Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dzieci na plaży
Adobe Stock
Pielęgnacja

Jaki krem dla dzieci z filtrem wybrać? 5 wskazówek

Skóra najmłodszych bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Aby im zapobiec, należy stosować skuteczną ochronę przeciwsłoneczną. Chcesz wiedzieć, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt wybrać na lato 2022? Podpowiadamy!

Krem, mleczko, emulsja, a może pianka? Preparaty przeciwsłoneczne to nieodłączny element letniej kosmetyczki malucha. Nie wiesz, czy wybrać filtr mineralny czy chemiczny, a także jaki SPF najlepiej ochroni delikatną skórę dziecka? O nic się nie martw – przeczytaj nasze wskazówki i bez przeszkód ruszaj na zakupy. Gwarantujemy, że za chwilę dowiesz się, jaki krem z filtrem dla dzieci i niemowląt będzie najlepszym wyborem.

Dlaczego należy stosować preparaty przeciwsłoneczne?

Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych – jest cieńsza i przez to bardziej wrażliwa. Dlatego też właśnie najmłodsi są bardziej podatni na działanie promieni słonecznych. Aby ochronić ich przed negatywnym wpływem słońca, warto stosować preparaty przeciwsłoneczne. Najlepiej wybrać te, które chronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Warto wiedzieć, że promieniowanie UVA ma stałe natężenie niezależnie od pory dnia, a także przenika przez chmury i szyby (działa też w pochmurne dni). To ono dociera do skóry głębokiej, gdzie niszczy jej strukturę. Bez właściwej ochrony pod wpływem promieniowania UVA skóra się starzeje, traci jędrność i powstają przebarwienia.

Z kolei promieniowanie UVB ma największe natężenie w godzinach 10-15 i działa tylko na poziomie naskórka. Pod ich wpływem na skórze pojawia się opalenizna, a bez odpowiedniej ochrony również rumień posłoneczny i oparzenia.

U wszystkich dzieci należy stosować ochronę w postaci preparatów przeciwsłonecznych. Ponadto do 3. roku życia należy starać się unikać bezpośredniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, ze względu na ich negatywny wpływ na niedojrzałą skórę dziecka.

Ochrona przeciwsłoneczna u dziecka
Adobe Stock

Filtry chemiczne czy mineralne?

Kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają filtry UV, czyli tzw. substancje promieniochronne. Obecnie stosowane są dwa rodzaje filtrów UV: filtry chemiczne i filtry mineralne.

Filtry chemiczne (organiczne) chronią przed promieniowaniem UV, absorbując promienie ultrafioletowe. Niestety zdarza się, że podrażniają i wywołują reakcje alergiczne. Większość z nich chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Wśród ich zalet można dostrzec także to, że utrzymują się na skórze dłużej niż filtry mineralne, a także nie brudzą.

Z kolei filtry mineralne (fizyczne) odbijają od skóry promieniowanie ultrafioletowe. To właśnie one chronią ją przed promieniowaniem UVA i UVB w szerszym zakresie niż filtry chemiczne. Ponadto rzadziej uczulają, dlatego też są bardziej wskazane do stosowania u najmłodszych oraz dorosłych z wrażliwą skórą. Niekorzystne jest jednak to, że utrzymują się na skórze krócej niż filtry chemiczne, a także zostawiają na niej biały film.

Jaki faktor SPF wybrać: 6, 25,30 a może 50+?

Skrót SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (ang. Sun Protection Factor) i oznacza stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej preparatem do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze, na której nie użyto preparatu.

Oznacza to, że wartość SPF określa bezpieczny czas przebywania na słońcu po aplikacji produktu. Czas, w którym minimalna dawka rumieniowa wnika w skórę to 15 minut. Tym samym, jeśli zastosujesz krem przeciwsłoneczny z SPF30, możesz bezpiecznie przebywać na słońcu przez 450 minut (wartość współczynnika SPF30 mnożymy przez 15 minut).

Dlatego też, im wyższy jest współczynnik SPF, tym lepiej skóra jest chroniona przed promieniowaniem UVB. Ze względu na poziom ochrony, preparaty z SPF można podzielić na te, które mają niski poziom ochrony przeciwsłonecznej (SPF 2-10), średni (SPF 15-25), wysoki (SPF 30-50) i bardzo wysoki poziom ochrony przeciwsłonecznej (SPF>50).

Dzieci na plaży
Adobe Stock

Jaki preparat przeciwsłoneczny będzie najlepszy dla dziecka? 5 wskazówek

 1. Najlepiej wybrać preparat przeciwsłoneczny z ochroną UVA i UVB.
 2. Ponadto zaleca się, by wybrany produkt dla dzieci miał wartość SPF co najmniej 30, jednak u niemowląt (także dzieci z jasnym fototypem skóry lub skórą atopową) warto wybrać preparaty SPF50+.
 3. Dla najmłodszych dzieci najbezpieczniejszym wyborem będą kosmetyki zawierające filtry mineralne.
 4. Warto wybierać preparaty, których składy zawierają naturalne składniki np. ekstrakty z roślin. To one wzbogacają formułę preparatów – zapewniają nie tylko ochronę przeciwsłoneczną, ale również poprawiają kondycję i wygląd skóry.
 5. Świetnie sprawdzą się te kosmetyki, które łatwo się rozprowadzają, są wygodne w aplikacji, a ich konsystencja jest bardzo lekka i nietłusta.

Gdy już wybierzesz odpowiedni produkt, pamiętaj, by nanosić go na skórę przed wyjściem na zewnątrz (najlepiej około 30 minut wcześniej). Aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli lub wytarciu ciała ręcznikiem.

Zastanawiasz się, jaki preparat przeciwsłoneczny wybrać? Podpowiadamy!

 • ziajka krem z filtrem spf 6 ochrona niska dla dzieci i niemowląt

Zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, a także łagodzi podrażnienia, nawilża i delikatnie natłuszcza skórę. Łatwo się rozprowadza i dobrze wchłania. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu.

Można go stosować powyżej 3. miesiąca życia.

 • ziajka mleczko dla dzieci po opalaniu z łagodzącym mleczkiem czufa

Lekkie, nawilżające mleczko po opalaniu dostosowane do delikatnej skóry dzieci. Zapewnia ulgę podrażnionej słońcem skórze. Zawiera mleczko czufa otrzymywane z migdałów ziemnych, D-panthenol oraz syrop kukurydziany – substancję przeciwświądową.

Można je stosować powyżej 6. miesiąca życia.

 • ziajka emulsja wodoodporna dla dzieci SPF 25 ochrona średnia UVA + UVB

Zapewnia ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, również podczas kąpieli. Ponadto zawiera fotostabilny układ filtrów UVA i UVB, a także nawilża skórę oraz zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień.

Można ją stosować powyżej 12. miesiąca życia.

 • ziajka mleczko dla dzieci wodoodporne SPF 30 spray ochrona wysoka UVA+UVB

Delikatne mleczko z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Zawiera fotostabilne filtry UVA i UVB oraz substancje nawilżająco-łagodzące: prowitaminę B5, witaminę E i ekstrakt z aloesu. Skutecznie chroni skórę dzieci przed podrażnieniami, a także łatwo się rozprowadza i jest wygodne w aplikacji. Konsystencja produktu jest bardzo lekka i nietłusta. Zaleca się stosowanie kilku warstw oraz częste powtarzanie aplikacji.

Można je stosować powyżej 12. miesiąca życia.

 • ziajka emulsja wodoodporna do twarzy i ciała dla dzieci spf 30

Tworzy na skórze wodoodporną warstwę ochronną i skutecznie odbija promienie UVA i UVB, zapewniając wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień.

Można ją stosować już od pierwszych dni życia.

 • ziajka emulsja wodoodporna dla dzieci SPF 50+ ochrona bardzo wysoka UVA + UVB

Zapewnia bardzo wysoką ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponadto pozostawia na skórze widoczną warstwę, która umożliwia dokładną aplikację i zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień.

Można ją stosować powyżej 6. miesiąca życia.

Ziajka seria słoneczna
Burda Media Polska

Należy również pamiętać, że żadne preparaty przeciwsłoneczne, nie chronią w 100% przed promieniowaniem UV. Dlatego też istotne jest to, by zarówno dzieci, jak i dorośli, unikali ekspozycji na słońce w godzinach 11-15. Najmłodsi powinni również stosować odzież ochronną na ciało (z ochroną UV) oraz nakrycia głowy.

Czy już wiesz, w jaki sposób chronić skórę dziecka przed promieniowaniem UV?

Materiał powstał z udziałem marki Ziaja

Dziewczyna na wakacjach pływa w basenie
Adobe Stock
Czas wolny
Lato, lato czeka! Weź udział w konkursie i wygraj kosmetyki na wakacje
Odpoczynek na świeżym powietrzu? Zdecydowanie! Jednak przed wyjściem na zewnątrz, warto zastosować krem z filtrem dla dzieci i niemowląt. Nie masz zaopatrzonej kosmetyczki? Czytaj dalej i dowiedz się, jak wygrać zestaw słonecznych kosmetyków ziajka!

Skóra najmłodszych jest cienka i delikatna, dlatego promienie słoneczne mogą ją bardzo łatwo uszkodzić. Aby o nią właściwie zadbać, należy stosować kremy przeciwsłoneczne. Jeśli nie masz pomysłu, jaki wybrać, weź udział w naszym konkursie. Gwarantujemy ci, że kosmetyki słoneczne marki ziajka, będą idealne dla twojego malucha! Przy odrobinie szczęścia te wyjątkowe nagrody mogą być twoje Do wygrania w konkursie jest 10 zestawów kosmetyków ziajka . Każdy z nich składa się z następujących produktów: ziajka krem z filtrem spf 6 ochrona niska dla dzieci i niemowląt ziajka mleczko dla dzieci po opalaniu z łagodzącym mleczkiem czufa ziajka emulsja wodoodporna do twarzy i ciała dla dzieci spf 30 Produkty Ziajka sprawdzą się idealnie w wakacyjnej kosmetyczce malucha! ziajka krem z filtrem spf 6 ochrona niska dla dzieci i niemowląt Zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, a także łagodzi podrażnienia, nawilża i delikatnie natłuszcza skórę. Ponadto łatwo się rozprowadza i dobrze wchłania. Krem chroni skórę również przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu. Można go stosować powyżej 3. miesiąca życia. ziajka mleczko dla dzieci po opalaniu z łagodzącym mleczkiem czufa Lekkie, nawilżające mleczko po opalaniu dostosowane do delikatnej skóry dzieci. Zapewnia ulgę podrażnionej słońcem skórze. Zawiera mleczko czufa otrzymywane z migdałów ziemnych, D-panthenol oraz syrop kukurydziany – substancję przeciwświądową. Można je stosować powyżej 6. miesiąca życia. ziajka emulsja wodoodporna do twarzy i ciała dla dzieci spf 30 Tworzy na skórze wodoodporną warstwę ochronną i skutecznie odbija promienie UVA i UVB, zapewniając wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Ponadto zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. Można ją stosować już od...

jak dobrać krem z filtrem UV
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)
Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).

Na temat kremów z filtrami dla dzieci jest wiele informacji w internecie. Są strony, na których analizuje się ich skład i na tej podstawie ocenia, czy są bezpieczne. Ale bezpieczeństwo kosmetyku to nie jest jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę. Bardzo ważny jest również wiek dziecka. Nie każdego malucha można bowiem bez przeszkód smarować kremami przeciwsłonecznymi. Jak dopasować je do dziecka, opowiada dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści: Jaki krem z filtrem dla noworodka? Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Jakie kremy z filtrem zaleca się starszym dzieciom? Dlaczego słońce nie służy niemowlętom? Jak chronić niemowlę przed słońcem? Kremy z filtrem dla dzieci: ranking Jaki krem z filtrem dla noworodka? Kremy z filtrami UV mogą stanowić dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale powinno się je używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia . Nie zaleca się smarowania nimi noworodków (czyli maluszków w pierwszym miesiącu życia) ani młodszych niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku. Młodsze niemowlaki mają cienką i niedojrzałą skórę . Nie jest ona wystarczającą barierą, aby chronić przed wpływem tego, co działa na organizm z zewnątrz, czyli np. przed składnikami kremów z filtrami UV . Substancje w nich zawarte zabezpieczają przed działaniem słońca, ale mogą także wnikać w niedojrzałą skórę, kumulować się w niej i w przyszłości zadziałać toksycznie. Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV....

Mama z radosnym niemowlęciem
Adobe Stock
Pielęgnacja
Weź udział w konkursie i wygraj wyjątkowe kosmetyki dla dziecka
Szukasz bezpiecznych i skutecznych kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka? Możemy ci w tym pomóc – przeczytaj poniżej, jak wygrać zestaw kosmetyków ziajka, w którym znajdziesz aż 6 łagodnych preparatów!

Skóra dziecka jest niedojrzała i różni się składem oraz budową od skóry dorosłego. Właśnie dlatego należy stosować delikatne preparaty, które będą ją otulać, chronić i tym samym zadbają o jej prawidłową kondycję. Jeśli nie wiesz, jakie kosmetyki będą najlepsze dla twojego maluszka, koniecznie weź udział w naszym konkursie. Produkty z serii ziajka kompleksowo pielęgnują skórę dziecka , dlatego z pewnością sprawdzą się również u was – wśród nagród znajdują się m.in. preparaty do pielęgnacji codziennej, kosmetyki do kąpieli oraz pielęgnacji jamy ustnej. Może te wyjątkowe nagrody będą twoje? Do wygrania w konkursie jest 5 zestawów kosmetyków ziajka . Każdy z nich zawiera produkty takie jak: maść pośladkowa krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt żel do zębów bez fluoru mleczko do ciała dla dzieci i niemowląt szampon dla dzieci i niemowląt żel do mycia ciała i włosów Produkty ziajka są idealne do łagodnej i skutecznej pielęgnacji skóry najmłodszych! ziajka maść pośladkowa przeciw odparzeniom Dzięki temu, że preparat tworzy na skórze warstwę ochronną (doskonałą barierę dla wilgoci), skutecznie zapobiega powstawaniu odparzeń. Ponadto maść łagodzi otarcia, podrażnienia i zaczerwienienia naskórka, a także zmniejsza skłonność do ich powstawania. Można ją stosować już od 1. dnia życia. żel do zębów dla dzieci bez fluoru od 1. ząbka Produkt bardzo łagodnie czyści zęby oraz daje efekt długotrwałej świeżości. Co ważne, żurawinowy żel nie zawiera fluoru, dlatego jest bezpieczny dla najmłodszych. Można stosować już od 1. ząbka. ziajka krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt Kosmetyk świetnie sprawdzi się u maluchów, które potrzebują doskonałego nawilżenia oraz delikatnego natłuszczenia skóry. Ponadto...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta