
Na każdą setkę dzieci w wieku lat 7, ponad 90 ma próchnicę. Przeciętny pięciolatek ma już 5 zepsutych zębów! Potem jest już tylko gorzej. Państwowy system leczenia stomatologicznego nie jest w stanie zahamować tej epidemii – alarmowali dentyści z podczas konferencji, która odbyła się 23 kwietnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.
Przeczytaj także: Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!
Dlaczego zęby dzieci są w tak tragicznym stanie?
Teoretycznie wszystkim dzieciom, które nie ukończyły 18 roku życia przysługuje darmowa opieka stomatologiczna w ramach NFZ.
Ale po pierwsze, nie wszyscy rodzice o tym wiedzą, po drugie, nie wszędzie bezpłatne leczenie stomatologiczne jest dostępne.
Jak powiedziała podczas konferencji prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, na 11 województw, z których uzyskała dane, aż 51 powiatów nie ma umowy na realizację świadczeń stomatologicznych u pacjentów do 18 roku życia. Pieniędzy na opiekę stomatologiczną jest za mało. W tym roku na leczenie zębów jednego Polaka przypada zaledwie 45 złotych i 43 groszy.
Zdaniem stomatologów, brakuje także programów profilaktycznych, a te, które są, nie przynoszą wystarczających rezultatów.
Konieczne jest także edukowanie dzieci, rodziców i nauczycieli, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o zęby.
Lekarze stomatolodzy apelują m.in. o stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej, polegającego m.in. na edukacyjnych wizytach dla dzieci, rodziców i nauczycieli, spotkania z lekarzami dentystami w przedszkolach i szkołach, wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta z obowiązkowymi corocznymi badaniami zębów, zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ (w tej chwili możliwa jest tylko jedna taka wizyta) i wyrównanie dostępu dzieci do opieki stomatologicznej na terenie całego kraju.
(Źródło: Naczelna Izba Lekarska - www.nil.org.pl)
Co możesz zrobić, by twoje dziecko miało zdrowe zęby?
Zły system opieki stomatologicznej to jedno, a lekceważący stosunek wielu dorosłych do próchnicy u dzieci, złe nawyki czy po prostu brak wiedzy czy chęci – drugie.
Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało zdrowe zęby i nie wyrosło na szczerbatego nastolatka:
- Nie lekceważ próchnicy. Próchnica to groźna choroba, która – jeśli się jej nie leczy – może powodować groźne powikłania, np. choroby oczu, stawów, serca i nerek.
- Nie zarażaj dziecka próchnicą. Próchnica jest chorobą zakaźną. Można nią zarazić dziecko całując je w usta, pijąc z tej samej butelki, jedząc tymi samymi sztućcami, oblizując łyżeczkę itp.
- Od początku dbaj o zęby dziecka. Pamiętaj, że zęby (a nawet jednego jedynego ząbka, który właśnie się pojawił w buzi dziecka) trzeba myć także niemowlęciu. Starsze dziecko ucz używać szczoteczki, ale pamiętaj, że jeszcze długo nie będzie w stanie wyszorować zębów wystarczająco dobrze. Musisz mu w tym pomagać. Nigdy nie pozwalaj dziecku iść spać z nieumytymi zębami.
Przeczytaj: Co trzecie dziecko nie myje zębów - alarmujące wyniki badań
- Pamiętaj, że zęby trzeba szczotkować 2-3 minuty, co najmniej 2 razy dziennie i trzeba dotrzeć do wszystkich zakamarków.
Posłuchaj piosenki do mycia zębów.
- Nie dopuść do próchnicy butelkowej. Nie pozwalaj dziecku zasypiać przy butelce, nie dosładzaj kaszek i herbatek.
Uwaga! Próchnica butelkowa może w krótkim czasie całkowicie zniszczyć zęby dziecka. To straszne zdjęcie znaleźliśmy na stronie city-dental.pl.
- Uważaj na słodycze. Bakterie, które powodują próchnicę, żywią się cukrem.
- Chodź z dzieckiem na wizyty kontrolne, nawet jeśli uważasz, że jego zęby są w idealnym stanie. Komuś, kto nie jest specjalistą, trudno zauważyć drobne ubytki.
- Nie zwlekaj z leczeniem próchnicy. Im szybciej się je zacznie, tym jest mniej bolesne i kosztowne. Próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko i w krótkim czasie może całkowicie zniszczyć zęby dziecka. Dlatego nawet jeśli miałoby się to wiązać z wydatkiem, idź z dzieckiem do stomatologa, gdy tylko zauważysz, że ząbkiem coś się dzieje (np. pojawiło się na nim przebarwienie). To ważniejsze niż nowa zabawka czy super ciuszek!
Pamiętaj!
Leczyć trzeba także zęby mleczne. Nieleczone mleczaki psują się bardzo szybko i szybko pojawiają się powikłania. Zakażają też zęby stałe.
Przeczytaj także: Jak wygrać z próchnicą u dzieci
- Nie zarażaj dziecka lękiem przed dentystą. Nie rozmawiaj przy dziecku o trudnych zabiegach stomatologicznych, nie mów przed wizytą "Bądź dzielny". Ucz dziecko, że kontrolowanie i leczenie zębów to zwyczajna sprawa.
Polecamy: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?