proste, ząbki, dziecko
Pielęgnacja

Sposoby na proste ząbki: ćwiczenia i profilaktyka, by uniknąć aparatu ortodontycznego

Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka.

Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń.

Bardzo często wady zgryzu są rozpoznawane i leczone dopiero w okresie, gdy maluch gubi ząbki mleczne, a zamiast nic zaczynają wyrastać zęby stałe (czyli począwszy od szóstego roku albo nawet później). Część z nich można by jednak wyeliminować wcześniej, gdyby dziecko trafiło do lekarza ortodonty.

Taki się urodziłem

Niektóre maluchy przychodzą na świat z wadami rozwojowymi. Najczęstsze to rozszczepy (np. podniebienia lub wargi), zaburzenia budowy i funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego (wrodzone lub nabyte np. w czasie porodu kleszczowego). Większość z nich lekarz zauważa od razu po porodzie. Wymagają zazwyczaj wieloletniego leczenia, czasami konieczna jest operacja.

Jak babcia i tata

Zdarzają się też dziedziczne wady zgryzu. Najczęstsze to przodożuchwie („szuflada”) i zgryz otwarty szkieletowy (stykają się ze sobą tylko tylne zęby). Jeśli w rodzinie ktoś miał taką wadę, to obserwuj malca, a gdy będzie miał cztery lata, idź z nim do ortodonty. Czasami takie wady usuwa się dopiero w wieku dorosłym, operacyjnie.

Winny smoczek i palec?

Większość wad zgryzu, które można zauważyć już u dwu-, trzylatka, to jednak wady nabyte. Powstają, gdy dziecko jest karmione nieodpowiednim smoczkiem, ssie „uspokajacza” lub palec, wkłada rączki do buzi. Najczęściej przyczyną jest wiele czynników szkodliwych występujących jednocześnie. Im dłużej działają, tym większe prawdopodobieństwo, że wada powstanie, utrzyma się i będzie wymagała korekcji (choć czasami rosnący organizm potrafi sam wyeliminować nieprawidłowość).

Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach

Najczęstsze wady

Nieprawidłowości w budowie szczęki czy układaniu języka mogą sprawić, że dziecko będzie źle mówiło. Dlatego tak ważna jest wczesna eliminacja wad nabytych. Oto najczęstsze:
- Szpara w odcinku przednim (tzw. zgryz otwarty częściowy przedni). Powstaje, gdy dziecko przez wiele godzin dziennie ssie smoczek, korzysta z niego jeszcze powyżej trzeciego roku życia lub ssie kciuk (trzymając go poziomo między zębami).
- Wkładanie języka pomiędzy dolne i górne ząbki podczas połykania. Zdarza się często przy ssaniu smoczka, karmieniu butelką (zwłaszcza jeśli smoczek nie jest anatomiczny). Towarzyszy seplenieniu.
- Tyłozgryz z protruzją (żuchwa cofnięta do tyłu, siekacze górne wychylone do przodu). Przyczyną jest ssanie smoczka i kciuka, czasami przedłużone karmienie butelką lub nawykowe oddychanie przez usta (warto zasięgnąć porady laryngologa).
- Zgryz otwarty częściowy boczny – nie stykają się ze sobą ząbki boczne. To efekt przygryzania lub ssania policzka.
- Brak miejsca na zęby stałe – przyczyną jest wczesne usunięcie ząbka mlecznego (np. z powodu nieleczonej próchnicy).

Można im zapobiec

By twoje dziecko miało proste ząbki:
- Karm piersią. Maluszek rodzi się z fizjologicznym tyłożuchwiem. Prawidłowe podawanie piersi (gdy dziecko obejmuje ustami brodawkę i otoczkę) powoduje ruch żuchwy do przodu, co ćwiczy mięśnie i zmniejsza tyłożuchwie. Karmienie powinno trwać co najmniej 20 minut.
- Jeśli karmisz butelką, używaj smoczka fizjologicznego (ściętego z jednej strony) z otworem takiej wielkości, by sprowokować dziecko do ssania (nie za dużym). Nie opieraj butelki o bródkę – żuchwa podczas ssania musi się poruszać.
- Jak najrzadziej dawaj dziecku smoczek-uspokajacz (np. wyłącznie do zaśnięcia, tylko w pierwszym roku życia).
- Pilnuj, by nie wkładało do buzi paluszków, nie pozwól też, by przyzwyczaiło się do ssania kołderki, pieluszki itp.
Płytka dla przedszkolaka
Pierwszym aparatem może być tzw. płytka przedsionkowa standardowa, wykonana z tworzywa sztucznego. Ortodonci proponują ją malcom już w wieku przedszkolnym przy wielu wadach nabytych. Odpowiednio dopasowaną płytkę wkłada się do jamy ustnej malca, a ten przytrzymuje ją wargami lub wykonuje zalecone ćwiczenia (w ten sposób trenuje mięśnie). Płytkę nosi się przez kilka godzin dziennie. Niektóre dzieci doskonale tolerują tego typu aparat, a efekty widoczne są nawet po pół roku. Koszt to około 50 zł.

Aparat ruchomy...

Klasyczny aparat ruchomy proponuje się dziecku nie wcześniej niż pod koniec wieku przedszkolnego (ale przed tzw. skokiem pokwitaniowym – około 10. roku). Aby zgryz się poprawił, trzeba nosić aparat przez kilka godzin w dzień i w nocy (według zaleceń lekarza). Kuracja trwa około 2–3 lat. Daje bardzo dobre rezultaty. Koszt aparatu to około 350 zł.

... i stały

Jeśli lekarz uzna, że leczenie aparatem ruchomym nie da rezultatu lub maluch nie chce go nosić, trzeba poczekać, aż dziecko będzie miało wszystkie zęby stałe (około 13. roku życia). Wtedy zakłada się aparat stały, który także trzeba nosić około 2–3 lat. Czasami przed dopasowaniem aparatu konieczne jest usunięcie zęba lub kilku. Koszt aparatu to co najmniej 1200 zł (ale cała kuracja kosztuje zazwyczaj kilka tysięcy). Efekty leczenia są bardzo dobre.

Konsultacja: Agnieszka Młynarczyk, stomatolog

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

Zdrowie
Jak leczy się próchnicę zębów mlecznych?
Zobacz jakie są sposoby na leczenie próchnicy mlecznych zębów.

Nasz ekspert wypowie się jak leczyć zęby, które objęła próchnica. Przedstawi kilka metod, które używa się podczas leczenia zębów.

ząbkowanie niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Wady zgryzu - jak im zapobiegać?
Specjaliści dzielą wady ortodontyczne na wrodzone i te, które powstały po narodzeniu dziecka.

Zwykle to stomatolog kieruje Twoje dziecko do lekarza ortodonty. Zastanawiasz się wtedy, czy oznacza to, że malec będzie nosić aparat. Pytasz również, jak doszło do powstania wady zgryzu i czy można było jej zapobiec? Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się zapobieganiem i leczeniem nieprawidłowego ustawienia zębów, zaburzeń rozwoju szczęk i czynności mięśni biorących udział w żuciu, połykaniu i mówieniu. Specjaliści dzielą wady ortodontyczne na wrodzone i te, które powstały po narodzeniu dziecka. Profilaktyka wrodzonych wad zgryzu ogranicza się w zasadzie do ogólnomedycznej opieki zdrowotnej nad przyszłą mamą. Inaczej jest z wadami nabytymi. Znając przyczyny powstawania, możemy starać się ich uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć szkodliwe działanie. To niezwykle ważne, bo wady nabyte stanowią około 80% wszystkich występujących wad ortodontycznych. Czy sposób układania do snu wpływa na wady zgryzu u dziecka? Układanie niemowlęcia do snu ma ogromne znaczenie w profilaktyce wad zgryzu . Dziecko śpiące na plecach powinno mieć głowę ułożoną na małej poduszce lub klinie podłożonym pod materac, tak aby podczas snu jego usta były zamknięte. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ułożenie głowy powoduje opadanie dolnej szczęki, gdyż podczas snu mięśnie twarzy nie są napięte. W efekcie może dojść do powstania bardzo niekorzystnego i trudnego do zwalczenia nawykowego oddychania przez usta . Uwaga: kiedy będziesz ustalać wysokość ułożenia główki, niemowlę musi być zdrowe. Dziecko śpiące na brzuszku układamy tylko na płaskim materacu. Czy sposób karmienia wpływa na wady zgryzu u dziecka? U każdego zdrowego noworodka dolna szczęka jest wyraźnie mniejsza od górnej (patrząc na profil dziecka, zauważysz charakterystyczne cofnięcie bródki). Jest to wynik zupełnie prawidłowego rozwoju części twarzowej czaszki w okresie płodowym, górna szczęka rośnie...

Pasta z fluorem
AdobeStock
Pielęgnacja
Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.

Pasta z fluorem wydaje się najlepszym rozwiązaniem w profilaktyce jamy ustnej, nawet u dzieci. Pojawiają się jednak opinie, że fluor w paście jest szkodliwy. Dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk , kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej tłumaczy, dlaczego warto wybierać pasty z fluorem i jak je stosować, by były bezpieczne. Spis treści: Czy pasta z fluorem jest szkodliwa? Na co zwracać uwagę, kupując pastę do zębów? Jaka ilość pasty z fluorem jest bezpieczna dla dziecka? Czy pasta z fluorem jest szkodliwa? „Fluor, tak jak i witaminy, wiele różnych leków lub innych związków mineralnych, jeżeli będzie stosowany w nadmiarze, może być szkodliwy . Tak jak i witamina A czy każda inna” – stwierdza prof. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ważne jest jednak, aby dla zdrowia zębów dziecka dawać mu pastę zawierającą fluor, ale w odpowiedniej ilości. Stosowanie past z fluorem zgodnie z zasadami, które przedstawili polscy naukowcy, a także Europejska Akademia Stomatologii Dziecięcej oraz Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej, jest z całą pewnością bezpieczne. Ekspertka podkreśla, że „jeżeli te zasady będą przestrzegane, nie ma żadnego zagrożenia”, że fluor zaszkodzi zębom. Wpływ fluoru na zęby jest bardzo cenny, jeżeli chodzi o zapobieganie próchnicy . Na co zwracać uwagę, kupując pastę do zębów? Zdaniem ekspertki najważniejsze jest to, by  „pasta do zębów zawierała 1000 części na milion fluoru (1000 ppm) ”.  Nie ma znaczenia, jaki to będzie związek. „Nie ma żadnych dowodów na to, że jeden związek jest lepszy od drugiego. Ważne jest stężenie” – podkreśla profesor. Jaka ilość pasty z fluorem jest bezpieczna dla dziecka? Dr hab....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj