
Nasz ekspert powie wam jak należy postępować, co robić, aby uchronić dziecko przed próchnicą.
Jednym z dylematów związanych z higieną jamy ustnej dziecka, przed jakim stają rodzice, jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. Wiadomo, że fluor jest niezbędny do ochrony zębów przed próchnicą. Coraz więcej mówi się jednak o jego szkodliwości. Jak to wygląda okiem eksperta? Zapytaliśmy dr Agatę Orzechowską, dyrektora oraz lekarza stomatologii w Klinice Stomatologicznej Anam.
Zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej dziecka należy wprowadzić, zanim pojawi się pierwszy ząbek. Początkowo rodzice mogą obmywać jałowym gazikiem bezzębne dziąsła niemowlaka. W momencie pojawienia się pierwszego zęba bezwzględnie musimy rozpocząć zabiegi higienizacyjne. Potrzebna będzie szczoteczka i pasta do zębów, bo jak najbardziej pierwszy ząb już myjemy, możemy go myć również pastą. Na początku higiena jamy ustnej niemowlaka jest krótka i ma na celu przyzwyczajenie dziecka do używania szczoteczki.
Pierwsza pasta do zębów dla dziecka powinna zawierać fluor. Pierwiastek ten jest niezbędny, jeśli chcemy zapobiec próchnicy. Zmniejsza on zdolność bakterii do wytwarzania kwasów, które osłabiają szkliwo i powodują powstawanie próchnicy. Z drugiej strony, nadmiar fluoru może szkodzić, dlatego niezwykle ważna jest ilość pasty. Fluor w paście powinien być w dużym stężeniu, natomiast ilość pasty na szczoteczce powinna być mikroskopijnie mała. Początkowo tylko delikatnie brudzimy włosie szczoteczki, tak by zminimalizować ryzyko połknięcia pasty przez dziecko.
Do mycia pierwszych zębów mlecznych używamy pasty z fluorem (1000 ppm). Nie należy stosować u dziecka past, które smakiem przypominają słodycze lub owoce – może to być zachętą dla dziecka do połknięcia takiej pasty.
Zobacz także:
Nasz ekspert powie wam jak należy postępować, co robić, aby uchronić dziecko przed próchnicą.
Na każdą setkę dzieci w wieku lat 7, ponad 90 ma próchnicę . Przeciętny pięciolatek ma już 5 zepsutych zębów ! Potem jest już tylko gorzej. Państwowy system leczenia stomatologicznego nie jest w stanie zahamować tej epidemii – alarmowali dentyści z podczas konferencji, która odbyła się 23 kwietnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Przeczytaj także : Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat! Dlaczego zęby dzieci są w tak tragicznym stanie? Teoretycznie wszystkim dzieciom , które nie ukończyły 18 roku życia przysługuje darmowa opieka stomatologiczna w ramach NFZ. Ale po pierwsze, nie wszyscy rodzice o tym wiedzą, po drugie, nie wszędzie bezpłatne leczenie stomatologiczne jest dostępne. Jak powiedziała podczas konferencji prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, na 11 województw, z których uzyskała dane, aż 51 powiatów nie ma umowy na realizację świadczeń stomatologicznych u pacjentów do 18 roku życia. Pieniędzy na opiekę stomatologiczną jest za mało. W tym roku na leczenie zębów jednego Polaka przypada zaledwie 45 złotych i 43 groszy. Zdaniem stomatologów, brakuje także programów profilaktycznych, a te, które są, nie przynoszą wystarczających rezultatów. Konieczne jest także edukowanie dzieci, rodziców i nauczycieli, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o zęby. Lekarze stomatolodzy apelują m.in. o stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej, polegającego m.in. na edukacyjnych wizytach dla dzieci, rodziców i nauczycieli, spotkania z lekarzami dentystami w przedszkolach i szkołach, wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta z obowiązkowymi corocznymi badaniami zębów , zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ (w tej chwili możliwa jest tylko jedna taka wizyta) i wyrównanie...
Twoje dziecko myje zęby, ale czy to wystarczy, żeby miało zdrowe dziąsła? Warto nauczyć dziecko dbać o dziąsła już teraz, aby w przyszłości uniknęło problemów, takich jak krwawienie i ból, czy nawet paradontoza. Dziąsła, o czym nie wszyscy wiedzą, są bardzo ważne dla zdrowia zębów – jako element tkanek przyzębia, okalają i utrzymują ząb w kości. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może powodować problemy z dziąsłami nawet u dzieci. Wiadomo, że dziecko nie potrafi tak dokładnie umyć zębów jak człowiek dorosły. Czy wiedziałaś, że stomatolodzy zalecają, by nadzorować mycie zębów nawet u 12-latków? Na szczęście możesz w łatwy sposób dbać o dziąsła dziecka. Dziąsła u dziecka – jak o nie prawidłowo dbać? Szczoteczka do zębów nie dociera do wszystkich szczelin międzyzębowych. Na dodatek, jeśli pozwalasz dziecku myć zęby samodzielnie, bez nadzoru, jest niemal pewne, że nie robi tego dokładnie. Dlatego, aby prawidłowo dbać o zęby dziecka, sięgnij po nić dentystyczną . Każdy z nas powinien nitkować zęby raz dziennie i warto wyrobić ten nawyk już u dziecka. Jeśli zauważysz osad na ząbkach, koniecznie idź z dzieckiem do dentysty , by oczyścić ząbki. Osad i kamień nazębny, nagromadzony u linii dziąseł, może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł . Jeśli twoje dziecko narzeka na ból dziąseł, możesz płukać mu jamę ustną delikatnym naparem z szałwii lub rumianku. Dlaczego nitkowanie jest ważne? Jeśli masz obawy, że zrobisz coś nie tak, możesz poprosić stomatologa, by nauczył cię nitkować zęby dziecka . Nitka dentystyczna jest twoim sprzymierzeńcem w dbaniu o higienę jamy ustnej swojej i dziecka. – Nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze do szczelin między zębami, gdzie gromadzą się resztki pożywienia i dochodzi do powstania płytki nazębnej, czyli lepkiego i bezbarwnego biofilmu zawierającego bakterie - mówi lek....