
Adasiowi od urodzenia buzia się nie zamykała; najpierw krzyczał i mówił swoje: „a gu, bu, gli, kli”, potem nie mógł się nacieszyć ciągłym powtarzaniem „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”. Zosia odwrotnie: leżała cichutko, rodzice nawet się martwili, że może coś nie jest w porządku. Dziś Adaś i Zosia mają prawie trzy latka, gadają niemal bez przerwy. Jak więc rozwija się mowa dziecka? Można tu coś zmienić albo przyspieszyć?
Im częściej zagadujesz dziecko, tym szybciej zacznie mówić
Tak i Nie. Dobrze, gdy do dziecka dużo mówisz, ale nie przeskoczysz pewnych etapów rozwoju. Jakieś słowa dziecko wypowie około pierwszych urodzin, nie stanie się to kilka miesięcy wcześniej. Musi dojrzeć jego mózg oraz układ artykulacyjny.
Warto często używać zdrobniałych wyrazów
Tak i Nie. Można zwracać się do dziecka pieszczotliwie: „słoneczko”, „misiaczku” – każda mama ma takie swoje określenia. Ale nie mów „po dziecinnemu”, np: „Sinećku, mój ty kochani sinećku, mamusia zajaś da ci papusiu”! Pamiętaj, twoja mowa jest dla dziecka wzorem, który będzie naśladować. Dlatego od początku ucz je prawidłowego sposobu wymawiania wyrazów.
Sprawdź: Czy nasz sposób mówienia wpływa na mowę dziecka?
Roczne dziecko powinno już wypowiadać kilka słów
Tak. Jedno dziecko pierwsze wyrazy powie, mając 10 miesięcy, inny – 14. Takimi różnicami nie warto się martwić. Zwykle roczne dziecko potrafi wypowiedzieć kilka słów, takich jak „mama”, „tata”, „baba”, „pa, pa”, w tym dźwiękonaśladowczych, np. „hau hau”, pokazując na psa.
Dziewczynkom nauka mówienia idzie łatwiej niż chłopcom
Nie. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdzały. Nie można w ten sposób generalizować. Są dziewczynki, którym nauka mowy przychodzi łatwiej. Innym sprawia ona trudności. Wielu chłopców pięknie mówi zdaniami już w wieku dwóch lat. Inni tej umiejętności uczą się później.
Dwulatka nie trzeba poprawiać, gdy zamiast „pić” mówi „ić”, a zamiast „żaba” – „ba”
Tak. Dziecko w tym wieku ma prawo skracać słowa do pierwszych lub ostatnich sylab, upraszczać grupy spółgłoskowe. Nie poprawiaj go więc w ten sposób: „Nie mów »ba«, tylko »żaba«”, „Powtórz wyraźnie: »pić«”. Wystarczy, że powiesz: „Tak, to jest żabka”, „Chce ci się pić, prawda?”.
Sprawdź, jak przebiega rozwój mowy dziecka w drugim roku życia.