
Kąpiel niemowlaka pielęgnuje skórę, jest wspaniałą okazją do zabawy, odpręża i wycisza przed snem. Przeczytaj, jak zorganizować kąpiel, by była dla dziecka bezpieczna i stała się ulubionym rodzinnym rytuałem.
Kąpiel niemowlaka - alfabet
- A - jak atrakcyjne pluskanie
Większość szkrabów wprost uwielbia codzienną kąpiel. Najmłodszym dzieciom może ona przypominać wspaniałe czasy, gdy otoczone wodami płodowymi bezpiecznie przebywały w macicy, dla starszych zaś jest świetną okazją do zabawy i eksperymentów z wodą. Wieczorne pluskanie uprzyjemnią atrakcyjne akcesoria: myjka lub gąbka w kształcie zwierzątka czy zabawki kąpielowe, które wiesza się w siatce nad wanną.
- B - jak bezpieczeństwo
Śliska powierzchnia wanny jest bardzo niebezpieczna i wywołuje w niektórych maluchach paniczny lęk. Na jej spód koniecznie połóż dużą matę antypoślizgową i nie pozwalaj dziecku na stawanie w czasie kąpieli. Uważaj też, by smyk nie oparzył się o baterię ani nie uderzył o nią głową. Nigdy nie dolewaj gorącej wody, gdy dziecko siedzi w wannie!
- C - jak czas dla maleństwa
Kąpiel jest doskonałą okazją do okazywania maluszkowi czułości. Nie traktuj jej jak obowiązku, z którym trzeba się jak najszybciej uporać. Nie spiesz się, przemawiaj czule do smyka i opowiadaj o tym, co robisz: że namydlasz rączki, spłukujesz główkę itd. To ważne szczególnie wtedy, gdy w ciągu dnia nie możesz poświęcić dziecku zbyt wiele czasu.
- D - jak duża wanna
Najlepiej przeprowadzić do niej szkraba, gdy już pewnie siedzi bez podpórki, a więc około siódmego miesiąca życia. Wcześniej nie byłoby to dobre ani dla ciebie, ani dla smyka – musiałabyś się mocno nachylać, by podtrzymywać na ramieniu całe ciałko dziecka, a maluszek mógłby się wystraszyć dużej wanny i zniechęcić na jakiś czas do kąpieli. By łagodnie oswoić malca z nową sytuacją, możesz go kąpać w jego starej małej wanience włożonej do dużej. Po kilku dniach takiego treningu rodzinna wanna nie będzie już dla niego obca.
- F - jak fioletowe kryształki
Jest to nadmanganian potasu, który ma silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Lekarz może zalecić kąpiele z jego dodatkiem, jeśli maluszek ma np. ropne potówki, trądzik niemowlęcy lub ospę wietrzną. Uważaj, by nie wrzucić zbyt dużo kryształków nadmanganianu do wanienki, bo może nadmiernie wysuszyć, a nawet podrażnić skórę smyka – woda powinna mieć kolor różowy, a nie fioletowy!
- G - jak główka pachnąca i czysta
Żeby taka była, codziennie myj smykowi włoski. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej, dlatego jego główka często jest spocona. Noworodkowi umyj ją mydełkiem dla niemowląt. Szamponu (też dla niemowląt) możesz używać, gdy smyk skończył już miesiąc.
- H - jak hop do wody
Dzieci lubią ustalony porządek dnia, dlatego kąp malucha zawsze o tej samej porze – najlepiej wieczorem. Ciepła woda uspokoi rozbrykanego szkraba i stanie się częścią rytuału przygotowującego do snu.
- J - jak jedzenie przed
Maluszek w kąpieli nie powinien być ani zbyt głodny, ani zanadto najedzony. Z pustym brzuszkiem będzie zniecierpliwiony, z pełnym zaś może ulewać pokarm. Najlepiej gdy zje kolację pół godziny przed kąpielą. Jeśli pije twoje mleko, daj mu trochę possać z piersi, a dopiero przed snem solidnie nakarm.
- K - jak kąpiel z mamą
Zawsze najpierw weź prysznic – powinnaś tylko towarzyszyć smykowi, a nie myć się razem z nim. Zrezygnuj ze wspólnej kąpieli, jeśli masz upławy – mogłabyś zarazić malca drożdżakami lub bakteriami.
- L - jak lęk przed wodą
Noworodki i kilkumiesięczne szkraby są bardzo wrażliwe na dotyk – najbardziej nie lubią rozbierania i dotykania nagiego ciałka w czasie mycia. Jeżeli maluszek przeraźliwie krzyczy, gdy zanurzasz go w wodzie, spróbuj kąpać go przez jakiś czas w kaftaniku. Zawsze sprawdzaj, czy woda ma odpowiednią temperaturę. Jeśli będzie zbyt gorąca lub zimna, maluch może na długi czas zniechęcić się do kąpieli. Bardzo dobrym sposobem na przełamanie lęku przed wodą jest wspólna kąpiel z mamą lub tatą.
Zobacz też: