
Zarazki niebezpieczne dla dziecka w łazience:
To właśnie w tym pomieszczeniu zarazki mnożą się błyskawicznie. Dlaczego? Ponieważ ciepło i wilgoć sprzyjają ich rozwojowi – czują się tam jak w domu. Dlatego trzeba je skutecznie „eksmitować”. Oczywiście najlepiej zapobiegać ich ekspansji, a kiedy już się pojawią – co jest nieuniknione.
Jak wyeliminować zarazki z łazienki?
- Podłogi warto wyłożyć terakotą, a ściany glazurą. Mogą być również odpowiednio – zaimpregnowane drewno lub odporna na wodę farba. Niezabezpieczone panele i zwykła emulsja z łatwością nasiąkną wodą i staną się siedliskiem drobnoustrojów. Ponadto podłogę należy regularnie myć rozcieńczonym środkiem dezynfekującym.
- Umywalkę, wannę czy kabinę prysznicową należy dokładnie spłukać po każdym użyciu, a raz na jakiś czas fugi, odpływy czy zakamarki kabiny czyścić chlorowym płynem dezynfekującym. Nie tylko zabija on bakterie, ale jest w stanie zabić pleśń, usunąć ciemne plamy z pleśni oraz wyeliminować pozostawiony przez nie stęchły zapach.
- Regularne dezynfekowanie muszli klozetowej to konieczność. Tak samo jak opuszczanie klapy każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Dlaczego? Niebezpieczne drobnoustroje (może być ich nawet 8 miliardów) są w stanie „wydostać się” z muszli w czasie spuszczania wody i opanować terytorium w obrębie 1,5 metra, a zatem osiąść na ręcznikach, szczoteczkach do zębów czy dziecięcych zabawkach kąpielowych.
- Ważne jest także regularne pranie łazienkowych dywaników oraz rozwieszanie mokrych ręczników, by jak najszybciej wyschły – wilgotne materiały to idealne miejsce rozwoju dla zarazków.
Zarazki niebezpieczne dla dziecka w kuchni:
To ona, poza łazienką, jest ulubionym siedliskiem groźnych dla zdrowia zarazków. Nic w tym dziwnego. Resztki pożywienia w odpływie umywalki, kosz na odpadki ustawiony w ciepłym i ciemnym miejscu to dla nich prawdziwa zachęta. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie poradzić. Jak?
- Odpływ zlewu to miejsce szczególnie podatne na rozwój drobnoustrojów. Winowajcami takiego stanu rzeczy są gromadzące się tam resztki pokarmów.
- Kosze na śmieci – nieprzyjemnie pachną i są tym miejscem w domu, z którego bakterie mogą łatwo przenieść się na nasze ręce. Poza tym na resztkach pożywienia szybko rosną duże kolonie pleśni i drożdży uwalniających do powietrza alergeny. Dlatego konieczne jest codzienne opróżnianie kosza na śmieci oraz przecieranie go ściereczką nasączoną chlorowym środkiem dezynfekującym.
Jak przechowywać środki czystości
Środki czystości – nawet te najbezpieczniejsze – muszą być przechowywane w szafkach zamykanych na klucz. Trzymanie ich za muszlą klozetową czy pod zlewem może doprowadzić do tragedii. Raczkujący czy chodzący brzdąc jest wyjątkowo ciekawski i wszystkiego chce spróbować, a kolorowe butelki, puszki czy kostki to dla niego nie lada atrakcja.
Zobacz też: Bezpieczny i czysty dom dla dziecka