Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
domek na drzewie
Adobe Stock
Gry i zabawy

Domek na drzewie – jak go zrobić? Ile kosztuje?

Domek na drzewie to wspaniale miejsce do zabawy dla dzieci. Jeżeli chcesz zrobić w ogrodzie taką atrakcję dla dziecka, potrzebujesz projektu i materiałów: m.in. belek, desek, blachy falistej. Pokazujemy, jak zrobić domek na drzewie krok po kroku.

Domek na drzewie to marzenie większości dzieci. Dlatego, jeżeli masz ogród lub działkę z rozłożystym drzewem i myślisz o wybudowaniu na nim domku do zabawy, przygotowałyśmy dla ciebie instruktaż, jak go zbudować. Najważniejsze jest to, aby konstrukcja domku na drzewie gwarantowała bezpieczną zabawę maluchom.

Domek na drzewie:

Wybierz odpowiednie drzewo na domek na drzewie

Wybór drzewa to decydujący moment w budowaniu domku – trzeba wybrać drzewo, które będzie zdrowe, bezpieczne i zapewni trwałość konstrukcji. Tak więc musi to być:

 • drzewo bez oznak choroby lub pasożytów,
 • z rozłożystymi konarami,
 • głębokimi korzeniami,
 • grubym pniem (jego średnica powinna wynosić przy najmniej 30 cm),
 • odporne na zmienną pogodę.


Wśród gatunków drzew polecanych jako miejsce wybudowania domku wymienia się: dąb, buk, jabłoń, lipę oraz orzech.

Czy trzeba mieć pozwolenie na wybudowanie domku na drzewie?

Postawienie domku na drzewie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak działka lub ogród są w sąsiedztwie innych działek, ładnym gestem będzie zapytanie sąsiadów, czy nie mają nic przeciwko budowie. Trzeba brać pod uwagę, że stojący na pewnej wysokości domek może zakłócać widok z okien lub ingerować w prywatność.

Przygotowanie projektu domku na drzewie

Jeżeli mamy zdolności w majsterkowaniu, projekt domku, jak i jego wykonanie, można wykonać samodzielnie. Można też skorzystać z gotowych pomysłów biur projektowych i firm zajmujących się profesjonalnym stawianiem domków na drzewach.

Typowym domek ma wymiary 3x3 metry. Jego projekt musi zawierać spis materiałów, potrzebnych do budowy, kosztorys oraz szkielet konstrukcji domku.

Trzeba ustalić, na jakim poziomie znajdzie się podłoga domku i co będzie ją wspierało, a także zdecydować się, w jaki sposób domek będzie umocowany na drzewie.

Konstrukcja budynku może polegać na :

 • całkowitym oparciu domku na konarach drzewa,
 • częściowym postawieniu budynku na pniu drzewa, a częściowo na dodatkowych podporach wkopanych w ziemię i mocowanych do pnia,
 • oparciu na platformie.


Podejmując decyzję w tej sprawie, warto skorzystać z dostępnych w internecie filmów instruktażowych pokazujących sposób budowy domku na drzewie.

Wysokość domku na drzewie musi być dopasowana do wzrostu dziecka, ale warto pomyśleć także o zapasie, tak aby dzieci mogły korzystać z zabawy w domku także, kiedy podrosną.

Cena domku na drzewie

Jeżeli zdecydujesz się wybudować domek samodzielnie, jego koszt powinien się zamknąć w granicach kilkuset złotych (zapłacisz tylko za materiały budowlane). Znacznie więcej wyniesie wykonanie domku na drzewie przez wynajętą firmę. Wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem minimum kilku tysięcy złotych - jest to koszt wykonania projektu, zakupu materiałów i robocizny.

Materiały budowlane potrzebne do zrobienia domku na drzewie

Ilość materiałów zależy od wielkości domku oraz tego, czy chcemy domek całościowo wybudować na pniu drzewa, czy też częściowo ma spoczywać na pniu, a reszta na dodatkowych wspornikach.

Do zbudowania domku na drzewie potrzeba:

 • drewniane belki – posłużą do wsparcia domku i ewentualnego przytwierdzenia do podłoża,
 • grube deski – sosnowe, bukowe lub dębowe do wykonania szkieletu konstrukcji,
 • płyty OSB,
 • blachę falistą do wykonania dachu lub dachówek,
 • mieszankę betonową – do przytwierdzenia domku do podłoża.


Do budowy domku na drzewie można także zastosować dużo tańsze palety.

Potrzebne będą także narzędzia: wyrzynarka, wiertarka, pilarka, młotek, wkręty, łączniki metalowe, gwoździe, śruby, miarka, a także drabina, impregnat i farby do drewna.

Budowanie konstrukcji domku na drzewie

Najgrubsze deski wykorzystujemy do zrobienia podłogi, a cieńsze do postawienia ścian. Do ich wynikania można także użyć płyt OSB, bardzo odpornych na warunki atmosferyczne. Podczas stawiania ścian bocznych pamiętajmy o zrobieniu otworów na okna i drzwi oraz wycięciu miejsca na przechodzące przez podłogę pień i gałęzie.

Platforma podłogi wymaga dodatkowego wzmocnienia belkami poprzecznymi, tak aby nie załamała się pod ciężarem bawiących się dzieci.

Części konstrukcji dachu (płaskiego lub dwuspadowego) przytwierdzamy bezpośrednio do ścian bocznych. Do pokrycia dachu użyć deski lub blachę falistą.

Domku na drzewie nie należy zawieszać zbyt wysoko – wysokość 1,5 do 2,5 metra uważana jest za najbardziej odpowiednią. Chodzi o to, aby dzieci mogły swobodne i bez ryzyka upadku z dużej wysokości wchodzić do domku i z niego wychodzić.

Wejście do domku na drzewie

Do wejścia do domku można zastosować zwykłą drabinę, ale nie jest to bezpieczne rozwiązanie dla małych dzieci, gdyż drabina łatwo może się przechylić. Dlatego stabilne schody z zabezpieczającą poręczą są najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci.

W przypadku starszych dzieci można zastosować: drabinkę sznurową lub schodki samonośne z boczną balustradą.

Pomalowanie domku na drzewie

Gotową konstrukcję domu trzeba zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych, dlatego konieczne jest zaimpregnowanie jego drewnianych elementów. Ostatnim etapem budowy domku będzie jego pomalowanie farbami. Możemy tutaj wykazać się już pełną inwencją i fantazją i zaprosić do malowania dzieci. Kto powiedział, że domek musi być w klasycznych brązach? Może być dowolnego koloru, jakiego tylko zapragniecie!

Zobacz także:


 

Zabawki dla niemowląt - film

Leżaczek Fisher Price
Fisher-Price®
Zakupy
Wybieramy bujaczki, leżaczki i huśtawki dla dzieci
Jak wybrać bujaczek, leżaczek i huśtawkę dla dziecka?

Wybór zabawek i akcesoriów dla dzieci to trudne zadanie. Zobacz film, w którym ekspert udziela rady rodzicom.  Sprawdź: leżaczki dla niemowląt - test

drewniany plac zabaw
AdobeStock
Zakupy
Plac zabaw drewniany - idealna zabawa dla małego akrobaty [Przegląd]
Plac zabaw drewniany rozwija sprawność mięśni i zmysł równowagi dziecka. Oto jego zalety oraz najciekawsze propozycje, które możesz kupić tutaj.

Jeżeli masz kawałek ogródka lub działki i zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić zabawę swojemu maluchowi pomyśl o kupnie drewnianego placu zabaw. To inwestycja na wiele lat, wspaniale rozwijająca sprawności ruchową dziecka , ale nie tylko. Drewniane place zabaw to konstrukcje zawierające także domki i wieże, dzięki czemu dziecko ma jeszcze więcej możliwości rozwoju wyobraźni i kreatywności. Zobacz zalety takich zabaw i najciekawsze propozycje, jakie są obecnie dostępne w sprzedaży. Zalety zabawy na drewnianym placu zabaw Zabawa dziecka na placu zabaw na świeżym powietrzu rozwija w maluchu: mięśnie i kości; współpracę obu półkul mózgowych; dużą i małą motorykę (potrzebne to będzie później do nauki pisania i czytania); planowanie ruchu i ocenę ryzyka; wiarę w swoje umiejętności; zmysł równowagi i koordynacji ruchowej; naukę upadania; zmysł dotyku, wzroku; wyobraźnię; tworzenie kreatywnych zabaw. Huśtawka i zjeżdżalnia to podstawa każdego placu zabaw Drewniany plac zabaw może zawierać: huśtawkę; trampolinę; liny; zjeżdżalnię; drabinki; domek; wieżę; piaskownicę. Dopasuj plac zabaw do wieku dziecka Drewniany plac zabaw powinien być dopasowany do wieku i możliwości dziecka. Im jest ono młodsze, tym mniej powinien zawierać atrakcji - nie fundujmy np. trzylatkowi zjazdu z wieży po linie. Dla małych dzieci 1-2-letnich najlepsze będą niewielki plac zabaw z: piaskownicą; małą zjeżdżalnią; huśtawką. Dla starszych dzieci - 4-5-letnich idealnie sprawdzą się zaawansowane konstrukcyjnie tory przeszkód. Bezpieczny plac zabaw Zanim zdecydujesz się na postawienie w ogrodzie placu zabaw dla dziecka, dobrze wybierz dla niego miejsce: powinno być zacienione; nie może być w pobliżu drzew owocowych, które wabią osy, pszczoły i inne owady; powierzchnia...

drewniany domek dla lalek
Adobe Stock
Zakupy
Drewniany domek dla lalek – 7 najciekawszych modeli
Drewniany domek dla lalek ma olbrzymi urok. Jest przy tym stabilny i trwały, więc może być przekazywany z dziecka na dziecko. Zobacz, najpiękniejsze modele takich domków.

Gdy słyszysz hasło: domek dla lalek, co sobie wyobrażasz? Drewniany domek dla lalek, nie plastikowy, prawda? Jest jakaś magia w takich domkach z drewna i to niezależnie od ich ceny i wielkości. Spis treści: Jaki drewniany domek dla lalek kupić? Domek-czajnik, 75 zł Przenośny z ogródkiem, 90 zł Z lalkami DODOTOYS, 190 zł Duży z meblami, 220 zł Bajkowa rezydencja, ok. 240 zł Nowoczesny Cubic, 460 zł Ogromny domek Kinderkraft, 1700 zł Jaki drewniany domek dla lalek kupić? W zasadzie wszystkie drewniane domki dla lalek nadają się dla dzieci od 3. roku życia . Dlatego, jeśli twoje dziecko ma nie mniej niż 36 miesięcy, możesz kupić każdy z nich. Tu sprawa jest prosta. To, co trzeba wziąć pod uwagę to cena, wymiary i lalki, dla których ma być domek. Cena domku Jeśli dysponujesz zasobnym portfelem, możliwości masz nieograniczone – od niewielkich poprzez designerskie aż po olbrzymie klasyczne, wyglądające jak całe kamienice. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Nawet jeśli nie są urządzone mebelkami, dokupisz je. Osoby liczące się z pieniędzmi mają bardziej ograniczony wybór, ale nawet do 250 zł można znaleźć atrakcyjną propozycję – zobaczysz je niżej. Wymiary domków Drugą ważną cechą takiej zabawki są jej wymiary. "Budynek" trzeba dobrać do pomieszczenia . Jeśli pokój, w którym dziecko ma się bawić, jest niewielki, nie ma sensu silić się na zabawkę o dużych gabarytach. Choć drewniane domki są stabilne, to w ciasnym wnętrzu nie uniknie się potrącenia go, a wtedy mebelki i lalki mogą powypadać, psując całą zabawę. Zobacz także: Różne domki dla lalek już od 30 zł [Przegląd] Dla jakich lalek ma być zabawka Dziecku bawiącemu się lalkami Barbie warto kupić duży domek, taki, aby lalki mieściły się na poszczególnych poziomach. Dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz