Dzieci na plaży
Adobe Stock
Pielęgnacja

Jaki krem dla dzieci z filtrem wybrać? 5 wskazówek

Skóra najmłodszych bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Aby im zapobiec, należy stosować skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Chcesz wiedzieć, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać na lato 2022? Podpowiadamy!

Krem, mleczko, emulsja, a może pianka? Preparaty przeciwsłoneczne to nieodłączny element letniej kosmetyczki malucha. Nie wiesz, czy wybrać filtr mineralny czy chemiczny, a także jaki SPF najlepiej ochroni delikatną skórę dziecka? O nic się nie martw – przeczytaj nasze wskazówki i bez przeszkód ruszaj na zakupy. Gwarantujemy, że za chwilę dowiesz się, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt będzie najlepszym wyborem.

Dlaczego należy stosować preparaty przeciwsłoneczne?

Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych – jest cieńsza i przez to bardziej wrażliwa. Dlatego też właśnie najmłodsi są bardziej podatni na działanie promieni słonecznych. Aby ochronić ich przed negatywnym wpływem słońca, warto stosować preparaty przeciwsłoneczne. Najlepiej wybrać te, które chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Warto wiedzieć, że promieniowanie UVA ma stałe natężenie niezależnie od pory dnia, a także przenika przez chmury i szyby (działa też w pochmurne dni). To ono dociera do skóry głębokiej, gdzie niszczy jej strukturę. Bez właściwej ochrony pod wpływem promieniowania UVA skóra się starzeje, traci jędrność i powstają przebarwienia.

Z kolei promieniowanie UVB ma największe natężenie w godzinach 10-15 i działa tylko na poziomie naskórka. Pod ich wpływem na skórze pojawia się opalenizna, a bez odpowiedniej ochrony również rumień posłoneczny i oparzenia.

U wszystkich dzieci należy stosować ochronę w postaci preparatów przeciwsłonecznych. Ponadto do 3. roku życia należy starać się unikać bezpośredniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, ze względu na ich negatywny wpływ na niedojrzałą skórę dziecka.

Ochrona przeciwsłoneczna u dziecka
Adobe Stock

Filtry chemiczne czy mineralne?

Kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają filtry UV, czyli tzw. substancje promieniochronne. Obecnie stosowane są dwa rodzaje filtrów UV: filtry chemiczne i filtry mineralne.

Filtry chemiczne (organiczne) chronią przed promieniowaniem UV, absorbując promienie ultrafioletowe. Niestety zdarza się, że podrażniają i wywołują reakcje alergiczne. Większość z nich chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Wśród ich zalet można dostrzec także to, że utrzymują się na skórze dłużej niż filtry mineralne, a także nie brudzą.

Z kolei filtry mineralne (fizyczne) odbijają od skóry promieniowanie ultrafioletowe. To właśnie one chronią ją przed promieniowaniem UVA i UVB w szerszym zakresie niż filtry chemiczne. Ponadto rzadziej uczulają, dlatego też są bardziej wskazane do stosowania u najmłodszych oraz dorosłych z wrażliwą skórą. Niekorzystne jest jednak to, że utrzymują się na skórze krócej niż filtry chemiczne, a także zostawiają na niej biały film.

Jaki faktor SPF wybrać: 6, 25,30 a może 50+?

Skrót SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (ang. Sun Protection Factor) i oznacza stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej preparatem do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze, na której nie użyto preparatu.

Oznacza to, że wartość SPF określa bezpieczny czas przebywania na słońcu po aplikacji produktu. Czas, w którym minimalna dawka rumieniowa wnika w skórę to 15 minut. Tym samym, jeśli zastosujesz krem przeciwsłoneczny z SPF30, możesz bezpiecznie przebywać na słońcu przez 450 minut (wartość współczynnika SPF30 mnożymy przez 15 minut).

Dlatego też, im wyższy jest współczynnik SPF, tym lepiej skóra jest chroniona przed promieniowaniem UVB. Ze względu na poziom ochrony, preparaty z SPF można podzielić na te, które mają niski poziom ochrony przeciwsłonecznej (SPF 2-10), średni (SPF 15-25), wysoki (SPF 30-50) i bardzo wysoki poziom ochrony przeciwsłonecznej (SPF>50).

Dzieci na plaży
Adobe Stock

Jaki preparat przeciwsłoneczny będzie najlepszy dla dziecka? 5 wskazówek

 1. Najlepiej wybrać preparat przeciwsłoneczny z ochroną UVA i UVB.
 2. Ponadto zaleca się, by wybrany produkt dla dzieci miał wartość SPF co najmniej 30, jednak u niemowląt (także dzieci z jasnym fototypem skóry lub skórą atopową) warto wybrać preparaty SPF50+.
 3. Dla najmłodszych dzieci najbezpieczniejszym wyborem będą kosmetyki zawierające filtry mineralne.
 4. Warto wybierać preparaty, których składy zawierają naturalne składniki np. ekstrakty z roślin. To one wzbogacają formułę preparatów – zapewniają nie tylko ochronę przeciwsłoneczną, ale również poprawiają kondycję i wygląd skóry.
 5. Świetnie sprawdzą się te kosmetyki, które łatwo się rozprowadzają, są wygodne w aplikacji, a ich konsystencja jest bardzo lekka i nietłusta.

Gdy już wybierzesz odpowiedni produkt, pamiętaj, by nanosić go na skórę przed wyjściem na zewnątrz (najlepiej około 30 minut wcześniej). Aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli lub wytarciu ciała ręcznikiem.

Zastanawiasz się, jaki preparat przeciwsłoneczny wybrać? Podpowiadamy!

 • ziajka krem z filtrem spf 6 ochrona niska dla dzieci i niemowląt

Zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, a także łagodzi podrażnienia, nawilża i delikatnie natłuszcza skórę. Łatwo się rozprowadza i dobrze wchłania. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu.

Można go stosować powyżej 3. miesiąca życia.

 • ziajka mleczko dla dzieci po opalaniu z łagodzącym mleczkiem czufa

Lekkie, nawilżające mleczko po opalaniu dostosowane do delikatnej skóry dzieci. Zapewnia ulgę podrażnionej słońcem skórze. Zawiera mleczko czufa otrzymywane z migdałów ziemnych, D-panthenol oraz syrop kukurydziany – substancję przeciwświądową.

Można je stosować powyżej 6. miesiąca życia.

 • ziajka emulsja wodoodporna dla dzieci SPF 25 ochrona średnia UVA + UVB

Zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, również podczas kąpieli. Ponadto zawiera fotostabilny układ filtrów UVA i UVB, a także nawilża skórę oraz zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień.

Można ją stosować powyżej 12. miesiąca życia.

 • ziajka mleczko dla dzieci wodoodporne SPF 30 spray ochrona wysoka UVA+UVB

Delikatne mleczko z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Zawiera fotostabilne filtry UVA i UVB oraz substancje nawilżająco-łagodzące: prowitaminę B5, witaminę E i ekstrakt z aloesu. Skutecznie chroni skórę dzieci przed podrażnieniami, a także łatwo się rozprowadza i jest wygodne w aplikacji. Konsystencja produktu jest bardzo lekka i nietłusta. Zaleca się stosowanie kilku warstw oraz częste powtarzanie aplikacji.

Można je stosować powyżej 12. miesiąca życia.

 • ziajka emulsja wodoodporna do twarzy i ciała dla dzieci spf 30

Tworzy na skórze wodoodporną warstwę ochronną i skutecznie odbija promienie UVA i UVB, zapewniając wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień.

Można ją stosować już od pierwszych dni życia.

 • ziajka emulsja wodoodporna dla dzieci SPF 50+ ochrona bardzo wysoka UVA + UVB

Zapewnia bardzo wysoką ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponadto pozostawia na skórze widoczną warstwę, która umożliwia dokładną aplikację i zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień.

Można ją stosować powyżej 6. miesiąca życia.

Ziajka seria słoneczna
Burda Media Polska

Należy również pamiętać, że żadne preparaty przeciwsłoneczne, nie chronią w 100% przed promieniowaniem UV. Dlatego też istotne jest to, by zarówno dzieci, jak i dorośli, unikali ekspozycji na słońce w godzinach 11-15. Najmłodsi powinni również stosować odzież ochronną na ciało (z ochroną UV) oraz nakrycia głowy.

Czy już wiesz, w jaki sposób chronić skórę dziecka przed promieniowaniem UV?

Materiał powstał z udziałem marki Ziaja

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA