dziecko, dentysta, lekarz, strach
Pielęgnacja

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Rodzice planujący pierwszą wizytę swojego dziecka u dentysty powinni pamiętać, że jest to bardzo ważne wydarzenie. Dziecko będzie długo pamiętało pierwsze doświadczenia ze stomatologiem.

Nieumiejętne potraktowanie dziecka przez dentystę, zadanie mu bólu, zawiedzenie jego zaufania to powody, dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym może zacząć kojarzyć się negatywnie i wpłynąć na jego późniejsze nastawienie do tego typu leczenia.

Dlaczego pierwsza nieudana wizyta u dentysty ma ogromny wpływ na późniejsze nastawienie dziecka do leczenia stomatologicznego?

Najczęściej odpowiedzialny jest za to mechanizm, dzięki któremu dziecko uczy się funkcjonować w rzeczywistości. Polega on na kojarzeniu pewnych bodźców – czyli tego, co na nie oddziałuje – z jego reakcją. Powoduje on to, że jeśli coś nie jest dla dziecka przyjemne, będzie tego unikać. Dodatkowo, jest to mechanizm regulujący zachowania w sposób automatyczny i nie uwzględnia refleksji dziecka, że czasami warto jest coś zrobić dla własnego dobra, np. przyjąć lekarstwo a nie zjeść ciasteczko. To drugie jest przyjemne, a to pierwsze służy jego dobru. Badania pokazują, że dorosłe osoby bardzo żywo pamiętają doświadczenia z dzieciństwa dotyczące wizyt u dentysty. Te związane z bólem są podstawą do formowania się dentofobii. Stwierdzono, że dzieci z fobią przeżyły więcej traumatycznych wizyt u dentysty i było to we wcześniejszym okresie dzieciństwa. Dziecko będzie długo pamiętało dentystę, który nie poczekał, aż zacznie działać środek znieczulający czy poczuło się oszukane, gdy żel „wcale nie smakował, jak truskawki”.

Zobacz też: Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań

Po pierwsze oswojenie dziecka z lekarzem stomatologiem

Bardzo istotne jest, aby pierwsze wizyty nie były związane z zabiegami, a służyły adaptacji, budowały pozytywne skojarzenia. Dobrze, by miały one miejsce nie później niż do 3 roku życia. W tym wieku dziecko nie ma jeszcze raczej problemów z uzębieniem, a wizyta posłuży jedynie oswojeniu się z sytuacją.

Po drugie zadbanie o to, aby wizyta była dla dziecka jak najbardziej komfortowa

W przypadku dziecka poddawanemu leczeniu u stomatologa ważne jest, aby kuracja była jak najbardziej komfortowa. Dlatego warto wtedy pamiętać o:

  • wyborze odpowiedniego stomatologa. Bardzo ważna jest wcześniejsza wizyta rodzica u dentysty, która pozwoli sprawdzić atmosferę przychodni czy wystrój wnętrza;
  • zadbaniu o to, aby lekarz zajął się małym pacjentem już w pierwszej chwili wizyty w gabinecie, rozmawiał z dzieckiem, tak by swą uwagę skupiało na życzliwej twarzy lekarza, a nie przyrządach specjalistycznych. W każdym przypadku rozmowa z pacjentem i kojący głos dentysty są dobrym dodatkiem do zabiegu.
  • zwróceniu uwagi lekarzowi, aby informował dziecko o działaniach i wyjaśniał mu przystępnym językiem, co ma na celu zabieg i na czym polega. Dentysta wpływa na poziom lęku u dziecka, zatem empatia i przyjacielskie wyjaśnianie dziecku sytuacji pomagają uzyskać lepszą współpracę z jego strony. Dzieci szczególnie doceniają dentystę, który mówi im, że będzie reagował na sygnały dziecka wskazujące jego dyskomfort (np. podniesienie ręki).


Ze względu na szczególną ważność pierwszej wizyty dziecka u dentysty rodzice powinni zadbać o pozytywne skojarzenia z tym wydarzeniem. Należy pochwalić dziecko po zabiegu. Dobrym pomysłem jest ofiarowanie przez dentystę w nagrodę np. kolorowej nalepki, a ze strony rodziców zabranie dziecka po zabiegu np. do kina. Wyjście do gabinetu dentysty nabierze wtedy innego znaczenia i ma szansę kojarzyć się nawet z przyjemnymi chwilami.

Zobacz też: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

Konsultacja: dr Mirosława Huflejt – Łukasik, współzałożycielka Polskiego Instytutu NLP.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dziecko, lekarz, maskotka, badanie, zdrowie dziecka
Wychowanie
8 rad, by dziecko nie bało się lekarza
Nawet małe dziecko na długo może zapamiętać przykre doznania z wizyty u lekarza. Kilka trików sprawi, że wyjdziecie od niego w dobrym humorze.

Małe dzieci często chodzą do lekarza, nawet jeśli są zupełnie zdrowe. Na wizyty kontrolne , na szczepienia i bilanse – bo od tego zależy ich dobry rozwój. A jeśli zdarzy się im zachorować, wizyt w gabinecie jest jeszcze więcej. I choć przychodnia kojarzy się przede wszystkim z obcymi postaciami w białych fartuchach, ukłuciami strzykawki, kłopotliwym zdejmowaniem ubranka, nie muszą być to złe wspomnienia. Wystarczy, że wybierając się tam, posłuchasz naszych rad. 1. Wybierz dobrą porę Umów się na wizytę wtedy, gdy dziecko nie jest jeszcze zmęczone. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się, by nie był to czas drzemki, karmienia czy ta pora dnia, kiedy dziecko zwykle marudzi. Może uda ci się uniknąć godzin największego ruchu w przychodni . Panie z rejestracji na pewno wiedzą, jaki to moment. Wystarczy zapytać. Zobacz też: Dlaczego moje dziecko płacze? 2. Weź ciekawe gadżety Gdy nie mogłaś umówić się na konkretną godzinę (nie w każdej przychodni jest taka możliwość), licz się z tym, że będziecie musieli spędzić trochę czasu w poczekalni. Znudzone, zmęczone dziecko na pewno nie będzie grzecznym pacjentem . Postaraj się więc w czasie czekania dostarczyć mu trochę atrakcji. Weź książeczkę, przytulankę, smoczek (jeśli dziecko go używa), a dla starszego dziecka ołówek i kartkę. W podbramkowej sytuacji pozwól mu przejrzeć zawartość swojej torebki – to zajmie je na pewien czas. 3. Daj dziecku jeść Przed wizytą nakarm dziecko. Głodny pacjent to zły pacjent. Uważaj jednak, żeby nie przekarmić dziecka. Podczas badania może mu się ulać . 4. Ubierz dziecko wygodnie Wybierz dla dziecka takie ubranko, które się łatwo zakłada i zdejmuje. Zrezygnuj z ciuszków z wieloma guzikami, oszczędzisz dziecku stresu. Zabierz ze sobą dodatkową pieluchę tetrową lub kocyk, na którym można położyć dziecko w czasie badania....

Edipresse
Wychowanie
Pierwszy raz u dentysty
Tej wizyty nie da się uniknąć. Możesz jednak sprawić, że gabinet dentystyczny stanie się dla Twojego dziecka całkiem miłym miejscem.

    Pierwsza wizyta z małym dzieckiem u dentysty to dla wielu rodziców wielki stres. Niemile wspominasz leczenie zębów i na myśl, że to samo ma przechodzić Twoje dziecko, cierpnie Ci skóra? Na szczęście teraz warunki leczenia są zupełnie inne niż 20 lat temu i nie ma się czego bać. Wybierz dobry moment Stomatolodzy podkreślają, że próchnicy u dzieci można uniknąć, przestrzegając kilku zasad. Już niemowlętom, które nie mają ząbków, można przecierać dziąsła gazikiem umoczonym w rumianku. A kiedy tylko pojawią się zęby, od razu trzeba czyścić je dopasowaną do wieku szczoteczką (najpierw bez pasty, a potem pastą dobraną do wieku dziecka). Ale to nie wystarczy. Aby zapobiec problemom, ząbki trzeba regularnie kontrolować u dentysty. Sprawdź, jakie są możliwości Przede wszystkim upewnij się, że lekarz posiada specjalizację ze stomatologii dziecięcej. W nowoczesnych gabinetach na małych pacjentów czekają przyjaźni lekarze i mnóstwo atrakcji: słuchawki z muzyką, telewizor z bajkami, które pomogą przetrwać nieprzyjemne chwile na fotelu. Zdarza się, że i fotel nie jest potrzebny – można zbadać zęby dziecka, gdy leży ono na kolanach rodzica, przytulone do niego. Przyjazna przychodnia dla dzieci sprawia miłe wrażenie już od chwili, kiedy wejdziesz do recepcji. Rozpocznij przygotowania Najfajniejszy gabinet nie zrobi na dziecku dobrego wrażenia, jeśli wcześnie zarazisz je swoim lękiem. Nie pozwól, by słyszało opowieści o Twoich strasznych przeżyciach w gabinecie. Przed wizytą opowiedz, jak wygląda gabinet dentystyczny, po co tam idziecie, co zrobi stomatolog. Spróbujcie zabawy w dentystę, z zaglądaniem do buzi za pomocą łyżeczki. Wykorzystaj bajki z motywem Wróżki Zębuszki. To czarodziejka, która zostawia prezent za pierwszy mleczny ząb, a dentysta pomoże wam ocenić, kiedy wróżka się pojawi. Opowiedz też bajkę o...

Fotolia
Zdrowie w ciąży
Co ciążowe mdłości mają wspólnego z zębami – wyjaśnia dentysta
Co stan uzębienia ma wspólnego z ciążą? Dlaczego leczenie zębów w ciąży jest takie ważne? Jakie są konsekwencje próchnicy dla kobiety w ciąży i jej dziecka? Na te i inne pytania przyszłych mama odpowiada lekarz dentysta Konrad Zarod.

Oprócz regularnych wizyt i badań lekarskich , stylu życia i odpowiedniej diety także stan twojego uzębienia ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, którego się spodziewasz. Jeśli więc masz coś na sumieniu, umów się jak najszybciej na wizytę u dentysty – przestrzega nasz ekspert. Lekarze często podkreślają, że kobiety jeszcze przed poczęciem dziecka powinny mieć wyleczone wszystkie zęby. Dlaczego stan uzębienia jest tak ważny w ciąży? Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – problemy zdrowotne w jamie ustnej utrudniają zajście w ciążę . Jeśli jednak w ciążę zaszła kobieta z niewyleczonymi zębami, powinna jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Zdrowe zęby i dziąsła są bowiem jednym z czynników, które mają wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. A wszystko dlatego że bakterie, wywołujące stan zapalny jamy ustnej , choroby jamy ustnej (np. próchnicę), dostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą zagrażać dziecku, utrudniając jego prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze. Potencjalny niebezpieczny dla płodu jest nawet pozornie niewinny kamień nazębny, który w rzeczywistości stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.     A jak na stan zębów i jamy ustnej wpływa ciąża?   Już w początkach ciąży jest utrudnione dbanie o stan uzębienia i jamy ustnej . Mdłości – na które w pierwszym trymestrze cierpi połowa kobiet spodziewających się dziecka – mogą uniemożliwiać dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty prowadzą do niszczenia szkliwa zębów i erozji. Dodatkowym problemem są wahania hormonalne, które doprowadzają do przejściowych stanów zapalnych dziąseł. Stają się one zaczerwienione i obolałe, a to zniechęca przyszłe mamy do dokładnego mycia zębów . Nie należy również zapominać o zagrożeniach związanych z zachciankami...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj