Bobaski i Miś - bajka, którą powinien znać każdy rodzic małego dziecka
Bajka w życiu dziecka to ważny i niezbędny element, który może wspomagać jego rozwój albo wręcz przeciwnie. W bajkach dzieci znajdują rozwiązanie wielu trapiących je problemów, wytłumaczenie skomplikowanych zjawisk, a bajkowi bohaterowie często stają się wzorcem do naśladowania. Bajkowy świat nadaje dziecięcej rzeczywistości kolorów, rozwija wyobraźnię, pozwala dzieciom marzyć i nabierać wiary w to, że marzenia można spełniać. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie bajki dla dzieci są dobre, a niektóre mogą nawet mieć szkodliwy wpływ na ich rozwój.
Współcześni rodzice nie zastanawiają się już czy puszczać bajki małemu dziecku, ale jakie bajki dla dziecka będą odpowiednie. Młodzi rodzice coraz wcześniej wyświetlają swoim małym pociechom treści za pośrednictwem różnych nośników. Już z badań przeprowadzonych dekadę temu wynikało*, że dzieci do 2 lat spędzają przed telewizorem średnio 55 minut dziennie, a starsze ponad 90 minut dziennie.
Jakie bajki dla najmłodszych dzieci?
Mając na uwadze postęp technologiczny i wzrost tempa życia można założyć, że dziś dzieci oglądają jeszcze więcej bajek. I nawet jeśli nie mamy w domu telewizora, to nasze dzieci i tak mają kontakt z ekranem komputera, telefonu, czy tableta. Tak po prostu funkcjonuje współczesny świat. Dlatego tak ważne jest to, żeby filtrować treści z jakimi ma styczność małe dziecko, dostosowywać je do jego wieku i wybierać te, które są rzeczywiście wartościowe. Dobór odpowiednich treści jest szczególnie ważny w przypadku najmłodszych dzieci, których układ nerwowy jest w fazie intensywnego rozwoju i są bardzo wrażliwe na odbierane treści.
Bobaski i Miś – pierwsza (bezpieczna) bajka twojego maluszka
Na szczęście, w całym gąszczu popularnych bajek dla dzieci, które nie zawsze są dobre dla jego rozwoju, możemy znaleźć świetne i sprawdzone propozycje. Szczególnie warta uwagi jest nowa bajka dla dzieci Bobaski i Miś, którą od niedawna można oglądać na kanale TVP ABC oraz w VOD, a niebawem będzie dostępna na oficjalnym kanale na YouTube.
Bajka powstała w polskim studiu animacji poklatkowej KAZstudio (dawne Studio Trefl SA), twórcy dobrze znanego i lubianego muzycznego serialu dla dzieci, Rodzina Treflików. Podobnie jak w pierwszej produkcji za reżyserię bajki był odpowiedzialny Marek Skrobecki, współtwórca oscarowej pełnometrażowej animacji pt. Piotruś i Wilk. W bajce Bobaski i MIŚ znajdziemy, znajome już widzom Rodziny Treflików, sympatyczne zielone buźki, tutaj jednak Trefliki są wszędobylskimi, uroczymi niemowlakami, które wciągają nas w swój niezwykły bobaskowy świat kolorów, kształtów i dźwięków.
Bajka pozytywnie oceniona przez psychologów
Każdy odcinek trwa nie więcej niż 3 minuty, co jest optymalnym czasem skupienia maluszka. Kontrastowe, ale przyjemne kolory, łagodna muzyka (w kompozycji samego reżysera) i brak dialogów, pozwalają maluszkom skoncentrować się na obrazie, a prosta fabuła sprawia, że bajka jest łatwa i zrozumiała w odbiorze.
Taki cel od samego początku przyświecał twórcom bajki. Produkcja została skonsultowana z psychologami dziecięcymi i specjalistami od edukacji dziecięcej i uzyskała pozytywną opinię bajki, która może wspomagać rozwój dziecka, rozbudzając jego kreatywność, wrażliwość i rozwój emocjonalny. Na oficjalnym profilu bajki na Facebooku znajdziemy wpisy z cytatami specjalistycznych opinii na temat serialu:
„Serial ma adekwatne przesłanie, uwzględnia potrzeby młodego widza i pozwala bezpiecznie wprowadzić go w świat mediów”
Konwencja bajki przypomina nieco pierwsze filmy niemego kina (Charlie Chaplin). Zabawne scenki sprawiają, że maluchy zaśmiewają się przed ekranem. Przygodom Bobasków towarzyszy sympatyczny Miś, który pojawia się najczęściej w momencie, kiedy ciekawskie i niesforne Bobaski trzeba ratować z tarapatów, dzięki czemu każdy odcinek ma szczęśliwe zakończenie.
Bajki dostosowane do dziecięcych potrzeb
Nie dziwi fakt, że to właśnie w KAZstudio w Gdyni powstała kolejna animacja skierowana do rodziców, którym szczególnie bliski jest rozwój dziecka. Pierwsza bajka, Rodzina Treflików, którą od pięciu lat można oglądać w telewizji i w internecie (w grudniu na kanale TVP ABC będzie premiera 6. Sezonu) nie tylko zdobyła serca małych fanów w Polsce i za granicą, ale też została doceniona przez specjalistów edukacji dziecięcej. Obecnie w przedszkolach dzieci mogą się uczyć na zestawach edukacyjnych Trefliki w przedszkolu, powstają kolejne placówki pod patronatem Rodziny Treflików (w Zaborzu i w Gdyni) oraz działa platforma edukacyjna www.edukacjaztreflikami.pl, która jest prowadzona we współpracy z nauczycielami. Serial powstaje dzięki współfinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, co także jest potwierdzeniem jego walorów.
Rodzina Treflików została doceniona także poza Polską. Obecnie wyświetlana jest w Czechach, Niemczech, Rumunii, na Węgrzech, a od nowego roku wejdzie na ekrany telewizorów w Rosji i będzie dostępna w większości krajów europejskich.
Bobaski i Miś zdradzają przepis na udany dzień
Wszystko wskazuje na to, że bajkę Bobaski i Miś czeka podobny sukces. Pierwsza seria ma 26 odcinków i choć dopiero miała premierę w telewizji, na półkach już znajdziemy książeczki i puzzle z kolekcji „Dobranoc, Trefliki na noc” z jej bohaterami.
I tu należy się słowo uznania za dbałość o to, żeby każdy detal był skrojony na miarę potrzeb maluchów. Kolekcja książek, wydana przez Wydawnictwo Trefl, powstała we współpracy z psycholożką i specjalistką od snu, Magdaleną Komstą, która prowadzi jednego z najbardziej poczytnych blogów parentingowych wymagające.pl. Rodzic mając do dyspozycji bezpieczną i rozwijającą bajkę oraz puzzle i książki pomagające wprowadzić wieczorny rytuał ułatwiający zasypianie, właściwie otrzymuje gotowy przepis na udany dzień… i wieczór. A co najważniejsze wszystko z gwarancją jakości i bezpieczeństwa.
Bajkę Bobaski i Miś można oglądać codziennie na kanale TVP ABC oraz VOD.TVP.
6 grudnia planowana jest premiera serialu na oficjalnym kanale Rodziny Treflików na YouTube.
Więcej o bajce znajdziecie >>> TUTAJ
* Zero to Eight: Children's Media Use in America, 2013
Materiał powstał z udziałem KAZstudio SA