Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gry edukacyjne dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy

Gry edukacyjne dla dzieci? Uwaga ta rozrywka uzależnia!

Jako mama przedszkolaka mam obsesję na punkcie gier edukacyjnych dla dzieci. Choć brzmi to niezwykle poważnie, wręcz jakbym chciała zabrać własnemu dziecku dzieciństwo, to zapewniam was, że warto zainwestować w takie zabawki!

Na początku należy wyjaśnić, że tak naprawdę każda zabawa, jakiej podejmie się nasze dziecko, czy to samodzielnie, z innymi dziećmi, czy też z dorosłymi może mieć wymiar edukacyjny. Znaczenia także nie ma czy nasze dziecko bawi się lalką za kilkaset złotych, czy patykiem. Maluch dopiero poznaje otaczający świat i uczy się na każdym kroku, dlatego warto pozwolić na swobodną zabawę. Wielu specjalistów zaleca, by ilość zabawek w dziecięcym pokoju była ograniczona, gdyż nadmiar może sprawiać, że dziecko się szybko nudzi i zniechęca do zabawy. Możesz zabawki posortować na dwie partie i co jakiś czas  je rotować. Dzięki takiemu zabiegowi maluch zdąży się za nimi stęsknić i ponownie będzie chciał się je odkrywać. Warto też nie przesadzać ze „zwykłymi” zabawkami i zainwestować w gry edukacyjne. Na rynku jest naprawdę spory wybór.

Gry edukacyjne dla najmłodszych. Dlaczego warto?

Nasz maluch każdego dnia uczy się wielu nowych słów i pojęć i sekwencji to olbrzymi wysiłek. Skupienie, zatrzymywanie uwagi, zapamiętywanie będą dziecku potrzebne przez całe życie. Aby mu pomóc możesz wprowadzić gimnastykę umysłu własnie za pomocą gier edukacyjnych.  Im utworzy się więcej połączeń nerwowych i im szybciej przekazywane będą impulsy, tym sprawniejszy i wydajniejszy będzie układ nerwowy. Warto więc w niego zainwestować! Oprócz „zwykłych” zabawek i zabaw, warto zwrócić uwagę na te, które będą stymulowały połączenia nerwowe. W naszym domu królują książki, puzzle i właśnie gry edukacyjne. Brzmi to bardzo poważne, ale to nie tylko narzędzie do rozwijania dziecięcych umiejętności, ale i okazja do spędzania wspólnie czasu. Pierwsze propozycje gry edukacyjnych dla dzieci możemy dostać już w wersji dla 1,5-2-latków.

Gry planszowe dla malucha

Myśląc o grach, najczęściej do głowy przychodzą gry planszowe, np. Chińczyk. W sklepach znajdziesz uproszczone warianty dla maluszków np. z kolorami zamiast oczek na kostce, one także mają walory edukacyjne. Podczas takiej gry dziecko uczy się kontrolować swoje emocje, ćwiczy koncentrację, refleks i spostrzegawczość. Nie bez znaczenia jest fakt, że taka zabawa wycisza, uczy  dziecko wykonywać określone zadania, trenuje cierpliwość i rozwija społecznie, a także uczy ... przegrywać.

Zobacz także: Przegrało i nie płacze? To jest możliwe!

Dla maluchów znajdziemy nie tylko klasyczne planszówki. Twórcy gier przeciągają się w pomysłach dla najmłodszych. Znajdziesz gry typu „memo” lub „lotto” na spostrzegawczość i ćwiczące refleks, szybkość, kreatywne myślenie, ćwiczące motorykę mniejszą i koordynację ręka-oko. Do wyboru masz quizy wiedzy na różnym poziomie wiekowym, łamigłówki, labirynty, które uczą logicznego myślenia, przewidywania, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, a także gry, które rozwijają słownictwo i komunikatywność, czy też przygotowują do nauki literek i czytania. Wiele z tych gier to znakomita gimnastyka dla mózgu, nie tylko dzieci, ale również dla dorosłych.

Jak wybierać gry edukacyjne?

Warto inspiracji szukać nie tylko na pólkach w sklepach zabawkowych. Zazwyczaj obsługa zna asortymenty tylko na tyle, na ile producent opisze go na opakowaniu. Poszukaj w okolicy sklepu, który specjalizuje się w grach. Sprzedawca najpewniej dokładnie doradzi, jaką grę wybrać dla konkretnego dziecka na podstawie małego wywiadu z rodzicem. Takie osoby to często pasjonaci, którzy mają gry dosłownie „przetestowane” na dzieciach. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz także na blogach tematycznych oprowadzonych przez rodziców, którzy razem z dziećmi testują zabawki. Możecie również udać się do kawiarni dla dzieci, często tam oprócz zabawek można trafić na fajne propozycje. 
  Gry to nie mały wydatek, więc możesz poszukać w internetowych dyskontach lub zdecydować się na używany egzemplarz. Na grupach dla rodziców nie brakuje ofert, niektórzy sprzedają zabawki w atrakcyjnych cenach. Wiele gier ma kilka poziomów trudności i będą „rosły z dzieckiem” i starczą na dłużej. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz taką grę, że maluch będzie zachwycony, a ty nie będziesz się nudzić. Ciekawe gry dla najmłodszych znajdziecie w ofercie firm: HABA, SmartGames Granna, Trefl Little Planet, Djeco, Alexander, CzuCzu, Goki.

Dobra zabawa przede wszystkim

Pamiętaj, że gry edukacyjne są wymagające, więc na zabawę wybierz moment, gdy dziecko jest wypoczęte, najedzone i chętne. Nigdy dziecka nie zmuszaj, bo tylko zniechęcisz. Dlaczego to takie ważne, dobrze dobrana gra zapewni dobrą zabawę dla dziecka i dla was i tylko tak przyniesie wiele korzyści. Wspólne gry to nie tylko nauka, ale przede wszystkim fantastyczny pomysł na wspólnie spędzanie czasu. W celu poprawienia koncentracji i zapamiętywania powinniśmy również pamiętać o dawce świeżego powietrza, które dotleni mózg i poprawi jego pracę!

Gry edukacyjne online

Nie ma jednej uniwersalnej gry, dlatego warto wybrać kilka różnych gier. ostrzegam jednak, że kupowanie edukacyjnych gier zdecydowanie uzależnia (u nas półki się już uginają). Jako „nowoczesny” rodzic chcesz, by maluch także miał do czynienia z edukacyjnymi aplikacjami? Pomysł jest świetny, ale przede wszystkim nie wprowadzaj takich zabaw zbyt szybko i zbyt często. Niech to będzie jedna z możliwości i rozrywka raczej od święta niż jedyne źródło edukacyjnych gier. Specjaliści, mimo wielu korzyści odkrywają wiele poważnych konsekwencji, jakie niosą za sobą zbyt częste obcowanie dzieci z tabletami. Jakie gry wybrać? Poszukiwania rozpocznij od portalu, który specjalizuje się w grach dla dzieci. Po zalogowaniu będziesz miała pewność, że dziecko nie otrzyma dostępu treści, czy gier dla dorosłych. Gra powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Maluch także nie powinien być pozostawiony sam sobie z tabletem czy komputerem.

Macie już swoje ulubione gry? U nas aktualnie króluje gra pamięciowa Pszczółki. Napiszcie w komentarzach, w co lubicie grać.

Zobacz także:

Najlepsze gry dla dzieci - film

mama, dziecko, dziewczynka, kobieta, komputer, ulga na dziecko, podatki, PIT
Fotolia
Wychowanie
Mały informatyk
Komputer to „zabawka”, którą interesują się coraz młodsze dzieci. Sprawdź co robić, by pomagał w rozwoju, a nie szkodził.

Komputer (a wraz z nim internet) przyciąga twoje dziecko niczym magnes? To dobrze!  By jednak przygoda z nim była bezpieczna i służyła rozwojowi dziecka, musisz wiedzieć, jak zwalczać wirtualne zagrożenia, jak wybierać odpowiednie gry i  jak zorganizować wygodne i zdrowe stanowisko pracy dla małego komputerowca. Przeczytaj także: Dziecko w cyberświecie Dziecko i Internet Nie zabraniaj dziecku korzystania z sieci. Zakazany owoc jeszcze bardziej kusi. Internet sam w sobie nie jest zresztą zły. Dzięki niemu twoje dziecko może się naprawdę wiele nauczyć. By tak było: Podsuń dziecku ciekawe strony dla dzieci.   Ich listę znajdziesz np. na www.bezpiecznyinternet.org. Ucz zasad bezpieczeństwa w sieci.   Pomoże ci  w tym ... sam Internet, a konkretnie przygotowane przez fachowców strony, np.: www.sieciaki.pl – dla dzieci w wieku szkolnym, i www.przedszkolaki.sieciaki.pl – dla najmłodszych. Wchodząc na te strony, dzieci dowiedzą się, dlaczego trzeba być ostrożnym w sieci. Nauczą się błyskotliwie odpowiadać na podstępne pytania (np. o dane osobowe czy zarobki rodziców), a także jak reagować, gdy ktoś obcy proponuje im spotkanie. Aby dzieci łatwiej zrozumiały czyhające na nie zagrożenia, zostaną im przedstawione sieciowe wirtualne czarne charaktery: Bełkot (ktoś, kto nas obraża i denerwuje), Kradziej (czyli po prostu internetowy złodziej – może np. chcieć wyczyścić konta rodziców), Śmieciuch (zasypuje nasz komputer nielegalnymi lub niechcianymi plikami) oraz Kłamacz (może nim być np. pedofil!). Kontroluj . Zanim dziecko nauczy się samodzielnie rozpoznawać wrogów, kontroluj jego poczyniania.  W przypadku najmłodszych koniecznie trzeba sprawdzać pocztę i przeglądać historię odwiedzanych stron.   Nie lekceważ zła w sieci. Jeśli natrafisz gdzieś na dziecięcą pornografię, treści...

dziecko, dziewczynka, komputer, internet
Wychowanie
Gry komputerowe poprawiają refleks dziecka!
Gier komputerowych nie trzeba odsądzać od czci i wiary, bo nie tylko sprawiają radość, ale mogą też pomagać w rozwoju dziecka. Jednak jest kilka warunków, by nie były szkodliwe. Oto one.

O tym, jak dobrym są ćwiczeniem są gry komputerowe, świadczy test przeprowadzony wśród amerykańskich chirurgów. Okazało się, że ci lekarze, którzy lubią grać w gry zręcznościowe, szybciej wykonują zabiegi i rzadziej popełniają błędy niż ich niegrający koledzy. Podobny mechanizm występuje także u dzieci. Według psychologów, mali gracze mają lepszą niż pozostali rówieśnicy koordynację wzrokowo-ruchową i refleks . Szybciej też uczą się abstrakcyjnego myślenia. Oto warunki, by zabawa przy komputerze pomagała w rozwoju dziecka, a nie mu szkodziła.  Jak powinno rozwijać się dziecko - zobacz  Kalendarz rozwoju dziecka Dopasuj grę komputerową do wieku dziecka Nie daj sobie wmówić, że jakaś gra jest dobra, bo grają w nią wszyscy. Z badań wynika, że wiele „kultowych” gier skierowanych jest do osób powyżej 18. roku życia. Zbyt dorosła gra może zawierać treści, które wywołają stany lękowe i agresję  u dziecka . Wpoi mu też niewłaściwe zasady, np. że za złe uczynki należy się nagroda (np. punkty za zabijanie). Nasza rada. Zanim kupisz jakąś grę, weź pod lupę symbole, które znajdują się na opakowaniu . By dowiedzieć się czegoś o grach internetowych, poczytaj recenzje zamieszczone w sieci. Sprawdź, co oznaczają symbole PEGI na grach komputerowych Uświadom dziecku zagrożenia gier internetowych Aż 70 procent małoletnich internautów używa sieci właśnie po to, by w niej grać – wynika z raportu „Dzieci aktywne online”. Najczęściej do komputera siadają chłopcy, ale to dziewczynki spędzają w sieci więcej czasu. Mali zawodnicy tworzą nawet internetowe rankingi, w których najlepsi walczą o czołową lokatę. Rozgrywki nie ograniczają się jednak tylko do rywalizacji. Równocześnie można także rozmawiać na czatach i forach. Nasza rada. Uświadom dziecku, że w trakcie gry obowiązują takie...

dzieci, dziewczynki, rodzice, tablet, komputer, laptop, zabawa
© Syda Productions - Fotolia.com
Gry i zabawy
10 gier edukacyjnych dla dzieci na tablet: już dla 3-latka!
Jak wykorzystać tablet do zabawy i nauki jednocześnie? Poznaj nasz ranking gier dla dzieci na tablet – te gry pomogą twojemu dziecku w nauce liter, cyfr, kolorów i kształtów. Sprawdź, które gry na tablet (z systemami iOS i Android) są godne uwagi już dla trzylatka.

Gry dla trzylatka na tablet nie mogą być zbyt skomplikowane, powinny też pełnić funkcję ważniejszą niż tylko zajęcie go przez jakiś czas. Edukacyjne gry na tablet mogą pomóc dzieciom w nauce liter, cyfr,  kolorów, kształtów, nazw zwierząt czy pojazdów oraz w rozwijaniu zdolności motorycznych, a rodzicom mogą dać chwilę wytchnienia. Zobacz, jakie gry warto zainstalować na tablecie. Gry dla trzylatka na tablet: nauka liter Alfabet dla dzieci (IOS) to gra edukacyjna już dla trzylatka, która wprowadzi najmłodszych w świat liter. Aplikacja umożliwia dopasowanie poziomu gry do wieku i pozwala na naukę liter, słów i pisania w języku polskim. Ściągnij aplikację. Nauka Słówek – Sprytne Szkraby to gra na tablet dla najmłodszych, dostępna w języku polskim. Aplikacja umożliwia poznawania słów z kategorii: zwierzęta, instrumenty muzyczne, zabawki i owoce. Po kliknięciu danego obrazka dziecko słyszy jego nazwę. W grze nie mamy animacji – tylko obrazki. Obsługa gry jest bardzo prosta. Gra jest dostępna na iOS . Ściągnij aplikację (jest też druga wersja ) Edulatki Litery to gra edukacyjna na tablet przeznaczona dla dzieci od 4. roku życia. Poprzez zabawę dziecko uczy się czytać, a także pisać. W grze możemy wybrać jedno z trzech zadań – wskazanie przedmiotu, który zaczyna się na konkretną literę, wskazanie liter, na które zaczyna się dane słowo lub pisanie wielkich liter. Dziecko otrzymuje polecenia głosowe. Instrukcje są proste, a aplikacja ma wiele animacji i elementów interaktywnych, które zachęcają do nauki. Gra dostępna na systemach operacyjnych iOS i Android. Ściągnij aplikację. ABC Phonics to aplikacja na tablet umożliwiająca naukę liter, rozróżniania dużych i małych liter, szukania słów wypowiedzianych przez lektora i dopasowanie 12 obrazków do 12 wyrazów. Gra jest kolorowa i przyjazna dla dzieci. Dostępna w języku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz