Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
klocki dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy

Czym się różnią klocki tradycyjne od magnetycznych? [Porównanie]

Oba rodzaje klocków mają swoje wady i zalety, dlatego przeczytaj ten materiał i zdecyduj, które klocki będą lepsze dla twojego dziecka: magnetyczne czy tradycyjne. Pomagamy dokonać najlepszego dokonać wyboru.

Klocki magnetyczne przestały być już nowością. Produkuje je wiele firm, tak samo jak klocki tradycyjne. Wybór zatem jest naprawdę ogromny. Jak wybrać najlepsze klocki dla dziecka? Tak, aby chętnie się nimi bawiło, rozwijając przy tym swoje umiejętności i kreatywność? Tym razem porównujemy dwa rodzaje tego typu zabawek: klocki magnetyczne i tradycyjne. Wydawać by się mogło, że różnice między nimi są duże. Tymczasem jest ich tak naprawdę niewiele, jednak warto je znać, by móc dokonać trafnego wyboru, bo jak zwykle: diabeł tkwi w szczegółach!

Przeczytaj też: Drewniane czy plastikowe – jakie klocki kupić dziecku?

Spis treści:

Klocki tradycyjne

Zabawa nimi polega, jak to zabawa klockami, na układaniu konstrukcji według podanych przez producenta wzorów lub według własnej inwencji twórczej. Zwykle wykonane są z drewna, plastiku lub pianki.
Klocki drewniane po prostu stawia się jeden na drugim, budując proste wieże lub budowle o większych niż jeden klocek podstawach. Najczęściej wszystkie ich boki są płaskie i gładkie, co sprawia, że nie wczepiają się jeden w drugi, sprawiając, że tworzone z nich konstrukcje są nietrwałe, a więc łatwo je zburzyć. W kompletach mogą znajdować się różne bryły: sześciany, stożki, walce.

Nieco bardziej skomplikowane są klocki plastikowe – mają najczęściej wypustki i zagłębienia, dzięki którym budowane kształty czy bryły są trwalsze. Jednak łączenie takich elementów wymaga już większej sprawności rąk – trzeba precyzyjne ustawić klocek nad klockiem i jeszcze je docisnąć. Mogą występować w różnych rozmiarach. Te większe idealnie będą nadawały się dla maluchów (np. Lego Duplo), a tymi mniejszymi (np. Lego Star Wars, Lego Friends) z lubością będą bawiły się dzieci starsze.

Zobacz też: Jakie klocki Lego wybrać dla dziecka?

Ostatnio popularne zrobiły się też plastikowe klocki typu "wafle". Są płaskie i ażurowe, a po bokach wystają z nich wypustki, które służą do łączenia poszczególnych elementów.

Relatywna nowością są klocki piankowe. Mogą mieć kształty identyczne jak klocki drewniane – prostych brył: sześcianów, walców, stożków itp., ale popularne są też elementy łączone podobnie do puzzli, z których można układać płaskie powierzchnie, albo budować prostopadłościany. Są lekkie i miękkie, a więc zupełnie bezpieczne dla maluchów.

Klocki tradycyjne a kreatywność

Nie ma się co oszukiwać: klocki drewniane i piankowe dają o wiele mniej możliwości – wznoszone z nich budowle zawsze będą proste i toporne. Natomiast klocki plastikowe dają o wiele więcej możliwości – im większy zestaw lub im więcej klocków tego typu w domu, tym więcej różnych konstrukcji można z nich zbudować. Dlatego warto kupować dziecku klocki jednego rodzaju, które będą do siebie pasować.

Klocki magnetyczne

Ich cechą charakterystyczną jest to, że zawierają magnesy, dzięki którym budowle mogą zyskać większą odporność na przypadkowe zburzenie – celowemu burzeniu nie zapobiegną. Mogą być zrobione z drewna, plastiku, pianki lub metalu. W zależności od zestawu można z nich budować tak samo jak z klocków drewnianych albo... zupełnie inaczej. Łączenie klocków magnetycznych polega na zbliżeniu klocka do klocka, a wtedy magnesy połączą oba elementy. Dlatego klocki tego typu nie muszą mieć żadnych wypustek i najczęściej nie mają – są zupełnie gładkie. Nie trzeba ich wciskać jeden w drugi, więc do konstruowania nie trzeba używać siły.
Dokonując zakupu trzeba jednak zwrócić uwagę na wiek dziecka, dla jakiego przeznaczona jest zabawka. Zestawy klocków magnetycznych dla starszych dzieci zawierają bardzo małe elementy, często są to stalowe kuleczki czy plastikowe, krótkie pałeczki, które maluch może połknąć.

Klocki neodymowe

One też łączą się na zasadzie pola magnetycznego, ale najczęściej takie zestawy składają się wyłącznie z metalowych kuleczek. Łączy się je tak, by powstała płaska lub trójwymiarowa konstrukcja, np. sześcian lub stożek.

Klocki magnetyczne a kreatywność

Obecnie na rynku jest już mnóstwo zestawów tego rodzaju klocków. Są więc komplety złożone z samych płaskich kwadratów i trójkątów albo z kulek i patyczków, czy klocków w kształtach znanych z zabawek drewnianych. Nie brakuje też bardzo rozbudowanych kompletów z dodatkowymi elementami, które pozwalają budować zamki lub pojazdy.
Im większy zestaw i im więcej różnych elementów zawiera, tym większą kreatywnością może wykazać się mały konstruktor. Można budować według wzorów podsuwanych przez producentów lub układać bryły i budowle własnego pomysłu.
 

Klocki tradycyjne czy magnetyczne?

Jak widzisz, oba rodzaje klocków mogą być wykonane z takich samych materiałów, a różni je tylko obecność magnesu lub jego brak. Dlatego nie ma sensu porównywać cech obu produktów. O wiele lepiej sprawdzi się dobranie rodzaju klocków do wieku i sprawności dziecka.

Kieruj się tymi wskazówkami:

  • kupuj zestawy oznaczone przedziałem wiekowym pasujących do wieku twojego dziecka,
  • klocki drewniane i piankowe w kształcie prostych brył warto kupić tylko najmłodszym,
  • dziecku sprawnemu manualnie tradycyjne klocki nie będą sprawiały kłopotu,
  • niesprawne rączki łatwiej poradzą sobie z klockami magnetycznymi,
  • największe możliwości kreacji dają zestawy złożone z dużej liczby różnych elementów,
  • najmniejsze możliwości konstrukcyjne dają klocki neodymowe (zawierają same kulki),
  • kupuj klocki renomowanych producentów – są bezpieczne i trwalsze,
  • najtrwalsze konstrukcje powstają z klocków tradycyjnych plastikowych.

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

klocki clics
Adobe Stock
Zakupy
Klocki Clics na każdą kieszeń! Zestawy i akcesoria od 20 do 360 zł [Przegląd]
Klocki Clics to jedne z najbardziej popularnych zabawek dla dzieci w różnym wieku. Zobacz, jakie zestawy i akcesoria zaproponować dziewczynce i chłopcu w różnym wieku.

Klocki Clics to jedne z najbardziej popularnych zabawek dla dzieci w różnym wieku. Zobacz, jakie zestawy i akcesoria Klocki Clics cieszą się od lat niesłabnącym powodzeniem. Zna je każde dziecko w wieku przedszkolnym. Można z nich budować zarówno płaskie, jak i trójwymiarowe konstrukcje . Dzięki temu, że są precyzyjnie wykonane, z łatwością udaje się je łączyć, a budowle są trwałe i nie rozpadają się przy byle okazji. Uczą przy tym kreatywnego myślenia, wspomagają kształtowanie sprawności manualnej oraz wyobraźni przestrzennej. Spis treści: Dlaczego warto kupić klocki clics Przegląd klocków od 20 do 360 zł Clics Junior 26 sztuk, 20 zł Plany budowy 24w1, 40 zł Akcesoria – koła, 50 zł Zestaw Nitro – auta, 60 zł Zestaw Policja, cena: 90 zł Świecące – kosmos, 100 zł Clicks Junior 10w1, 120 zł Zestaw RollerBox, 270 zł Zestaw RollerBox, 270 zł Dlaczego warto kupić klocki Clics? Oto kilka powodów: Są produkowane w Belgii, a nie w Chinach. Przechodzą najbardziej restrykcyjne testy laboratoryjne. Wytwarzane są z bezpiecznego dla dzieci polipropylenu. Ich producent wspiera akcje charytatywne UNICEF, WWF i lokalne inicjatywy. Można je prać w pralce . Są trwałe i estetycznie wykonane. Zobacz także: 8 typów klocków konstrukcyjnych [Przegląd]   1. Clics Junior 26 sztuk, 20 zł Niewielki komplet klocków w pastelowych kolorach dla najmłodszych konstruktorów. Zawiera 26 klocków oraz 6 akcesoriów (np. kółka). Według instrukcji można z nich zbudować 10 różnych budowli . Oczywiście dziecko może też łączyć elementy według własnego pomysłu. Cechy charakterystyczne: 32 elementy miękkie klocki od 3. roku życia   2. Plany budowy 24w1, 40 zł Gdy dziecko zbuduje już ze swoich zestawów wszystko, co znajdowało się w...

Klocki typu lego - najlepsza zabawa dla przedszkolaka
AdobeStock
Gry i zabawy
10 najlepszych zestawów klocków dla dzieci już od 19,90 zł! [Przegląd]
Twój maluch uwielbia budowanie klockami?A może jeszcze nie ma swojego zestawu i nie wiesz, co najbardziej by mu się spodobało? Zobacz nasze propozycje!

Klocki to jedna z najlepszych zabawek świata. Budowanie uczy cierpliwości, logicznego myślenia, pobudza wyobraźnię i bardzo dobrze wpływa na ogólny rozwój małego dziecka. Nic dziwnego, że wciąż zaliczają się do zabawek najbardziej polecanych przez psychologów. I dzieci też je kochają! Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju klocków tradycyjnych. Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla dziecka, ale nie wiesz, które klocki spodobają mu się najbardziej, sprawdź nasz przegląd popularnych i cenionych przez dzieci zestawów. Wybierz najlepsze klocki dla dziecka, pasujące do jego wieku i preferencji. Polecamy! Klocki Mega Bloks, cena: 56,90 zł Żółwik z klockami Clementoni, cena: 36,93 zł Klocki Chicco, cena: 89 zł Klocki konstrukcyjne Wafle, cena: 30,22 zł Klocki Lego Duplo, cena: 254,46 zł Klocki Jeżyki, cena: 96,40 zł Klocki konstrukcyjne Clics, cena: 72,99 zł Klocki konstrukcyjne Domek, cena: 19,90 zł Klocki konstrukcyjne Morphun Advanced Xtra, cena: 214,95 zł Klocki Lego City Remiza Strażacka, cena: 336,65 zł Na co zwracać uwagę, wybierając tradycyjne klocki? Jeśli zdecydujesz się na zakup plastikowych klocków dla dzieci , możesz być zdziwiona, jak wiele masz możliwości wyboru. Aby ci to ułatwić, podpowiadamy, co koniecznie powinnaś wziąć pod uwagę. Zanim zdecydujesz się na wybrany model, sprawdź: jakość wykonania – klocki znanych producentów wykonane są starannie i w taki sposób, by posłużyły dziecku jak najdłużej. Musisz mieć jednak świadomość, że tanie, nieznanej marki klocki mogą (ale nie muszą!) być po prostu tandetne, atesty – kupując klocki renomowanych marek, raczej powinnaś być spokojna, jednak nigdy nie zaszkodzi samemu sprawdzać, czy dany produkt na pewno spełnia normy bezpieczeństwa. Zachowaj szczególną czujność, kupując klocki spoza Europy, przedział wiekowy –...

Rodzaje klocków dla dzieci w różnym wieku
AdobeStock
Zakupy
Najlepsze klocki dla dzieci w różnym wieku [Poradnik]
Klocki to jedna z najbardziej rozwijających zabawek. Mogą być drewniane, plastikowe, z obrazkami lub bez. Sprawdź, jakie klocki będą najlepsze dla twojego dziecka.

Klocki to jedne z najlepszych zabawek, jakie możesz zaproponować dziecku. Dlaczego warto je kupić i jakie wybierać? Podpowiadamy, które klocki będą najlepsze dla niemowląt i małych dzieci , a które dla starszaków. I uwaga: to zabawa, która nigdy się nie nudzi!  Spis treści: Dlaczego warto kupować dziecku klocki? Rodzaje klocków dla dzieci Jak dobierać klocki do wieku dziecka? Co sposób zabawy mówi o twoim dziecku? Dlaczego warto kupować dziecku klocki? Gdy dziecko beztrosko postukuje klockami albo buduje z nich prościutki domek, uczy się wielu ważnych rzeczy. Co dziecko zyskuje dzięki tej fantastycznej zabawce? Klocki: rozwijają sprawność manualną i uczą precyzji.  Na początku maluch potrafi jedynie obracać je w dłoni albo nimi rzucać. Później próbuje dopasowywać je do siebie. Wreszcie staje się małym budowniczym; rozwijają wyobraźnię. Malec w swoich budowlach odwzorowuje rzeczywistość, ale też próbuje przedstawiać w konstrukcjach przestrzennych świat z bajek i z własnych marzeń; uczą koncentracji, wytrwałości i cierpliwości. Aby powstał wieżowiec, dom z ogródkiem czy nawet prosty pociąg, potrzeba wiele wysiłku, ponawiania prób, żmudnej pracy; rozwijają intelekt. Dziecko uczy się na przykład, jak połączyć dwa klocki, by powstał most albo jak konstruować wieżę, aby się nie przewróciła. Budując, sprawdza różne możliwości i wyciąga wnioski. Rodzaje klocków dla dzieci Wybór klocków w sklepach jest ogromny i możemy czuć, że zakup tych jednych najlepszych nas przerasta (choć przecież dziecko wcale nie musi mieć tylko jednego zestawu). Jakie wybrać - drewniane czy tradycyjne ? Aby ułatwić rodzicom, dziadkom czy ciociom podjęcie odpowiedniej decyzji, podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje klocków.  Klocki wciskane Klocki drewniane Klocki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz