kiedy do dentysty z dzieckiem
Adobe Stock
Pielęgnacja

Ból zęba? Nie przegap tych 7 objawów infekcji u dziecka

Dziecko prawdę ci powie? No chyba, że nie wie, jak nazwać to, co się z nim dzieje! A jeśli płacze, nie ma apetytu, zaczyna gorączkować, wiadomo, że coś mu dolega. Może zęby? Próchnica u dziecka nie zawsze jest widoczna gołym okiem!

Kiedy gorączkuje lub jest rozdrażnione, od razu podejrzewasz, że coś się kroi. Może przeziębienie, może ząbkowanie, może choróbsko aktualnie krążące po przedszkolu... Ale czy wiesz, że takie objawy mogą również świadczyć o infekcji zęba? Jeśli oprócz tego zaobserwujesz kilka charakterystycznych symptomów, nie zwlekaj – pora na wizytę u dentysty! To może być próchnica.

Objawy infekcji zęba u dzieci

Małe dzieci, nawet te, które zaczęły już mówić, często mają problem z precyzyjnym określeniem dolegliwości, dlatego warto, abyś wiedziała, jak rozpoznać kłopoty z zębami u dziecka. Do typowych objawów choroby zębów u dzieci zaliczamy:

  • ból zęba - ostry, pulsujący lub promieniujący ból w jamie ustnej może świadczyć o infekcji odzębowej. Może prowadzić do rozwoju ropnia: - Gdy zaatakowana miazga zębowa obumiera, ból może na jakiś czas ustąpić lub złagodnieć, ale bakterie nadal będą się namnażać skutkując powiększającą się infekcją i uszkodzeniem tkanek. Nawet jeśli ropień pęknie, a z jego wnętrza wypłynie treść ropna, nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Infekcje zęba równie dobrze mogą przebiegać bezboleśnie, np. po obumarciu miazgi – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Stomatologii Periodent w Warszawie.
  • zmiana koloru zęba – zainfekowany ząb może stać się siny i ciemniejszy od pozostałych. Wtedy mówimy, że ząb jest "martwy", co jest efektem martwicy miazgi. 
  • obrzęk dziąseł i szyi - zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy odcień, są twarde i niezmienione zapalnie. - Jeśli obszar dziąsła okalającego ząb jest zaczerwieniony, rozpulchniony i opuchnięty, przyczyną prawdopodobnie jest stan zapalny zęba, ponieważ choroby dziąseł są rzadkie u dzieci. Gdy infekcja się rozprzestrzenia, może pojawić się opuchlizna policzka, okolic żuchwy, a nawet powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, co jest sygnałem toczącej się w organizmie infekcji. U małych pacjentów wszelkie zmiany zapalne przebiegają szybciej niż u dorosłych – mówi dr Stachowicz.
  • problemy z przeżuwaniem – ból przy ucisku i nagryzaniu to częsty objaw towarzyszący infekcji zęba, podobnie jak wrażliwość na gorące i/lub zimne jedzenie. Jeśli zauważysz u dziecka szczękościsk, problem z normalnym rozwarciem ust, gryzieniem, żuciem pokarmów, grymasi przy jedzeniu i nie ma apetytu, koniecznie umów je na wizytę u stomatologa
  • utrata wagi  - ból zęba może prowadzić do utraty apetytu, a to z kolei może sprawić, że dziecko zacznie chudnąć.
  • nieświeży oddech - obecność ropnej wydzieliny w okolicy zęba często jest sprawcą nieprzyjemnego zapachu z ust, a dodatkowo może dawać niepokojący, gorzki posmak w jamie ustnej. 
  • gorączka i apatia – mogą pojawić się przy zaawansowanej infekcji zęba, tak samo jak dreszcze, osłabienie i ogólne złe samopoczucie u dziecka. Dziecko może mieć kłopoty ze snem, nudności, wymioty, a nawet biegunkę. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, a lekarz pediatra wykluczy inne przyczyny, koniecznie skonsultuj się z dentystą!
  • ropień zęba - ostry ropny stan zapalny tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba, ma wygląd pęcherzyka wypełnionego płynem, pojawia się na dziąśle. Obszar ten często jest wrażliwy w dotyku, zaczerwieniony oraz opuchnięty. Po uciśnięciu, z pęcherza może wypływać ropa.  - Jeśli pojawia się ropień, zwłaszcza u dziecka, najczęściej jest to spowodowane głęboką próchnicą i stanem zapalnym miazgi, czyli żywej i bogato unerwionej części zęba. Dziąsło i otaczające zęba tkanki zostają zainfekowane przez bakterie, a stan zapalny może rozprzestrzeniać się od korzenia aż do kości. Dodatkowo, dzieci są bardziej zagrożone infekcjami zębów, ponieważ mają jeszcze nie tak sprawny układ odpornościowy. Prawdziwy problem powstaje, gdy ubytki nie są leczone – mówi ekspert.

Nie bagatelizuj chorób zębów!

Nie daj się zwieść obiegowej opinii, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Infekcje zębów to problem dla zdrowia całego organizmu. Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna, która nie tylko może uszkodzić inne zęby lub zawiązki zębów stałych, ale także rozprzestrzenić na inne części ciała. Nieleczona prowadzi do martwicy miazgi i powstania ropnia.
Dzieci chorujące na wczesną próchnicę, nieleczoną, gorzej rozwijają się fizycznie, co może być spowodowane m.in. niedożywieniem czy gorszym przyswajaniem pokarmów na skutek kłopotów z zębami. Ich wzrost i waga często różni się od rówieśników.

Jak zapobiegać próchnicy?

- Najlepszą strategią jest przeciwdziałanie próchnicy poprzez właściwą higienę jamy ustnej i odpowiednią dietę np. niskie spożycie cukru, na którym żerują próchnicotwórcze bakterie. Ale także niedopuszczanie, aby próchnica się rozwijała poprzez regularne kontrole u dentysty i leczenie we wczesnym stadium. Najlepiej, by rodzice myli zęby wspólnie z maluchem, pomagali mu w szczotkowaniu lub sprawdzali, czy robi to właściwie. W ten sposób na bieżąco mogą obserwować swoje dziecko pod kątem niepokojących objawów infekcji zębów i zareagować, nim dojdzie do groźnych powikłań – radzi stomatolog.

Zobacz także:

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

kobieta, ciąża, uśmiech, mama, brzuch
Wygląd i samopoczucie
Co musisz wiedzieć o szczotkowaniu, borowaniu i wybielaniu zębów w ciąży
Przez dziewięć miesięcy ciąży myślisz głównie o tym, co dzieje się pod twoim sercem, dlatego regularnie chodzisz do ginekologa. Ale systematycznie powinnaś także odwiedzać swojego dentystę. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i na jakie zabiegi możesz sobie pozwolić.

Ciąża to czas próby dla zębów. Przyszłe mamy mają nawyk podjadania, także w nocy, a wszystkiemu winne są ciążowe zachcianki. Typowe dla pierwszego trymestru wymioty również narażają zęby na kontakt z nieobojętnymi dla nich kwasami. I najważniejsze – zmiany hormonalne podczas ciąży niekorzystnie wpływają na dziąsła (stają się przekrwione, rozpulchnione, podatne na uszkodzenia i odsłaniają szyjki zębów ).  Stany zapalne i zmiany próchnicze w ciąży są nie tylko zagrożeniem dla twojego organizmu. Z chorego zęba bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka. Jeśli nie udało ci się zrobić generalnych porządków z zębami, zanim w twoim brzuchu zaczęła rozwijać się mała istotka, zrób to koniecznie teraz. Regularnie odwiedzaj dentystę. A na co dzień po prostu dbaj o zęby.   Co musisz wiedzieć o myciu zębów w ciąży? Potrzebujesz produktów dobranych „na miarę”, które uchronią, a w razie potrzeby pomogą uporać się z różnymi dolegliwościami. Szczoteczka do zębów  musi być wygodna. Wybierz taką o średniej twardości. Wymieniaj ją co 2–3 miesiące, a gdy włoski się wykrzywiają – nawet częściej. Staraj się używać różnych past do zębów . Innej ochrony potrzebują zęby, a innej dziąsła. Na przemian można stosować dwie, trzy, np. rano zapewniającą ochronę i regenerację dziąseł (czytaj też: Czemu w ciąży krwawią i puchną dziąsła? ), po obiedzie – zapobiegającą osadzaniu się płytki nazębnej, a na noc – przeciwpróchniczą z fluorem, albo też używać pasty wielofunkcyjnej. Obowiązkowo   po każdym myciu zębów używaj płyn do płukania jamy ustnej.  Jest absolutnym i niezastąpionym sprzymierzeńcem przyszłej mamy. Wiadomo, że flora bakteryjna obecna w jamie ustnej mamy jest „przekazywana” dziecku. Niektóre płyny do płukania (np....

Lapisowanie mleczaków
AdobeStock
Zdrowie
Lapisowanie – co to jest, wady, zalety, przebieg zabiegu
Lapisowanie (inaczej impregnacja) to zabieg wykonywany u dzieci, które mają próchnicę. Wyjaśniamy, dlaczego czasem zepsute zęby mleczne lapisuje się, zamiast je leczyć.

Lapisowanie nie leczy próchnicy, ale sprawia, że chory ząb nie psuje się bardziej, a próchnica nie rozprzestrzenia się na kolejne mleczaki. To ważne, bo bakterie próchnicowe są bardzo zaraźliwe. Najlepiej byłoby chore zęby oczyszczać z próchnicy i zakładać w nie wypełnienie. Nie wszystkie dzieci jednak są gotowe na towarzyszące takiemu leczeniu borowanie. Lapisowanie stosuje się, gdy dziecko nie chce współpracować z dentystą (jest zbyt małe lub boi się borowania). Na czym dokładnie polega lapisowanie zębów? Czy dziecko musi mieć po lapisowaniu czarne ząbki? Jak wygląda zabieg? Lapisowanie zębów mlecznych polega na nasączeniu ich preparatem zawierającym azotan srebra lub chlorek cynku. Jest bezbolesne i szybkie. Dlatego sprawdza się u najmłodszych dzieci , które boją się fotela stomatologicznego. Najpierw dentysta oczyszcza dziecku zęby, osusza, a potem przykłada do nich watki nasączone odpowiednim związkiem. Preparat działa bakteriobójczo, impregnuje ząb i wzmacnia chore tkanki. Impregnacja zęba sprawia, że próchnica nie będzie mogła się rozprzestrzeniać, a szkliwo i zębina staną się twardsze. Lapisowanie – ile wizyt? Podczas jednej wizyty dentysta nasącza zęby trzykrotnie. Po zabiegu dziecko nie może jeść ani pić przez godzinę. Aby lapisowanie było skuteczne, trzeba je powtarzać. Konieczne są trzy wizyty w odstępach tygodniowych (maksymalnie 10 dni) i kolejne trzy po upływie trzech miesięcy. Aby sprawdzić, czy zabieg był skuteczny, należy zgłosić się z dzieckiem na wizytę u dentysty po upływie kolejnych trzech miesięcy. Jeśli próchnica postępuje, lapisowanie trzeba będzie powtórzyć (znów w odstępach co trzy tygodnie). U niektórych dzieci lapisuje się ząbki, aż do wymiany chorych mleczaków na zęby stałe . U maluchów, które oswoiły się z wizytami u dentysty, najlepiej lapisowany ząb zaplombować. Jak wyglądają zęby po lapisowaniu?...

Co na ból zęba w ciąży?
Zdrowie w ciąży
Ból zęba w ciąży – co robić, żeby szybko go uśmierzyć?
Ból zęba w ciąży to powód, żeby jak najszybciej umówić się do dentysty. I wcale nie dlatego, że masz ograniczoną możliwość stosowania środków przeciwbólowych. Próchnica może zagrozić twojemu dziecku.

Na ból zęba w ciąży jest tylko jeden skuteczny sposób – wizyta u dentysty. Przyczyną bólu jest zwykle próchnica. Zepsuty ząb to źródło bakterii, które z krwią rozchodzą się po całym organizmie i docierają do dziecka (przenikają barierę łożyskową). Co ważne – podczas ciąży groźna jest nie tylko próchnica, ale również choroby dziąseł, a także zwykły kamień nazębny. Przewlekły stan zapalny, do którego prowadzą, rzutuje na cały organizm. Jego skutkiem mogą być przedwczesne skurcze , urodzenie dziecka przed terminem i niska masa urodzeniowa. Co na ból zęba w ciąży? Ból zęba możesz uśmierzyć lekiem przeciwbólowym, który zawiera paracetamol. Ta substancja jest dozwolona do stosowania podczas ciąży. Mimo to po tabletki z paracetamolem sięgaj okazjonalnie, tylko gdy nie możesz poradzić sobie z bólem w innym sposób. Z badań wynika, że częstsze zażywanie paracetamolu w ciąży może podnosić ryzyko ADHD u dziecka. Zamiast przyjmować leki przeciwbólowe, jak najszybciej umów się na wizytę. Jest większa szansa, że uda się uratować chory ząb. Do krwiobiegu dostanie się też mniej bakterii. Leczenie bólu zęba Choć w ciąży nie zaleca się częstego zażywania leków przeciwbólowych, nie obawiaj się – u dentysty możesz leczyć zęby bez bólu. Przed borowaniem czy wyrywaniem zęba (jeśli będzie konieczne) na pewno otrzymasz znieczulenie . Powinnaś tylko uprzedzić stomatologa, że spodziewasz się dziecka (najlepiej powiedz o tym podczas umawiania wizyty lub zanim siądziesz na fotelu). Dentysta poda ci znieczulenie zalecane dla ciężarnych . Nie powinno zawierać adrenaliny, ponieważ może ona wywołać przedwczesne skurcze. Inne zabiegi, np. leczenie kanałowe, są nie tylko dozwolone, ale nawet wskazane. Nie ma przeciwwskazań do oczyszczania i wypełniania ubytków. RTG zęba W wyjątkowych sytuacjach w ciąży można nawet wykonać prześwietlenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz