Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
6304856-683x1024.jpg
Pielęgnacja

Jak dbać o zęby mleczne?

Od troski o zęby mleczne zależy m.in. prawidłowy zgryz oraz zdrowie jamy ustnej. I nie chodzi tylko o regularne szczotkowanie, ale i dobre nawyki związane z jedzeniem.

1. Nie miksuj, pozwól gryźć i żuć jedzenie.

Odkrawanie skórek od chleba, miksowanie zup na gładki krem, krojenie jabłek na malutkie cząstki – to częste rodzicielskie grzechy przeciwko równym zębom dzieci. Natura po to wyposaża nas w mleczaki jeszcze przed pierwszym rokiem życia, żeby od samego początku z nich korzystać, czyli gryźć.

2. Podawaj do picia wodę.

To ona powinna być podstawowym sposobem zaspokajania pragnienia. Jest najzdrowsza nie tylko dla zębów, ale i dla całego organizmu dziecka.

3. Wyznacz jeden słodki dzień w tygodniu.

Permanentny kontakt zębów mlecznych z cukrem oznacza ciągłe atakowanie szkliwa przez szkodliwe kwasy. Jeśli podajesz maluchowi słodycze, pilnuj, żeby odbywało się to tylko podczas innych posiłków lub w wyznaczonym terminie raz w tygodniu, po czym pomóż dziecku skrupulatnie wyszczotkować zęby.

4. Dopilnuj, by zęby były myte regularnie i dokładnie.

Choroby mleczaków skończą się wraz z ich wypadnięciem. Bakterie próchnicy przenoszą się bowiem na zęby stałe i problem dziur wraca. Dlatego do codziennego mycia przyzwyczajajmy już roczne dzieci. Oczywiście malucha nie zostawiamy sam na sam z kubkiem i szczoteczką. Początkowo sami, używając niewielkiej ilości pasty (wielkości ziarnka grochu) i szczotki o miękkim włosiu, delikatnie myjmy ząbki dziecka ruchem wymiatającym od dziąseł w kierunku koron.

5. Zapobiegaj przedwczesnemu wypadaniu mleczaków.

Dla zdrowego zgryzu ważne jest, by zęby mleczne wypadały w naturalnym dla siebie momencie, a nie z powodu ubytków. W tym przypadku trochę opacznie sprawdza się zasada „ząb za ząb” - stały zastępuje mleczny. Przy przedwczesnej utracie mleczaka, pozostałe wypełniają tę lukę, zaburzając układ szczęki i żuchwy. W ten sposób dla wyrzynających się zębów stałych brakuje miejsca i zaczynają się tłoczyć, nachodzić na siebie, innymi słowy - krzywo rosnąć. Dlatego plombowanie, lakowanie, a nawet kanałowe leczenie mleczaków ma swoje poważne medyczne uzasadnienie.

Konsultacja:
Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, Założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Zdrowie
Skąd się biorą zdrowe zęby?
Próchnica u dzieci pojawia się bardzo wcześnie. Ponad 50 proc. trzylatków ma w buzi przynajmniej jeden chory ząb! Sprawdź, jak dbać o higienę mlecznych zębów i zapobiegać próchnicy.

Jeśli mówimy o zdrowych zębach, nie mamy się czym chwalić. Polska jest krajem, do którego przyjeżdżają stomatolodzy, aby na własne oczy oglądać próchnicę . Tymczasem trzeba niewiele, aby ten bolesny (bo o tym, jak dokuczliwy jest chory ząb, nikogo nie trzeba przekonywać) i kosztowny (leczenie próchnicy zajmuje czwarte miejsce na liście chorób najdroższych w leczeniu) problem zniknął zupełnie. Zobacz film: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci? Próchnica u dziecka? Wszystko w twoich rękach Polskie dzieci mają utrudniony dostęp do stomatologów, zwłaszcza te, które mieszkają w małych miasteczkach i na wsi. Według danych Ministerstwa Zdrowia brakuje pedodontów, czyli dentystów, którzy specjalizują się w leczeniu zębów dzieciom. Poza tym na wizytę u dentysty w ramach NFZ trzeba długo czekać. Nie mamy na to wpływu. Ale jest kilka spraw, które bezpośrednio zależą od nas, rodziców. I na tym polu na pewno nie powinniśmy zawieść. Wystarczy właściwie zajmować się zębami naszych maluchów. Jeśli masz jakieś grzeszki na swoim sumieniu, postaraj się szybko zrehabilitować. Zobacz, co pomoże zapewnić twojemu dziecku piękny uśmiech na całe życie. Przeczytaj: Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań Przypominaj dziecku o myciu zębów Idealna sytuacja to taka, w której dziecko ma myte zęby po każdym posiłku. Warto to egzekwować i w domu, i w przedszkolu. Jeśli w przedszkolu, do którego chodzi maluch, dzieci nie myją zębów, poproś na zebraniu, żeby wprowadzić taki zwyczaj. Inni rodzice na pewno cię poprą. Nawet maluszki w najmłodszej grupie powinny myć zęby w przedszkolu. Co prawda przedszkolne wychowawczynie mogą obawiać się, że dwu-, trzylatki nie są jeszcze na to dość samodzielne . Z drugiej strony jednak, jeśli ma być konsekwentnie, warto próbować. Zawsze dokończ czyszczenie zębów dziecka Przedszkolaka należy zachęcać do jak największej...

Lapisowanie mleczaków
AdobeStock
Zdrowie
Lapisowanie – co to jest, wady, zalety, przebieg zabiegu
Lapisowanie (inaczej impregnacja) to zabieg wykonywany u dzieci, które mają próchnicę wczesnego dzieciństwa. Wyjaśniamy, dlaczego czasem zepsute zęby mleczne lapisuje się, zamiast je leczyć.

Lapisowanie nie leczy próchnicy, ale sprawia, że chory ząb nie psuje się bardziej, a próchnica nie rozprzestrzenia się na kolejne mleczaki. To ważne, bo bakterie próchnicowe są bardzo zaraźliwe. Najlepiej byłoby chore zęby oczyszczać z próchnicy i zakładać w nie wypełnienie. Nie wszystkie dzieci jednak są gotowe na towarzyszące takiemu leczeniu borowanie. Lapisowanie stosuje się, gdy dziecko nie chce współpracować z dentystą (jest zbyt małe lub boi się borowania). Na czym dokładnie polega lapisowanie zębów? Czy dziecko musi mieć po lapisowaniu czarne ząbki? Jak wygląda zabieg? Lapisowanie zębów mlecznych polega na nasączeniu ich preparatem zawierającym azotan srebra lub chlorek cynku. Jest bezbolesne i szybkie. Dlatego sprawdza się u najmłodszych dzieci , które boją się fotela stomatologicznego. Najpierw dentysta oczyszcza dziecku zęby, osusza, a potem przykłada do nich watki nasączone odpowiednim związkiem. Preparat działa bakteriobójczo, impregnuje ząb i wzmacnia chore tkanki. Impregnacja zęba sprawia, że próchnica nie będzie mogła się rozprzestrzeniać, a szkliwo i zębina staną się twardsze. Lapisowanie – ile wizyt? Podczas jednej wizyty dentysta nasącza zęby trzykrotnie. Po zabiegu dziecko nie może jeść ani pić przez godzinę. Aby lapisowanie było skuteczne, trzeba je powtarzać. Konieczne są trzy wizyty w odstępach tygodniowych (maksymalnie 10 dni) i kolejne trzy po upływie trzech miesięcy. Aby sprawdzić, czy zabieg był skuteczny, należy zgłosić się z dzieckiem na wizytę u dentysty po upływie kolejnych trzech miesięcy. U niektórych dzieci lapisuje się ząbki, aż do wymiany chorych mleczaków na zęby stałe . U maluchów, które oswoiły się z wizytami u dentysty, najlepiej lapisowany ząb oczyścić i zaplombować. Jak wyglądają zęby po lapisowaniu? Skutkiem ubocznym lapisowania zębów są – niestety – ciemne...

niemowlę, ząbki
Pielęgnacja
Jak wygrać z próchnicą u dzieci
Wiele osób sądzi, że nie warto dbać o mleczaki, „bo przecież i tak wypadną”. To bzdura – nie tylko warto, ale trzeba! I to wyjątkowo troskliwie.

Na początek zagadka: dlaczego Polska jest tak atrakcyjna dla zagranicznych studentów stomatologii? Ze względu na Wawel? Naszą słynną gościnność? Plaże z wydmami? Nie. Przyszli dentyści przyjeżdżają do nas, by na własne oczy zobaczyć… próchnicę . I niestety mają na co popatrzeć, bo statystyczne polskie dziecko ma aż pięć zepsutych zębów (jego rówieśnik w innych krajach europejskich – tylko jeden). Problem zaczyna się już bardzo wcześnie: dziury w mleczakach ma: ponad połowa trzylatków ponad 80 proc. sześciolatków. Ba! Mają zepsute ząbki mają nawet niemowlęta! Przeczytaj koniecznie: Stop próchnicy butelkowej Nie ma sensu owijać w bawełnę: jest źle. Naprawdę! Ale jest także dobra wiadomość: wcale nie musi tak być. To, czy twoje dziecko będzie miało piękne, zdrowe zęby , zależy nie tylko od genów czy przebiegu ciąży, ale również od ciebie i twojej systematyczności. Podpowiadamy, co robić (a czego nie), by dziecko mogło w przyszłości cieszyć się pięknym uśmiechem. Nie zarażaj próchnicą: nie całuj dziecka w usta, nie oblizuj łyżeczki Bakterie powodujące próchnicę zasiedlają buzię dziecka stopniowo, m.in. przez kontakt ze śliną osoby, która już je ma. Całując dziecko w usta, można więc niechcący podarować mu niezbyt miły prezent, i to na całe życie. Chcesz dać swojemu słoneczku buziaka? Wybierz czółko lub policzek. Żeby nie ułatwiać bakteriom „transferu”, nie oblizuj także smoczka ani łyżeczki. I nigdy nie pij z tego samego kubeczka. Zapobiegaj próchnicy: jak najwcześniej zacznij przyzwyczajać dziecko do szorowania zębów Czyli zacznij to robić, ZANIM wyrośnie mu pierwszy mleczak. Delikatnie przemywaj dziąsła nawiniętymi na palec jałowymi gazikami zwilżonymi ciepłą przegotowaną wodą. Rób to dwa razy dziennie, zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Gdy ząbki już się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak