Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zęby mleczne, zęby stałe, próchnica u dziecka
Fotolia
Pielęgnacja

Dziecko samo myje ząbki? Niedobrze!

Prawidłowe mycie zębów to dla dziecka nie lada wyzwanie. Nawet najbardziej samodzielne dzieci nie powinny czyścić ząbków same. Dlaczego? Sprawdź wyjaśnienia dentystów.
Przy szczotkowaniu zębów pomoc rodzica jest potrzebna dłużej niż myślisz. Zdaniem stomatologów mama lub tata powinni pomagać w prawidłowym myciu zębów nie tylko dzieciom w wieku przedszkolnym, ale także tym, które zaczęły naukę w szkole. 

Dlaczego dziecko nie może samo myć zębów?

Choć wydaje ci się, że dziecko już całkiem nieźle radzi sobie z myciem zębów, daleko mu do perfekcji. Dzieci uwielbiają płukać usta, picie wody ukradkiem i wypluwanie jej mocnym strumieniem to dla nich najlepszy moment podczas tej czynności. Gorzej radzą sobie ze szczotkowaniem, które jest podstawą prawidłowego mycia zębów. Nawet najbardziej intensywne płukanie wodą nie usunie płytki nazębnej. Jedyny sposób, by się jej pozbyć, to umycie zębów szczoteczką. Wydaje ci się, że im dziecko starsze, tym lepiej powinno się nią posługiwać? Tymczasem przedszkolaki, którym zaczynają już wypadać mleczaki, myją zęby mało starannie.

Jak pomagać dziecku przy myciu zębów? 

Możesz podzielić obowiązki: najpierw dziecko samo myje ząbki, potem ty przejmujesz szczoteczkę i myjesz je jeszcze raz. Zyskasz gwarancję, że zęby są dobrze oczyszczone. Pomoc rodzica jest potrzebna szczególnie wieczorem. Nocą bakterie próchnicowe, które pozostają na zębach, mają idealne warunki do rozwoju. Pamiętaj, by po umyciu zębów nie dawać dziecku nic do jedzenia i picia oprócz zwykłej wody - zęby psują się nie tylko od słodyczy, ale także od innych produktów, których o to nie podejrzewasz. 

Jak sprawdzić, czy zęby są dobrze umyte?

Pomoże w tym preparat, który wybarwi miejsca niedomyte (tzw. złogi nazębne). Kupisz go w aptece bez recepty. Przed myciem daj dziecku 4 tabletki do ssania, które zabarwią zęby na czerwonofioletowo. Podczas szczotkowania dziecko może w lustrze kontrolować efekty swojej pracy. Jeśli po umyciu podasz jeszcze jedną tabletkę, upewnisz się, czy cały osad został usunięty. To ułatwi podjęcie decyzji, kiedy dziecko będzie gotowe, by samo myło ząbki. To będzie kolejny krok dziecka w nauce samodzielności.

Zobacz też: 5 produktów ułatwiających naukę mycia zębów
 
 

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

mycie zębów u dziecka, łazienka, szczoteczka do zębów
Zdrowie
7 ważnych rad, jak dbać o zęby u dziecka
Mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie jak o zęby stałe. Czyli jak? Oto 7 najważniejszych wskazówek.

1. Mycie zębów u dziecka zacznij jak najwcześniej Oswajaj dziecko z myciem ząbków już w pierwszych tygodniach życia. Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj dwadzieścia minut (w przeciwnym wypadku zwykle dziecko ulewa mleko ) i dokładnie przemyj mu dziąsła i języczek przegotowaną wodą. Najlepiej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Delikatnie przesuwaj ją po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie, przynajmniej dwa razy dziennie – zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Zwyczajne mycie ząbków jest dla niemowlaka nudne. Zmień je w fantastyczną zabawę, wykorzystaj jako okazję do pieszczot. To całkiem proste. Może przemywanie dziąseł gazikiem połączysz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół), a także masażem dziąseł na bolesne ząbkowanie , a pacynka smok zaśpiewa dziecku wymyśloną na tę okazję piosenkę?  2.  Kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do... sprzątania podłogi. Sprawdź, jak wygląda dobra szczoteczka do zębów dla dziecka 3. Myj zęby dziecka prawidłowo Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, uzbrój się więc w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dziecko będzie zlizywać pastę, gryźć szczoteczkę. Gdy już oswoisz dziecko ze szczoteczką: Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym. Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym....

nie, lubię ,myć, głowy, pielęgnacja
Pielęgnacja
Jak umyć dziecku głowę bez płaczu?
Mycie włosków to dla wielu maluszków niezbyt miłe przeżycie, ale głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu, bo większość dzieci lubi się kąpać.

Dla wielu małych dzieci mycie głowy to niezbyt miłe przeżycie – głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu. Aby woda nie dostawała się do oczu, dziecko musi mieć zamknięte powieki, a wtedy nie ma kontroli nad tym, co się dzieje dookoła niego. Dlatego większość dzieci przy próbach mycia włosów protestuje. Nie myj głowy na siłę Jeśli twoje dziecko nie lubi mycia włosów , nie zmuszaj go do tego. Nic się nie stanie, jeżeli na jakiś czas zrezygnujesz z mycia włosów i poprzestaniesz na czesaniu ich mokrym grzebykiem ( dziecięce włosy nie przetłuszczają się tak jak dorosłych). W tym czasie przyzwyczajaj dziecko do wody. Zamień kąpiel w zabawę – wrzuć do wanny kolorowe zabawki albo choćby kuchenny lejek, plastikowe miseczki. Jest szansa, że zajęty nimi maluch nie zareaguje, gdy „przypadkiem” delikatnie polejesz mu główkę wodą . Zobacz też: Strach przed kąpielą - co robić? Oswój dziecko z myciem włosów Umyjcie włosy lali, a ty mów, co robicie: „A teraz namydlimy lali włoski, a potem spłuczemy wodą ”. W ciągu dnia bawcie się w wizytę u fryzjera – posadź dziecko przed lustrem i udawaj fryzjerkę, a później zamieńcie się rolami. Spróbujcie wykąpać się wspólnie – niech dziecko polewa wodą twoje włosy – maluchy w tym wieku uwielbiają naśladować zachowania dorosłych. Zadbaj o pozytywne skojarzenie z kąpielą Kiedy najgorszy strach już minie, zadbaj o to, by mycie włosów mogło kojarzyć się tylko z przyjemnymi doznaniami. Osłoń buzię i oczka dziecka przed wodą – pomocne może być ceratowe kółeczko zakładane na główkę albo... dłonie taty tworzące bezpieczny daszek nad czołem. Spróbuj ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, tak by woda z szamponem spływała do tyłu, nie na buzię. Zaraz po umyciu włosów dziecka wytrzyj ręcznikiem resztki wody, by nie dostała...

dziecko, uśmiech, ząbki
Pielęgnacja
Jak wygrać z próchnicą u dziecka?
Nic tak nie dodaje urody jak piękny biały uśmiech. I to w każdym wieku. Każdy z nas, rodziców, pracuje na to, jakie zęby będzie miało jego dziecko.

Janek będzie miał próchnicę butelkową, Zosia w wieku trzech lat dostanie pierwszą plombę, a czteroletniemu Adasiowi dentysta usunie zepsute jedynki. Nie trzeba chodzić do wróżki, by poznać takie przepowiednie. Dane statystyczne o stanie zębów polskich dzieci mówią same za siebie. Nie czekaj, aż te słowa się wypełnią. Twoje dziecko może mieć piękny uśmiech! Nic tak nie dodaje urody jak piękny biały uśmiech. I to w każdym wieku. Ale to tylko walor estetyczny zdrowych zębów, a są jeszcze inne – zdrowotne. Zepsute zęby przyczyniają się do rozwoju chorób serca , dróg oddechowych czy cukrzycy . A tego przecież nikt nie życzy własnemu dziecku. Każdy chciałby mu też zaoszczędzić bólu i stresu spowodowanego zabiegami w gabinecie stomatologicznym. Straszymy? Tak. Bo mamy świadomość, że każdy z nas, rodziców, pracuje na to, jakie zęby będzie miało jego dziecko. Przepowiednie Wróżki Zębuszki wcale nie muszą się spełnić, jeśli nie będziesz mieć na swoim sumieniu drobnych grzeszków, które opisujemy. Lepiej zaliczyć je tylko w lekturze. Całuję dziecko w usta Tak przekazujesz dziecku bakterie , które masz we własnych ustach, a próchnica jest bardzo zaraźliwa. Bakterie próchnicowe , które pojawiają się w buzi dziecka, w większości pokrywają się ze szczepami z jamy ustnej mamy. Chcesz dać buziaka, wybierz czółko lub policzek. Z tego względu nie oblizuj smoczka dziecka ani łyżeczki, którą podajesz mu jedzenie. Czekam z myciem, aż pojawią się pierwsze zęby Z higieną jamy ustnej warto zacząć oswajać dziecko, jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząbek . Wtedy można delikatnie przemywać mu dziąsła. Używaj do tego wyjałowionych kawałków gazy nawiniętych na palec i zwilżonych w przegotowanej ciepłej wodzie. Delikatnie przesuwaj nimi po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie dwa razy dziennie, zwłaszcza po wieczornym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak