Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zdrowe zęby szczoteczka oclean
AdobeStock/Beaunitta Van Wyk/peopleimages.com
Pielęgnacja

Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka, by jego zęby były mocne i zdrowe?

Warto zadbać o to, by uśmiech dziecka był nie tylko szczery i radosny, lecz także zdrowy. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka.

Jak dbać o zęby dziecka? 4 najważniejsze zasady:

1. Naucz dziecko dobrych nawyków higieny jamy ustnej

Chyba najważniejszą rzeczą w dbaniu o higienę jamy ustnej dziecka jest nauczenie go odpowiednich nawyków. To ty musisz pokazać maluchowi, jak należy dbać o zęby oraz pomóc mu zrozumieć, dlaczego to jest tak ważne. Daj mu więc dobry przykład i sam dbaj odpowiednio o swoje zęby. Dziecku z pewnością będzie raźniej, jeśli poranną i wieczorną higienę jamy ustnej będziecie wykonywać razem. Zróbcie z tego wspólny rytuał, który na stałe wpisze się w wasz harmonogram dnia i będzie też dla was miłą chwilą, którą możecie spędzić wspólnie.

2. Wybierz dobrą pastę do mycia zębów

Na rynku jest wiele past do mycia zębów dla dzieci, sięgając po nie, zwróć jednak uwagę, czy zawierają one fluor, który pomaga chronić i wzmacniać szkliwo zębów. Zaleca się stosowanie pasty o zawartości 1350 ppm do 1500 P22 ppm fluoru, nie mniej niż 1000 ppm.

3. Wybierz odpowiednią szczoteczkę
To nie lada wyzwanie, bo odpowiednio dobrana szczoteczka może okazać się połową sukcesu. Na rynku jest wiele szczoteczek zarówno manualnych, elektrycznych, jak i sonicznych skierowanych specjalnie do najmłodszych. Często jednak poza atrakcyjnym dla dziecka designem, nie oferują one zbyt wiele w zakresie technologii odpowiedzialnej za mycie zębów, a tym samym nie zapewniają odpowiedniej jakości mycia. Wybierając szczoteczkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na markę Oclean, która oferuje gamę szczoteczek dla całej rodziny.

4. Szczoteczka dla dzieci powyżej 6. roku życia

Jeśli szukasz pierwszej szczoteczki sonicznej dla młodszego dziecka, sięgnij po Oclean Kids, która została zaprojektowana z myślą o dziecięcej jamie ustnej, aby jak najlepiej dopasować się do zębów najmłodszych. Jej miękkie i certyfikowane włókna DuPont są wzbogacone fluorem, który jest stopniowo uwalniany przez 3 miesiące szczotkowania, co pomaga w remineralizacji szkliwa zębów, zmniejsza szkodliwe działanie kwasów, hamuje metabolizm bakterii i poprawia zdrowie jamy ustnej, zapobiegając próchnicy wśród dzieci. Szczoteczka wykonuje aż 80 tys. ruchów na minutę, co pozwala dokładnie umyć zęby, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo szkliwu i dziąsłom, a także cichą i wydajną pracę. Oclean Kids idealnie pasuje do rączki dziecka i jest obsługiwana jednym przyciskiem.

5. Szczoteczka dla nastolatka

Dla nastolatka idealnie sprawdzi się model Oclean FLOW, który spośród innych modeli wyróżnia się  wyjątkowo pojemną i wytrzymałą baterią, którą ładujesz raz na pół roku.  Szczoteczka oferuje aż 5 programów mycia, jest prosta w obsłudze i wodoszczelna, a jej stylowy wygląd z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym nastolatkom. Tym, co zasługuje na szczególną uwagę w tej szczoteczce, są jej włókna, które zostały zaprojektowane przy użyciu technologii 3D tak, by było lepiej dopasowane do zębów.

6. Szczoteczka dla całej rodziny

Jeśli zaś twoje dziecko jest już starsze i potrzebujesz rozwiązania dla całej rodziny, sięgnij po Oclean X Pro Digital, która jako pierwsza na świecie oferuje funkcję skanowania w czasie rzeczywistym jamy ustnej podczas mycia zębów. Dzięki temu będziesz mieć zawsze pewność, że zęby twojego dziecka i pozostałych członków twojej rodziny zostały dokładnie wyczyszczone. W modelu X Pro Digital po zakończonym szczotkowaniu zobaczysz na kolorowym wyświetlaczu raport ze schematem zębów 3D. Kolorem czerwonym zostaną zaznaczone na nim obszary, które nie zostały dokładnie doczyszczone, a szczoteczka sama zaproponuje dodatkowy cykl mycia, który można uruchomić jednym kliknięciem. Teraz nie będziesz już musiała się martwić, czy twoja pociecha wystarczająco dokładnie umyła zęby. Ta funkcja z pewnością będzie ogromną pomocą zwłaszcza dla osób, które leczą się ortodontycznie i dla których higiena jamy ustnej jest z tego powodu jeszcze większym wyzwaniem. Wbudowany timer pozwoli kontrolować czas mycia. Każdy z członków rodziny będzie mógł też dopasować szczoteczkę do swoich indywidualnych potrzeb, bo spośród kilku programów, które oferuje, jeden można spersonalizować.

Być może zastanawiasz się, czy taka szczoteczka będzie bezpieczna dla wszystkich członków rodziny. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Supernowoczesny silnik magnetyczny Maglev Oclean X Pro Digital zapewnia wysoką moc wibracji, jednocześnie dbając o to, by były one bezpieczne dla szkliwa i dziąseł. Dodatkową zaletą szczoteczki jest bez wątpienia czas pracy na baterii – jest ona w stanie działać nawet do 30 dni na jednym ładowaniu, dzięki czemu możecie zabrać ją na dłuższy wyjazd i nie martwić się, że rozładuje się bateria. Gdyby jednak do tego doszło, jej pełne naładowanie zajmuje zaledwie 3 godziny.



7. Regularnie odwiedzaj dentystę z dzieckiem

Nawet najlepsza higiena jamy ustnej nie zastąpi regularnych wizyt u dentysty. Średnio raz na pół roku powinnaś wybrać się z dzieckiem na wizytę kontrolną do stomatologa. Obecnie w wielu gabinetach znajdziesz lekarzy, którzy specjalizują się w przyjmowaniu małych pacjentów i mają do nich doskonałe podejście. W czasie takich wizyt dentysta skontroluje stan uzębienia dziecka, sprawdzi, czy nie rozwijają się jakieś wady zgryzu, przeprowadzi zabiegi profilaktyczne, takie jak chociażby fluoryzacja czy lakowanie, a jeśli zauważy jakieś ogniska próchnicy – będzie mógł od razu je usunąć. Leczenie małych ubytków jest zarówno szybsze, jak i mniej bolesne, a tym samym mniej stresujące dla dziecka. Jeśli więc będziecie odwiedzać dentystę regularnie, twoja pociecha przekona się, że nie ma się czego bać i w przyszłości sama będzie kontynuować ten nawyk.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

zgrzytanie zębami u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Zgrzytanie zębami u dzieci – co oznacza, kiedy wymaga leczenia?
Zgrzytanie zębami u dzieci do 3. roku życia nie powinno budzić obaw. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić u specjalisty, czy jest to zgrzytanie normalne, fizjologiczne czy patologiczne, czyli szkodliwe. Przyczyną zgrzytania zębami mogą być owsiki, jak również wada zgryzu, stres dziecka, a nawet przesiadywanie przed telefonem czy tabletem.

Zgrzytanie zębami (bruksizm) dotyczy 20-50 proc. dzieci. Do około trzeciego roku życia nie powinno niepokoić, bo jest związane z rozwojem dziecka i wzrostem twarzoczaszki. Jeśli nie ustanie, gdy pokażą się pierwsze zęby stałe, należy skonsultować się z ortodontą, który znajdzie przyczynę nieprawidłowości, przygotuje plan leczenia i zabezpieczy zęby przed zniszczeniem. Spis treści: Zgrzytanie zębami u niemowląt i małych dzieci Zgrzytanie zębami w nocy Inne przyczyny zgrzytania zębami u dzieci Skutki bruksizmu u dzieci Jak leczyć zgrzytanie zębami Zgrzytanie zębami u niemowląt Zgrzytanie zębami u małych dzieci nie ma nic wspólnego z patologią. Małym dzieciom co pewien czas wyrasta kolejny ząb, zmienia się ustawienie żuchwy oraz zębów w stosunku do szczęki. Dziecko musi się do tego wszystkiego przyzwyczaić. Nowy układ w jamie ustnej może przyczynić się do wystąpienia zgrzytania zębami. U niemowląt przyczyną zgrzytania zębami może też być  niedojrzałość układu nerwowo-mięśniowego . Nowe zęby u niemowląt i małych dzieci mogą utrudniać płynne ruchy żuchwą. Zgrzytanie zębami dostosowuje łuki zębowe do siebie i na tym etapie rozwoju dziecka nie jest groźne. Zgrzytaniu we wczesnym dzieciństwie sprzyja też inna budowa zębów mlecznych. Mleczaki mają mniejsze guzki oraz płytsze bruzdy w trzonowcach, co powoduje mniejsze zazębienie u dziecka. Powierzchnie zębów, które się ze sobą stykają, są mniej lub bardziej płaskie, co ułatwia zgrzytanie. Zgrzytanie zębami w nocy Gdy dziecko zgrzyta zębami w nocy, rodzice zwykle podejrzewają, że przyczyną są pasożyty, a dokładniej – owsiki. Dopiero gdy długi proces namierzenia winowajcy nie przyniesie efektu, idą do psychologa lub do dentysty. Specjaliści radzą, by z odwiedzaniem lekarzy poczekać do momentu, gdy pojawią się...

lakowanie zębów
Pielęgnacja
Lakowanie zębów – na czym polega, kiedy wykonać?
Lakowanie zębów to skuteczny zabieg, który chroni przed rozwojem próchnicy. Opisujemy, jak się go przeprowadza i kto powinien się na niego zdecydować.

Lakowanie najczęściej wykonuje się w zębach bocznych, czyli trzonowych (szóstki i siódemki) i przedtrzonowych (czwórki i piątki). Na powierzchni żującej tych zębów znajdują się zagłębienia i bruzdy, w których łatwo może rozwinąć się próchnica. Trudniej je dokładnie wyszczotkować. Mogą zalegać w nich resztki pokarmów, a niewłaściwa higiena to pierwszy krok do rozwoju płytki nazębnej, którą tworzą m.in. bakterie próchnicowe. Pokrycie bruzd lakiem szczelinowym spłyca bruzdy i ułatwia oczyszczanie zębów. Czasem przeprowadza się również lakowanie górnych dwójek (lakuje się bruzdy znajdujące się na ich powierzchni podniebiennej). Na czym polega zabieg lakowania zębów? Lakowanie zębów przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Dentysta wypełnia bruzdy w zębach płynnym preparatem na bazie żywicy lub cementu szkłojonomerowego. To światłoutwardzalny materiał, który stanowi dodatkową warstwę ochronną na szkliwie zęba. Zabieg najczęściej przeprowadzają dentyści, ale może wykonać go również higienistka stomatologiczna. Lakowanie – wskazania Lakowanie zębów warto przeprowadzać zwłaszcza u tych dzieci, u których wystąpiła próchnica wczesnego dzieciństwa (ECC), zwana potocznie  próchnicą butelkową . Bardzo ważne, żeby zgłosić się na zabieg lakowania we właściwym momencie – gdy ząb jest świeżo wyrżnięty. Jego szkliwo na początku jest słabo zmineralizowane, a przez to bardziej podatne na bakterie próchnicowe. Warto wiedzieć, że bakterie próchnicotwórcze są stale obecne w jamie ustnej dziecka, które ma lub miało już wcześniej chory ząb. Lakuje się: zęby mleczne – zabieg można przeprowadzać nawet u małych dzieci. Jedyny warunek – zęby mleczne muszą być całkowicie wyrżnięte. zęby stałe – najlepiej lakować je od razu po wyrośnięciu. Lakowanie krok po kroku...

wypadanie mleczaków
Adobe Stock
Zdrowie
Kiedy wypadają mleczaki? Kolejność wypadania zębów mlecznych i wyrastania zębów stałych
Mleczaki wypadają dzieciom w podobnej kolejności, w jakiej się wyrzynały. Proces ten rozpoczyna się pod koniec wieku przedszkolnego i ma związek z wyrastaniem zębów stałych, które wypychają zęby mleczne. Sprawdź, jak wygląda kalendarz wypadania mleczaków i jak zastępują je zęby stałe.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz