15 pytań o rozwój dwulatka
Dlaczego dwulatek rośnie wolniej niż niemowlę? Kiedy zacznie mówić? Skąd się biorą ataki furii? Jakie zabawki wspierają rozwój w 2 roku życia?
W ciągu 1 roku życia twoje dziecko nauczyło się bardzo ważnych rzeczy: panowania nad własnym ciałem i porozumiewania się z innymi. Teraz, w 2 roku życia , będzie doskonalić te umiejętności i uczyć się nowych rzeczy.
Co może cię zainteresować lub zaniepokoić? Odpowiadamy na pytania, które zadajecie w listach i e-mailach.
1. Czy w drugim roku życia moje dziecko będzie wyrastać z ubranek tak szybko, jak dotąd?
Nie, teraz będzie wyrastać z ubranek zdecydowanie wolniej. Przez dwanaście najbliższych miesięcy przybierze na wadze „tylko” mniej więcej 2 kg i urośnie mniej więcej 12 cm.
2. Mój synek jest bardzo sprawny fizycznie, ale martwię się o jego rozwój intelektualny: jest tak ruchliwy, że nie ma czasu się uczyć niczego innego! Powinnam się martwić?
Absolutnie nie ma powodu do zmartwienia. Rozwój psychiczny i fizyczny są ze sobą ściśle powiązane. Im bardziej malec jest ciekaw świata, tym większą ma motywację do nauki chodzenia, biegania, precyzyjnego manipulowania przedmiotami itd. A im sprawniej to wszystko robi, tym większy staje się jego świat, a więc jest w nim więcej rzeczy, które warto poznać.
3. Zauważyłam, że moja Oliwia chodzi na placach. Czy to źle?
Jeśli potrafi stać i chodzić, opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – wspina się na paluszki, bo lubi eksperymentować. Jeżeli jednak robi to przez cały czas, a stópkę trudno jej ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym postępowaniu zadecydują ortopeda i neurolog. Maluszkom pomaga też wchodzenie pod górkę, ponieważ podczas wspinania ścięgno się rozciąga.
4. Moja córeczka zna już kilka słów. Kiedy zacznie składać je w zdania?
Prawdopodobnie zacznie to robić w okolicach drugich urodzin, choć niektóre dzieci uczą się tego...