Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

9 na 10 polskich siedmiolatków ma zepsute zęby! Jest tragicznie – mówią dentyści

Ponad 90 procent polskich siedmiolatków ma próchnicę a państwowy system opieki stomatologicznej nie jest w stanie zahamować tej epidemii. Sprawdź, co w tej sytuacji możesz zrobić dla swojego dziecka. Zacznij już teraz!

Na każdą setkę dzieci w wieku lat 7, ponad 90 ma próchnicę. Przeciętny pięciolatek ma już 5 zepsutych zębów! Potem jest już tylko gorzej. Państwowy system leczenia stomatologicznego nie jest w stanie zahamować tej epidemii  –  alarmowali dentyści z podczas konferencji, która odbyła się 23 kwietnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.  

Przeczytaj także: Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!

Dlaczego zęby dzieci są w tak tragicznym stanie?

Teoretycznie wszystkim dzieciom, które nie ukończyły 18 roku życia przysługuje darmowa opieka stomatologiczna w ramach NFZ.
Ale po pierwsze, nie wszyscy rodzice o tym wiedzą, po drugie,  nie wszędzie bezpłatne leczenie  stomatologiczne jest dostępne.

Jak powiedziała podczas konferencji prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, na 11 województw, z których uzyskała dane, aż 51 powiatów nie ma umowy na realizację świadczeń stomatologicznych u pacjentów do 18 roku życia. Pieniędzy na opiekę stomatologiczną jest za mało. W tym roku na leczenie zębów jednego Polaka przypada zaledwie 45 złotych  i 43 groszy.
Zdaniem stomatologów, brakuje także programów profilaktycznych, a te, które są, nie przynoszą wystarczających rezultatów.
Konieczne jest także edukowanie dzieci, rodziców i nauczycieli, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o zęby.

Lekarze stomatolodzy apelują m.in. o stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej, polegającego m.in. na edukacyjnych wizytach dla dzieci, rodziców i nauczycieli, spotkania z lekarzami dentystami w przedszkolach i szkołach, wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta z obowiązkowymi corocznymi badaniami zębów, zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ (w tej chwili możliwa jest tylko jedna taka wizyta) i wyrównanie dostępu dzieci do opieki stomatologicznej na terenie całego kraju.

(Źródło: Naczelna Izba Lekarska - www.nil.org.pl)


Co możesz zrobić, by twoje dziecko miało zdrowe zęby?

Zły system opieki stomatologicznej to jedno, a lekceważący stosunek wielu dorosłych do próchnicy u dzieci, złe nawyki czy po prostu brak wiedzy czy chęci – drugie.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało zdrowe zęby i nie wyrosło na szczerbatego nastolatka:

  • Nie lekceważ próchnicy. Próchnica to groźna choroba, która  – jeśli się jej nie leczy – może powodować groźne powikłania, np. choroby oczu, stawów, serca i nerek.
  • Nie zarażaj dziecka próchnicą. Próchnica jest chorobą zakaźną. Można nią zarazić dziecko całując je w usta, pijąc z tej samej butelki, jedząc tymi samymi sztućcami, oblizując łyżeczkę itp.
  • Od początku dbaj o zęby dziecka. Pamiętaj, że zęby (a nawet jednego jedynego ząbka, który właśnie się pojawił w buzi dziecka) trzeba myć także niemowlęciu. Starsze dziecko ucz używać szczoteczki, ale pamiętaj, że jeszcze długo nie będzie w stanie wyszorować zębów wystarczająco dobrze. Musisz mu w tym pomagać. Nigdy nie pozwalaj dziecku iść spać z nieumytymi zębami.

Przeczytaj:  Co trzecie dziecko nie myje zębów - alarmujące wyniki badań

 

  • Pamiętaj, że zęby trzeba szczotkować 2-3 minuty, co najmniej 2 razy dziennie i trzeba dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Posłuchaj piosenki do mycia zębów.

 

 

 

  • Nie dopuść do próchnicy butelkowej.  Nie pozwalaj dziecku zasypiać przy butelce, nie dosładzaj kaszek i herbatek.

Uwaga! Próchnica butelkowa może w krótkim czasie całkowicie zniszczyć zęby dziecka. To straszne zdjęcie znaleźliśmy na stronie city-dental.pl.

Próchnica butelkowa
city-dental.pl

 

 

 

  • Uważaj na słodycze. Bakterie, które powodują próchnicę, żywią się cukrem.
  • Chodź z dzieckiem na wizyty kontrolne, nawet jeśli uważasz, że jego zęby są w idealnym stanie. Komuś, kto nie jest specjalistą, trudno zauważyć drobne ubytki.
  • Nie zwlekaj z leczeniem próchnicy.  Im szybciej się je zacznie, tym jest mniej bolesne i kosztowne. Próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko i w krótkim czasie może całkowicie zniszczyć zęby dziecka. Dlatego nawet jeśli miałoby się to wiązać z wydatkiem,  idź z dzieckiem do stomatologa, gdy tylko zauważysz, że ząbkiem coś się dzieje (np. pojawiło się na nim przebarwienie). To ważniejsze niż nowa zabawka czy super ciuszek!

Pamiętaj!
Leczyć trzeba także zęby mleczne. Nieleczone mleczaki  psują się bardzo szybko i szybko pojawiają się powikłania. Zakażają też zęby stałe.

Przeczytaj także: Jak wygrać z próchnicą u dzieci

 

 

  • Nie zarażaj dziecka lękiem przed dentystą.  Nie rozmawiaj przy dziecku o trudnych zabiegach stomatologicznych, nie mów przed wizytą "Bądź dzielny". Ucz dziecko, że kontrolowanie i leczenie zębów to zwyczajna sprawa.

Polecamy: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

 

 

 

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

stop próchnicy
Fotolia
Aktualności
Dajesz dziecku słodkie napoje? Jego ząbki wkrótce mogą tak wyglądać!
Próchnica mlecznych zębów? To może dotyczyć także twojego dziecka. Jej przyczyną może być nie tylko zbyt długie picie z butelki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} Wydaje się, że ząbki mleczne powinny być jak perełki. Ale możesz się przyczynić do tego, że się zepsują. Nie stanie się tak natychmiast - zwykle dopiero u dwulatka możesz zobaczyć widoczne efekty próchnicy butelkowej. Czasami jednak zęby wyrzynają się już uszkodzone.  Jak wyglądają mleczne zęby z próchnicą? Właśnie tak: Dlaczego mleczne zęby się psują? Z dwóch powodów - najczęstszym jest tzw. próchnica butelkowa , drugim niedorozwój szkliwa i zębiny . Niedorozwojowi szkliwa i zębiny trudno zapobiec, choć badacze z Australii ustalili, że może to być efekt  nieprawidłowości w okresie prenatalnym , m.in. ekspozycji na ołów czy przyjmowania przez mamę w ciąży tetracykliny (antybiotyk stosowany głownie w leczeniu trądziku). Co to jest próchnica butelkowa? Próchnica butelkowa występuje najczęściej przy zbyt długim karmieniu butelką. Szczególnie narażone są dzieci zasypiające z butelką lub karmione w nocy . Gdy dziecko pije z butelki, ząbki mają dłuższy kontakt z płynem, niż wtedy, gdy pije z kubeczka.  Cukier zawarty w pokarmie sprawia, że namnażają się bakterie, które z kolei tworzą  kwasy niszczące zęby . Ząbki dzieci karmionych nocą i zbyt długo pijących z butelki są niemal non stop oblepione resztkami pokarmu, co może spowodować tzw. wczesną próchnicę butelkową. Według różnych statystyk, próchnica butelkowa dotyka około 5% dzieci na całym świecie. Jak zapobiegać próchnicy butelkowej? Najważniejsze metody to  nauczenie dziecka picia z kubeczka , już w okolicach 6. miesiąca życia, niedopuszczanie, by zasypiało z butelką , ograniczanie ilości cukru w jedzeniu i napojach, a także ...

dziecko, zęby, dentysta, stomatolog, zęby mleczne, dziewczynka
muro - Fotolia.com
Zdrowie
Próchnica zębów mlecznych, co to takiego?
W krajach zachodnich zredukowano problem próchnicy. Czy i polskie dzieci mogą wkrótce mieć zdrowsze zęby?

14% polskich trzylatków i aż 89,1% 5–6-latków ma ubytki w zębach! Jest więc wiele do nadrobienia. Tym bardziej, że ciągle panuje przekonanie, iż „o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną”. A przecież zachowanie zdrowego uzębienia mlecznego do czasu jego fizjologicznej wymiany ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia dziecka. Gwarantuje prawidłowy rozwój narządu żucia , zapobiega powstaniu zapalnych ognisk zębopochodnych, a także uszkodzeniu zawiązków zębów stałych . Co to jest próchnica? Według naukowców próchnica jest chorobą nabytą, zlokalizowaną, która powstaje tam, gdzie zalega osad nazębny. Osad to nic innego jak kolonie bakterii i ich produkty przemiany materii. Bakterie te używają cukrów prostych dostarczanych z pożywieniem do produkcji kwasów. Kwasy te z kolei doprowadzają do demineralizacji szkliwa. Z początku powodują one porowatości w samym szkliwie, które na zębie można zauważyć w postaci tzw. plamy próchnicowej . Na zębie powstają wówczas białe, matowe przebarwienia. To próchnica początkowa, która jest odwracalna. Niezbędna będzie wizyta u stomatologa, zdiagnozuje on bowiem etap choroby i podejmie odpowiednie leczenie. Pod powierzchnią szkliwa znajduje się następna warstwa, zwana zębiną. Jeżeli dotrze do niej proces próchnicowy, mamy do czynienia z próchnicą powierzchowną, czyli ubytkiem . Pod powierzchnią zębiny znajduje się miazga zęba, która spełnia rolę odżywczą, czuciową i obronną – to tkanka bogato unaczyniona i unerwiona. Kiedy proces próchnicowy dotrze do miazgi, konieczne jest jej leczenie, czasem w zaawansowanym stadium – nawet leczenie kanałowe zęba. Co powoduje dziury w zębach? Próchnica, która pojawia się w zębach mlecznych dzieci do 3. roku życia, nazywana jest próchnicą wczesną . Cechuje się bardzo dynamicznym przebiegiem. Atakuje najpierw powierzchnie wargowe zębów siecznych oraz...

Zdrowie
Skąd się biorą zdrowe zęby?
Próchnica u dzieci pojawia się bardzo wcześnie. Ponad 50 proc. trzylatków ma w buzi przynajmniej jeden chory ząb! Sprawdź, jak dbać o higienę mlecznych zębów i zapobiegać próchnicy.

Jeśli mówimy o zdrowych zębach, nie mamy się czym chwalić. Polska jest krajem, do którego przyjeżdżają stomatolodzy, aby na własne oczy oglądać próchnicę . Tymczasem trzeba niewiele, aby ten bolesny (bo o tym, jak dokuczliwy jest chory ząb, nikogo nie trzeba przekonywać) i kosztowny (leczenie próchnicy zajmuje czwarte miejsce na liście chorób najdroższych w leczeniu) problem zniknął zupełnie. Zobacz film: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci? Próchnica u dziecka? Wszystko w twoich rękach Polskie dzieci mają utrudniony dostęp do stomatologów, zwłaszcza te, które mieszkają w małych miasteczkach i na wsi. Według danych Ministerstwa Zdrowia brakuje pedodontów, czyli dentystów, którzy specjalizują się w leczeniu zębów dzieciom. Poza tym na wizytę u dentysty w ramach NFZ trzeba długo czekać. Nie mamy na to wpływu. Ale jest kilka spraw, które bezpośrednio zależą od nas, rodziców. I na tym polu na pewno nie powinniśmy zawieść. Wystarczy właściwie zajmować się zębami naszych maluchów. Jeśli masz jakieś grzeszki na swoim sumieniu, postaraj się szybko zrehabilitować. Zobacz, co pomoże zapewnić twojemu dziecku piękny uśmiech na całe życie. Przeczytaj: Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań Przypominaj dziecku o myciu zębów Idealna sytuacja to taka, w której dziecko ma myte zęby po każdym posiłku. Warto to egzekwować i w domu, i w przedszkolu. Jeśli w przedszkolu, do którego chodzi maluch, dzieci nie myją zębów, poproś na zebraniu, żeby wprowadzić taki zwyczaj. Inni rodzice na pewno cię poprą. Nawet maluszki w najmłodszej grupie powinny myć zęby w przedszkolu. Co prawda przedszkolne wychowawczynie mogą obawiać się, że dwu-, trzylatki nie są jeszcze na to dość samodzielne . Z drugiej strony jednak, jeśli ma być konsekwentnie, warto próbować. Zawsze dokończ czyszczenie zębów dziecka Przedszkolaka należy zachęcać do jak największej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak