Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów
Fotolia
Pielęgnacja

Co się kryje w paście do zębów?

Jakie składniki są zawarte w paście do zębów?

Trudno wyobrazić sobie codzienną higienę bez pasty do zębów. Używamy jej sami, nakładamy ją także na szczoteczki naszych dzieci. I tak tubka za tubką, niemalże od kołyski. Warto wiedzieć, z czego składa się to zamknięte w kolorowej tubce mazidło.

W skład współczesnej pasty do zębów wchodzi kilka podstawowych grup składników, co przedstawia poniższa tabela:

Składniki

Działanie

Przykłady (INCI)

Środki ścierne

Składniki decydujące o właściwościach czyszczących

Krzemionka (Hydrated Silica), węglan wapnia (Calcium Carbonate), hydroksyapatyt (Hydroxyapatite)

Środki pieniące

Wytwarzanie piany, umożliwiającej równomierne rozprowadzenie składników pasty

Betaina kokamidopropylowa (Cocamidopropyl Betaine), laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate), mirystoilosarkozynian sodu (Sodium Myristoyl Sarcosinate), Steareth-30

Związki fluoru

Zapobieganie próchnicy

Fluorek sodu (Sodium Fluoride), fluorek cyny (Stannous Fluoride), aminofluorek I generacji (Olaflur), aminofluorek II generacji (Fluorinol)

Środki formujące

Utrzymują odpowiednią konsystencję pasty

Hydroksyetyloceluloza (Hydroxyethylcellulose), gliceryna (Glycerin), guma celulozowa (Cellulose Gum), karbomer (Carbomer)

Środki konserwujące i przeciwutleniające

Niezbędne do utrzymania dobrej jakości pasty przez cały okres jej ważności

Parabeny (Methylparaben, Propylparaben), biguanid polyaminopropylu (Polyaminopropyl Biguanide), fenoksyetanol (Phenoxyethanol), octan tokoferolu (Tocopheryl acetate), alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol)

Substancje słodzące

Poprawiają smak pasty

Sacharyna (Saccharin), sacharynian sodu (Sodium Saccharin), izomalt (Isomalt), ksylitol (Xylitol), sorbitol (Sorbitol), sukraloza (Sucralose)

Aromaty

Poprawiają smak i zapach pasty

Aromaty (Aroma), Limonen (Limonene)

Barwniki

Zabarwiają pastę

Np. tlenek tytanu (Titanium Dioxide, CI 77891) - biały, błękit brylantowy (CI 42090), biksyna (CI 75120) - pomarańczowy

Inne

Poprawiające właściwości pasty

Ksylitol (Xylitol) - niszczący bakterie powodujące próchnicę, substancje sprzyjające remineralizacji, ekstrakty roślinne

 

Bezlitosna dla osadu, łagodna dla szkliwa

Środki ścierne stanowią jeden z głównych składników pasty do zębów i odpowiadają za jej właściwości czyszczące, umożliwiając usuwanie osadów nazębnych. Jednak co za dużo, to nie zdrowo - wysokościerne pasty, oprócz ścierania osadów, mogą także uszkadzać szkliwo. Ścieralność past określana jest najczęściej współczynnikiem RDA (Radioactive Dentin Abrasion), którego wyznaczanie odbywa się poprzez szczotkowanie daną pastą napromieniowanej, zawierającej radioaktywny fosfor (32P) zębiny. Czym więcej radioaktywnej zębiny zostanie starte, tym silniej promieniować będzie pasta po szczotkowaniu i tym wyższy będzie jej współczynnik ścieralności RDA.

W przypadku zębów wrażliwych uznaje się, że RDA powinno mieścić się w granicach 30-70 (pasty o niskiej ścieralności), chociaż dla wysokościernych past (np. dla palaczy) American Dental Association dopuszcza wartość RDA nawet do 250. W niektórych krajach wartość RDA pasty można znaleźć na opakowaniu pasty.

Niestety, w Polsce jest to niepraktykowane. Jedyną marką, która oficjalnie informuje (na polskiej stronie internetowej) o wartości RDA swoich past, jest Elmex. Niestety, próby nawiązania kontaktu z większością producentów past do zębów odbyły się na zasadzie przysłowiowego "jak grochem o ścianę". Tylko kilku producentów/dystrybutorów udzieliło odpowiedzi na zapytanie o współczynnik RDA swoich past, chociaż odpowiedzi niektórych z nich były dość enigmatyczne (co ma oznaczać to "około" - szacowanie, zaokrąglanie czy wysysanie z palca?).

Marka

Nazwa

RDA

Elmex

Dla dzieci 1-6 lat

60

Vademecum

Junior

46

R.O.C.S.

Kids

45

Weleda

Kinder Zahn-Gel

40

Odol-med 3

Milchzahn

40-50

Urtekram

Dla dzieci

około 50 ***

Ziajka

Żel Czary-Mary

około 30

Adent

Dla dzieci 2-6

-*

Oriflame

Optikid

-*

Lacalut

Dla dzieci do 4 lat

-*

Logona

Logodent KIDS

-*

Aquafresh

Kids

-*

Elgydium

Junior

-*

Oral-B

Stages 2

-*

Bobini

Dla dzieci z fluorem

-*

Signal

Kids

-*

Colgate

Smiles 2-6

-**


Wartości RDA past do zębów dla dzieci w wieku przedszkolnym. * - brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony producenta/dystrybutora, ** - polityka firmy nie zezwala na podawanie takich danych, *** - wartość oszacowana na podstawie RDA węglanu wapnia - składnika ściernego pasty.

Żeby ząbki były zdrowe

Zdecydowana większość past na polskim rynku (poza pastami dla niemowląt i grupą kosmetyków naturalnych) zawiera w swoim składzie związki fluoru. Zazwyczaj pasty dla dzieci w wieku przedszkolnym zawierają 500 ppm (parts per million) fluoru, którego poziom wzrasta do 1000 ppm w pastach dla uczniów, i osiąga wartość 1500 ppm w pastach dla młodzieży i osób dorosłych. Wyjątkiem jest tu pasta Colgate Smiles 2-6 lat, zawierająca aż 1000 ppm fluoru. Podstawą dla zwiększonej zawartości fluoru w paście dla młodszych dzieci są doniesienia o wątpliwym działaniu kariostatycznym past o zawartości fluoru <500 ppm (a nawet <1000 ppm).

Fluor chroni przed próchnicą zębów, ponieważ sprzyja remineralizacji szkliwa i wzmacnia je, redukując ryzyko wystąpienia próchnicy o 20-30%  (przy szczotkowaniu co najmniej 2 razy dziennie). Jony fluoru zawarte w paście podstawiają się w miejsce grup OH- hydroksyapatytu, z którego zbudowane jest szkliwo, tworząc fluoroapatyt, związek twardszy i odporniejszy na działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie próchnicowe. Proces ten nazywany jest posterupcyjnym dojrzewaniem. W większości past do zębów można znaleźć fluor w postaci fluorku sodu (NaF) lub aminofluorku (Olaflur lub Fluorinol).

Fluorek sodu to prosta sól nieorganiczna, w skład której wchodzi kation sodowy i anion fluorkowy. Olaflur to cząsteczka organiczna, zbudowana z hydrofobowego ogona i  hydrofilowej głowy z dwoma anionami fluorkowymi. Działanie obu substancji jest podobne, jednak ze względu na swoją strukturę chemiczną Olaflur obniża napięcie powierzchniowe śliny i równomiernie dociera do wszystkich powierzchni zębów.

Warto zwrócić uwagę na pasty do zębów zawierające w swoim składzie ksylitol (Xylitol), szczególnie gdy wybieramy pasty bez fluoru. Ksylitol to słodki w smaku alkohol polihydroksylowy, dawniej pozyskiwany z brzozy (stąd nazywany cukrem brzozowym). Nie ma określonego górnego limitu dziennego spożycia dla człowieka, co oznacza, że w świetle dzisiejszej wiedzy jest to substancja całkowicie bezpieczna.

Ksylitol, mimo słodkiego smaku, nie stanowi pożywki dla bakterii próchnicowych, podnosi pH w jamie ustnej (co jest korzystne w procesie remineralizacji) i hamuje rozwój bakterii Streptococcus mutans, wywołujących próchnicę. Dzięki tym właściwościom jest zaskakująco skutecznym środkiem zapobiegającym próchnicy. Występuje w niektórych pastach do zębów, ale także w chusteczkach do przecierania niemowlęcych ząbków i innych specjalistycznych produktach (lizaki, spraye do ust, gumy do żucia).

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Jak działa na zęby pasta z fluorem?
AdobeStock
Aktualności
Nie każda pasta z fluorem jest tak samo skuteczna na próchnicę!
Fluor w paście do zębów jest potrzebny, ale... Zobacz, jakie wnioski wysnuli naukowcy po zbadaniu zębów dzieci stosujących pasty z różnym stężeniem fluoru. Kupując pastę, zwracasz na to uwagę? Lepiej zacznij!

Czy pasta do zębów rzeczywiście powinna zawierać fluor? Naukowcy nie mają wątpliwości, że tak. Pytanie tylko, jakie stężenie tego pierwiastka powinna zawierać pasta, by skutecznie chroniła zęby przed próchnicą? Dowiedzcie się, co wybierać spośród wielu produktów ze sklepowych półek. Rodzaj pasty do zębów ma znaczenie Grupa naukowców postanowiła zanalizować to, jak szczotkowanie zębów pastą z fluorem lub bez wpływa na ryzyko pojawienia się próchnicy u dzieci. W badaniu wzięto pod uwagę pasty ze stężeniem fluoru 1 500 ppm oraz te niezawierające tego składnika. Okazało się, że u dzieci używających do mycia zębów pasty bez fluoru, powstało w jamie ustnej więcej nowych ognisk próchnicy . Jakie stężenie fluoru zawierają pasty do zębów? To, ile fluoru znajduje się w paście, zależy w dużej mierze od producenta danego produktu oraz od kraju. Brak standaryzacji w tym zakresie powoduje, że nie ma wyznaczonej dolnej granicy, ile tego pierwiastka powinna zawierać pasta, by była skuteczna. Jeśli chodzi o górną granicę stężenia fluoru w paście, jest ona różna w zależności od kraju produkcji. Według danych posiadanych przez specjalistów na rynku najwięcej jest past zawierających od 1000 do 1500 ppm fluoru. Pasty o wyższym stężeniu fluoru są do kupienia rzadziej i raczej tylko w aptekach. Fluor kontra próchnica Z badań naukowych wynika jednoznacznie, że stosowanie pasty do zębów zawierającej fluor znacznie zmniejsza ilość nowych ubytków próchniczych w uzębieniu. Specjaliści zanalizowali wyniki 96 różnych prac, w tym: siedem badań wykonanych na grupie 11 356 dzieci z zębami mlecznymi, stosujących pasty do zębów o zawartości 1 500 ppm fluoru, jedno badanie przeprowadzone na grupie 2 500 dzieci i nastolatków używających pasty do zębów o stężeniu 1 450 ppm fluoru, 85 badań wykonanych na grupie 48 800 osób do 18 roku życia szczotkujących zęby...

Pasta do zębów dla dziecka: z fluorem czy bez?
AdobeStock
Pielęgnacja
Pasta do zębów dla dzieci: jaką wybrać?
Pasta do zębów dla dzieci powinna różnić się od tej dla dorosłych. Nie chodzi tylko o to, by miała przyjemny, nieostry smak, lecz także o zawartość fluoru. Jaka będzie najlepsza?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne. Próchnica może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych u dziecka. Codzienne mycie zębów może skutecznie temu zapobiec. Jednak jak robić to prawidłowo i jaką pastę wybrać dla maluszka do 3 roku życia, a jaką dla przedszkolaka i dziecka w wieku szkolnym? Podpowiadamy! Pasta do zębów dla dzieci. Od kiedy zacząć ją stosować? Jak sama nazwa wskazuje, pastą szczotkujemy zęby dziecka. Zatem pierwszą pastę należy kupić w momencie, gdy pojawia się pierwszy ząbek. Na rynku dostępne są pasty z takim oznaczeniem. Jednak o jamę ustną maluszka trzeba dbać wcześniej. Już od narodzin powinno się codziennie przemywać dziecku dziąsła i język gazikiem namoczonym w wodzie przegotowanej. Ta codzienna pielęgnacja pozwala na pozbycie się resztek mleka z buzi malca i chroni go przed ewentualnymi późniejszymi problemami z uzębieniem. Pasta dla dzieci w różnym wieku Wybierając pastę dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Jakiś czas temu pojawiały się głosy, że dzieci powinny używać past bez fluoru. Badania naukowe pokazują jednak, że jest on ważnym składnikiem chroniącym szkliwo i nie należy go unikać. Należy jednak przestrzegać zaleceń dotyczących bezpiecznej ilości fluoru w dziecięcej paście. Zobacz też: Czy fluoryzacja zębów jest bezpieczna dla dziecka? Bezpieczne stężenie fluoru w pastach dla dzieci Wytyczne Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej mówią, że dzieci w wieku: do 3 lat powinny używać pasty z fluorem o stężeniu nie wyższym niż 500 ppm (śladowa ilość pasty na szczoteczce); od 3 do 6 lat powinny szczotkować zęby pastą z fluorem o stężeniu 1000 ppm (pasta w ilości ziarnka groszku na szczoteczce); powyżej 6 lat – mogą mieć 1450 ppm fluoru na szczoteczce (pasta wyciśnięta na ok. 1-2 cm). U młodzieży powyżej 16 roku życia można stosować pasty ze...

pasta do zębów bez fluoru
Adobe Stock
Pielęgnacja
Pasta do zębów bez fluoru – czy warto ją stosować
Pasta do zębów bez fluoru zyskuje coraz większą popularność. Warto więc się zastanowić, czy taka pasta właściwie chroni zęby przed próchnicą.

Na sklepowych półkach widać coraz większy wybór past do zębów bez fluoru, a ich naturalny skład może zawrócić w głowie. Jednak czy taka pasta robi to, co do niej należy: chroni zęby? Sprawa nie jest wcale oczywista. Pasta do zębów bez fluoru: Co zawiera Skuteczność Stosować czy nie? Co zawiera pasta do zębów bez fluoru Dobra pasta do zębów bez fluoru powinna zawierać naturalne składniki. Należą do nich: bezpieczne środki ścierające (np. krzemionka), naturalne substancje antybakteryjne, antygrzybicze i przeciwwirusowe, naturalne środki odświeżające oddech (np. mięta, szałwia). Najlepsze pasty do zębów bez fluoru nie zawierają także sztucznych barwników , konserwantów, SLS, dwutlenku tytanu. W ich składzie znaleźć za to można: wyciągi roślinne z granatu, goździków, alg, zioła, cynamon, olej kokosowy. Skuteczność pasty do zębów bez fluoru Niektórzy twierdzą, że dobre pasty bez fluoru są skuteczne – czyszczą zęby z osadów, zapobiegają próchnicy i odświeżają oddech. Są też absolutnie bezpieczne dla zdrowia , co właśnie leży u ich rosnącej popularności. Większość specjalistów jednak stoi na stanowisku, że fluor jest niezbędny do prawidłowej higieny jamy ustnej i zapobiegania próchnicy. Tradycyjne pasty z fluorem są bezpieczne dla zdrowia, ale nie powinno się ich połykać i dobrze płukać wodą jamę ustną po ich użyciu. Zobacz: Jak wygrać z próchnica u dziecka Nadmiar fluoru w organizmie nie jest korzystny, a wręcz może być szkodliwy. Zjawisko to nosi nazwę fluorozy, czyli zatrucia fluorem , które skutkuje kredowymi plamami na zębach, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa oraz zmianami w ścięgnach i kościach, a także uszkodzeniem nerwów. Jednak aby do takiego zatrucia doszło, trzeba by jeść pastę do zębów z fluorem łyżkami. Zatem korzyści wynikające ze stosowania fluoru...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj