Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia.pl
Pielęgnacja

Zbyt wczesna wizyta wróżki zębuszki wróży kłopoty

Przedwczesna utrata mleczaków to nie tylko problem estetyczny, ale także jedna z najczęstszych przyczyn poważnych wad ortodontycznych. Jak zadbać o to, aby pierwsze ząbki dziecka służyły mu tak długo, jak będzie to konieczne dla prawidłowego rozwoju zgryzu?

Proces wymiany uzębienia mlecznego na stałe rozpoczyna się między szóstym a siódmym rokiem życia. Ubytek w szczęce dziecka młodszego jest nieprawidłowością. Istnieje kilka przyczyn przedwczesnej utraty mlecznych zębów. Najczęstszą jest nieleczona próchnica, która, jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia,  dotyka 80% polskich sześciolatków i 79% dwunastolatków. Mleczaki mogą zbyt szybko wypaść również na skutek urazu, wypadku, stanów zapalnych dziąseł czy chorób ogólnych, takich jak cukrzyca lub łuszczyca.
 

Mleczaki wypadają za wcześnie co drugiemu dziecku

Przedwczesna utrata zębów mlecznych u dziecka jest niestety zjawiskiem częstym.  Jego występowanie w różnych rejonach Polski waha się od 36% do nawet 80%.
– Przebadaliśmy dzieci szkolne w wieku 8 lat i odnotowaliśmy, iż przedwczesna utrata mlecznych kłów występuje u co trzeciego dziecka, natomiast mlecznych zębów trzonowych aż u co drugiego badanego – mówi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent. I dodaje: – Zauważyliśmy przy tym zależność ilości ubytków w uzębieniu od stopnia zamożności rodziców. Najmniej brakujących mleczaków obserwowaliśmy u dzieci ze szkół prywatnych, a najwięcej u tych, wychowujących się w domach dziecka – dodaje stomatolog.

 

 

Za wczesne wypadanie mleczaków oznacza późniejsze kłopoty z uzębieniem

Następstwa przedwczesnej utraty mleczaków zależą od liczby utraconych zębów, miejsca, w którym się one znajdowały oraz okresu rozwojowego dziecka. Głównym skutkiem tego zjawiska są różnego rodzaju wady zgryzu. Dzieje się tak, ponieważ mleczaki sąsiadujące z powstałą luką rozsuwają się i zajmują miejsce potrzebne do prawidłowego ustawienia się zębów stałych. Prowadzi to między innymi do późniejszego stłoczenia zębów lub nieprawidłowego nachodzenia na siebie dolnej i górnej szczęki. Dzieciom, które przedwcześnie utraciły mleczaki doskwierają często trudności związane z niewłaściwym działaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Nieprawidłowości te stanowią nie tylko problem estetyczny, skutkować mogą nawet zaburzeniami wymowy.

 

 

 

 

Jak zapobiec przedwczesnej utracie zębów mlecznych?

Niezwykle istotna w profilaktyce przedwczesnej utraty mleczaków jest ich higiena (często zaniedbywana). Owszem, zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej dziecka „na chwilę”, jednak pełnią one przez ten czas określone funkcje. Należy troszczyć się o nie tak samo, jak o zęby stałe.  Nie każdy rodzic ma na uwadze, że nieleczona próchnica w mleczaku może przenieść się na wyrastającego w jego miejscu następcę. Sprawia to, że u niektórych dzieci zęby stałe, które mają służyć człowiekowi przez całe życie, są popsute od momentu wyrżnięcia. Aby do tego nie dopuścić, konieczna jest właściwa edukacja malucha w zakresie dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci powinny rozpocząć naukę mycia zębów już w drugim roku życia. Po każdej próbie samodzielnego szczotkowania rodzic powinien przejąć szczoteczkę i dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Starsze, 5-6 letnie dzieci powinny myć zęby pod kontrolą rodziców. Skuteczność zabiegów higienicznych musi być nadzorowana przynajmniej do 10-11 roku życia.

Zobacz też: 4 zabiegi, które chronią mleczne ząbki.

Jak zapobiec próchnicy u dziecka? To musisz wiedzieć! [WIDEO]

dziecko, lekarz, dentysta, ząbki
Panthermedia
Zdrowie
Bezpłatny przegląd zębów u dzieci
Bezpłatny przegląd zębów u dzieci, darmowa fluoryzacja, a do tego możliwość obejrzenia własnych zębów przy pomocy specjalnej kamery i pluszak w prezencie. Skorzystaj z okazji i uchroń dziecko przed próchnicą!

Bezpłatny przegląd zębów u dzieci obędzie się 22 marca 2014 roku w Warszawie w ramach „Soboty z Dentusiem” - cyklu akcji profilaktycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym organizowanych  w ramach kampanii  „Lekcja stomatologii”. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.  Gdzie i kiedy można zrobić dziecku bezpłatny przegląd zębów? 22 marca od godziny 11 do 13 ponad 50 stomatologów będzie czekać na małych pacjentów w czterech warszawskich gabinetach kliniki Prima-Dent: ul. Grójecka 77 ul. Króżańska 20 ul. Targowa 33 a ul. Targowa 67/2 Na wizytę nie trzeba się umawiać. Organizatorzy akcji zapewniają, że lekarze zdążą przepadać wszystkich chętnych.   Kolejne „Soboty z Dentusiem” odbędą się 31 maja, 30 sierpnia oraz 6 grudnia 2014 roku w tych samych gabinetach.   Jak będzie wyglądać wizyta u dentysty? Podczas wizyty lekarz skontroluje zęby małego pacjenta i pokaże mu je przy pomocy malutkiej kamery, którą wkłada się do ust.  Jeśli rodzice pacjenta nie będą mieli nic przeciwko temu, zostanie także przeprowadzona bezpłatna fluoryzacja , a stomatolog wytłumaczy, w jaki sposób fluor uodparnia zęby na próchnicę.  Każdy mały pacjent otrzyma w prezencie dzienniczek przeglądów stomatologicznych oraz pluszowego Dentusia - maskotkę, która będzie mu przypominać o tym, że o ząbki trzeba dbać.  Podczas wizyty rodzice będą mogli dowiedzieć się, jak  zapobiegać próchnicy i co robić, by dziecko nie bało się dentysty.   Przeczytaj także: Strach przed dentystą   Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem na bezpłatny przegląd zębów? Gorąco namawiamy: skorzystaj z okazji a potem regularnie chodź z dzieckiem do dentysty.  Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad 60 procent polskich...

mycie zębów niemowlęciu, prawidłowe mycie zębów, ochrona przed próchnicą, mycie zębów dziecku
Fotolia
Pielęgnacja
4 ważne powody, by dbać o mleczaki
Wśród niektórych rodziców nadal pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Mleczaki niedługo wypadną, ale czy ich miejsce zajmą nowe zdrowe zęby? Sprawdź.

Ponad połowa polskich dzieci w wieku trzech lat ma trzy chore zęby. Im dzieci starsze, tym zepsutych zębów w ich buziach jest więcej. Jeśli myślisz, że w miejsce chorych mleczaków urosną zdrowe zęby stałe , jesteś w błędzie. Poznaj 4 powody, dla których o zęby dziecka trzeba troszczyć się od samego początku.   1. Chore mleczaki zarażą zęby stałe Próchnicę powodują bakterie próchnicowe . Jeśli pojawią się w buzi dziecka, którego ząbki nikt są zadbane, mają doskonałe warunki do rozwoju i rozpuszczania szkliwa, najpierw na ząbkach mlecznych , potem na stałych.   2. Mocno zepsute mleczaki trzeba usuwać Gdy dziecku brakuje ząbków, łatwo może dojść do powstania wad zgryzu , które potem trudno będzie skorygować. 3. Braki w uzębieniu = nieprawidłowa wymowa Nawet gdy dziecku wyrosną nowe zęby, trudno mu porzucić stare nawyki. Nieprawidłowa wymowa sprawi, że dziecku potrzeba będzie pomoc logopedy .   4. Dziecko z brzydkim ząbkami ma niższą samoocenę Każdy chce mieć piękny uśmiech, dziecko także. Czarne, wyżarte przez próchnicę zęby narażają dziecka na przykre uwagi ze strony kolegów w przedszkolu. Dbanie o mleczaki to nie tylko mycie Jeśli jeszcze nie byłaś z dzieckiem u stomatologa , postaraj się w najbliższym czasie zaplanować taką wizytę. Na fotelu dentystycznym dziecko powinno zasiąść po raz pierwszy, kiedy stan jego ząbków nie wymaga jeszcze żadnej interwencji dentysty. Najlepiej wybrać się tam w czasie, gdy ząbki dopiero rosną. Wtedy można stwierdzić, czy rozwój twarzy i jamy ustnej przebiega prawidłowo. Taka wizyta jest też okazją dla rodziców, by dowiedzieć się od specjalisty, jak prawidłowo myć zęby dziecka . Zobacz też: Tajemnice mlecznych ząbków

dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Pielęgnacja
Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!
W pierwszej połowie XX wieku na setkę dzieci w wieku 7 – 16 lat, zaledwie dwoje miało zdrowe zęby. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że niewiele się zmieniło! To dlatego, że dzieci źle myją zęby (albo nie myją ich wcale) i za rzadko chodzą do dentysty.

Próchnica  nadal niszczy zęby naszych dzieci. Ma ją aż 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-nastolatków.   Dlaczego polskie dzieci mają dziury w zębach? Zły stan zębów dzieci z początków poprzedniego stulecia łatwiej zrozumieć. O higienę dbało się wówczas tak, jak się dało (zamiast pasty używano sproszkowanej kredy z mentolem, a nawet popiołu albo sproszkowanego węgla drzewnego),  a do dentysty szło się na ogół dopiero wówczas, gdy nie można już było wytrzymać z bólu i trzeba było wyrwać chory ząb. Dlaczego jednak dzieci nadal tracą zęby przez próchnicę, skoro sklepowe półki uginają się od szczoteczek i past do zębów, współczesne gabinety stomatologiczne są świetnie wyposażone, a leczenie nie przypomina już tortur? Wyjaśnienie tej zagadki jest proste. Dzieci wciąż mają kłopoty z zębami, bo:   Niewystarczająco dobrze i często je czyszczą. Niektóre nie myją ich wcale. Przeczytaj także: Co trzecie dziecko nie myje zębów!   Za rzadko chodzą do dentysty. Wizyty profilaktyczne powinny odbywać się co pół roku. Dzięki nim lekarz może dostrzec początki próchnicy na jej wczesnym etapie, gdy leczenie jest proste i bezbolesne. Wielu rodziców nadal uważa, że nie ma sensu leczyć mleczaków, bo i tak wypadną. To nieprawda! Sprawdź jak wygrać z próchnicą u dzieci     Nie zrażaj dziecka lękiem przed dentystą Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii prozdrowotnej "Lekcja Stomatologii" (organizowanej od lat przez fundację "Nadzieja dla Zdrowia oraz NZOZ Prim-Dent), wynika że:   46 proc. Polaków odczuwa stres przed wizytą u dentysty 52 proc. boi się tak bardzo, że unika dentysty. Czego konkretnie się boimy? Przede wszystkim bólu, narzędzi i  tego, że ktoś będzie majstrował w naszych ustach. Bywa, że mamy złe...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak