Jak oswoić dziecko z nocnikiem? [Miniporadnik]
Nauka korzystania z toalety to duże wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Chcesz sprawić, aby twój maluch zamienił pieluszkę na nocnik? Oto praktyczne wskazówki!
Dzieciom, które dotychczas załatwiały się tylko w pieluszkę, trudno jest nauczyć się samodzielnie kontrolować potrzeby fizjologiczne. Maluch musi nie tylko zauważyć, że chce mu się siusiu, ale też wiedzieć, co to właściwie oznacza i jeszcze w porę dotrzeć do nocniczka. Jak przekonać malucha do korzystania z niego? Jest kilka metod na pożegnanie pieluszki, którymi warto się kierować:
Oceń, czy maluch jest gotowy na zmiany
Moment, w którym dziecko rozstaje się z pieluszką jest kwestią indywidualną. Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika w okolicy trzeciego roku życia – dziewczynki z reguły wcześniej niż chłopcy. Jeżeli nie wiesz, czy twoja pociecha jest gotowa na rozpoczęcie nowego etapu, staraj się ją obserwować. Możliwe, że maluch sam da ci sygnał, np. zacznie mu przeszkadzać, że ma mokro w pieluszce. Warto wykorzystać ten moment i zaopatrzyć się w nocnik. Jaki na początek będzie najlepszy? Taki, który przede wszystkim spodoba się dziecku, np. uroczy Nocniczek Żabka – to jeden z trzech modeli Fisher-Price® z motywami zwierzątek, żyjących w środowisku wodnym (co budzi oczywiste skojarzenia!). Niskie siedzisko i pomocne uchwyty nocnika Żabki dadzą twojemu maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i stabilności w trakcie nauki. Dodatkową zaletą jest to, że gdy dziecko na nim siada, a następnie wstaje, ćwiczy równowagę i koordynację ruchową.
Wybierz dobrą porę
Naukę korzystania z nocnika warto rozpocząć latem – w ciepłe dni pociecha ma na sobie mało ubranek i łatwiej ją rozebrać. Nie zrażaj się jednak trudnymi początkami. Dotychczas pieluszka była dla twojego dziecka jedynym znanym sposobem załatwiania potrzeb fizjologicznych. Ponieważ maluch czuje się w niej „bezpiecznie”, czemu miałby z niej rezygnować? Dlatego dobrą metodą jest pozwolić dziecku pochodzić po domu bez niej. Gdy zauważy, że coś się zmieniło, zacznie sygnalizować, że chce siusiu lub kupkę. Możecie nawet zaryzykować i nie zakładać pieluchy, idąc na pobliski plac zabaw. W razie czego szybko wrócicie do domu, aby się przebrać.
Pamiętaj, by nie przestawiać dziecka na siłę, bo może zacząć wstrzymywać siku. Lepiej stopniowo wdrażać naukę nocnikowania.
Zaprzyjaźnij dziecko z nocnikiem
Na początek spróbuj wytłumaczyć dziecku, o co w ogóle chodzi. Spróbuj opowiedzieć o tym, jak fajnie jest chodzić bez pieluchy i jak załatwiasz się ty, tata lub starsze rodzeństwo. Możesz też sama usiąść na nocniku i pokazać dziecku, jak należy go używać. Wybierz taki model, który będzie wzbudzać miłe skojarzenia. Może to być Nocniczek Pingwin, którego przyjazny wygląd sprawi, że maluch poczuje się pewnie i swobodnie. Dodatkowo ma on wbudowaną osłonę chroniącą przed pryskaniem, a wyjmowany zbiornik umożliwia szybkie i łatwe czyszczenie. Pingwinek pozwala wszystkim zachować spokój podczas nauki korzystania z nocniczka. Pamiętaj jednak, by nie wywierać presji na dziecku i nie sadzać go na nocniku na siłę. W przeciwnym razie malec może się zestresować i całkiem zniechęcić do dalszej nauki.
Zobacz także
Oswajaj powoli
Nie pytaj co chwila dziecka, czy chce siusiu, bo zacznie automatycznie odpowiadać, że nie. Zaproponuj korzystanie z nocnika, gdy zauważysz, że za chwilę będzie taka potrzeba. Możesz też odkręcić wodę z kranu (to często działa na wyobraźnię!) lub wpuścić do zlewu kilka gumowych kaczuszek, które będą pływały niczym w jeziorku. Szkrab ucieszy się z zabawy, a ty pokażesz mu jego nowy Nocnik Kaczka, wyjaśniając przy okazji, do czego służy. Ma on wszystko, to co pozostałe modele, czyli stabilne siedzisko i wyjmowany zbiornik, który łatwo można umyć, gdy maluch już „zrobi swoje”. Każde udane spotkanie z przyjaciółką-kaczką pomoże twojemu dziecku w przełamywaniu strachu i budowaniu pewności siebie. Od najmłodszych lat stale się czegoś uczymy, a Nocniczek Kaczka Fisher-Price® wspiera proces nauki, dzięki obecności uroczego przyjaciela.
Bądź wyrozumiała
Już wydawało się, że porzuciliście pieluszkę na dobre, aż tu nagle nastąpił powrót do starych nawyków? Cierpliwości – pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim atmosfera. Malec nie może czuć nerwowości czy irytacji z twojej strony, ale zachętę i aprobatę. W nauce nocnikowania chodzi przede wszystkim o wspieranie dziecka w samodzielności, a nie o wygodę rodziców. Dlatego, jeśli maluch nie czuje się komfortowo albo po kilku dniach zwieńczonych sukcesem, znów wracacie do pieluszki – nie naciskaj. To prędzej czy później samo przyjdzie.
Dobry nocnik to podstawa – najważniejsze, aby dziecko go polubiło. Wybierz taki, który będzie wygodny i atrakcyjny dla malucha.
Nagradzaj za sukces
Nawet jeśli dziecko zrobiło do nocnika tylko kilka kropel, zachwycaj się tym. Powiedz, że jesteś z niego dumna, a nawet bij brawo. Ważne, aby maluch zrozumiał, że to co zrobił jest wielkim osiągnięciem. A prawdziwym sukcesem będzie chwila, kiedy twoja pociecha po raz pierwszy sama usiądzie na nocniku i zrobi siusiu. Wtedy nagródź ją specjalnym upominkiem.
Materiał powstał przy współpracy z: Fisher-Price®