Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy

7 zabaw na świeżym powietrzu

Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!


Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła!

Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?

 

 

W co się bawić na dworze?

 

 

Co jest potrzebne?
Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek.
Jak się bawić?
Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek.
Co to daje?
Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy. Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.
 

Co jest potrzebne?
Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle.
Jak się bawić?
Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty.
Co to daje?
Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości.
 

Co jest potrzebne?
Wiaderko lub wózek.
Jak się bawić?
Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie zrobić z nich obrazek lub talizman chroniący np. przed złymi snami.
Co to daje?
Rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, uczy myślenia przyczynowo-skutkowego i zaznajamia z przyrodą.
 

Co jest potrzebne?
Duży pojemnik, np. miska, wiaderko lub rozłożona i odwrócona do góry nogami parasolka, kolorowe piłeczki.
Jak się bawić?
Ustawcie pojemnik w odległości 0,5 metra – 1 metr od siebie, wyznacz linię, np. kładąc kawałek wstążeczki. Stańcie za nią i wrzucajcie piłki do miski.
Co to daje?
Ćwiczy koordynację ruchów i umiejętność skupiania się. A do tego każde trafienie piłeczki do pojemnika dodaje malcowi pewności siebie.
 

Co jest potrzebne?
Wygodne buty.
Jak się bawić?
Pokaż dziecku, jak może chodzić: bokiem, do tyłu, na paluszkach albo na piętach, podnosząc wysoko nogi... Zachęcaj dziecko, by biegało, podskakując jak konik, lub skakało jak wróbelek. W trakcie zabawy mów do malucha w różny sposób, modulując głos, bądź naśladuj odgłosy wydawane przez zwierzęta, których krokiem właśnie chodzicie.
Co to daje?
Rozwija wyobraźnię i koordynację ruchową. A do tego sprawia wiele przyjemności i radości!

Co jest potrzebne?
Kolorowa kreda lub kawałek sznurka.
Jak się bawić?
Narysuj lub utwórz ze sznurka koła w takich odstępach, by maluch mógł przeskoczyć z jednego na drugie. Umówcie się, że jesteście pszczołami. Przelatujcie z kwiatka na kwiatek (przeskakujcie z kółka na kółko), bo wokół kwiatków czyha na pszczółki groźna żaba.
Co to daje?
Zabawa rozwija wyobraźnię, uczy zręczności i sprawia wiele radości.
 

Co jest potrzebne?
Piasek lub błoto. Oraz nawilżane chusteczki, którymi wytrzesz brudne rączki smyka.
Jak się bawić?
Pokaż malcowi, jak można na piasku czy błocie palcami rysować linie. Zacznijcie od tych prostych, a potem przejdźcie do rysowania krętych, skośnych i kółek. Taki malunek możecie później wykorzystać jako trasę do zabawy np. autkami. Jeśli bawicie się w błocie, możecie robić odciski różnych rzeczy, np. swoich dłoni, kamyków, kółek samochodów.
Co to daje?
Ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, a także sprawność manualną smyka.

Polecamy także: 35 pomysłów na zabawę z dzieckiem 

Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]

rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka
Wychowanie
W co się bawić na dworze?
Dokądkolwiek byś się z dzieckiem nie wybrała na spacer, możesz mu zorganizować świetną zabawę. A wtedy zwykła przechadzka zamieni się w przygodę!

Chociaż dziecko ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą może go znudzić. A wtedy to, co powinno wam obojgu sprawić przyjemność, może stać się dla was uprzykrzonym obowiązkiem. Nie jest łatwo codziennie wymyślać nowe atrakcje na świeżym powietrzu – wykorzystaj więc nasze propozycje.   Zabawy na łące Zabawy na placu zabaw Zabawy w parku Zabawy nad jeziorem Zabawy na podwórku Zabawy w lesie Pomysły na zabawę z dzieckiem na łące Tu można biegać i skakać aż do utraty tchu! Możecie też na chwilkę zdjąć buty i brodzić po trawie na bosaka. Maszerowanie po trawie . Pokaż dziecku, jak różnie można chodzić: bokiem, do tyłu, na paluszkach albo na piętach, podnosząc wysoko nogi, małymi lub dużymi krokami. Maszerujcie, spacerujcie na palcach lub ślizgajcie się. Raz szybko, a raz wolno. Możecie zabawić się też w naśladowanie sposobów, w jakie chodzą zwierzęta. Zachęcaj dziecko, by biegało, podskakując jak konik, lub skakało jak wróbelek. W trakcie zabawy mów do malucha albo naśladuj odgłosy wydawane przez zwierzęta. Zabawa w Indian. Rozstaw malutki namiot i zaproś maluszka do środka. Na początku pewnie będzie onieśmielony, ale już po chwili na pewno się rozbawi. Możecie malować sobie na twarzach indiańskie wzory albo wokół namiotu bawić się w berka. W co bawić się z dwulatkiem na placu zabaw? To raj dla dziecka – ale tylko wtedy, gdy bawi się z nim mama. Zobacz, co możecie tutaj wymyślić. Skakanie do piaskownicy. Postaw dziecko na kamieniu albo obramowaniu piaskownicy i złap je za obie ręce. Daj hasło: „Na miejsca, gotowi, hop!“ i pomóż maluchowi zeskoczyć. Twoje ręce powinny być na wysokości jego barków, tak by dziecko lądowało o własnych siłach. Bujanie na huśtawce. Bujaj smyka i baw się z nim np. w pokazywanie śmiesznych min. Spacer myszek....

zabawy, dla , dzieci
Gry i zabawy
Kręgle - zabawa dla dzieci
Jeśli nie macie dziecięcych kręgli, ustawcie w rzędzie plastikowe butelki po napojach, wieże z klocków...

Jeśli nie macie dziecięcych kręgli, ustawcie w rzędzie plastikowe butelki po napojach, wieże z klocków lub inne zabawki. Pokaż malcowi, w jaki sposób pchnąć piłkę, aby "zbić" kręgle. Chwal każdą, nawet nieudaną próbę. Co to daje? Zabawa znakomicie rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i ćwiczy koncentrację uwagi. Ale co najważniejsze – daje mnóstwo radości!

dziecko, trawa, wiosna, lato, piłka
Panthermedia
Pielęgnacja
Harce w plenerze
Wydaje ci się, że na spacerze można tylko... spacerować? Że jedyną odmianą jest to, czy malec idzie sam, czy też siedzi sobie w wózeczku? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz.

Jeśli chcesz, by smyk pobawił się na dworze, zwykle zabierasz go do piaskownicy albo na huśtawkę. Ale bawić się można nie tylko na placu zabaw. Jak? Oto kilka ciekawych propozycji, dzięki którym twój zuch nie tylko nie będzie się nudził, ale także poćwiczy swoje umiejętności. Królewskie kręgle Świetna zabawa dla półtorarocznych szkrabów. Przygotuj wcześniej plastikowe butelki (najlepiej tej samej wielkości) albo zabawkowe kręgle (są w sklepach z zabawkami). Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, żeby były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek skierowany w stronę graczy). Narysuj kredą linię, na której ustawia się gracz. Nie powinna być zbyt oddalona od butelek, by dziecko miało szansę w nie trafić. Dla siebie możesz wyznaczyć drugą, położoną nieco dalej. Jeśli gracie na trawniku, wytycz linie sznurkiem. Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i próbujcie je przewrócić. Co to daje? Ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek, a element rywalizacji sprawia, że malec uczy się zachowań potrzebnych mu potem np. w piaskownicy przy robieniu babek. Rzucanie do celu Z tą grą poradzi sobie już półtoraroczne dziecko. Będzie wam potrzebny duży pojemnik, np. miska, wiaderko lub rozłożona i odwrócona rączką do góry parasolka, kolorowe piłeczki. Jak się bawić? Ustawcie pojemnik w odległości pół metra od siebie (zwiększ odległość w zależności od wieku dziecka), wyznacz linię, np. kładąc kawałek wstążeczki. Stańcie za nią i wrzucajcie piłki do miski. Co to daje? Ćwiczy koordynację ruchów i umiejętność skupiania się. A do tego każde trafienie piłeczką do pojemnika dodaje malcowi pewności siebie! Ta gra uczy także maluszka, że zawsze musi poczekać na swoją kolej. [CMS_PAGE_BREAK] Śmieszny marsz Pokaż tę zabawę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak