Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, chodzić
Rozwój dziecka

6 rzeczy, którymi zaskoczy cię dziecko powyżej roku

W pierwszym roku życia maluch uczy się naprawdę niesamowitej ilości rzeczy! Ale w drugim jego osiągnięcia będą nie mniej imponujące. Zobacz, czego możesz się spodziewać po swoim maluchu, który skończył pierwszy rok życia. I bądź z niego dumna!

Dwunastomiesięczne dzieci mają jedną wspólną cechę: wytrwale szlifują każdą umiejętność, której właśnie się nauczyły. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele.

 

1. Będzie pewnie chodziło

Z reguły roczne dzieci, trzymane za rączkę, są w stanie przejść kilka metrów. Możesz być spokojna, że częste lądowanie na pupie nie zniechęci maluszka do samodzielnego chodzenia. Półtoraroczne dziecko będzie już potrafiło pewnie przechodzić nad leżącymi na podłodze przeszkodami.
Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie. Ważne, by uczyło się radzić sobie samo.

Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy

 

2. Chętnie porozmawia

Już jakiś czas temu maluch zorientował się, że słowa nie są pustymi dźwiękami, i zaczął je kojarzyć z osobami, przedmiotami i sytuacjami. Krótko mówiąc: zrozumiał, że niosą ze sobą jakąś treść. Być może już wypowiedział swoje pierwsze słowo albo zrobi to lada moment (koniecznie je zapisz!). Teraz słownik dziecka będzie się poszerzał z dnia na dzień.
Jak możesz pomóc? Opowiadaj dziecku o wszystkim, co was otacza, dokąd idziecie, co robicie, co kupujecie, nazywaj przedmioty. Czytaj mu ulubione książeczki. Mów do dziecka spokojnie i wyraźnie. Staraj się nie zdrabniać słów, bo to wcale nie ułatwia nauki mówienia, a wręcz ją utrudnia.

3. Spróbuje jeść samodzielnie

Dziecko najpierw je rączkami, a potem łyżeczką – tak jak jak rodzice. Warto wykorzystać zapał do nowości i zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia. Półtoraroczny malec z reguły potrafi już pić sam z kubeczka.
Jak możesz pomóc? Przede wszystkim nie wyręczaj dziecka. Od samego początku nie zabraniaj mu jedzenia rączką. Spraw mu też plastikową łyżeczkę i dobry śliniak. Przygotuj się, że wokół stołu będzie spory bałagan. Możesz na początku nakładać jedzenie do dwóch miseczek: z jednej go nakarmisz, z drugiej będzie jadł sam.

Zobacz też: Jak powinno jeść dziecko po pierwszych urodzinach?

4. Potrenuje wspinaczkę

Małe dzieci uwielbiają wdrapywać się na sofę, fotel, schody, śpiącego tatę... Początkowo wspinają się na czworakach, później trzymane za rączkę, w końcu (na ogół pod koniec drugiego roku) zaczynają robić to samodzielnie.
Jak możesz pomóc? Asekuruj dziecko, ale nie wyręczaj, stawiając od razu na najwyższym schodku. Kiedy schodzi, podpowiedz, że łatwiej to zrobić tyłem.

5. Odkryje w sobie duszę artysty

A to za sprawą sprawnych małych rączek, które chętnie będą przyciskać różne guziczki, wykręcać śrubki i rozkładać klocki na czynniki pierwsze. Dzięki tej artystycznej inwencji powstaną pierwsze kompozycje z klocków i pierwsze rysunki... niestety, niekoniecznie na kartce.
Jak możesz pomóc? Sprzątnij z pola widzenia urządzenia, z których dziecko mogłoby wykręcić drobne elementy. Zachęcaj je do wspólnego tworzenia.

6. Zbuntuje się

W drugim roku życia dziecko zaczyna pokazywać różki – ujawnia się jego potrzeba niezależności. Chce samo się ubierać, jeść itd. Złości się, gdy coś mu się nie udaje. Próbuje wymuszać różne rzeczy, płacząc, tupiąc, kładąc się na podłodze.
Jak możesz pomóc? Nie ulegaj dziecięcym łzom, bo następnym razem maluch będzie płakał dwa razy dłużej. Staraj się być stanowcza.

Zobacz też: 7 najlepszych sposobów na bunt dwulatka

Dyskutuj na forum: Pierwsze słowo...

Czytaj też na Polki.pl: Bunt dwulatka

Dziecko słuchając muzyki szybciej zaczyna mówić

bunt, dwulatek
Wychowanie
Twoje dziecko NIE jest niegrzeczne, gdy... LISTA do wręczenia wszystkim członkom rodziny!
Czy dziecko, które jest w ciągłym ruchu można nazwać niegrzecznym? A takie, które nieustannie zadaje pytania albo często się złości?

Twoje dziecko NIE JEST niegrzeczne , gdy: ... wierci się, biega i zagląda we wszystkie kąty.  Rozpiera je energia i naprawdę trudno mu usiedzieć w miejscu. Ruch jest mu potrzebny jak powietrze. Wszystkie dzieci mają kłopot z grzecznym siedzeniem w miejscu, jednak niektóre w ogóle nie są w stanie tego robić. To kwestia temperamentu. Nasza rada: Zadbaj o to, by dziecko mogło się wybiegać, wyskakać i wyszaleć. Spokojny spacer za rączkę czy grzeczne siedzenie na ławeczce w parku to dla niego tortury! Polecamy także: Co to znaczy "grzeczne dziecko"? Wywiad z Supernianią. ... zadaje setki pytań. Ciągłe "A po co?", "A dlaczego?" może być męczące, jednak dziecko pyta, bo chce wiedzieć, uczyć się i rozwijać. Nasza rada: Staraj się nie zbywać malucha i cierpliwie odpowiadaj nawet na najdziwniejsze jego pytania. Najciekawsze zapisuj. Za kilka lat wrócisz do nich z ogromną przyjemnością! Ucz dziecko (ostrzegamy: łatwo nie będzie), że nie wszystkie pytania wypada zadawać na głos. Te w rodzaju "Mamo, a dlaczego ta pani ma wąsy?" mogą ranić. ... rozkłada zabawki na czynniki pierwsze. Robi to, bo jest dociekliwe i chce wiedzieć, jak działają. Nasza rada: Doceniaj ciekawość dziecka. Kupuj mu zabawki, które można składać i rozkładać. Rozmawiaj z nim o tym, jak działają różne przedmioty, przeprowadzajcie razem proste eksperymenty. ... wraca z podwórka brudne. Pamiętasz? Maluchy dzielą się na czyste i szczęśliwe. Nasza rada: Pozwalaj się dziecku brudzić. Niech dotyka różnych rzeczy, eksperymentuje z wodą z kałuży, a nawet czołga się wokół piaskownicy. Trudno poznawać świat siedząc grzecznie na ławce i uważając na spódniczkę czy spodenki. Sprawdź dlaczego warto pokochać plac zabaw ... spada mu z widelca marchewka, podczas jedzenia robi wokół siebie bałagan. Nie da się jeść elegancko bez...

co je roczne dziecko
Adobe Stock
Żywienie
Co je roczne dziecko? Przykładowy jadłospis na 3 dni
Roczne dziecko je już niemal wszystko, dużo łatwiej więc ułożyć dla niego jadłospis niż dla młodszego niemowlaka. Proponujemy codzienne menu dla roczniaka do druku. Pamiętaj, że dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale nadal nie może być identyczna jak dieta dorosłych.

Choć roczne dziecko je już większość produktów, które jada cała rodzina, to jego dieta powinno być lekkostrawna. Nie może też zawierać niektórych przypraw, których na co dzień używają dorośli. Menu rocznego dziecka musi być również odpowiednio zbilansowane. Przygotowaliśmy dla ciebie listę dietetycznych wskazówek . Jeśli będziesz o nich pamiętać podczas przygotowywania posiłków dla roczniaka, dziecko będzie zdrowe i pełne energii. Spis treści: Co je roczne dziecko? Ile posiłków je roczne dziecko? Jakie porcje je roczne dziecko? Jak komponować jadłospis dla rocznego dziecka? Gotowe jadłospisy dla rocznego dziecka Zakazane przyprawy w diecie rocznego dziecka ZInne zasady diety rocznego dziecka Co je roczne dziecko? Urozmaicaj dietę rocznego dziecka, ale zdrowymi produktami. Niestety, większość rodziców o tym nie pamięta. Dużo ponadrocznych dzieci dostaje niezdrowe dla nich pokarmy, np. zwykłe parówki, czarną herbatę, smażone kotlety i słodkie gazowane napoje. Zupełnie nie to mieliśmy na myśli, pisząc o tym, że maluch będzie jadł „po dorosłemu”. Lepiej w inny sposób wykorzystać ciekawość dziecka i zapał do jedzenia nowości. To najlepszy moment do tego, by przyzwyczaić je do chrupania słupków świeżej marchewki lub popijania wody. ​ Roczne dziecko może już jeść i pić: soki przecierowe (w ograniczonych ilościach, maksymalnie 120 ml na dobę), miód, mleko krowie (nie więcej niż 500 ml dziennie). Ile posiłków je roczne dziecko? Roczne dziecko powinno jadać pięć razy dziennie. Ważne jest, aby pilnować stałych pór posiłków . Właśnie teraz ustala się tempo metabolizmu dziecka. Jeśli maluch będzie jadał bardzo nieregularnie, organizm przestawi się na „tryb oszczędnościowy” i zacznie gromadzić tkankę...

maluch, schody, dziecko, rozwój
gallery
Wychowanie
Nowe osiągnięcia dziecka to ...
Gdy maluch nauczy się wstawać i zacznie chodzić, świat nigdy już nie będzie dla niego wyglądał tak, jak przedtem. A dla ciebie? Chwalić się osiągnięciami dziecka to wielka frajda!

Duma z osiągnięć dziecka to wyjątkowe uczucie. Chciałbyś już teraz opowiedzieć innym o tym, że twoja pociecha właśnie zaczęła wchodzić na schody. Nie spiesz się. Najważniejsze, by maluch systematycznie nabierał pewności siebie , miał coraz większą kontrolę nad własnym ciałem i ruchami. Wkrótce czymś cię zaskoczy! A teraz wspieraj go w tym, co zaczyna robić, i ciesz się z każdej zdobyczy. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele. Pierwsze kroczki po podłodze Te wzruszające pierwsze niepewne kroczki twoje dziecko ma już za sobą (stawia je ok. 10 miesiąca życia dziecka ). Gdy kończy rok, trzymane za rączkę jest w stanie przejść kilka metrów. Samodzielnie dreptać będzie zapewne po 14 miesiącu życia dziecka . Co to ułatwia?Od kiedy maluch zacznie sam chodzić, wszędzie będzie go pełno, wszystko zechce sprawdzić, poznać, dotknąć. Dzięki temu nabiera tempa jego rozwój intelektualny i motoryczny. Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie. Ważne, by uczyło się radzić sobie samo, dzięki temu będzie poznawało swoje możliwości. Na kupuj chodzika – nie ułatwi nauki chodzenia, a wręcz ją utrudnia. Obciąża też stopy, cały układ kostny i mięśniowy. Zobacz też : Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film Pierwsze słowa dziecka „Mama, baba, tata, pa–pa” – pierwsze słowa malec wypowie mniej więcej, gdy kończy 12 miesięcy. Ale już pół roku później zasób słów małego człowieka jest dość bogaty. Choć oczywiście zdarzają się dzieci, które mówią dużo, to są i takie, które używają tylko kilkudziesięciu wyrazów. Dwulatek zazwyczaj łączy już słowa w pierwsze jeszcze nieporadne zdania. Co to ułatwia?Wreszcie, choć nie zawsze prosto, będziesz mogła dogadać się z maluchem. Nauka mówienia sprawia, że dziecko chętniej komunikuje swoje potrzeby ,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz