Jak oswajać dzieci, gdy wkraczają w nowe sytuacje?
Pamiętasz ten moment, gdy twoje dziecko zaczynało przygodę ze żłobkiem lub z przedszkolem? Wielkie emocje towarzyszyły zarówno maluchowi, jak i tobie. To naturalne. W końcu adaptacja do nowych sytuacji to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją dzieci w pierwszych latach życia. To sytuacja, która wymaga odwagi zarówno od nich, jak i od ciebie – drogi rodzicu. Warto jednak wiedzieć, że umiejętność dostosowania się do zmieniających się okoliczności to jedna z kluczowych umiejętności społecznych w każdym wieku. Jak zatem pomóc maluchom w oswajaniu nowej sytuacji?
Budowanie nowych relacji to wielka rzecz
Nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami i opiekunami w żłobku może stanowić wyzwanie szczególnie dla dzieci nieco bardziej wycofanych lub tych, które nie miały wcześniejszych doświadczeń z rówieśnikami.
Może być tak, że twój maluch nie będzie chciał integrować się z rówieśnikami w żłobku. Pamiętaj, że dzieci w tym okresie mają mniejsze potrzeby społeczne, nie wchodzą jeszcze z sobą w interakcje, nie współdziałają w zabawie, choć już widać pierwsze przejawy socjalizacji.
Komunikacja emocji
Możliwe, że w trakcie adaptacji do nowego miejsca (żłobka, przedszkola itd.) zauważysz, że zachowanie twojego dziecka uległo zmianie. Prawdopodobne, że maluch w domu będzie odreagowywał emocje. Może być bardziej płaczliwy, rozdrażniony. Możliwe, że jak leczniczego okładu będzie potrzebował mamy, bliskości i wspólnego czasu.
Wszystko przez lęk separacyjny
Jest naturalny. To jedno z najbardziej podstawowych wyzwań, z którymi dzieci mogą się zmierzyć podczas adaptacji do nowych sytuacji. Obawa przed rozłąką z rodzicami może być szczególnie intensywna, gdy dzieci idą do żłobka.
Pierwsze dni w nowym miejscu
Pierwsze dni w żłobku czy przedszkolu bywają trudne. Maluchy stają przed koniecznością zaakceptowania nowej przestrzeni bez obecności rodziców, budując zaufanie do nowych opiekunów. Ale ta zmiana dotyczy wielu innych podstawowych i jakże ważnych aspektów ich małego wielkiego świata. Zmienia się smak potraw, które teraz serwuje żłobkowa kuchnia, a nie ta domowa – dobrze znana. To też zmiany zapachów, codziennej rutyny, pory drzemek i zabawek.
Jak więc możemy pomóc naszym dzieciom przystosować się do nowych sytuacji, zachowując równocześnie spokój i poczucie bezpieczeństwa?
Znaczenie adaptacji
Adaptacja do nowych sytuacji jest istotna dla rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka. To też niesamowita lekcja samodzielności.
Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie dziecka do tych zmian, w tym planowanie procesu adaptacji i wsparcie emocjonalne, szczególnie w pierwszych dniach w żłobku
Jak pomóc dziecku w procesie adaptacji
Zacznijmy od tego, że każde dziecko jest inne. To, że większość maluchów z grupy świetnie poradziła sobie z adaptacją, nie zwracając nawet uwagi na wyjście mamy, nie oznacza, że z twoim zapłakanym i przyklejonym do ciebie maluszkiem jest coś nie tak. Adaptacja to proces. Zależy od wielu czynników, począwszy od wrażliwości dziecka i jego wcześniejszych doświadczeń społecznych, a skończywszy na nastawieniu i emocjach rodzica, które mają ogromny wpływ na dziecko.
Rodzice wyposażeni w odpowiednią wiedzę i narzędzia, takie jak zabawki edukacyjne czy pomysły na wspólne aktywności, mogą skutecznie wspierać swoje pociechy w tych pierwszych, niełatwych krokach. A co jeszcze mogą zrobić, by ich dzieci sprawniej przeszły ten proces?
Doświadczenia przebywania z innymi dorosłymi
Przed pójściem do żłobka bardzo pomocne może być organizowanie sytuacji, w których dziecko spędza czas z innymi dorosłymi, np. z krewnymi czy przyjaciółmi rodziny. Może to być wspólna zabawa w domu czy krótkie okresy opieki, podczas których rodzic jest poza zasięgiem wzroku, ale nie na tyle daleko, by dziecko czuło się opuszczone.
Spotkania adaptacyjne
Spotkania adaptacyjne w żłobku to kolejny istotny element. Pozwalają one dziecku na stopniowe przyzwyczajenie się do nowego otoczenia, ludzi i rutyny w nowym miejscu, co może znacząco zmniejszyć stres związany z rozstaniem z rodzicem i adaptacją do grupy.
Bajkoterapia
Bajkoterapia, czyli wykorzystanie opowieści i bajek do pracy z emocjami dziecka, to skuteczne narzędzie wspomagające proces adaptacji. Czytanie bajek, opowiadanie historii o bohaterach, którzy czują różne emocje, zabawa figurkami i odgrywanie scenek mogą pomóc maluchom zrozumieć i zaakceptować nową sytuację.
Czas na nową rutynę
Synchronizacja rytuałów i rutyny domowej z rytuałami obowiązującymi w żłobku jest bardzo ważna i może pomóc dziecku w łagodniejszym przejściu do nowego środowiska i zmniejszyć stres związany z adaptacją.
Spójność w codziennych czynnościach między domem a żłobkiem daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, co jest fundamentem do budowania zaufania do nowych osób i otoczenia
Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z harmonogramem dnia w żłobku i próba dostosowania do niego domowych czynności. Dopytaj o pory posiłków i drzemki. Starajcie się konsekwentnie przestrzegać nowej rutyny. Dzieci lubią przewidywalność i określony plan dnia. To pozwala im poczuć się pewnie i bezpiecznie.
Możesz też wspomnieć personelowi żłobka lub przedszkola o rytuałach lub potrzebach twojego dziecka. Takie partnerstwo między rodzicami a żłobkiem jest nieocenione w tworzeniu spójnego i wspierającego środowiska dla dziecka.
Budowanie, które pokona rozłąkę
Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, szczególnie przez zabawę, ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego i społecznego. Nie od dziś w końcu wiadomo, że nic tak nie działa na maluchy jak edukacja w formie zabawy, szczególnie podczas zabawy klockami LEGO DUPLO.
Są zaprojektowane z myślą o najmłodszych, już półtorarocznych dzieciach, co oznacza, że wszystkie elementy są na tyle duże, by nieporadnym jeszcze maluchom było łatwiej je złączać i rozłączać, a zarazem wystarczająco kolorowe, by przyciągać uwagę dziecka. Jakość i bezpieczeństwo klocków LEGO DUPLO są potwierdzone licznymi atestami, co daje rodzicom pewność, że ich dziecko bawi się produktami wysokiej jakości.
Zestawy klocków LEGO DUPLO z pewnością przyczynią się do budowania więzi z rodzicem, a także wesprą dziecko w adaptacji do nowych środowisk. Na które warto się zdecydować? Zestaw LEGO DUPLO „Dzień z życia w żłobku” (10992) czy LEGO DUPLO „Wymarzony plac zabaw” (10991) pozwalają odgrywać scenki, które wkrótce staną się nową codziennością maluszka.
Gotowi na przygodę?
Adaptacja, chociaż początkowo może przynieść sporo trudnych emocji, jest inwestycją w emocjonalne i społeczne zdrowie malucha. Dlatego warto podejść do tego z cierpliwością i empatią. Pozwól maluchowi na stopniowe oswajanie się z nową sytuacją. Zobaczysz, że adaptacja okaże się łagodniejsza i zasiane owoce zbiorą plon w przyszłości.
Materiał promocyjny marki LEGO® DUPLO®