
Na początku należy wyjaśnić, że tak naprawdę każda zabawa, jakiej podejmie się nasze dziecko, czy to samodzielnie, z innymi dziećmi, czy też z dorosłymi może mieć wymiar edukacyjny. Znaczenia także nie ma czy nasze dziecko bawi się lalką za kilkaset złotych, czy patykiem. Maluch dopiero poznaje otaczający świat i uczy się na każdym kroku, dlatego warto pozwolić na swobodną zabawę. Wielu specjalistów zaleca, by ilość zabawek w dziecięcym pokoju była ograniczona, gdyż nadmiar może sprawiać, że dziecko się szybko nudzi i zniechęca do zabawy. Możesz zabawki posortować na dwie partie i co jakiś czas je rotować. Dzięki takiemu zabiegowi maluch zdąży się za nimi stęsknić i ponownie będzie chciał się je odkrywać. Warto też nie przesadzać ze „zwykłymi” zabawkami i zainwestować w gry edukacyjne. Na rynku jest naprawdę spory wybór.
Gry edukacyjne dla najmłodszych. Dlaczego warto?
Nasz maluch każdego dnia uczy się wielu nowych słów i pojęć i sekwencji to olbrzymi wysiłek. Skupienie, zatrzymywanie uwagi, zapamiętywanie będą dziecku potrzebne przez całe życie. Aby mu pomóc możesz wprowadzić gimnastykę umysłu własnie za pomocą gier edukacyjnych. Im utworzy się więcej połączeń nerwowych i im szybciej przekazywane będą impulsy, tym sprawniejszy i wydajniejszy będzie układ nerwowy. Warto więc w niego zainwestować! Oprócz „zwykłych” zabawek i zabaw, warto zwrócić uwagę na te, które będą stymulowały połączenia nerwowe. W naszym domu królują książki, puzzle i właśnie gry edukacyjne. Brzmi to bardzo poważne, ale to nie tylko narzędzie do rozwijania dziecięcych umiejętności, ale i okazja do spędzania wspólnie czasu. Pierwsze propozycje gry edukacyjnych dla dzieci możemy dostać już w wersji dla 1,5-2-latków.
Gry planszowe dla malucha
Myśląc o grach, najczęściej do głowy przychodzą gry planszowe, np. Chińczyk. W sklepach znajdziesz uproszczone warianty dla maluszków np. z kolorami zamiast oczek na kostce, one także mają walory edukacyjne. Podczas takiej gry dziecko uczy się kontrolować swoje emocje, ćwiczy koncentrację, refleks i spostrzegawczość. Nie bez znaczenia jest fakt, że taka zabawa wycisza, uczy dziecko wykonywać określone zadania, trenuje cierpliwość i rozwija społecznie, a także uczy ... przegrywać.
Zobacz także: Przegrało i nie płacze? To jest możliwe!
Dla maluchów znajdziemy nie tylko klasyczne planszówki. Twórcy gier przeciągają się w pomysłach dla najmłodszych. Znajdziesz gry typu „memo” lub „lotto” na spostrzegawczość i ćwiczące refleks, szybkość, kreatywne myślenie, ćwiczące motorykę mniejszą i koordynację ręka-oko. Do wyboru masz quizy wiedzy na różnym poziomie wiekowym, łamigłówki, labirynty, które uczą logicznego myślenia, przewidywania, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, a także gry, które rozwijają słownictwo i komunikatywność, czy też przygotowują do nauki literek i czytania. Wiele z tych gier to znakomita gimnastyka dla mózgu, nie tylko dzieci, ale również dla dorosłych.
Jak wybierać gry edukacyjne?
Warto inspiracji szukać nie tylko na pólkach w sklepach zabawkowych. Zazwyczaj obsługa zna asortymenty tylko na tyle, na ile producent opisze go na opakowaniu. Poszukaj w okolicy sklepu, który specjalizuje się w grach. Sprzedawca najpewniej dokładnie doradzi, jaką grę wybrać dla konkretnego dziecka na podstawie małego wywiadu z rodzicem. Takie osoby to często pasjonaci, którzy mają gry dosłownie „przetestowane” na dzieciach. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz także na blogach tematycznych oprowadzonych przez rodziców, którzy razem z dziećmi testują zabawki. Możecie również udać się do kawiarni dla dzieci, często tam oprócz zabawek można trafić na fajne propozycje.
Gry to nie mały wydatek, więc możesz poszukać w internetowych dyskontach lub zdecydować się na używany egzemplarz. Na grupach dla rodziców nie brakuje ofert, niektórzy sprzedają zabawki w atrakcyjnych cenach. Wiele gier ma kilka poziomów trudności i będą „rosły z dzieckiem” i starczą na dłużej. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz taką grę, że maluch będzie zachwycony, a ty nie będziesz się nudzić. Ciekawe gry dla najmłodszych znajdziecie w ofercie firm: HABA, SmartGames Granna, Trefl Little Planet, Djeco, Alexander, CzuCzu, Goki.
Dobra zabawa przede wszystkim
Pamiętaj, że gry edukacyjne są wymagające, więc na zabawę wybierz moment, gdy dziecko jest wypoczęte, najedzone i chętne. Nigdy dziecka nie zmuszaj, bo tylko zniechęcisz. Dlaczego to takie ważne, dobrze dobrana gra zapewni dobrą zabawę dla dziecka i dla was i tylko tak przyniesie wiele korzyści. Wspólne gry to nie tylko nauka, ale przede wszystkim fantastyczny pomysł na wspólnie spędzanie czasu. W celu poprawienia koncentracji i zapamiętywania powinniśmy również pamiętać o dawce świeżego powietrza, które dotleni mózg i poprawi jego pracę!
Gry edukacyjne online
Nie ma jednej uniwersalnej gry, dlatego warto wybrać kilka różnych gier. ostrzegam jednak, że kupowanie edukacyjnych gier zdecydowanie uzależnia (u nas półki się już uginają). Jako „nowoczesny” rodzic chcesz, by maluch także miał do czynienia z edukacyjnymi aplikacjami? Pomysł jest świetny, ale przede wszystkim nie wprowadzaj takich zabaw zbyt szybko i zbyt często. Niech to będzie jedna z możliwości i rozrywka raczej od święta niż jedyne źródło edukacyjnych gier. Specjaliści, mimo wielu korzyści odkrywają wiele poważnych konsekwencji, jakie niosą za sobą zbyt częste obcowanie dzieci z tabletami. Jakie gry wybrać? Poszukiwania rozpocznij od portalu, który specjalizuje się w grach dla dzieci. Po zalogowaniu będziesz miała pewność, że dziecko nie otrzyma dostępu treści, czy gier dla dorosłych. Gra powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. Maluch także nie powinien być pozostawiony sam sobie z tabletem czy komputerem.
Macie już swoje ulubione gry? U nas aktualnie króluje gra pamięciowa Pszczółki. Napiszcie w komentarzach, w co lubicie grać.
Zobacz także: