Próchnica zębów mlecznych, co to takiego?
W krajach zachodnich zredukowano problem próchnicy. Czy i polskie dzieci mogą wkrótce mieć zdrowsze zęby?
14% polskich trzylatków i aż 89,1% 5–6-latków ma ubytki w zębach! Jest więc wiele do nadrobienia. Tym bardziej, że ciągle panuje przekonanie, iż „o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo i tak wypadną”. A przecież zachowanie zdrowego uzębienia mlecznego do czasu jego fizjologicznej wymiany ma ogromne znaczenie dla ogólnego zdrowia dziecka. Gwarantuje prawidłowy rozwój narządu żucia , zapobiega powstaniu zapalnych ognisk zębopochodnych, a także uszkodzeniu zawiązków zębów stałych .
Co to jest próchnica?
Według naukowców próchnica jest chorobą nabytą, zlokalizowaną, która powstaje tam, gdzie zalega osad nazębny. Osad to nic innego jak kolonie bakterii i ich produkty przemiany materii. Bakterie te używają cukrów prostych dostarczanych z pożywieniem do produkcji kwasów. Kwasy te z kolei doprowadzają do demineralizacji szkliwa. Z początku powodują one porowatości w samym szkliwie, które na zębie można zauważyć w postaci tzw. plamy próchnicowej . Na zębie powstają wówczas białe, matowe przebarwienia. To próchnica początkowa, która jest odwracalna. Niezbędna będzie wizyta u stomatologa, zdiagnozuje on bowiem etap choroby i podejmie odpowiednie leczenie. Pod powierzchnią szkliwa znajduje się następna warstwa, zwana zębiną. Jeżeli dotrze do niej proces próchnicowy, mamy do czynienia z próchnicą powierzchowną, czyli ubytkiem .
Pod powierzchnią zębiny znajduje się miazga zęba, która spełnia rolę odżywczą, czuciową i obronną – to tkanka bogato unaczyniona i unerwiona. Kiedy proces próchnicowy dotrze do miazgi, konieczne jest jej leczenie, czasem w zaawansowanym stadium – nawet leczenie kanałowe zęba.
Co powoduje dziury w zębach?
Próchnica, która pojawia się w zębach mlecznych dzieci do 3. roku życia, nazywana jest próchnicą wczesną . Cechuje się bardzo dynamicznym przebiegiem. Atakuje najpierw powierzchnie wargowe zębów siecznych oraz...