Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rozwój dziecka

Naucz dziecko samodzielnego ubierania się - 8 kroków do sukcesu

Nieporadnie, wolno, inaczej niż mama, ale za to bez pomocy mamy. Udało się! Ubranko włożone! Choć początku nauki samodzielnego ubierania się są trudne, a od ciebie wymagają mnóstwo cierpliwości, nie poddawaj się i pomóż dziecku w tej trudnej drodze do samodzielności.

Nie możesz spokojnie patrzeć na niekończącą się walkę z uciekającym guzikiem? Nic dziwnego. To spore wyzwanie dla każdego rodzica. Jednak przekonanie się, że dziecko umie samo się ubrać, jest bardzo ważne dla poczucia jego wartości, więc nie pozbawiaj go tego. Opanowanie czynności samoobsługowych to warunek udanego startu w przedszkolu. Jak pomóc w tym dziecku? Zobacz!

1. Wybieraj luźne ubranka

Już roczne dziecko podnosi rączkę, gdy zdejmujesz mu bluzeczkę. Zachęcaj je do pomocy. Podczas ubierania mów: "Najpierw głowa, potem ręce". Bawcie się w szukanie: "Rączko, gdzie jesteś? Musisz wyjść przez rękaw". Pokaż, że metka ma być z tyłu, a np. Myszka Miki na brzuszku.

Nasza rada. Przejrzyj ubranka dziecka. Nie powinny mieć dużo guzików, suwaków, ciasnych dekoltów. Zdecydowanie ułatwisz dziecku życie, jeśli przy następnych zakupach zaopatrzysz je w luźne bluzki zakładane przez głowę.

Zobacz też, jak wybrać dobre przedszkole

2. Pokaż kolejność ubierania

Niełatwo zapamiętać, co trzeba nałożyć w jakiej kolejności, dlatego dyskretnie podpowiadaj, pytając: "Od czego zaczynamy?", "Co teraz?". Kupując majteczki, wybieraj te z rysunkiem z przodu, aby dziecku łatwiej było zorientować się, gdzie jest przód. Pokaż, że rajstopki najwygodniej zrolować przed włożeniem, a wkładając skarpetki, zaczynamy od palców, a kończymy na pięcie. To trudne czynności, więc dziecko będzie potrzebować twojej pomocy (ale bez wyręczania).

Nasza rada. Prostsze jest nakładanie spodenek. Na początek wybieraj spodnie na gumce, luźne, bo takie podciągnie już dwulatek. Pokazuj też dziecku, jak sama się ubierasz. Wkładając spodnie, możesz to robić wolniej, wyjaśniając, że najłatwiej robić to na siedząco, najpierw jedna, potem druga nogawka...

3. Zrezygnuj z ubrań z guzikami

Z nauką zapinania guzików poczekaj, aż dziecięce paluszki będą na tyle sprawne, by ułożyć puzzle z kilkunastu elementów – czyli do około trzeciego roku życia. Zacznijcie od dużych guzików, które łatwo chwycić i włożyć w dziurki.

Nasza rada. Zanim dziecko będzie bez trudu zapinać swój sweterek, poproś je, by zapięło guziki na twoim ubraniu – na początek to jest łatwiejsze. Z suwakiem podobnie – powinien się lekko zapinać i mieć dużą, łatwą do uchwycenia końcówkę. Możecie ćwiczyć te umiejętności podczas zabawy w dom.

Zobacz też, jak wybrać puzzle dla przedszkolaka

4. Kup dziecku buty na rzepy

Dzieci lubią same zakładać buciki i nie trzeba ich do tego namawiać, pod warunkiem że da się to zrobić w prosty sposób. Między innymi dlatego dziewczynki chętnie paradują w za dużych pantoflach mamy, a chłopcy w adidasach taty.

Nasza rada. Zamiast ciasnych, sztywnych trzewików, najeżonych sznurówkami lub klamerkami, wybieraj zapinane na rzepy miękkie buty bez języka. Takie, aby łatwo było w nie wsunąć nóżkę.

Zobacz też, jak kupić dziecku buty


Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Noworodek
Szafa bobasa: jakie ubranka dla noworodka?
Słodki kaftanik czy zapinane na zatrzaski body? Które z nich będzie wygodniejsze dla smyka i... dla ciebie? Z nami rozstrzygniesz, jakie ubranka wybrać dla malca.

Kiedy odwiedziłam swoją siostrę, poskarżyła się, że szafa jej córeczki pełna jest ubranek, które są niezbyt praktyczne. Jak tanio skompletować wyprawkę i uniknąć zakupowych wpadek ? Przeczytaj, zanim pójdziesz na zakupy.   Kaftanik czy body? BODY. Ten pierwszy sprawdza się tylko na początku, bo najmniej drażni kikut pępowiny i zapewnia lepszy dopływ powietrza, więc pępuszek szybciej się goi. Później lepsze będzie body . Doskonale podtrzymuje pieluszkę i nie roluje się. Nasza rada: Dla maleństwa wybierz body rozpinane na całej długości (trudno takiemu bobasowi zakładać bodziaka przez główkę), potem wystarczą takie z szerokim otworem na głowę.   Śpioszki czy pajacyk? I TO, I TO. Pajacyk rozpina się na całej długości – łącznie z nogawkami, a klasyczne śpiochy tylko na ramionkach (nowocześniejsze – także w kroku). Pajacyk zakłada się bez najmniejszego wysiłku – wystarczy na rozłożonym ubranku położyć maluszka, pozapinać zatrzaski i gotowe! Niektóre mamy wolą jednak śpioszki , bo można je zestawiać z innymi ubrankami – kolorowymi body czy kaftanikami, a pajac tworzy całość. Nasza rada: Unikaj pajacyków rozpinanych na plecach – gorzej się je zakłada, a zatrzaski mogą leżącego malca uwierać.   Rajstopki czy skarpetki? SKARPETKI. Dopóki malec tylko leży, nie potrzebuje rajstop – najwygodniejsze są dla niego śpiochy, pajacyk lub ewentualnie tzw. półśpiochy , czyli bawełniane spodenki ze stópkami. Przydadzą się natomiast skarpetki, które założysz mu w chłodne dni zamiast butków. Rajstopki kup dopiero, kiedy szkrab raczkuje – w śpiochach będą mu się plątać nóżki. Nasza rada: Sprawdzaj, czy skarpetki nie mają za ciasnych ściągaczy. Wybieraj rajstopy z antypoślizgowymi gumkami na stópkach. Uważaj, by guma w pasie nie uciskała brzuszka.   Wełniany sweter...

dziecko, zabawki, klocki, bawić się, dziewczynka
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko samodzielności?
Wijące się sznurówki, zbyt giętkie łyżeczki i śliskie mydełka nie sprzyjają maluszkowi. Wystarczy jednak trochę ćwiczeń, a dziecku uda się je okiełznać.

Maluch nie stanie się z dnia na dzień mistrzem w wiązaniu butów czy jedzeniu widelcem. Nauka samodzielności rozciąga się na lata. Ale bądź cierpliwa – sukces w końcu nadejdzie. Nauka samodzielnego jedzenia Dziecko musi walczyć nie tylko z oporną materią (ach, te uciekające makarony i ryże!), ale też ze swoimi nieskoordynowanymi ruchami. Musisz mu pomóc. Na początek podaj papkę. Do nauki jedzenia wybieraj pokarmy o gęstej, gładkiej konsystencji, np. budyń, zmiażdżonego banana czy zupę-krem. Licz się z bałaganem. Znajoma mama opowiadała mi, że przed posiłkami rozbierała rocznego synka do pieluszki, rozkładała na podłodze gazety i pozwalała mu jeść samemu. Malec plamił wszystko wokół, ale gdy skończył dwa lata, jadł jak dorosły!  Nauka samodzielnego mycia Już ośmiomiesięczne dziecko zachęcaj do samodzielności . Może myć brzuszek, buzię albo rączki. Ale uwaga! Na początku niech robi to samą wodą, bo szczypiąca piana z mydła lubi wpadać do oczu. Podstaw podnóżek. Wspinanie się na paluszkach do umywalki nie ułatwia dziecku mycia rąk i buzi. Bądź cierpliwa. Mycie rąk może zająć dwulatkowi całe wieki. Jasne, że ty zrobiłabyś to i szybciej, i lepiej – ale sęk w tym, że maluszek musi nauczyć się myć samodzielnie . Nauka samodzielnego ubierania Najłatwiej jest z czapeczką – już roczny malec umie wcisnąć ją na głowę. Dwulatek jest zaś gotowy na walkę z butami i majtkami. Pozwól mu na to: ubieranie się to dobre  ćwiczenie dla paluszków. Kupuj luźne ubranka . Najlepsze są bluzki z szerokim otworem na głowę i spodnie na gumkę. Dwulatkowi kup butki na rzepy i bluzę z dużym suwakiem, ale ucz go także zapinania guzików i wiązania sznurówek. Te czynności świetnie wpływają na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Wskazuj kolejność. Rób to stale i nie zrażaj...

niemowlę, zabawa, klocki
Pielęgnacja
Zrób to sam
Wijące się sznurówki, zbyt giętkie łyżeczki, śliskie mydełka – to nie są sprzymierzeńcy malucha. Wystarczy jednak trochę ćwiczeń, a dziecku uda się je okiełznać. Z twoją pomocą, rzecz jasna.

Bądź cierpliwa, bo maluch nie stanie się z dnia na dzień mistrzem w sznurowaniu butów czy jedzeniu widelcem. Nauka samodzielności rozciąga się nie na miesiące, ale na lata. Zobacz, jak zachęcić malca, aby stawił czoła wyzwaniom. JEDZENIE Już ośmiomiesięczne dziecko może samo gryźć np. biszkopcik albo ugotowany kalafiorek. Uważaj jednak, aby się nie zakrztusiło. - Na początek podaj papkę . Do nauki jedzenia wybieraj pokarmy o gęstej, gładkiej konsystencji, np. budyń czy zupę krem. - Licz się z bałaganem. Znajoma mama opowiadała mi, że przed posiłkami rozbierała rocznego synka do pieluszki, rozkładała na podłodze gazety i pozwalała mu jeść samemu. Malec plamił wszystko wokół, ale gdy skończył dwa lata, jadł jak dorosły! MYCIE Kiedy twoja pociecha nauczy się siedzieć, zachęcaj ją do aktywnego uczestniczenia w porannej i wieczornej toalecie. Może myć brzuszek, buzię albo rączki. Na początku niech robi to samą wodą, bo mydlana piana „lubi” wpadać do oczu. - Podstaw podnóżek. Wspinanie się na paluszkach do umywalki nie ułatwia dziecku mycia rąk i buzi. Zadbaj, aby podnóżek był stabilny. - Bądź cierpliwa. Mycie rączek może zająć dwulatkowi całe wieki. Jasne, że ty zrobiłabyś to i szybciej, i lepiej – ale przecież sęk w tym, że maluszek musi nauczyć się myć samodzielnie. UBIERANIE Najłatwiej jest z czapeczką – już roczny malec umie wcisnąć ją na głowę. Dwulatek będzie natomiast gotowy na walkę ze spodenkami, bucikami i koszulką. Zachęcaj go do samodzielnego ubierania się, bo to fantastyczne ćwiczenie dla rączek i paluszków. - Kupuj luźne ubranka. Najlepsze są bluzki z szerokim otworem na głowę i spodnie na gumkę. Dwulatkowi kup butki na rzepy i bluzę z dużym suwakiem, ale ucz go także zapinania guzików i wiązania sznurówek. Te czynności świetnie wpływają na rozwój połączeń...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak