Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Okładka książki "Mama alergika gotuje. Tradycyjnie", książka kucharska
Gry i zabawy

„Mama alergika gotuje. Tradycyjnie” - książka kucharska Katarzyny Jankowskiej

Debiutancka książka Katarzyny Jankowskiej, zatytułowana „Mama alergika gotuje. Tradycyjnie” to kontynuacja jej blogowej działalności kulinarnej. Ta pozycja to wiele sprawdzonych przepisów dla alergików, ale nie tylko. Dostępna w sklepach od 3 grudnia 2014 roku.

Ta książka to świetne rozwiązanie dla osób, które na co dzień muszą zmagać się z rozmaitymi nietolerancjami pokarmowymi. Skierowana jest nie tylko do alergików - do których nawiązuje tytuł - ale mogą z niej również skorzystać weganie, wegetarianie czy osoby na diecie bezglutenowej. Katarzyna Jankowska udowadnia, że pomimo ograniczeń w diecie można odżywiać się smacznie i przede wszystkim zdrowo. Pokazuje, jak wyczarować smaczne dania przy użyciu coraz to nowych zamienników, zawierających w sobie cenne składniki odżywcze. Autorka przyznaje: "Wierzę, że jesteśmy tym co jemy, dlatego propaguję zdrowe odżywianie, pozbawione sztucznych barwników, konserwantów i żywności przetworzonej. Wszystkie moje potrawy powstają na bazie naturalnych i ekologicznych produktów".

Katarzyna Jankowska, jak dotąd stworzyła ponad 600 dań z których skutecznie wyeliminowała najpopularniejsze składniki, które uczulają. Jej propozycje nie zawierają zatem takich alergenów jak mleko, jajka, orzechy, kakao, soję i miód. W książce prezentuje 100 sprawdzonych przepisów na tradycyjne i popularne dania kuchni polskiej. Aż 78 z nich dodatkowo nie zawiera glutenu.

Redakcja Babyonline.pl jest patronem medialnym książki.

Dane wydawnicze:  
Tytuł: „Mama alergika gotuje. Tradycyjnie”
Autorka: Katarzyna Jankowska
Wydawnictwo Edipresse
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-7989-327-0
Cena: 24,99zł (miękka okładka), 34,99zł (twarda okładka)
Rok wydania: 2014
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Katarzyna Jankowska, autorka książki "Mama Alergika Gotuje Tradycyjnie"
www.oladutko.pl
Zdrowie
Mama alergika w kuchni, czyli jak gotować bez mleka, jajek czy mąki
Bez jajek, mleka, mąki, kakao czy miodu? Przygotowywanie potraw dla alergika nie jest łatwe. Może nawet przerażać. Katarzyna Jankowska, autorka książki z przepisami dla alergików, opowiada, jak wyglądały jej początki w roli gotującej mamy alergika.

Co to jest alergia pokarmowa? Katarzyna Jankowska: Nad odpowiedzią na to pytanie pracuje wielu lekarzy i badaczy. Najprościej mówiąc, alergia pokarmowa to nieprawidłowa odpowiedź naszego układu odpornościowego na to, co jemy.  Spożycie pokarmu, który danej osobie szkodzi, wyzwala w ciele szereg mechanizmów, które objawiają się chorobą zarówno ze strony układu pokarmowego , oddechowego, jak i skóry. Czasami zjedzenie niewielkiej ilości alergenu, np. orzeszków czy białka jajka, może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego , a nawet śmierci. Do najczęściej uczulających alergenów zalicza się tzw. wielką ósemkę, czyli białka mleka krowiego, białka jajka kurzego, soi, pszenicy/zbóż, orzeszków ziemnych, orzechów, ryb oraz mięczaków i skorupiaków.  Prowadzi Pani blog mamaalergikagotuje.pl (w skrócie MAG). Skąd wziął się ten pomysł? Katarzyna Jankowska: Mój syn od urodzenia ma alergię pokarmową . Gdy był starszy, w wieku 4 lat, pojawiła się u niego alergia na pyłki traw, zbóż i drzew. Musieliśmy przejść na ścisłą dietę eliminacyjną, czyli bez mleka, jajek, glutenu, cukru, wielu warzyw i owoców. W pokarmach dla syna nie mogło być także barwników, konserwantów oraz innych dodatków do żywności. Musiałam nauczyć się przygotowywać codzienne posiłki na bazie zaledwie kilku produktów (sześć lat temu nie było tak szerokiego asortymentu dla alergików, jaki mamy dziś).  Zaczęłam szukać książek na temat alergii, zaglądać na fora internetowe i zagraniczne strony poświęcone diecie alergika .  Warto przeczytać:   Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić! Jak wyglądały pani początki w roli gotującej mamy alergika? Katarzyna Jankowska:  Żeby zrobić zakupy poświęcałam cały dzień i jeździłam do kilku miejsc w Warszawie, a potem wracałam do domu z niewielką ilością gotowych...

Czy w ciąży można jeść czereśnie?
AdobeStock
Dieta w ciąży
Jeść czereśnie w ciąży czy nie – dietetyk rozwiewa wątpliwości
Uwielbiam czereśnie. W sezonie mogłabym jeść je kilogramami. Czy w ciąży jedzenie czereśni to dobry pomysł? A jeśli tak, to czy można ich sobie tak kompletnie nie żałować?

Czereśnie to niedoceniane owoce. Często można usłyszeć, że są ciężkostrawne i zawierają dużo cukru. Nic dziwnego, że przyszłe mamy nie wiedzą, czy w ciąży można je jeść. Dietetyk, Zuzanna Jankowska , ekspert firmy MACZFIT, wyjaśnia, jak jest naprawdę. Czereśnie w ciąży – zaszkodzą czy nie? Czereśnie to wartościowe owoce – wyjaśnia ekspertka. Są cenione przede wszystkim za bogactwo antyoksydantów , głównie związków fenolowych i antocyjanów. Są również bogate w potas, dostarczają umiarkowanych ilości witaminy C, a także niewielkich ilości witamin z grupy B, magnezu, wapnia i żelaza. Nie ma przeciwwskazań, aby podczas ciąży korzystać z czereśniowego sezonu i cieszyć się smakiem tych owoców – zapewnia Zuzanna Jankowska. Ile czereśni może zjeść ciężarna? Zdaniem dietetyka, w jedzeniu czereśni lepiej zachować umiar . – Porcja 100 g owoców dostarcza 63 kcal i ok. 14 g węglowodanów. Ale jej wielokrotność może już podwyższyć poziom cukru we krwi i zaburzyć całodzienny bilans diety ciężarnej. Z drugiej strony istnieje też ryzyko, że przy dużym spożyciu owoców o wysokiej zawartości błonnika i wody, które zwiększają poczucie sytości, w dziennym menu przyszłej mamy zabraknie miejsca na inne wartościowe produkty . Przez to będzie brakować składników pokarmowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka – tłumaczy Zuzanna Jankowska. Umiar, jak we wszystkim, wskazany jest zatem także w jedzeniu czereśni. O tym pamiętaj: Czereśnie, podobnie jak truskawki, łatwo chłoną środki chemiczne , które są stosowane podczas uprawy. Z tego względu, jeśli chcesz jeść czereśnie w ciąży, przede wszystkim powinnaś kupować owoce uprawiane ekologicznie (czyli niepryskane). Przed jedzeniem zawsze należy je dokładnie umyć (wcześniej możesz je wymoczyć chwilę w wodzie). Sprawdź też, na jakie zanieczyszczone produkty...

mama z dzieckiem w kuchni
Fotolia
Przepisy
7 rad kulinarnych Katarzyny Jankowskiej z bloga „Mama Alergika Gotuje”
Oto kilka sprawdzonych porad kulinarnych od Katarzyny Jankowskiej, znanej blogerki i autorki książek kucharskich, m.in. „Mama Alergika Gotuje z Dziećmi”.

Kuchenne ciekawostki i porady są na miarę złota. Tym bardziej takie, które są sprawdzone przez doświadczonych kucharzy, a nie wszyscy jeszcze o nich słyszeli.  Oto kilka takich rad od MAG, czyli Katarzyny Jankowskiej, znanej z bloga Mama Alergika Gotuje, autorki książek kucharskich, m.in. "Mama Alergika Gotuje z Dziećmi". Prażenie kaszy Zdjęcie pochodzi z bloga Katarzyny Jankowskiej Prażenie kaszy jaglanej powoduje zmniejszenie jej naturalnej goryczki. Kupuj kaszę ekologiczną, jest nie tylko zdrowsza, bo pozbawiona pestycydów, ale także słodsza. Jeśli gotujesz kaszę na dania wytrawne, np. kotlety, dodaj do niej kurkumę, suszony imbir lub pieprz. Gotując kaszę na słodko, np. na krem jaglany, dodaj ekstrakt z wanilii i syrop roślinny zamiast soli. Sól do gotowania Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Zwykła sól kamienna jest bardziej słona niż sól himalajska. Wsypuj jej mniej do potraw. Nie masz pod ręką miarki? Przy gotowaniu kaszy gryczanej czy komosy ryżowej, zastosuj zasadę: tyle samo wody do gotowania, ile komosy ryżowej czy kaszy gryczanej w kubku lub szklance (stosunek 1:1). Smażenie naleśników i pancakesów Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Kiedy wylejesz na patelnię ciasto na pancakesy, zmniejsz ogień, aby placki nie smażyły się za szybko, pozwól im powoli rosnąć, a potem przewróć je na drugą stronę. Używaj drewnianej łopatki. Pieczone ziemniaczki Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Rumiane ziemniaczki pieczone w piekarniku świetnie smakują polane roślinną śmietaną z dodatkiem czosnku, soli i soku z cytryny. Jeśli nie możesz jeść zwykłych ziemniaków, w ten sam sposób przygotuj słodkie ziemniaki, czyli bataty. Pokrój je jednak na mniejsze kawałki. Parzenie pomidorów Zdjęcie pochodzi z książki Katarzyny Jankowskiej Jeśli do leczo albo pizzy dodajesz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak