
Dwunastomiesięczne dzieci mają jedną wspólną cechę: wytrwale szlifują każdą umiejętność, której właśnie się nauczyły. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele.
1. Będzie pewnie chodziło
Z reguły roczne dzieci, trzymane za rączkę, są w stanie przejść kilka metrów. Możesz być spokojna, że częste lądowanie na pupie nie zniechęci maluszka do samodzielnego chodzenia. Półtoraroczne dziecko będzie już potrafiło pewnie przechodzić nad leżącymi na podłodze przeszkodami.
Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie. Ważne, by uczyło się radzić sobie samo.
Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy
2. Chętnie porozmawia
Już jakiś czas temu maluch zorientował się, że słowa nie są pustymi dźwiękami, i zaczął je kojarzyć z osobami, przedmiotami i sytuacjami. Krótko mówiąc: zrozumiał, że niosą ze sobą jakąś treść. Być może już wypowiedział swoje pierwsze słowo albo zrobi to lada moment (koniecznie je zapisz!). Teraz słownik dziecka będzie się poszerzał z dnia na dzień.
Jak możesz pomóc? Opowiadaj dziecku o wszystkim, co was otacza, dokąd idziecie, co robicie, co kupujecie, nazywaj przedmioty. Czytaj mu ulubione książeczki. Mów do dziecka spokojnie i wyraźnie. Staraj się nie zdrabniać słów, bo to wcale nie ułatwia nauki mówienia, a wręcz ją utrudnia.
3. Spróbuje jeść samodzielnie
Dziecko najpierw je rączkami, a potem łyżeczką – tak jak jak rodzice. Warto wykorzystać zapał do nowości i zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia. Półtoraroczny malec z reguły potrafi już pić sam z kubeczka.
Jak możesz pomóc? Przede wszystkim nie wyręczaj dziecka. Od samego początku nie zabraniaj mu jedzenia rączką. Spraw mu też plastikową łyżeczkę i dobry śliniak. Przygotuj się, że wokół stołu będzie spory bałagan. Możesz na początku nakładać jedzenie do dwóch miseczek: z jednej go nakarmisz, z drugiej będzie jadł sam.
Zobacz też: Jak powinno jeść dziecko po pierwszych urodzinach?
4. Potrenuje wspinaczkę
Małe dzieci uwielbiają wdrapywać się na sofę, fotel, schody, śpiącego tatę... Początkowo wspinają się na czworakach, później trzymane za rączkę, w końcu (na ogół pod koniec drugiego roku) zaczynają robić to samodzielnie.
Jak możesz pomóc? Asekuruj dziecko, ale nie wyręczaj, stawiając od razu na najwyższym schodku. Kiedy schodzi, podpowiedz, że łatwiej to zrobić tyłem.
5. Odkryje w sobie duszę artysty
A to za sprawą sprawnych małych rączek, które chętnie będą przyciskać różne guziczki, wykręcać śrubki i rozkładać klocki na czynniki pierwsze. Dzięki tej artystycznej inwencji powstaną pierwsze kompozycje z klocków i pierwsze rysunki... niestety, niekoniecznie na kartce.
Jak możesz pomóc? Sprzątnij z pola widzenia urządzenia, z których dziecko mogłoby wykręcić drobne elementy. Zachęcaj je do wspólnego tworzenia.
6. Zbuntuje się
W drugim roku życia dziecko zaczyna pokazywać różki – ujawnia się jego potrzeba niezależności. Chce samo się ubierać, jeść itd. Złości się, gdy coś mu się nie udaje. Próbuje wymuszać różne rzeczy, płacząc, tupiąc, kładąc się na podłodze.
Jak możesz pomóc? Nie ulegaj dziecięcym łzom, bo następnym razem maluch będzie płakał dwa razy dłużej. Staraj się być stanowcza.
Zobacz też: 7 najlepszych sposobów na bunt dwulatka
Dyskutuj na forum: Pierwsze słowo...
Czytaj też na Polki.pl: Bunt dwulatka