Zabawki to pierwsze pomoce naukowe naszych dzieci
Fotolia
Rozwój dziecka

Po co dzieciom zabawki?

Zabawki to pierwsze pomoce naukowe naszych dzieci, nie gorsze niż globus czy mikroskop. Jakie zabawki powinno mieć każde dziecko? Czy zabawki edukacyjne są bardziej wartościowe a im więcej, tym lepiej? Wyjaśnia psycholog.

Dzieci uczą się poprzez zabawę, a zabawki im w tym pomagają. Są ich pierwszymi pomocami naukowymi, tak jak później szkolny globus, model Układu Słonecznego albo odczynniki do doświadczeń chemicznych. One także służą dziecku do poznawania, rozumienia oraz oswajania świata. I do eksperymentowania z nim.

– Lalki, zwierzątka, autka i klocki to przecież zminiaturyzowane otoczenie dziecka – mówi Beata Płażewska, psycholog dziecięcy – Są tak potrzebne, że właściwie istnieją od zawsze. Archeolodzy odkryli je (a konkretnie miniaturki wozów konnych) nawet w grobowcach starożytnego Egiptu!

Czego uczą zabawki?

Zabawki rozwijają dziecko na różne sposoby:

  • stymulują rozwój zmysłów
  • pozwalają gromadzić doświadczenia i wiedzę o świecie
  • uczą interakcji
  • rozwijają ruchowo i manualnie
  • uczą logicznego myślenia, słów, cyfr, kolorów, kształtów itp.
  • pobudzają wyobraźnię.

Dinovember - pułapka
www.facebook.com/dinovember

Zobacz jak ożywić plastikowe dinozaury! Wspaniała zabawa, która rozwija wyobraźnię.

Dzięki zabawkom  (i zabawie w ogóle) malec uczy się błyskawicznie i bez najmniejszego wysiłku.
Robi to nieustannie: gdy gdy toczy w twoją stronę piłkę, sprawdza, co się stanie po naciśnięciu guziczka, próbuje wepchnąć okrągły klocek w trójkątny otworek, buduje wieżę albo karmi pluszowego pieska ping pongami...
Dziecko uczy się nawet wówczas, gdy burzy zamek, który mu zbudowałaś, bo rozwalanie budowli (podobnie jak hałasowanie) daje mu poczucie wpływania na rzeczywistość i na ludzi (bo ktoś te klocki pozbiera). Mały człowiek–demolka ma także okazję, by zauważyć, że klocki wyglądają całkiem inaczej wówczas, gdy są ustawione jedne na drugich, a inaczej, gdy budowla się rozpada i każdy jej element ląduje gdzie indziej.

Polecamy także: Twoje dziecko nie jest niegrzeczne, gdy rozrabia! Sprawdź dlaczego.

Co by się stało, gdyby dziecko nie miało zabawek?

Zabawki są dziecku niezbędne, więc jeśli ich nie ma (albo te, które ma, mu się znudziły), robi je sobie samo, choćby z patyka.
– Dzięki wyobraźni dziecko może bawić się właściwie wszystkim – mówi Beata Płażewska. – Gdy byłam mała, lubiłam wyobrażać sobie, że kolba kukurydzy to lalka. Czesałam nawet wyrastające z niej „włosy”. Nasze dzieci też to potrafią. Widać to np., gdy w kolejce do lekarza maluch bierze dwie wizytówki, a one w jego rękach przeobrażają się w rozmawiające ze sobą osoby.

Czym różnią się zabawki edukacyjne od zwykłych?

– Wszystko zależy od tego, co rozumiemy przez słowo „edukacja” – mówi psycholożka. – Dziecko, które kładzie spać lalkę albo tuli pluszową żyrafę, naśladuje troskliwą mamę. A więc także się uczy. Termin „zabawki edukacyjne” kojarzy się nam jednak przede wszystkim z takimi, które rozwijają zmysły i myślenie. Dzięki temu, że mają różnorodne faktury i kolory, że piszczą, szeleszczą, świecą pobudzają wszystkie zmysły. Uczą też myślenia przyczynowo-skutkowego (wciskam guzik i zapala się lampka albo zaczyna grać melodyjka), słów (także np. angielskich).

W czasach, gdy jeszcze takich zabawek nie było, dzieci doświadczały świata na różne sposoby (czasem także bolesne i niezbyt bezpieczne): brodziły w strumieniu, grzebały w ziemi, robiły placki z błota, wspinały się na drzewa, głaskały królika, liczyły kury, grały na fujarkach...
– Można powiedzieć, że zabawki edukacyjne zastępują dziś część tego, do czego kiedyś dzieci miały dostęp w naturalny sposób – mówi Beata Płażewska.

Im więcej zabawek, tym lepiej?

Nie. Zabawki są potrzebne, jednak dziecko nie może w nich tonąć.
– Ich nadmiar męczy i rozprasza, bo układ nerwowy małego dziecka nie jest w stanie przetworzyć nieskończonej ilości bodźców – wyjaśnia specjalistka.
Nie chodzi o to, że dziecko musi mieć 3 zabawki i na tym koniec, ale o to, by nie wyciągać wszystkich naraz i by nie siedziało na dywanie wśród stosów pianinek, lal czy Spidermanów.

– Warto też uczyć malca wytrwałości – dodaje Beata Płażewska. – Dzięki temu dziecko nie porzuci klocków na rzecz traktorka czy misia natychmiast po tym, gdy uda się mu zbudować wieżę
z 2 elementów. Kolejne spróbuje zbudować z 3, 4, 6 itd. A potem zacznie kombinować, jak zbudować zamek albo garaż.

Jakie zabawki powinno mieć każde dziecko?

– Na pewno te, które odzwierciedlają ludzi i zwierzęta: lalki, misie itd. – mówi psycholożka. – Bardzo ważne są także zabawki konstrukcyjne (klocki), zabawki do gier ruchowych (np. piłka), muzyczne (bębenki, cymbałki), te, dzięki którym można tworzyć (kredki, farby, plastelina), oraz te, które uczą myślenia (np. układanki).

Zabawki nie muszą być bardzo wymyślne, tworzyć „wszystkomających” kompletów ani robić wszystkiego same: szczekać, wydawać odgłosu włączonego silnika itd.

– Najbardziej lubię takie, które wymagają od dziecka aktywności i zostawiają pole dla jego wyobraźni – mówi specjalistka. – A wyobraźnię dzieci mają ogromną i wiedzą, jak robić z niej użytek. W ich świecie Barbie może być żoną ludzika z jajka-niespodzianki. Maluchom różnice (np. wzrostu) między nimi nie przeszkadzają.

I jeszcze jedna ważna sprawa: zabawki są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, ale najważniejsza jest obecność rodzica i wspólna zabawa!

Przeczytaj także: Zabawki, które rosną wraz z dzieckiem i nigdy się nie nudzą

Zabawki dla dzieci: rozwijanie zdolności manualnych - film

Rozwój
Zabawki, które rosną z dzieckiem. Twoje dziekco musi je mieć!
Piłka, klocki, miś czy kredki to ważne ... pomoce naukowe. Sprawdź, jak bawi się nimi niemowlę, a jak dwu- i trzylatek.

W sklepach jest mnóstwo zabawek tak nowoczesnych, że… w zasadzie bawią się za dziecko. Szczekają, grają, jeżdżą i robią milion innych rzeczy. Są wspaniałe, ale lepsze są te proste, które da się wykorzystywać na rózne sposoby inigdy się nie nudzą. To właśnie one najlepiej stymulują dziecięcą wyobraźnię. Pokazuj malcowi, jak można używać zabawek, ale nie ingeruj, gdy robi to po swojemu. W końcu odwrócony „do góry nogami” bębenek naprawdę świetnie nadaje się do gotowania klockowej zupy, prawda? Czy dziecko potrzebuje różnych zabawek? Na początku dziecko używa wszystkich zabawek w podobny sposób : bada je na wszelkie możliwe sposoby, ogląda, ściska, przekłada z ręki do ręki, wkłada do buzi.  Tak samo traktuje piłkę, klocki i każdą inną rzecz. Mimo to potrzebuje najróżniejszych przedmiotów, bo dzięki temu gromadzi różne doświadczenia.  – Każda zabawka jest  inna w dotyku: piłka – chłodna i gładka, pluszak – ciepły i mięciutki. Każda inaczej się  zachowuje: klocek stuka o podłogę, piłka się toczy itd.). Dzięki eksperymentom dziecko gromadzi wiedzę nie tylko o przedmiotach, ale też o świecie i prawach fizyki! – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka.  Przeczytaj także:  Twoje dziecko ciągle upuszcza  zabawki? Burzy zamki, które mu budujesz? Rozrabia? To dobrze. Sprawdź, dlaczego! Z czasem dziecko uczy się używać zabawek bardziej celowo . Wie już, że i piłką, i klockiem można rzucić, ale z piłek nie da się zbudować wieży, a klocka nie można potoczyć. Kolejny etap rozpoczyna się, gdy malec włącza do zabaw wyobraźnię (a wtedy np. klocek może być autem). Sprawdź także:  Wyobraźnia też jest ważna. 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka. Jak zabawki zabawki rosną wraz z dziećmi? Zajrzyj na...

prezent dla 3-latka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Prezent dla 3-latka: zabawki dla chłopca na urodziny, święta, Dzień Dziecka?
Kupując prezent dla 3-latka, wybierz zabawkę, która wspiera jego rozwój, zamiast np. rozpraszać hałaśliwą muzyką, pstrymi kolorami czy tandetnym wykonaniem. Znalazłyśmy najbardziej atrakcyjne prezenty dla chłopca na urodziny, święta lub Dzień Dziecka: gry, tablice edukacyjne, zabawki edukacyjne i logiczne. Oto propozycje idealne dla trzylatka.

Jeżeli zastanawiasz się, co kupić na prezent dla 3-latka, proponujemy zabawki, które naprawdę pomogą dziecku się rozwijać. Z dzieckiem w wieku trzech lat można już fajnie porozmawiać i zobaczyć, jak radzi sobie z prostymi zadaniami logicznymi. Dlatego na prezent dla 3-letniego chłopca polecamy zabawki edukacyjne. W naszym zestawieniu nie znajdziesz grających, słabych jakościowo przedmiotów, a jedynie wartościowe prezenty. Jaki prezent dla 3-latka: Co kupić na prezent dla chłopca 3-latka? Pomysły na prezenty na urodziny i święta dla 3-latka Najlepsze prezenty dla 3-latka: Gry i zadania logiczne Gra w balansujące kulki Tablice magnetyczne Drewniany sorter Tablica z zamkami i drzwiami Rozkręcane zwierzaki Zegar Baby Prof: zabawka do nauki alfabetu Prezent dla 3-latka: mówiące pióro Ruchome klocki edukacyjne Tematyczne zestawy LEGO DUPLO Słodkości dla trzylatka: HARIBO Frohe Weihnachten  Co kupić na prezent dla chłopca 3-latka? Prezenty dla 3-latka można podzielić na dobre i kiepskie. Nietrafione są m.in. zabawki, które podczas zabawy wymagają jedynie wciskania guzików i odsłuchiwania głośnych, drażniących dźwięków. Do słabych prezentów zaliczamy też zawodzące, słabej jakości elektroniczne instrumenty muzyczne. Jeśli chcesz rozwijać muzykalność 3-latka, lepiej śpiewać z nim piosenki albo kupić mu na prezent zwykłe cymbałki. Polecamy także prezenty dla przedszkolaka , które są uniwersalne, ale jednocześnie dobrej jakości: edukacyjne tablice magnetyczne, rozbudowane sortery czy zabawki logiczne. Najlepsze pomysły na prezenty na urodziny i święta dla 3-latka Zabawki edukacyjne dla 3-latka powinny spełnić kilka warunków. Najlepsze prezenty dla 3-latka spełniają kilka istotnych cech: rozwijają kilka umiejętności , są dobrze wykonane, są trwałe ,...

Rodzaje klocków dla dzieci w różnym wieku
AdobeStock
Zakupy
Najlepsze klocki dla dzieci w różnym wieku [Poradnik]
Klocki to jedna z najbardziej rozwijających zabawek. Mogą być drewniane, plastikowe, z obrazkami lub bez. Sprawdź, jakie klocki będą najlepsze dla twojego dziecka.

Klocki to jedne z najlepszych zabawek, jakie możesz zaproponować dziecku. Dlaczego warto je kupić i jakie wybierać? Podpowiadamy, które klocki będą najlepsze dla niemowląt i małych dzieci , a które dla starszaków. I uwaga: to zabawa, która nigdy się nie nudzi!  Spis treści: Dlaczego warto kupować dziecku klocki? Rodzaje klocków dla dzieci Jak dobierać klocki do wieku dziecka? Co sposób zabawy mówi o twoim dziecku? Dlaczego warto kupować dziecku klocki? Gdy dziecko beztrosko postukuje klockami albo buduje z nich prościutki domek, uczy się wielu ważnych rzeczy. Co dziecko zyskuje dzięki tej fantastycznej zabawce? Klocki: rozwijają sprawność manualną i uczą precyzji.  Na początku maluch potrafi jedynie obracać je w dłoni albo nimi rzucać. Później próbuje dopasowywać je do siebie. Wreszcie staje się małym budowniczym; rozwijają wyobraźnię. Malec w swoich budowlach odwzorowuje rzeczywistość, ale też próbuje przedstawiać w konstrukcjach przestrzennych świat z bajek i z własnych marzeń; uczą koncentracji, wytrwałości i cierpliwości. Aby powstał wieżowiec, dom z ogródkiem czy nawet prosty pociąg, potrzeba wiele wysiłku, ponawiania prób, żmudnej pracy; rozwijają intelekt. Dziecko uczy się na przykład, jak połączyć dwa klocki, by powstał most albo jak konstruować wieżę, aby się nie przewróciła. Budując, sprawdza różne możliwości i wyciąga wnioski. Rodzaje klocków dla dzieci Wybór klocków w sklepach jest ogromny i możemy czuć, że zakup tych jednych najlepszych nas przerasta (choć przecież dziecko wcale nie musi mieć tylko jednego zestawu). Jakie wybrać - drewniane czy tradycyjne ? Aby ułatwić rodzicom, dziadkom czy ciociom podjęcie odpowiedniej decyzji, podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje klocków.  Klocki wciskane Klocki drewniane Klocki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz