
1. Udowodni, że jest geniuszem...
Twoje dziecko każdego dnia eksperymentuje i dokonuje ważnych odkryć. Wrzucona do wanny piłeczka pływa po powierzchni wody, a klucze spadają na dno. Mleko w szklance jest „duże”, a rozlane na stół robi się płaskie jak obrus. Pies babci nie lubi być czesany grzebieniem, ale nie ma nic przeciwko drapaniu za uchem. Etc, etc...
- Nasza rada: Doceniaj te odkrycia, bo dzięki nim malec zdobywa wiedzę o świecie. Uważaj, by nie zrobił sobie krzywdy. Wystarczająco dużo ludzi się poparzyło, by twoje dziecko nie musiało na własnej skórze sprawdzać, jak gorący jest wrzący rosół.
2. ... i prawdziwym artystą
I to takim, który nie zwykł chadzać utartymi ścieżkami i bez ustanku poszukuje nowych form wyrazu. W twórczym szale zapędzi się czasem za daleko, np. ozdobi żółtą farbą twoją zamszową torebkę (bo była "za ciarna").
- Nasza rada: Pokazuj dziecku różne techniki plastyczne, by nie ograniczało się jedynie do malowania na kartkach z bloku. Pomaluj drzwi albo kawałek ściany farbą tablicową. Doceniaj twórczość małego artysty, np. zrób domową wystawę.
3. Pokaże różki
Dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia są mistrzami w doprowadzaniu rodziców do szewskiej pasji. Napady złości – choć uciążliwe - są normalnym i ważnym etapem w ich rozwoju. Mówiąc „nie” dzieci uczą się niezależności. A że robią to sto razy dziennie? No cóż, trening czyni mistrza.
- Nasza rada: Staraj się reagować spokojnie i przeczytaj co robić, gdy dziecko ma atak histerii. Trzymaj nerwy na wodzy i nie karz klapsami.
4. Rozśmieszy cię do łez
Twoje dziecko wie, jak cię rozbroić i sprawić, by zamiast się złościć, będziesz pękać ze śmiechu. Na przykład posprząta z ławy pracowicie zrzucając wszystko na podłogę. I zrobi to w takim skupieniu, że nie zdołasz się na niego pogniewać.
- Nasza rada: Ciesz się tymi chwilami. Gdy twoje dziecko podrośnie i stanie się nastolatkiem, będzie mu trudniej cię rozbroić.
5. ...i przyprawi o stan przedzawałowy
Nabije sobie guza, będzie się wspinać po regale z książkami, schowa się tak, że będziesz go szukać cały kwadrans...
- Nasza rada: Na instynkt samozachowawczy małego dziecka nie można jeszcze liczyć, bo ono nie zdaje sobie sprawy, z konsekwencji swoich czynów.
Przeczytaj, co zagraża twojemu dziecku i jak zabezpieczyć mieszkanie