Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
miś, zabawka, pluszak, pranie
fotolia
Gry i zabawy

Bezpieczny pluszak to czysty pluszak. Jak czyścić zabawki?

Pluszowe misie można prać w pralce, na sucho lub zamrażać. Sprawdź, jak czyścić różne rodzaje zabawek dla dzieci. Poznaj domowe metody na pozbycie się bakterii i roztoczy.

Twoje dziecko uwielbia zasypiać z pluszowym misiem? To wspaniale, że ma takiego miękkiego przyjaciela, tylko czy na pewno jest on dla dziecka bezpieczny? Kiedy ostatnio prała misia? Jak często czyścisz zabawki, którymi bawi się twoje dziecko?

Zabawki edukacyjne dla 2 latka - sprawdź opinie
 

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Gdy pojawia się w domu niemowlę, często mamy skłonność do nadmiernego dbania o czystość domu, higienę, a nawet sterylność. Mija kilka miesięcy, a my zachowujemy się tak, jakby wszelkie bakterie, roztocza przestały istnieć. Myjesz podłogę i odkurzasz, ale czy regularnie dbasz o czystość zabawek?

Jak czyścić plastikowe zabawki?

  • Plastikowe i gumowe zabawki myjemy ciepłą wodą z mydłem. Te z nich, które nie zawierają elektronicznych elementów, możesz włożyć do miski z wodą z dodatkiem dziecięcego mydła. Tego typu zabawki można również umyć w zmywarce. Wystarczy ułożyć zabawki na górnej półce zmywaki i nastawić na krótki program zmywający. Dzięki temu będą one dokładnie wyczyszczone i odkażone.
  • Jeśli zabawka jest grająca, śpiewająca czy chodząca, przecieraj ją gąbką lub ściereczką zamoczoną w wodzie z mydłem. Brud z trudno dostępnych miejsc usuń szczoteczką do zębów.
  • W sklepach dostępne są również ekologiczne, bezpieczne płyny do dezynfekcji zabawek, dzięki którym bez chemii oczyścisz nie tylko ulubieńców zabaw dziecka, ale również stolik dziecka czy inne przedmioty i meble z dziecięcego pokoju.
  • Zwolennikom domowych środków czystości polecamy do czyszczenia zabawek użycie roztworu sody (¼ szklanki sody i 1/4 szklanki ciepłej wody). Po takim umyciu przepłucz zabawki czystą wodą.


Zobacz też: Te przedmioty kuchenne mogą być niebezpieczne dla zdrowia twojego dziecka!

Jak czyścić pluszowe zabawki?

Najpopularniejszym sposobem czyszczenia pluszaków jest pranie ich w pralce. Zanim jednak włożycie pluszaki do bębna, koniecznie przeczytajcie metkę i postępujcie zgodnie jej zaleceniami.

  • Pranie pluszaków – włóż kilka zabawek do pralki i nastaw ją na najniższą temperaturę (30 stopni). Do prania używaj delikatnego środka piorącego np. proszku do prania dla dzieci. Zabawki wyprane w zwykłym proszku, które twoje dziecko przytula, mogą wywołać podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Po wyjęciu z pralki wstrząśnij pluszakiem i ułóż na suszarce do wyschnięcia. Po wysuszeniu możesz przeczesać futerko szczotką, dzięki temu będzie bardziej puchate.
  • Pluszaki w zamrażalniku – Jednym ze sposób na wyczyszczenie pluszaków, których nie można prać, jest ich zamrażanie. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i roztoczy. Jak to zrobić? Wystarczy włożyć zabawkę zawiniętą w foliową torebkę do zamrażalnika na noc. Niestety nie zmieścisz tam wielu zabawek. W zimie do tego celu możesz wykorzystać balkon czy taras, na którym worek pełen pluszaków pozostawisz na kilkanaście godzin.
  • Niektórzy rodzice do czyszczenia pluszowych zabawek wykorzystują również sodę oczyszczoną lub mąkę ziemniaczaną. Wystarczy włożyć zabawki do torebki z którymś z tych środków, szczelnie ją zawiązać i energicznie potrząsać tak, by wetrzeć proszek w zabawkę. Po upływie ok. godziny wyjmujemy zabawkę i dokładnie wytrzepujemy.


Zobacz też: Zmywarka - urządzenie nie tylko do naczyń
 

Zobacz także
pranie, pluszak, suszenie prania, suszenie misia

Czyste otoczenie, czyli pościel i pluszaki wędrują do pralki

Marko karuzela czas dla brzuszka

Te zabawki świetnie wpłyną na rozwój kojarzenia!

alergia wziewna

Uczulenie na pluszaki?

alergia, wziewna, dziecko

Alergia wziewna - rady dla rodziców alergika

 

Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film

pranie
Fotolia
Noworodek
Jak prać ubranka noworodka? Jak uprać jego wózek?
W czym prać ubranka noworodka: w proszku czy płatkach mydlanych? Prasować je czy nie, a jeśli tak, to jak długo – wyjaśniamy wspólnie z ekspertami Instytutu Matki i Dziecka.

W czym prać ubrania noworodka? Jak płukać ubranka, by nie pozostawały na nich resztki detergentów? Jak uprać wózek i fotelik niemowlęcia? Dopóki w domu nie pojawiło się małe dziecko nawet zdawałaś sobie sprawy, jak wielu środków chemicznych używasz. Teraz, zanim to zrobisz, zastanów się, czy to bezpieczne. Ograniczaj detergenty Skóra noworodka jest delikatna, wrażliwa i łatwo ulega uszkodzeniom. Kontakt z najmniejszą nawet ilością detergentów może się okazać dla niej szkodliwy. – Dlatego co najmniej przez pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka trzeba ograniczać kontakt dziecka ze środkami chemicznymi, zwłaszcza tymi, które przeznaczone są do użytku przez osoby dorosłe – tłumaczy Alicja Dybowska-Brodowska z Sekcji Ocen Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. W drugim i trzecim roku życia dziecko nabiera już większej odporności, ale nadal ubrania i przedmioty, których używa, wymagają szczególnego traktowania. Proszek do prania dla noworodka i niemowlęcia Proszki lub płyny do prania ubranek dziecięcych muszą być łatwe do wypłukania, bezwonne lub o delikatnym, niedrażniącym zapachu. Przede wszystkim zwracaj jednak uwagę, czy mają atest. – Tetrowe pieluchy i ubranka, zwłaszcza niemowlęce, powinny być prane wyłącznie w środkach, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka – mówi Ewa Kamińska z Zakładu Farmakologii, Oceny Receptur i Badań Aplikacyjnych IMiD w Warszawie. Można w nich znaleźć minimalną ilość enzymów, nie zawierają kwasu borowego (jak proszki „dla dorosłych”), a znajdujące się w nich detergenty mają łagodne działanie. Dlaczego to takie ważne? Detergent lub kwas borowy mógłby podrażnić delikatną skórę dziecka – zwłaszcza na pupie, gdzie jest ona często odparzona lub zmacerowana. – Im mniejsze dziecko, tym łagodniejszych środków...

Pielęgnacja
ABC mycia, czyszczenia i prania
Przeczytaj, jak dbać o rzeczy, z którymi dziecko ma bezpośredni kontakt, by były dla niego bezpieczne.

Środki chemiczne używane na co dzień w domu mogą podrażnić skórę i układ oddechowy malucha. Przeczytaj, jak dbać o rzeczy, z którymi dziecko ma bezpośredni kontakt, by były dla niego bezpieczne. Naczynia dla malucha – Zanim po raz pierwszy podasz dziecku butelkę ze smoczkiem, kubek z dzióbkiem czy łyżeczkę, wygotuj je przez 3-5 minut. – Po każdym posiłku myj naczynia malucha ciepłą wodą. Jeśli są mocno zabrudzone, możesz użyć wody z mydłem dziecięcym. Płucz je dokładnie kilka razy pod bieżącą wodą. – Po każdym posiłku powinnaś wygotować butelkę czy kubeczek we wrzątku przez 3-5 minut. – Jeśli butelka przebarwiła się lub zaczęła pachnieć soczkiem, lepiej wymień ją na nową. – Blat stolika lub krzesełka do karmienia, przy którym maluch je, myj ciepłą wodą z mydłem. – Dopóki malec nie skończy trzech lat, nie wkładaj jego talerzy i sztućców do zmywarki, nie używaj do czyszczenia ich płynu do mycia naczyń. Myj je tylko ciepłą wodą. Naczynia, z których dziecko je lub pije muszą mieć atest. To gwarancja, że są wykonane z bezpiecznego surowca. Pranie ubranek – Wypierz i wyprasuj wszystkie nowe ubranka, bieliznę i tetrowe pieluchy, zanim pierwszy raz założysz je maleństwu. – Tetrowe i flanelowe pieluchy pierz zawsze osobno, w temperaturze 90°C. – Ubranka i bieliznę noworodka również powinnaś prać osobno, ale w temperaturze 60°C. Ciuszki starszego niemowlęcia możesz włożyć do pralki z rzeczami innych domowników, ale używaj do nich tylko proszków z atestem. Pierz w temperaturze około 60°C. – Przez pierwsze dwa miesiące życia dziecka prasuj gorącym żelazkiem jego tetrowe pieluchy i bieliznę. Później nie musisz tego robić. – Dopóki maluch nie skończy trzech lat, nie dodawaj do prania jego rzeczy płynów do zmiękczania tkanin. – Nie stosuj odplamiaczy – to...

Mama sprząta
Fotolia
Zakupy
Jakich środków czystości używać przy małym dziecku?
Sprawdź, na co uważać wybierając środki czystości. Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest używanie odpowiednich produktów do utrzymania czystości w domu.

Wpływ środków czystości na zdrowie dziecka Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie dzieci i staramy się o nie dbać. Przygotowujemy pełnowartościowe posiłki, zwracamy uwagę na kosmetyki, czy proszki do prania, które mogłyby uczulać małe dziecko. Niewiele z nas jednak wie, że zagrożeniem dla zdrowia dziecka może być także nasze... mieszkanie. A właściwie detergenty , których używamy do jego sprzątania. Całą masę szkodliwych związków chemicznych można znaleźć w odplamiaczach, płynach czy pastach czyszczących. Nie chodzi nawet o to, że kolorowe płyny czy fikuśne butelki mogą przyciągnąć wzrok dziecka, który zaciekawiony może zechcieć spróbować tego, co jest w środku. Wystarczy, że dziecko będzie przebywać w otoczeniu sprzętów, do których czyszczenia na co dzień używamy szkodliwych detergentów, żeby zaszkodzić jego zdrowiu. Astma , alergie , nowotwory czy wady wrodzone u dzieci – to choroby, do których według badań Światowej Organizacji Zdrowia mogą prowadzić środki czystości trzymane przez nas w domu. Winowajcą są toksyczne chemikalia , jakie znajdują się w składzie produktów. Niebezpieczne składniki w środkach czystości: Triksolan - związek chemiczny obecny w większości płynów do mycia naczyń i past do zębów . Fosforany, związki chemiczne chloru i alergenne substancje zapachowe -znajdziesz je w większości popularnych detergentów . Niepożądane skutki, które mogą wystąpić to m.in. podrażnienie skóry, jej suchość i pękanie, przewlekłe choroby nerek, uszkodzenia wątroby, w końcu, nawet nowotwory. Jak zadbać o czystość domu, by nie narażać zdrowia dziecka? Nikt nie jest w stanie odizolować dziecka od przedmiotów codziennego użytku, dlatego warto rozważyć zmianę detergentów na bardziej ekologiczne. – Przyglądajmy się uważnie opakowaniom produktów, które kupujemy – europejski znak ekologiczny...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz