Jak dbać o zęby dziecka? 4 najważniejsze zasady:

Reklama

1. Naucz dziecko dobrych nawyków higieny jamy ustnej

Chyba najważniejszą rzeczą w dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka jest nauczenie go odpowiednich nawyków. To ty musisz pokazać maluchowi, jak należy dbać o zęby oraz pomóc mu zrozumieć, dlaczego to jest tak ważne. Daj mu więc dobry przykład i sam dbaj odpowiednio o swoje zęby. Dziecku z pewnością będzie raźniej, jeśli poranną i wieczorną higienę jamy ustnej będziecie wykonywać razem. Zróbcie z tego wspólny rytuał, który na stałe wpisze się w wasz harmonogram dnia i będzie też dla was miłą chwilą, którą możecie spędzić wspólnie.

2. Wybierz dobrą pastę do mycia zębów

Na rynku jest wiele past do mycia zębów dla dzieci, sięgając po nie, zwróć jednak uwagę, czy zawierają one fluor, który pomaga chronić i wzmacniać szkliwo zębów. Zaleca się stosowanie pasty o zawartości 1350 ppm do 1500 P22 ppm fluoru, nie mniej niż 1000 ppm.

Zobacz także

3. Wybierz odpowiednią szczoteczkę
To nie lada wyzwanie, bo odpowiednio dobrana szczoteczka może okazać się połową sukcesu. Na rynku jest wiele szczoteczek zarówno manualnych, elektrycznych, jak i sonicznych skierowanych specjalnie do najmłodszych. Często jednak poza atrakcyjnym dla dziecka designem, nie oferują one zbyt wiele w zakresie technologii odpowiedzialnej za mycie zębów, a tym samym nie zapewniają odpowiedniej jakości mycia. Wybierając szczoteczkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na markę Oclean, która oferuje gamę szczoteczek dla całej rodziny.

4. Szczoteczka dla dzieci powyżej 6. roku życia

Jeśli szukasz pierwszej szczoteczki sonicznej dla młodszego dziecka, sięgnij po Oclean Kids, która została zaprojektowana z myślą o dziecięcej jamie ustnej, aby jak najlepiej dopasować się do zębów najmłodszych. Jej miękkie i certyfikowane włókna DuPont są wzbogacone fluorem, który jest stopniowo uwalniany przez 3 miesiące szczotkowania, co pomaga w remineralizacji szkliwa zębów, zmniejsza szkodliwe działanie kwasów, hamuje metabolizm bakterii i poprawia zdrowie jamy ustnej, zapobiegając próchnicy wśród dzieci. Szczoteczka wykonuje aż 80 tys. ruchów na minutę, co pozwala dokładnie umyć zęby, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo szkliwu i dziąsłom, a także cichą i wydajną pracę. Oclean Kids idealnie pasuje do rączki dziecka i jest obsługiwana jednym przyciskiem.

5. Szczoteczka dla nastolatka

Dla nastolatka idealnie sprawdzi się model Oclean FLOW, który spośród innych modeli wyróżnia się wyjątkowo pojemną i wytrzymałą baterią, którą ładujesz raz na pół roku. Szczoteczka oferuje aż 5 programów mycia, jest prosta w obsłudze i wodoszczelna, a jej stylowy wygląd z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym nastolatkom. Tym, co zasługuje na szczególną uwagę w tej szczoteczce, są jej włókna, które zostały zaprojektowane przy użyciu technologii 3D tak, by było lepiej dopasowane do zębów.

6. Szczoteczka dla całej rodziny

Jeśli zaś twoje dziecko jest już starsze i potrzebujesz rozwiązania dla całej rodziny, sięgnij po Oclean X Pro Digital, która jako pierwsza na świecie oferuje funkcję skanowania w czasie rzeczywistym jamy ustnej podczas mycia zębów. Dzięki temu będziesz mieć zawsze pewność, że zęby twojego dziecka i pozostałych członków twojej rodziny zostały dokładnie wyczyszczone. W modelu X Pro Digital po zakończonym szczotkowaniu zobaczysz na kolorowym wyświetlaczu raport ze schematem zębów 3D. Kolorem czerwonym zostaną zaznaczone na nim obszary, które nie zostały dokładnie doczyszczone, a szczoteczka sama zaproponuje dodatkowy cykl mycia, który można uruchomić jednym kliknięciem. Teraz nie będziesz już musiała się martwić, czy twoja pociecha wystarczająco dokładnie umyła zęby. Ta funkcja z pewnością będzie ogromną pomocą zwłaszcza dla osób, które leczą się ortodontycznie i dla których higiena jamy ustnej jest z tego powodu jeszcze większym wyzwaniem. Wbudowany timer pozwoli kontrolować czas mycia. Każdy z członków rodziny będzie mógł też dopasować szczoteczkę do swoich indywidualnych potrzeb, bo spośród kilku programów, które oferuje, jeden można spersonalizować.

Być może zastanawiasz się, czy taka szczoteczka będzie bezpieczna dla wszystkich członków rodziny. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Supernowoczesny silnik magnetyczny Maglev Oclean X Pro Digital zapewnia wysoką moc wibracji, jednocześnie dbając o to, by były one bezpieczne dla szkliwa i dziąseł. Dodatkową zaletą szczoteczki jest bez wątpienia czas pracy na baterii – jest ona w stanie działać nawet do 30 dni na jednym ładowaniu, dzięki czemu możecie zabrać ją na dłuższy wyjazd i nie martwić się, że rozładuje się bateria. Gdyby jednak do tego doszło, jej pełne naładowanie zajmuje zaledwie 3 godziny.

7. Regularnie odwiedzaj dentystę z dzieckiem

Reklama

Nawet najlepsza higiena jamy ustnej nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty. Średnio raz na pół roku powinnaś wybrać się z dzieckiem na wizytę kontrolną do stomatologa. Obecnie w wielu gabinetach znajdziesz lekarzy, którzy specjalizują się w przyjmowaniu małych pacjentów i mają do nich doskonałe podejście. W czasie takich wizyt dentysta skontroluje stan uzębienia dziecka, sprawdzi, czy nie rozwijają się jakieś wady zgryzu, przeprowadzi zabiegi profilaktyczne, takie jak chociażby fluoryzacja czy lakowanie, a jeśli zauważy jakieś ogniska próchnicy – będzie mógł od razu je usunąć. Leczenie małych ubytków jest zarówno szybsze, jak i mniej bolesne, a tym samym mniej stresujące dla dziecka. Jeśli więc będziecie odwiedzać dentystę regularnie, twoja pociecha przekona się, że nie ma się czego bać i w przyszłości sama będzie kontynuować ten nawyk.

Reklama
Reklama
Reklama