Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów
Pielęgnacja

Nie przywieź z wakacji dziur w zębach!

Są fajniejsze pamiątki z wakacji niż dziury w mleczakach. Dlatego choć latem możesz wrzucić na luz i darować dziecku wiele rzeczy, nie zapomnij o myciu zębów.

Podczas wakacji możesz odpuścić dziecku bardzo wiele. Może chodzić spać o wiele później niż zwykle, a nawet - jeśli to zniesiesz - iść spać z brudnymi nogami. Ale nigdy przenigdy  nie zapominaj o umyciu mu zębów.

Przeczytaj: Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!
 

Myj dziecku zęby nawet gdy jest bardzo śpiące

Po całym dniu wakacyjnych szaleństw dziecko jest tak zmęczone, że dosłownie pada na nos.
Ty z pewnością masz swoje plany i chciałabyś mieć wieczór dla siebie.
Jednak gorąco namawiamy: choćby się waliło i paliło, nie pozwalaj mu iść spać z nieumytymi zębami.
O szorowaniu ząbków pamiętaj także rano, nawet jeśli się śpieszycie na plażę albo czeka was tyle atrakcji, że chcielibyście wyjść jak najszybciej.
 

Próchnica nie ma wakacji i niszczy zęby bardzo szybko

Mycie zębów to nie jest sztuka dla sztuki. Szorując je, usuwamy tworzącą się na nich płytkę nazębną, czyli żółtawy nalot złożony z resztek pokarmu oraz  bakterii, które się nimi żywią i produkują kwasy niszczące szkliwo. To właśnie jej „zawdzięczamy” rozwój próchnicy.  Nie wolno o tym zapominać także latem.
Płytka nazębna nie będzie czekać, aż wrócicie znad morza czy gór: powstaje błyskawicznie, już w ciągu 1 dnia. Po 2-3 tygodniach będzie jej całe mnóstwo. Może spowodować odwapnienie szkliwa, a to początek próchnicy, która u małych dzieci postępuje bardzo szybko.


Mali Szwedzi mają zdrowe zęby. Nasze dzieci też mogą!

O próchnicę naprawdę bardzo łatwo. Ma ją aż 90 proc. polskich 7-latków, a przeciętny  5-latek ma pięć zepsutych zębów! Nie musi tak być. Dzieci z innych krajów, np. mali Szwedzi, mają zdrowe zęby. Według Ministerstwa Zdrowia nasze przedszkolaki chorują na próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Bośni, RPA czy Wietnamie.


Nad morzem, w górach, nawet w leśniej głuszy...

Niezależnie od tego, gdzie akurat jesteście:

  • Niemowlęciu przecieraj dziąsła jałowym gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą Dentyści polecają także szczoteczkę, która wygląda jak gryzak.
  • Gdy zaczynają pojawiać się ząbki, używaj specjalnej szczoteczki dla niemowląt (np. nakładanej na palec silikonowej szczoteczki z wypustkami). Później wystarczy zwykła, wyprodukowana z myślą o najmłodszych (bo zbyt dużą trudno zmieścić w małej buzi).
  • Używaj pasty odpowiedniej do wieku dziecka.
  • Szoruj dziecku zęby co najmniej przez 2 minuty. Ustaw minutnik do gotowania jajek albo klepsydrę, możesz też ściągnąć na smartfona odpowiednio długą piosenkę (koniecznie taką, którą lubi malec – to będzie dla niego atrakcja).

Mój syn uwielbiał tę:

  • Rób to systematycznie, co najmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem (a najlepiej po każdym posiłku).
  • Dotrzyj do wszystkich zakamarków. Najwięcej płytki gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach i między zębami.
  • Świeć przykładem. Dzieci uczą się, obserwując i naśladując dorosłych, dlatego staraj się, żeby twój maluch widział, jak myjesz zęby.
  • Spraw, by mycie zębów nie kojarzyło się dziecku z torturami. Pomóc mogą zabawy („Zamieciemy szczoteczką pierwszy ząbek, a teraz drugi”), zabawne rytuały (np. tupanie w drodze do łazienki), śmieszne miny.

Przeczytaj także: Stop próchnicy butelkowej

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Pielęgnacja
Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!
W pierwszej połowie XX wieku na setkę dzieci w wieku 7 – 16 lat, zaledwie dwoje miało zdrowe zęby. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że niewiele się zmieniło! To dlatego, że dzieci źle myją zęby (albo nie myją ich wcale) i za rzadko chodzą do dentysty.

Próchnica  nadal niszczy zęby naszych dzieci. Ma ją aż 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-nastolatków.   Dlaczego polskie dzieci mają dziury w zębach? Zły stan zębów dzieci z początków poprzedniego stulecia łatwiej zrozumieć. O higienę dbało się wówczas tak, jak się dało (zamiast pasty używano sproszkowanej kredy z mentolem, a nawet popiołu albo sproszkowanego węgla drzewnego),  a do dentysty szło się na ogół dopiero wówczas, gdy nie można już było wytrzymać z bólu i trzeba było wyrwać chory ząb. Dlaczego jednak dzieci nadal tracą zęby przez próchnicę, skoro sklepowe półki uginają się od szczoteczek i past do zębów, współczesne gabinety stomatologiczne są świetnie wyposażone, a leczenie nie przypomina już tortur? Wyjaśnienie tej zagadki jest proste. Dzieci wciąż mają kłopoty z zębami, bo:   Niewystarczająco dobrze i często je czyszczą. Niektóre nie myją ich wcale. Przeczytaj także: Co trzecie dziecko nie myje zębów!   Za rzadko chodzą do dentysty. Wizyty profilaktyczne powinny odbywać się co pół roku. Dzięki nim lekarz może dostrzec początki próchnicy na jej wczesnym etapie, gdy leczenie jest proste i bezbolesne. Wielu rodziców nadal uważa, że nie ma sensu leczyć mleczaków, bo i tak wypadną. To nieprawda! Sprawdź jak wygrać z próchnicą u dzieci     Nie zrażaj dziecka lękiem przed dentystą Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii prozdrowotnej "Lekcja Stomatologii" (organizowanej od lat przez fundację "Nadzieja dla Zdrowia oraz NZOZ Prim-Dent), wynika że:   46 proc. Polaków odczuwa stres przed wizytą u dentysty 52 proc. boi się tak bardzo, że unika dentysty. Czego konkretnie się boimy? Przede wszystkim bólu, narzędzi i  tego, że ktoś będzie majstrował w naszych ustach. Bywa, że mamy złe...

jak dbać o dziąsła w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Poznaj 5 sposobów na zdrowe dziąsła w ciąży
Masz kłopoty z dziąsłami? Bolą, krwawią? Nie jesteś sama! To częste w ciąży. Przeczytaj, jak je pielęgnować, żeby było lepiej.

Dziąsła w ciąży często krwawią, puchną, bolą podczas mycia zębów. Nie martw się, na szczęście nie jest to objaw paradontozy , tylko jedna z ciążowych dolegliwości, spowodowanej m.in. przez ciążowe hormony i kruche, rozszerzające się naczynia krwionośne w ciąży. Zdrowie dziąseł jest jednak bardzo ważne, a krwawienie dziąseł i ból, których doświadczamy w ciąży powodują duży dyskomfort. Jak więc dbać o dziąsła w ciąży , żeby były zdrowe i nie bolały? Dziąsła w ciąży: regularne mycie zębów Chociaż odczuwasz ból podczas mycia zębów i nie chcesz jeszcze bardziej podrażniać dziąseł, nie masz wyjścia: regularne mycie zębów to podstawa także w dbaniu o dziąsła. Wybierz pastę do zębów przeznaczoną do wrażliwych dziąseł, np. Meridol, Sensodyne Repair and Protect, Weleda pasta z ratanią. Używaj miękkiej szczoteczki – możesz też delikatnie masować nią dziąsła. Jeśli nie możesz umyć zębów po posiłku, napij się chociaż wody lub weź gumę do żucia, żeby  przywrócić właściwe pH w ustach. - Zęby szczotkujmy min. 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wykonujmy tą czynność za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu, łagodnie, aczkolwiek dokładnie. Szczoteczkę trzymajmy pod kątem 45 stopni i ruchem wymiatającym od linii dziąseł - nie odwrotnie - ku dołowi myjmy zęby - mówi stomatolog, Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. Używaj nitki dentystycznej Jeśli twoje dziąsła są obolałe i krwawiące, musisz zachować ostrożność używając nitki dentystycznej, zęby jeszcze bardziej ich nie podrażnić. Ważna jest odpowiednia technika nitkowania . Samo używanie nitki dentystycznej jest jednak ważną częścią odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł – w szczelinach międzyzębowych zbiera się płytka i kamień nazębny, które uciskają tkanki dziąseł, sprzyjają...

Zdrowie
Skąd się biorą zdrowe zęby?
Próchnica u dzieci pojawia się bardzo wcześnie. Ponad 50 proc. trzylatków ma w buzi przynajmniej jeden chory ząb! Sprawdź, jak dbać o higienę mlecznych zębów i zapobiegać próchnicy.

Jeśli mówimy o zdrowych zębach, nie mamy się czym chwalić. Polska jest krajem, do którego przyjeżdżają stomatolodzy, aby na własne oczy oglądać próchnicę . Tymczasem trzeba niewiele, aby ten bolesny (bo o tym, jak dokuczliwy jest chory ząb, nikogo nie trzeba przekonywać) i kosztowny (leczenie próchnicy zajmuje czwarte miejsce na liście chorób najdroższych w leczeniu) problem zniknął zupełnie. Zobacz film: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci? Próchnica u dziecka? Wszystko w twoich rękach Polskie dzieci mają utrudniony dostęp do stomatologów, zwłaszcza te, które mieszkają w małych miasteczkach i na wsi. Według danych Ministerstwa Zdrowia brakuje pedodontów, czyli dentystów, którzy specjalizują się w leczeniu zębów dzieciom. Poza tym na wizytę u dentysty w ramach NFZ trzeba długo czekać. Nie mamy na to wpływu. Ale jest kilka spraw, które bezpośrednio zależą od nas, rodziców. I na tym polu na pewno nie powinniśmy zawieść. Wystarczy właściwie zajmować się zębami naszych maluchów. Jeśli masz jakieś grzeszki na swoim sumieniu, postaraj się szybko zrehabilitować. Zobacz, co pomoże zapewnić twojemu dziecku piękny uśmiech na całe życie. Przeczytaj: Wizyta z dzieckiem u dentysty - 5 pytań Przypominaj dziecku o myciu zębów Idealna sytuacja to taka, w której dziecko ma myte zęby po każdym posiłku. Warto to egzekwować i w domu, i w przedszkolu. Jeśli w przedszkolu, do którego chodzi maluch, dzieci nie myją zębów, poproś na zebraniu, żeby wprowadzić taki zwyczaj. Inni rodzice na pewno cię poprą. Nawet maluszki w najmłodszej grupie powinny myć zęby w przedszkolu. Co prawda przedszkolne wychowawczynie mogą obawiać się, że dwu-, trzylatki nie są jeszcze na to dość samodzielne . Z drugiej strony jednak, jeśli ma być konsekwentnie, warto próbować. Zawsze dokończ czyszczenie zębów dziecka Przedszkolaka należy zachęcać do jak największej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak