domek na drzewie
Adobe Stock
Gry i zabawy

Domek na drzewie – jak go zrobić? Ile kosztuje?

Domek na drzewie to wspaniale miejsce do zabawy dla dzieci. Jeżeli chcesz zrobić w ogrodzie taką atrakcję dla dziecka, potrzebujesz projektu i materiałów: m.in. belek, desek, blachy falistej. Pokazujemy, jak zrobić domek na drzewie krok po kroku.

Domek na drzewie to marzenie większości dzieci. Dlatego, jeżeli masz ogród lub działkę z rozłożystym drzewem i myślisz o wybudowaniu na nim domku do zabawy, przygotowałyśmy dla ciebie instruktaż, jak go zbudować. Najważniejsze jest to, aby konstrukcja domku na drzewie gwarantowała bezpieczną zabawę maluchom.

Domek na drzewie:

Wybierz odpowiednie drzewo na domek na drzewie

Wybór drzewa to decydujący moment w budowaniu domku – trzeba wybrać drzewo, które będzie zdrowe, bezpieczne i zapewni trwałość konstrukcji. Tak więc musi to być:

 • drzewo bez oznak choroby lub pasożytów,
 • z rozłożystymi konarami,
 • głębokimi korzeniami,
 • grubym pniem (jego średnica powinna wynosić przy najmniej 30 cm),
 • odporne na zmienną pogodę.


Wśród gatunków drzew polecanych jako miejsce wybudowania domku wymienia się: dąb, buk, jabłoń, lipę oraz orzech.

Czy trzeba mieć pozwolenie na wybudowanie domku na drzewie?

Postawienie domku na drzewie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak działka lub ogród są w sąsiedztwie innych działek, ładnym gestem będzie zapytanie sąsiadów, czy nie mają nic przeciwko budowie. Trzeba brać pod uwagę, że stojący na pewnej wysokości domek może zakłócać widok z okien lub ingerować w prywatność.

Przygotowanie projektu domku na drzewie

Jeżeli mamy zdolności w majsterkowaniu, projekt domku, jak i jego wykonanie, można wykonać samodzielnie. Można też skorzystać z gotowych pomysłów biur projektowych i firm zajmujących się profesjonalnym stawianiem domków na drzewach.

Typowym domek ma wymiary 3x3 metry. Jego projekt musi zawierać spis materiałów, potrzebnych do budowy, kosztorys oraz szkielet konstrukcji domku.

Trzeba ustalić, na jakim poziomie znajdzie się podłoga domku i co będzie ją wspierało, a także zdecydować się, w jaki sposób domek będzie umocowany na drzewie.

Konstrukcja budynku może polegać na :

 • całkowitym oparciu domku na konarach drzewa,
 • częściowym postawieniu budynku na pniu drzewa, a częściowo na dodatkowych podporach wkopanych w ziemię i mocowanych do pnia,
 • oparciu na platformie.


Podejmując decyzję w tej sprawie, warto skorzystać z dostępnych w internecie filmów instruktażowych pokazujących sposób budowy domku na drzewie.

Wysokość domku na drzewie musi być dopasowana do wzrostu dziecka, ale warto pomyśleć także o zapasie, tak aby dzieci mogły korzystać z zabawy w domku także, kiedy podrosną.

Cena domku na drzewie

Jeżeli zdecydujesz się wybudować domek samodzielnie, jego koszt powinien się zamknąć w granicach kilkuset złotych (zapłacisz tylko za materiały budowlane). Znacznie więcej wyniesie wykonanie domku na drzewie przez wynajętą firmę. Wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem minimum kilku tysięcy złotych - jest to koszt wykonania projektu, zakupu materiałów i robocizny.

Materiały budowlane potrzebne do zrobienia domku na drzewie

Ilość materiałów zależy od wielkości domku oraz tego, czy chcemy domek całościowo wybudować na pniu drzewa, czy też częściowo ma spoczywać na pniu, a reszta na dodatkowych wspornikach.

Do zbudowania domku na drzewie potrzeba:

 • drewniane belki – posłużą do wsparcia domku i ewentualnego przytwierdzenia do podłoża,
 • grube deski – sosnowe, bukowe lub dębowe do wykonania szkieletu konstrukcji,
 • płyty OSB,
 • blachę falistą do wykonania dachu lub dachówek,
 • mieszankę betonową – do przytwierdzenia domku do podłoża.


Do budowy domku na drzewie można także zastosować dużo tańsze palety.

Potrzebne będą także narzędzia: wyrzynarka, wiertarka, pilarka, młotek, wkręty, łączniki metalowe, gwoździe, śruby, miarka, a także drabina, impregnat i farby do drewna.

Budowanie konstrukcji domku na drzewie

Najgrubsze deski wykorzystujemy do zrobienia podłogi, a cieńsze do postawienia ścian. Do ich wynikania można także użyć płyt OSB, bardzo odpornych na warunki atmosferyczne. Podczas stawiania ścian bocznych pamiętajmy o zrobieniu otworów na okna i drzwi oraz wycięciu miejsca na przechodzące przez podłogę pień i gałęzie.

Platforma podłogi wymaga dodatkowego wzmocnienia belkami poprzecznymi, tak aby nie załamała się pod ciężarem bawiących się dzieci.

Części konstrukcji dachu (płaskiego lub dwuspadowego) przytwierdzamy bezpośrednio do ścian bocznych. Do pokrycia dachu użyć deski lub blachę falistą.

Domku na drzewie nie należy zawieszać zbyt wysoko – wysokość 1,5 do 2,5 metra uważana jest za najbardziej odpowiednią. Chodzi o to, aby dzieci mogły swobodne i bez ryzyka upadku z dużej wysokości wchodzić do domku i z niego wychodzić.

Wejście do domku na drzewie

Do wejścia do domku można zastosować zwykłą drabinę, ale nie jest to bezpieczne rozwiązanie dla małych dzieci, gdyż drabina łatwo może się przechylić. Dlatego stabilne schody z zabezpieczającą poręczą są najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci.

W przypadku starszych dzieci można zastosować: drabinkę sznurową lub schodki samonośne z boczną balustradą.

Pomalowanie domku na drzewie

Gotową konstrukcję domu trzeba zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych, dlatego konieczne jest zaimpregnowanie jego drewnianych elementów. Ostatnim etapem budowy domku będzie jego pomalowanie farbami. Możemy tutaj wykazać się już pełną inwencją i fantazją i zaprosić do malowania dzieci. Kto powiedział, że domek musi być w klasycznych brązach? Może być dowolnego koloru, jakiego tylko zapragniecie!

Zobacz także:


 

Zabawki dla niemowląt - film

Leżaczek Fisher Price
Fisher-Price®
Zakupy
Wybieramy bujaczki, leżaczki i huśtawki dla dzieci
Jak wybrać bujaczek, leżaczek i huśtawkę dla dziecka?

Wybór zabawek i akcesoriów dla dzieci to trudne zadanie. Zobacz film, w którym ekspert udziela rady rodzicom.  Sprawdź: leżaczki dla niemowląt - test

drewniany plac zabaw
AdobeStock
Zakupy
Plac zabaw drewniany - idealna zabawa dla małego akrobaty [Przegląd]
Plac zabaw drewniany rozwija sprawność mięśni i zmysł równowagi dziecka. Oto jego zalety oraz najciekawsze propozycje, które możesz kupić tutaj.

Jeżeli masz kawałek ogródka lub działki i zastanawiasz się, jak uatrakcyjnić zabawę swojemu maluchowi pomyśl o kupnie drewnianego placu zabaw. To inwestycja na wiele lat, wspaniale rozwijająca sprawności ruchową dziecka , ale nie tylko. Drewniane place zabaw to konstrukcje zawierające także domki i wieże, dzięki czemu dziecko ma jeszcze więcej możliwości rozwoju wyobraźni i kreatywności. Zobacz zalety takich zabaw i najciekawsze propozycje, jakie są obecnie dostępne w sprzedaży. Zalety zabawy na drewnianym placu zabaw Zabawa dziecka na placu zabaw na świeżym powietrzu rozwija w maluchu: mięśnie i kości; współpracę obu półkul mózgowych; dużą i małą motorykę (potrzebne to będzie później do nauki pisania i czytania); planowanie ruchu i ocenę ryzyka; wiarę w swoje umiejętności; zmysł równowagi i koordynacji ruchowej; naukę upadania; zmysł dotyku, wzroku; wyobraźnię; tworzenie kreatywnych zabaw. Huśtawka i zjeżdżalnia to podstawa każdego placu zabaw Drewniany plac zabaw może zawierać: huśtawkę; trampolinę; liny; zjeżdżalnię; drabinki; domek; wieżę; piaskownicę. Dopasuj plac zabaw do wieku dziecka Drewniany plac zabaw powinien być dopasowany do wieku i możliwości dziecka. Im jest ono młodsze, tym mniej powinien zawierać atrakcji - nie fundujmy np. trzylatkowi zjazdu z wieży po linie. Dla małych dzieci 1-2-letnich najlepsze będą niewielki plac zabaw z: piaskownicą; małą zjeżdżalnią; huśtawką. Dla starszych dzieci - 4-5-letnich idealnie sprawdzą się zaawansowane konstrukcyjnie tory przeszkód. Bezpieczny plac zabaw Zanim zdecydujesz się na postawienie w ogrodzie placu zabaw dla dziecka, dobrze wybierz dla niego miejsce: powinno być zacienione; nie może być w pobliżu drzew owocowych, które wabią osy, pszczoły i inne owady; powierzchnia...

drewniany domek dla lalek
Adobe Stock
Zakupy
Drewniany domek dla lalek – 7 najciekawszych modeli
Drewniany domek dla lalek ma olbrzymi urok. Jest przy tym stabilny i trwały, więc może być przekazywany z dziecka na dziecko. Zobacz, najpiękniejsze modele takich domków.

Gdy słyszysz hasło: domek dla lalek, co sobie wyobrażasz? Drewniany domek dla lalek, nie plastikowy, prawda? Jest jakaś magia w takich domkach z drewna i to niezależnie od ich ceny i wielkości. Spis treści: Jaki drewniany domek dla lalek kupić? Domek-czajnik, 75 zł Przenośny z ogródkiem, 90 zł Z lalkami DODOTOYS, 190 zł Duży z meblami, 220 zł Bajkowa rezydencja, ok. 240 zł Nowoczesny Cubic, 460 zł Ogromny domek Kinderkraft, 1700 zł Jaki drewniany domek dla lalek kupić? W zasadzie wszystkie drewniane domki dla lalek nadają się dla dzieci od 3. roku życia . Dlatego, jeśli twoje dziecko ma nie mniej niż 36 miesięcy, możesz kupić każdy z nich. Tu sprawa jest prosta. To, co trzeba wziąć pod uwagę to cena, wymiary i lalki, dla których ma być domek. Cena domku Jeśli dysponujesz zasobnym portfelem, możliwości masz nieograniczone – od niewielkich poprzez designerskie aż po olbrzymie klasyczne, wyglądające jak całe kamienice. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Nawet jeśli nie są urządzone mebelkami, dokupisz je. Osoby liczące się z pieniędzmi mają bardziej ograniczony wybór, ale nawet do 250 zł można znaleźć atrakcyjną propozycję – zobaczysz je niżej. Wymiary domków Drugą ważną cechą takiej zabawki są jej wymiary. "Budynek" trzeba dobrać do pomieszczenia . Jeśli pokój, w którym dziecko ma się bawić, jest niewielki, nie ma sensu silić się na zabawkę o dużych gabarytach. Choć drewniane domki są stabilne, to w ciasnym wnętrzu nie uniknie się potrącenia go, a wtedy mebelki i lalki mogą powypadać, psując całą zabawę. Zobacz także: Różne domki dla lalek już od 30 zł [Przegląd] Dla jakich lalek ma być zabawka Dziecku bawiącemu się lalkami Barbie warto kupić duży domek, taki, aby lalki mieściły się na poszczególnych poziomach. Dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz