Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
abc, kąpieli, kąpiel, pielęgnacja
Pielęgnacja

Jak kąpać noworodka i niemowlę? Sprawdż nasze ABC kąpieli!

Żeby kąpiel była dla niemowlaka bezpieczna i radosna, musisz wiedzieć, jak ją odpowiednio przygotować i przeprowadzić. Do dzieła!

Kąpiel niemowlaka pielęgnuje skórę, jest wspaniałą okazją do zabawy, odpręża i wycisza przed snem. Przeczytaj, jak zorganizować kąpiel, by była dla dziecka bezpieczna i stała się ulubionym rodzinnym rytuałem.

Kąpiel niemowlaka - alfabet

  • A - jak atrakcyjne pluskanie

Większość szkrabów wprost uwielbia codzienną kąpiel. Najmłodszym dzieciom może ona przypominać wspaniałe czasy, gdy otoczone wodami płodowymi bezpiecznie przebywały w macicy, dla starszych zaś jest świetną okazją do zabawy i eksperymentów z wodą. Wieczorne pluskanie uprzyjemnią atrakcyjne akcesoria: myjka lub gąbka w kształcie zwierzątka czy zabawki kąpielowe, które wiesza się w siatce nad wanną.

  • B - jak bezpieczeństwo

Śliska powierzchnia wanny jest bardzo niebezpieczna i wywołuje w niektórych maluchach paniczny lęk. Na jej spód koniecznie połóż dużą matę antypoślizgową i nie pozwalaj dziecku na stawanie w czasie kąpieli. Uważaj też, by smyk nie oparzył się o baterię ani nie uderzył o nią głową. Nigdy nie dolewaj gorącej wody, gdy dziecko siedzi w wannie!

  • C - jak czas dla maleństwa

Kąpiel jest doskonałą okazją do okazywania maluszkowi czułości. Nie traktuj jej jak obowiązku, z którym trzeba się jak najszybciej uporać. Nie spiesz się, przemawiaj czule do smyka i opowiadaj o tym, co robisz: że namydlasz rączki, spłukujesz główkę itd. To ważne szczególnie wtedy, gdy w ciągu dnia nie możesz poświęcić dziecku zbyt wiele czasu.

  • D - jak duża wanna

Najlepiej przeprowadzić do niej szkraba, gdy już pewnie siedzi bez podpórki, a więc około siódmego miesiąca życia. Wcześniej nie byłoby to dobre ani dla ciebie, ani dla smyka – musiałabyś się mocno nachylać, by podtrzymywać na ramieniu całe ciałko dziecka, a maluszek mógłby się wystraszyć dużej wanny i zniechęcić na jakiś czas do kąpieli. By łagodnie oswoić malca z nową sytuacją, możesz go kąpać w jego starej małej wanience włożonej do dużej. Po kilku dniach takiego treningu rodzinna wanna nie będzie już dla niego obca.

  • F - jak fioletowe kryształki

Jest to nadmanganian potasu, który ma silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Lekarz może zalecić kąpiele z jego dodatkiem, jeśli maluszek ma np. ropne potówki, trądzik niemowlęcy lub ospę wietrzną. Uważaj, by nie wrzucić zbyt dużo kryształków nadmanganianu do wanienki, bo może nadmiernie wysuszyć, a nawet podrażnić skórę smyka – woda powinna mieć kolor różowy, a nie fioletowy!

  • G - jak główka pachnąca i czysta

Żeby taka była, codziennie myj smykowi włoski. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej, dlatego jego główka często jest spocona. Noworodkowi umyj ją mydełkiem dla niemowląt. Szamponu (też dla niemowląt) możesz używać, gdy smyk skończył już miesiąc.

  • H - jak hop do wody

Dzieci lubią ustalony porządek dnia, dlatego kąp malucha zawsze o tej samej porze – najlepiej wieczorem. Ciepła woda uspokoi rozbrykanego szkraba i stanie się częścią rytuału przygotowującego do snu.

  • J - jak jedzenie przed

Maluszek w kąpieli nie powinien być ani zbyt głodny, ani zanadto najedzony. Z pustym brzuszkiem będzie zniecierpliwiony, z pełnym zaś może ulewać pokarm. Najlepiej gdy zje kolację pół godziny przed kąpielą. Jeśli pije twoje mleko, daj mu trochę possać z piersi, a dopiero przed snem solidnie nakarm.

  • K - jak kąpiel z mamą

Zawsze najpierw weź prysznic – powinnaś tylko towarzyszyć smykowi, a nie myć się razem z nim. Zrezygnuj ze wspólnej kąpieli, jeśli masz upławy – mogłabyś zarazić malca drożdżakami lub bakteriami.

  • L - jak lęk przed wodą
Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Noworodki i kilkumiesięczne szkraby są bardzo wrażliwe na dotyk – najbardziej nie lubią rozbierania i dotykania nagiego ciałka w czasie mycia. Jeżeli maluszek przeraźliwie krzyczy, gdy zanurzasz go w wodzie, spróbuj kąpać go przez jakiś czas w kaftaniku. Zawsze sprawdzaj, czy woda ma odpowiednią temperaturę. Jeśli będzie zbyt gorąca lub zimna, maluch może na długi czas zniechęcić się do kąpieli. Bardzo dobrym sposobem na przełamanie lęku przed wodą jest wspólna kąpiel z mamą lub tatą.
 

Zobacz także
quiz pielęgnacja dziecka

Co wiesz o kąpieli niemowlęcia? [Quiz]

Jak pielęgnować niemowlę? [Wideo]

pielęgnacja noworodka Nivea

Wyprawka dla noworodka: co się przyda do pielęgnacji skóry?

Woda termalna dla dzieci?

Woda termalna w pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka


Zobacz też:


Jak często kąpać dziecko? To zależy od jego wieku! [WIDEO]

Pielęgnacja
ABC kąpieli - poradnik dla młodych rodziców
Kąpiel - pielęgnuje skórę, jest wspaniałą okazją do zabawy, odpręża i wycisza przed snem. Przeczytaj, jak zorganizować kąpiel, by była dla smyka bezpieczna i stała się ulubionym rodzinnym rytuałem.

A - jak atrakcyjne pluskanie Większość dzieci uwielbia codzienną kąpiel. Najmłodszym dzieciom może ona przypominać wspaniałe tygodnie ciąży , gdy otoczone wodami płodowymi bezpiecznie przebywały w macicy, dla starszych zaś jest świetną okazją do zabawy i eksperymentów z wodą. Wieczorne pluskanie uprzyjemnią atrakcyjne akcesoria: myjka lub gąbka w kształcie zwierzątka czy zabawki kąpielowe, które wiesza się w siatce nad wanną.   B - jak bezpieczeństwo Śliska powierzchnia wanny jest bardzo niebezpieczna i wywołuje w niektórych maluchach paniczny lęk. Na jej spód połóż dużą matę antypoślizgową i nie pozwalaj dziecku na stawanie w czasie kąpieli. Uważaj też, by smyk nie oparzył się o baterię ani nie uderzył o nią głową. Nigdy nie dolewaj gorącej wody, gdy dziecko siedzi w wannie!   C - jak czas dla maleństwa Kąpiel niemowlaka jest doskonałą okazją do okazywania mu czułości . Nie traktuj jej jak obowiązku, z którym trzeba się jak najszybciej uporać. Nie spiesz się, przemawiaj czule do dziecka i opowiadaj o tym, co robisz: że namydlasz rączki, spłukujesz główkę itd. To ważne szczególnie wtedy, gdy w ciągu dnia nie możesz poświęcić dziecku zbyt wiele czasu.   D - jak duża wanna Najlepiej przeprowadzić do niej dziecko, gdy już pewnie siedzi bez podpórki, a więc około siódmego miesiąca życia. Wcześniej nie byłoby to dobre ani dla ciebie, ani dla smyka – musiałabyś się mocno nachylać, by podtrzymywać na ramieniu całe ciałko dziecka, a maluszek mógłby się wystraszyć dużej wanny i zniechęcić na jakiś czas do kąpieli . By łagodnie oswoić malca z nową sytuacją, możesz go kąpać w jego starej małej wanience włożonej do dużej. Po kilku dniach takiego treningu rodzinna wanna nie będzie już dla niego obca.   F - jak fioletowe kryształki Jest to nadmanganian potasu, który ma silne działanie...

noworodek, kąpiel
Jacek Pióro
Pielęgnacja
Kąpiel krok po kroku
Zanim zanurzysz maluszka w wodzie, zgromadź niezbędne rzeczy: ręcznik, płyn do kąpieli, termometr do wody. Gotowe? No to do dzieła!

Krok 1: Przygotuj kąpiel Do wanienki nalej wodę (tak by przykryła jej dno, dzięki temu nie zamoczysz kikuta pępowiny) o temperaturze ok. 37°C. Sprawdź to łokciem (powinna być lekko ciepła) lub termometrem do wody. Wlej płyn do kąpieli – nie będziesz musiała używać mydła. Dla smyka najlepsze są emolienty – to specjalne kosmetyki, które chronią skórę przed utratą wilgoci (kupisz je w aptece). Dopiero teraz rozbierz malca. W pomieszczeniu powinno być 22–24°C (fot. 1). Krok 2: Zanurz bobaska  Wsuń lewą rękę pod kark i chwyć mocno za bark, tak by główka dziecka leżała na twoim przedramieniu. Drugą ręką podtrzymuj pupcię i bioderka. Powolutku zanurz maluszka w wodzie, by miał czas oswoić się z nową sytuacją – pilnuj, by nie zamoczyć buźki dziecka (może tego nie lubić) (fot. 2). Krok 3: Opłucz brzuszek Wyciągnij prawą rękę spod pupy dziecka, lewą nadal podtrzymuj główkę (nad wodą). Opłucz całe ciałko. Zacznij od szyi, potem umyj maluszkowi ramiona, brzuszek, pupę i nóżki. Nie musisz używać do tego myjki ani gąbki – trudno je utrzymać w czystości. Uważaj, by nie zamoczyć kikuta pępowiny, ale gdy to się stanie, po kąpieli przemyj go spirytusem (70-proc.) (fot. 3). Zobacz także: Jak pielęgnować pępek noworodka   Krok 4: Umyj włoski Zrób to pod koniec kąpieli. Wiele dzieci nie lubi polewania głowy wodą. Z tego też powodu uważaj, by nie zalać dzidziusiowi oczu. Do mycia włosów nie musisz używać szamponu, wystarczy woda z płynem. Buzię umyjesz po kąpieli (lub tuż przed nią). Wacik zamocz w letniej wodzie (fot. 4). Krok 5: Osusz maleństwo Wyciągnij bobaska z wanienki – jedna ręka pod karkiem, druga pod pupą. Szybko połóż smyka na przewijaku i zawiń go w ręcznik (uwaga: rozłóż go jeszcze przed kąpielą!), aby nie zmarzł. Nie trzyj skóry, tylko delikatnie osuszaj,...

Pam 087-011.jpg
Pielęgnacja
Dermatolog o pielęgnacji dziecka
Co na początku budzi największy niepokój podczas pielęgnacji noworodka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

1. Kiedy można po raz pierwszy wykąpać dziecko w wanience? Jeśli jest zdrowe, nawet już drugiego dnia po porodzie. Trzeba tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze nie zagojonego pępuszka. 2. Jak często trzeba kąpać noworodka? Najlepiej codziennie. Dziecko co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Nie powinna ona tylko trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu. 3. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry. 4. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz