowa niedziela handlowa w grudniu
Adobe Stock
Aktualności
Będzie dodatkowa niedziela na zrobienie zakupów! Prezydent podpisał ustawę
W tym roku w grudniu galerie handlowe będą otwarte aż przez trzy niedziele. Takie działanie ma sprawić, że Polacy rozłożą swoje przedświąteczne zakupy na raty, a tym samym unikną tłumów w sklepach.

W nadchodzący weekend zakupy zrobimy także w niedzielę! Jest to sposób rządu, by uniknąć tłumów i kolejek w sklepach, które mogłyby doprowadzić do wzrostu zakażeń koronawirusem. Dodatkowa niedziela Dodatkowa niedziela handlowa wypadnie 6 grudnia. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą w tę niedzielę będą otwarte wszystkie sklepy. Autorem pomysłu, by ten dzień był handlowy, jest wicepremier Jarosław Gowin. Będziemy mogli zrobić zakupy przez 3 niedziele: 6 grudnia 12 grudnia 20 grudnia. Korzyści z dodatkowej niedzieli handlowej Taki dodatkowy dzień handlowy pozwoli uniknąć tłumów w sklepach, ale także da przedsiębiorcom możliwość większego zarobku, co w ich obecnej sytuacji jest bardzo ważne. Dłuższa przerwa od zakupów Dłuższa przerwa w zakupach czeka nas jednak między 24 a 28 grudnia . Przerwa świąteczna zbiegnie się z niedzielą niehandlową, a to spowoduje, że aż przez 4 dni nie zrobimy zakupów.  Zobacz także:  Ministerstwo Zdrowia podało datę TRZECIEJ fali pandemii! Czy wrócą niedziele handlowe? Jest nadzieja! Ogromne kary pieniężne za gości na Boże Narodzenie! Nawet 30 tys. złotych!

mama gotuje
Fotolia
Dieta w ciąży
Rosół na przeziębienie i grypę - czy naprawdę pomaga? [PRZEPISY]
Rosół na przeziębienie polecany jest przede wszystkim z racji na właściwości rozgrzewające. Naukowcy jednak udowodnili, że ta magiczna zupa naprawdę potrafi pomóc w zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy!

Rosół na przeziębienie to stary sposób na infekcje stosowany jeszcze przez nasze babcie. Zwykle tego typu domowe sposoby są traktowane przez naukowców i lekarzy z przymrużeniem oka, ale akurat ten został przez nich wnikliwie przebadany. Okazało się, że rosół faktycznie ma właściwości, które mogą przyspieszać leczenie grypy i przeziębień - ale ważne jest mięso, na którym go przygotujemy! Spis treści:  Czy rosół pomaga na przeziębienie? Jaki rosół na przeziębienie? Dlaczego rosół jest dobry na przeziębienie? Rosół na przeziębienie z imbirem i czosnkiem Przepisy na rosół na przeziębienie Czy rosół pomaga na przeziębienie? Naukowcy z University of Nebraska sprawdzili, że pacjenci z przeziębieniem i grypą, którzy jedli rosół, szybciej dochodzili do zdrowia niż ci, którzy go nie jedli. Lepiej się czuli i mniej dokuczliwe były dla nich takie objawy przeziębienia jak katar i kaszel . „Wiele domowych sposób na przeziębienie czasem pomaga, ale nie ma żadnych badań, które to potwierdzają. Co do rosołu, to sam kiedyś podchodziłem do tego sceptycznie, dopóki nie przeczytałem wyników badań. Okazuje się, że rzeczywiście rosół pomaga zwalczać objawy przeziębienia i grypy, poprawia też funkcjonowanie śluzówki nosa” - mówi dr Ernest Kuchar, lekarz pediatra. Jaki rosół na przeziębienie? Okazało się, że najlepiej na przeziębienie działa rosół z kury (kurczaka) lub z indyka . Mięso kurczaka i indyka zawiera dużo białka, które jest bardzo potrzebne w czasie infekcji. W trakcie gotowania rosołu uwalnia się do niego cysteina. Przyspiesza ona odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach i płucach wydzieliny.   Dlaczego rosół jest dobry na przeziębienie? Ciepły rosół rozgrzewa, jest skutecznym środkiem napotnym. I znakomitą inhalacją: dzięki temu rozrzedza się wydzielina kataralna. Ważne w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj