Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Pielęgnacja

Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!

W pierwszej połowie XX wieku na setkę dzieci w wieku 7 – 16 lat, zaledwie dwoje miało zdrowe zęby. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że niewiele się zmieniło! To dlatego, że dzieci źle myją zęby (albo nie myją ich wcale) i za rzadko chodzą do dentysty.


Próchnica nadal niszczy zęby naszych dzieci. Ma ją aż 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-nastolatków.

 

Dlaczego polskie dzieci mają dziury w zębach?

Zły stan zębów dzieci z początków poprzedniego stulecia łatwiej zrozumieć. O higienę dbało się wówczas tak, jak się dało (zamiast pasty używano sproszkowanej kredy z mentolem, a nawet popiołu albo sproszkowanego węgla drzewnego),  a do dentysty szło się na ogół dopiero wówczas, gdy nie można już było wytrzymać z bólu i trzeba było wyrwać chory ząb.
Dlaczego jednak dzieci nadal tracą zęby przez próchnicę, skoro sklepowe półki uginają się od szczoteczek i past do zębów, współczesne gabinety stomatologiczne są świetnie wyposażone, a leczenie nie przypomina już tortur?

Wyjaśnienie tej zagadki jest proste. Dzieci wciąż mają kłopoty z zębami, bo:

 

  • Niewystarczająco dobrze i często je czyszczą. Niektóre nie myją ich wcale.

Przeczytaj także: Co trzecie dziecko nie myje zębów!

 

  • Za rzadko chodzą do dentysty. Wizyty profilaktyczne powinny odbywać się co pół roku. Dzięki nim lekarz może dostrzec początki próchnicy na jej wczesnym etapie, gdy leczenie jest proste i bezbolesne.
  • Wielu rodziców nadal uważa, że nie ma sensu leczyć mleczaków, bo i tak wypadną. To nieprawda!

Sprawdź jak wygrać z próchnicą u dzieci

 

 

Nie zrażaj dziecka lękiem przed dentystą

Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii prozdrowotnej "Lekcja Stomatologii" (organizowanej od lat przez fundację "Nadzieja dla Zdrowia oraz NZOZ Prim-Dent), wynika że:

 

  • 46 proc. Polaków odczuwa stres przed wizytą u dentysty
  • 52 proc. boi się tak bardzo, że unika dentysty.

Czego konkretnie się boimy? Przede wszystkim bólu, narzędzi i  tego, że ktoś będzie majstrował w naszych ustach. Bywa, że mamy złe wspomnienia (bo np. 20 lat temu wizyta u szkolnego stomatologa  nie przebiegała tak jak powinna) albo  nasłuchaliśmy się koszmarnych opowieści o dentystach-sadystach. 

Chcemy czy nie, własnym  lękiem możemy zarazić dzieci. Zupełnie niepotrzebnie, bo współczesne gabinety stomatologiczne w niczym nie przypominają tych z dawnych lat, a leczenie (o ile zacznie się je odpowiednio wcześnie) jest niemal bezbolesne. 

Przeczytaj także: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?
 

Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu

dziecko u dentysty
Adobe Stock
Zdrowie
Polskie dzieci mają zęby w fatalnym stanie! Twoje dziecko też?
Naczelna Izba Lekarska alarmuje, że stan uzębienia polskich dzieci jest fatalny! Przyczyną jest kiepska wiedza rodziców i złe nawyki. Ty też popełniasz te błędy?

Badanie przeprowadzone przez Medcover Stomatologia nie pozostawia złudzeń: wiedza rodziców i ich postępowanie są przyczyną próchnicy u dzieci. Aż 90 proc. 7-latków i 80 proc. 3-latków ma dziurawe zęby ! A można by tego uniknąć... Teoria a praktyka 47 proc. rodziców uważa, że opieka stomatologiczna powinna być roztaczana nad dziećmi przez specjalistę stomatologii dziecięcej. Jednocześnie tylko 30 proc. rodziców wie, kim jest pedodonta , a jedynie 18 proc. kojarzy tę nazwę ze stomatologią. 41 proc. rodziców nie wie, kim jest ten specjalista. Tymczasem pedodonta to właśnie stomatolog specjalizujący się w leczeniu zębów dzieci w wieku od niemowlęctwa do 18. roku życia. Kiedy do pedodonty? Specjaliści twierdzą: w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Tymczasem w tym czasie tylko 2 proc. rodziców odwiedziło z dzieckiem pedodontę , 8 proc. było u niego w 1. roku życia dziecka. 45 proc. rodziców było z dzieckiem u specjalisty między 1. a 3. rokiem życia pociechy, a aż 45 proc. z nich zabrało dziecko do stomatologa między 3. a 6. rokiem życia – o wiele za późno! Przyczyny wizyty z dzieckiem u dentysty 63 proc. rodziców zabiera dziecko na wizytę kontrolną. Co piąty rodzic idzie z pociechą do stomatologa dopiero wtedy, gdy wie, że dziecko ma próchnicę , a dla 12 proc. impulsem do wizyty z dzieckiem u specjalisty jest ból zęba. Zobacz także: Jak dbać o zęby mleczne – radzi specjalista [WIDEO] Fatalne nawyki psują zęby dzieciom Dlaczego aż 80 proc. trzylatków ma próchnicę? Z badania wynika, aż 76 proc. dzieci pije napoje po wieczornym myciu zębów , w tym 12 proc. mleko, herbatę lub sok, co sprzyja próchnicy. Na dodatek nadal wielu rodziców nie wierzy, że leczenie mleczaków jest niezbędne. Tymczasem brak takiego leczenia może skutkować w przyszłości wadami zgryzu i problemami z układem pokarmowym. Samo mycie zębów nie...

Lapisowanie mleczaków
AdobeStock
Zdrowie
Lapisowanie – co to jest, wady, zalety, przebieg zabiegu
Lapisowanie (inaczej impregnacja) to zabieg wykonywany u dzieci, które mają próchnicę wczesnego dzieciństwa. Wyjaśniamy, dlaczego czasem zepsute zęby mleczne lapisuje się, zamiast je leczyć.

Lapisowanie nie leczy próchnicy, ale sprawia, że chory ząb nie psuje się bardziej, a próchnica nie rozprzestrzenia się na kolejne mleczaki. To ważne, bo bakterie próchnicowe są bardzo zaraźliwe. Najlepiej byłoby chore zęby oczyszczać z próchnicy i zakładać w nie wypełnienie. Nie wszystkie dzieci jednak są gotowe na towarzyszące takiemu leczeniu borowanie. Lapisowanie stosuje się, gdy dziecko nie chce współpracować z dentystą (jest zbyt małe lub boi się borowania). Na czym dokładnie polega lapisowanie zębów? Czy dziecko musi mieć po lapisowaniu czarne ząbki? Jak wygląda zabieg? Lapisowanie zębów mlecznych polega na nasączeniu ich preparatem zawierającym azotan srebra lub chlorek cynku. Jest bezbolesne i szybkie. Dlatego sprawdza się u najmłodszych dzieci , które boją się fotela stomatologicznego. Najpierw dentysta oczyszcza dziecku zęby, osusza, a potem przykłada do nich watki nasączone odpowiednim związkiem. Preparat działa bakteriobójczo, impregnuje ząb i wzmacnia chore tkanki. Impregnacja zęba sprawia, że próchnica nie będzie mogła się rozprzestrzeniać, a szkliwo i zębina staną się twardsze. Lapisowanie – ile wizyt? Podczas jednej wizyty dentysta nasącza zęby trzykrotnie. Po zabiegu dziecko nie może jeść ani pić przez godzinę. Aby lapisowanie było skuteczne, trzeba je powtarzać. Konieczne są trzy wizyty w odstępach tygodniowych (maksymalnie 10 dni) i kolejne trzy po upływie trzech miesięcy. Aby sprawdzić, czy zabieg był skuteczny, należy zgłosić się z dzieckiem na wizytę u dentysty po upływie kolejnych trzech miesięcy. U niektórych dzieci lapisuje się ząbki, aż do wymiany chorych mleczaków na zęby stałe . U maluchów, które oswoiły się z wizytami u dentysty, najlepiej lapisowany ząb oczyścić i zaplombować. Jak wyglądają zęby po lapisowaniu? Skutkiem ubocznym lapisowania zębów są – niestety – ciemne...

Pielęgnacja
9 na 10 polskich siedmiolatków ma zepsute zęby! Jest tragicznie – mówią dentyści
Ponad 90 procent polskich siedmiolatków ma próchnicę a państwowy system opieki stomatologicznej nie jest w stanie zahamować tej epidemii. Sprawdź, co w tej sytuacji możesz zrobić dla swojego dziecka. Zacznij już teraz!

Na każdą setkę dzieci w wieku lat 7, ponad 90 ma próchnicę . Przeciętny pięciolatek ma już 5 zepsutych zębów ! Potem jest już tylko gorzej. Państwowy system leczenia stomatologicznego nie jest w stanie zahamować tej epidemii  –  alarmowali dentyści z podczas konferencji, która odbyła się 23 kwietnia w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.   Przeczytaj także : Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat! Dlaczego zęby dzieci są w tak tragicznym stanie? Teoretycznie wszystkim dzieciom , które nie ukończyły 18 roku życia przysługuje darmowa opieka stomatologiczna w ramach NFZ. Ale po pierwsze, nie wszyscy rodzice o tym wiedzą, po drugie,  nie wszędzie bezpłatne leczenie  stomatologiczne jest dostępne. Jak powiedziała podczas konferencji prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej, na 11 województw, z których uzyskała dane, aż 51 powiatów nie ma umowy na realizację świadczeń stomatologicznych u pacjentów do 18 roku życia. Pieniędzy na opiekę stomatologiczną jest za mało. W tym roku na leczenie zębów jednego Polaka przypada zaledwie 45 złotych  i 43 groszy. Zdaniem stomatologów, brakuje także programów profilaktycznych, a te, które są, nie przynoszą wystarczających rezultatów. Konieczne jest także edukowanie dzieci, rodziców i nauczycieli, bo nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o zęby. Lekarze stomatolodzy apelują m.in. o stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej, polegającego m.in. na edukacyjnych wizytach dla dzieci, rodziców i nauczycieli, spotkania z lekarzami dentystami w przedszkolach i szkołach, wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta z obowiązkowymi corocznymi badaniami zębów , zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ (w tej chwili możliwa jest tylko jedna taka wizyta) i wyrównanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak